Μachine Head

τελειωσαν οι ηχογραφησεις του νεου αλμπουμ
στο 8΄ λεπτο βαζουν ενα riff να ακουσουμε

1 Like

μπλα μπλα αρκετο και στο 30:15 παιζουν ενα λεπτο απο νεο τραγουδι :muscle:

1 Like

Ενδιαφέρον…

1 Like

Catharsis θα λεγεται και ο νεος δισκος

2 Likes

Για Ιανουάριο του 18 λέει ε; άντε να δούμε γιατί το τελευταίο τους δεν με είπε και πολλά.

To Bloodstone & Diamonds ειχε τις στιγμες του αλλα σαν συνολο ηταν ανισο, πολλες σκαλες κατω απο την 3αδα-φωτια Through The Ashes Of Empires, The Blackening, Unto The Locust που ηταν ολα δισκαρες. Για να δουμε πως θα το πανε τωρα. Περιεργο που ανακοινωσαν πρωτα το tour και μονο τον τιτλο του δισκου και οχι εξωφυλλο, tracklisting κτλ.

Έχει ξαναγίνει…πάντως από όλα όσα ανέφερες το καλύτερο για εμε είναι το through the ashes και δεν μπορω παρά να πω ότι μου λείπει ο ήχος των burn my eyes/the more things change

1 Like

Το Burn My Eyes το γουσταρω τρελα, το The More Things Change μου αρεσει αλλα οχι ολο, βρισκω και αδιαφορες στιγμες μεσα. All time favourite το The Blackening που ειναι μεσα στους 10 καλυτερους δισκους της δεκαετιας για εμενα και μετα ακολουθουν το Through The Ashes Of Empires, το Burn My Eyes, το Unto The Locust και μετα το The More Things Change. Αν ο ηχος κινειται στα πλαισια οποιουδηποτε απο τα Through The Ashes Of Empires, The Blackening, Unto The Locust εγω θα ειμαι υπερευτυχισμενος.

ακομα στην ηχογραφηση ειναι και δεν ξερουν ποσα τραγουδια θα εχει ο δισκος οπως αναφερει στο βιντεο

1 Like
1 Like

10 δευτερολεπτα νεας μουσικης . Κλασικος ηχος Machine Head.

1 Like

Ο Flynn για το νέο album:

“Lower your expectations for the heaviness, lower your expectations for the speed. This is… If ‘The Blackening’ was us at our most thrashing and aggressive, this is probably the most melodic and the most grooving we’ve been.
There’s little thrashy bits here and there and it’s heavy, but it is a very groovin’, rocking melodic record.
I’m telling you that, because I don’t want everybody to think that we’re dropping fucking ‘Reign in Blood.’ And I could tell you that if I wanted to, I could make motherfuckers think that we were dropping the heaviest 29 minutes of music ever, but this isn’t. This isn’t. And I want to be realistic with you and I want to be honest with you. It’s very melodic… For no reason in particular we just decided to write some groovin’, melodic songs and it’s fucking good man. It’s just really, really songs.
A lot of the songs are shorter. We got a couple of epics—of course we have to have a Machine Head epic, or two, or three. But it’s some good shit man, I’m really fucking excited…
I think it’s going to have two or three songs that are absolutely instant, and I think there’s gonna be quite a few songs that people on first listen are gonna be like ‘Hmmm, I don’t know about this.’
And in a month, or two months, it’s gonna be, you’re gonna be, you know: ‘That’s some fucking good shit man."

Φυσικά όταν κυκλοφορήσει θα ακούσουμε και με τα ίδια μας τα αυτιά, αλλά προσωπικά βρίσκω ενθαρρυντικές αυτές τις δηλώσεις γιατί με είχαν κουράσει πάάάάάρα πολύ τα μεγαλεπήβολα “έπη” που έβγαζαν τελευταία. Όχι Flynn, δεν ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ένα-δύο-τρία Machine Head epic songs. Ποτέ δεν ήσουν epic song band. Το έκανες σε ένα δίσκο με επιτυχία, μετά το κούρασες. Στο Blackening βγήκε αβίαστα και ακούγεται, μετά θεωρώ ότι ήταν λίγο επιτηδευμένο. Εξαιρουμένου του Blackening προφανώς, τα μεταγενέστερα δε με έπεισαν, και συγκριτικά με τους Machine Head που έμαθα και γούσταρα ήταν κλάσεις κατώτερα και βαρετά. Αν θέλω να ακούσω Iron Maiden και δισολίες θα βάλω να ακούσω Iron Maiden. Τις μελωδίες τις είχες πάντα, τον τσαμπουκά και τα riffs επίσης, ελπίζω να κινηθούν σε κάτι αντίστοιχο με αυτό που περιγράφει…

5 Likes

Πάντως αν ήθελα να ξεφύγουν από τα στερεότυπα (και διέθεταν και ικανή δόση αυτοσαρκασμού) οι Machine Head θα επέλεγαν το εξώφυλλο του επερχόμενου δίσκου τους (σε συνάφεια πάντα με τον τίτλο), να απεικονίζει κάποιον διπλωμένο μεν, καθήμενο στη λεκάνη μιας τουαλέτας δε, να βιώνει τις καταιγιστικές συνέπειες της λήψης… καθαρτικού!

1 Like

Θα μπορούσαμε να φτιάξουμε μια parody band με το όνομα Madick Head και να το κάναμε :stuck_out_tongue:

2 Likes

Εμενα δεν μου αρεσουν αυτες οι δηλωσεις, πολυ φοβαμαι οτι με προδιαθετει για κατι νεροβραστο… Μακαρι να βγω λαθος, αλλα δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα.

ο δισκος τελειωσε και θα βγει Ιανουαριο.
Μαλλον αυριο θα ανακοινωσουν την Ευρωπαικη περιοδεια

τζίφος για το ελλάντα… πάντως στο τέλος του clip το ρεφραιν του catharsis ακούγεται πολύ όμορφο!!

ναι τωρα το ειδα!!
γαμωτο

http://www.rockhard.gr/επικαιρότητα/machine-head-o-rob-flynn-επανεξετάζει-το-ενδεχόμενο-να-μην-ξαναπαίξει-το-“davidian”

O Rob Flynn επανεξετάζει το ενδεχόμενο να μην ξαναπαίξει το “Davidian” ζωντανά μετά την επίθεση στο Las Vegas