Μachine Head

Εγώ ακούω το πρώτο, λίγο το δεύτερο, το Through the Ashes και τα επόμενα 2. Το Blackening μου αρέσει πολύ αλλά να πω την αλήθεια δεν το βρίσκω τόσο καλύτερο από τον προκάτοχό του, ούτε θεωρώ ότι είναι ΤΟΣΟ έπος πια. Βασικά τα φωνητικά του flynn πάντα μου φαίνονταν σαν αδύναμος κρίκος γενικά. Ριφφάρες πάντως.

Άριστα το 9 γενικά στην περίπτωσή τους, αν και το πρώτο φλερτάρει με το οπαδικό/ιστορικό δεκάρι λόγω ίμπακτ και επιρροής (αν και οι μπάντες που επηρέασαν δεν είναι το φόρτε μου…)

Τα άλλα δεν τα έχω ακούσει καν. Ένα κομμάτι από το καθένα το πολύ.

1 Like

Για να καταλάβεις πόσο πολύ μ αρέσει (και για να συμφωνήσω εν μέρει με το γεγονός ότι ο ενθουσιασμός προέρχεται κυρίως από την φοβερή δουλειά στις κιθάρες), θα σου πω το εξής: Δηλαδή ο Mustaine στο Rust in Peace δεν είναι αντίστοιχα ο αδύναμος κρίκος, στο βαθμό του επιτρεπτού; Ε και τι μ αυτό, αυτό που ακούμε στο RIP, είναι τοπ 3 ever, είναι τόσο ψηλά το υπόλοιπο που δε γίνεται να χαλαστείς ή να κάνεις εκπτώσεις στο μεγαλείο του.

2 Likes

+1000

3 Likes

Όχι. Το έχω ξαναπεί. ΛΑΤΡΕΥΩ τα φωνητικά του Mustaine, ειδικά την περίοδο RiP-Youthanasia. Λάιβ είναι άλλη ιστορία. Αλλά στο στούντιο, το ξαναλέω: τα λατρεύω. Μέρος της μαγείας. Μοναδικός.

2 Likes

Συμφωνώ και με τους 2.

Πρέπει κάποια στιγμή να αναλύσω λίγο περισσότερο τους δίσκους τους Συμφωνώ πολύ με τον @Vic για τα άλμπουμς, αν και μου αρέσουν περισσότερα κομμάτια και η φωνή του Flynn άλλοτε την λατρεύω , άλλοτε καταλαβαίνω αυτό με τον “αδύναμο” κρίκο.

ΥΓ. Ο τρόπος που “φτύνει” τις λέξεις ο Mustaine , που τραγουδάει μέσα από τα δόντια,είναι τόσο ξεχωριστός, τόσο ιδιαίτερος που είναι όντως μοναδικός!

2 Likes

Ο Flynn με τα χρονια εχει δουλεψει πολυ την φωνη του, εμενα μια χαρα μου κανει και δεν με χαλανε τα φωνητικα σε κανεναν δισκο. Το ιδιο ισχυει και για τον Mustaine, εννοειται οτι δεν εχει καμμια φωναρα αλλα ο τροπος εκφορας του και γενικα η ταυτοτητα των φωνητικων του ειναι τοσο μοναδικη και αμεσα αναγνωρισιμη.

1 Like

Ακούμε χιπ χοπ γιατί το metal είναι βαρετό. Πέστα! Robb ψάξτην λίγο με Terror-X-Crew ρε φίλε! Γαμάνε τα παιδιά.

http://straightonmusic.com/2017/11/robb-flynn-machine-head-h-metan-einai-pleon-vareth/

Μαλακίες. Όλες οι δηλώσεις που μιλάνε για ολόκληρα είδη με τέτοια ισοπεδωτικά συμπεράσματα είναι μπούρδες. Ας γυρίσει κάποιος να του πει τότε ότι και η χιπ χοπ είναι γεμάτη επιφανειακούς σεξιστικούς και υλιστικούς στίχους, άρα 1-1.

Περιμένω να δω τους ωμούς του στίχους. Προβλέπεται πανηγύρι.

3 Likes

Νταξ ειναι γνωστο το ποσο παπαρολογος ειναι ο Robb .

1 Like

To ξαναέβαλα σήμερα να το θυμηθώ… Έκανα και edit στο αρχικό post:

Καλό είναι, για μένα καλύτερο του the burning red. Καλύτερη παραγωγή, πιο πολλή όρεξη… ΟΚ δεν είναι κάτι φοβερό αλλά περνάς πιο καλά ακούγοντάς το, έτσι μου φαίνεται.

1 Like

Προσωπικά ψιλοσυμφωνώ με αυτό που είπε ο Flynn. Βέβαια, σε αυτή τη βαρεμάρα έχουν συνεισφέρει και οι ίδιοι με τους 2 τελευταίους δίσκους τους, να του πει κάποιος. Όσο για τους στίχους… ώπα ρε ποιητή Flynn!

2 Likes
2 Likes
1 Like
1 Like
4 Likes

:metal::metal::metal::metal::metal::metal:

Η συναυλία τους στο Ancienne Belgique (Βρυξέλλες) πάντως έγινε ήδη sold out (σημείωση: Θα γίνει στις 11/05/18).

2 Likes
1 Like

αρρωστησε ο Flynn και δεν μπορουσε να τραγουδησει.
Ακυρωθηκε η συναυλια στο PITTSBURGH