Adrenaline Mob - (still untitled) (feat. Mike Portnoy, Russell Allen, et al.)

Συμφωνω σε ολα με τον Scenario.

Στα δικα μου αυτια μια χαρα ακουγονται οι κιθαρες :slight_smile:

Πρώτες ακροάσεις ακόμα αλλά μπορώ να πω με ασφάλεια πως περίμενα κάτι καλύτερο by far. Αν δε μλούσαμε για Portnoy, Allen, κλπ… και ήταν μία τυχαία μπάντα θα το είχα θάψει από το δεύτερο ή τρίτο τραγούδι. Εδώ θα δώσω άλλες 5-10 ευκαιρίες ίσως να με κερδίσει. Δε λέω υπάρχουν και catchy riffακια και αναλαμπές άλλα σαν σύνολο ακούγεται πολύ συνηθισμένο.

Συμφωνώ, πολύ generic που λεν’ και στο χωριό μου.

Τώρα επειδή κάποιος έθιξε το θέμα του ήχου που έχει ο Orlando, ναι, χρειαζόταν περισσότερο όγκο (μπάσα δηλαδή) … αλλά είναι λεπτομέρεια που δεν κάνει τη διαφορά

Σε ό,τι αφορά τα κομμάτια, γι’ αυτό το στυλ μουσικής θα περίμενε κανείς να έχουν περισσότερα αξιομνημόνευτα σημεία αλλά δεν μπορώ να πω ότι συγκράτησα κάτι.

… Αυτά με 3 ακούσματα. Δεν έχω όρεξη να ξανακούσω το EP, απ’ το album πλέον, και αν

Πάντως από το επίσημο twitter τους υπήρξαν κάποια retweets που προκαλούν ενδιαφέρον:

‘A Dramatic Turn of Events’ indeed. My fav band for 25 years now sux. Thank God for the New Kings @Adrenalinemob #ALLHAIL !!!

Dream Who??.. All I can say is if this is the EP, I can not WAIT for the full album!!

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ιδιαίτερα ωραίο για την εικόνα της μπάντας, και δείχνει ότι ο Mike θέλει ντε και καλά να μας πείσει ότι πρόκειται για αριστούργημα.
Μου την έσπασε πολύ αυτό, είναι μεγάλη χοντράδα.

Nikatapi μην τρελένεσαι. Προφανώς υπάρχουν και βάλες fanboyδες παντού και για όλους. Αποκλείεται να έχει πει τέτοιες κουβέντες ο Portnoy.

Οι φανμποηδες προφανώς και υπάρχουν, αλλά αυτά έγιναν retweet από το ΕΠΙΣΗΜΟ twitter της μπάντας, γι αυτό και τα διάβασα. Αυτό σημαίνει ότι όποιος διαχειρίζεται το λογαριασμό του (επίσημου ξαναλέω) twitter τους θεώρησε ότι πρέπει να τα δούν όλοι όσοι ακολουθούν την μπάντα.

Δεν ξέρω τι πολιτική ακολουθείται, πιθανόν να εμφανίζονται random. Αν και δεν έχω επαφή με το tweeter και πως λειτουργεί…

Τα retweets γίνονται χειροκίνητα απ’ όσο γνωρίζω (δεν έχω λογαριασμό στο twitter).

/e Βασικά, επειδή τώρα τα είδα, είναι αυτοματοποιημένη διαδικασία μου φαίνεται (βλέπετε το “@AdrenalineMob”;). Τώρα αν περνάνε από φιλτράρισμα αυτά που καταλήγουν εκεί, δεν το γνωρίζω.

Είναι της ίδιας λογικής με τα like σε σχόλια που κράζανε JLB/MM στο Facebook. Πραγματικά λυπηρό.

Όσο για το EP: δε θα μπω στο τριπάκι να το συγκρίνω με Theater, δεν έχει νόημα. Αλλά αν ήταν το EP ενός συγκροτήματος που δεν έπαιζε ο Portnoy ή ο Allen ποια θα ήταν η τύχη του; (μάλλον θα περνούσε στα ψιλά)

Άκουσα το Psychosane και τη διασκευή. Από το Psychosane, όντως το σημείο α λα Nightmare to Remember είναι μάλλον τραγικό. Ο Allen τσιρίζει χωρίς λόγο, ενώ τελείως άσχετα κάποια περάσματα με πολυφωνικά φωνητικά α λα Ayreon. Τελείως αδιάφορο τραγούδι.

Θα περιμένω το CD, αλλά αν αυτό είναι το καλύτερο album που έχει παίξει ο Portnoy (όπως είπε η σύζυγος), καήκαμε…

Τα retweets είναι το αντίστοιχο like του twitter. Δηλαδή κάτι το οποίο σου αρέσει/σου κάνει εντύπωση κλπ. το αναπαράγεις (retweet) για να το δουν όλοι όσοι είναι φίλοι σου.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. Δεν είναι random η εμφάνιση.
Με το retweet ο διαχειριστής του λογαριασμού, δημοσιοποιεί ένα tweet κάποιου άλλου, σε όσους τον ακολουθούν.

Από τον λογαριασμό των Adrenaline Mob λοιπόν, πέραν των ενημερώσεων που δημοσιεύουν οι ίδιοι, έκαναν retweets κάποιες γνώμες οπαδών, μεταξύ αυτών και αυτά που έκανα paste πριν.
Αυτό γίνεται επιλεγμένα και όχι με κάποιον αυτόματο ή τυχαίο τρόπο.

Για να δημοσιεύονται λοιπόν τα συγκεκριμένα ή απλά κάποιος είναι απρόσεκτος ή είναι μία απαράδεκτη κίνηση απαξίωσης των DT.

Το υπεραναλύω και γίνομαι κουραστικός, αλλά είναι πραγματικά πολύ καφρίλα κατά τη γνώμη μου.

Χοντράδες που δεν έχουν κανένα νόημα και είναι κατακριτέες αν έχουν γίνει.

Πάντως, τα public profiles στα networks σπάνια τα χειρίζονται οι ίδιοι οι μουσικοί, όχι ότι αυτό τους κάνει άμοιρους ευθυνών.

Raziel πλιζ προσπάθησε να γίνεις λίγο πιο αντικειμενικός. Μόλις έβγαλες κακό κάτι που δεν άκουσες, ενώ έχεις βγάλει καλό κάτι που δεν έχεις ακούσει.

Δεν το έβγαλα κακό - δε νομίζω να έγραψα κάτι τέτοιο. Απλά από το πρώτο τραγούδι + τα samples που βγήκαν πριν λίγο καιρό δε νομίζω ότι έχει να μου δώσει κάτι άλλο το EP. Ή για να το πω καλύτερα, μου φαίνεται μάλλον αδιάφορο - θα προτιμούσα τη συνεργασία με τους 2 Morse, η οποία κατά τα λεγόμενα φαίνεται ότι θα είναι κάτι διαφορετικό.

(στο μεταξύ, ακούω και τα υπόλοιπα τραγούδια γράφοντας στο/διαβάζοντας το topic και εμμένω στην άποψη που έχω διατυπώσει - εκτός κι αν το Down to the Floor είναι το απόλυτο κομάτι)

ΑΥΤΟ ήθελα να το πω πιο πριν, αλλά φοβήθηκα ότι δεν σκεφτόμουν καθαρά ίσως και θα με κράζατε :oops: Το ξανάκουσα και επιβεβαιώθηκα.

Σε ότι αφορά τα ανώριμα σχόλια στο twitter, ε ιντερνετ είναι ο καθένας πετάει τη χολή του αλόγιστα έτσι επειδή μπορεί, δεν είναι για να δίνουμε και πολύ σημασία.

Δίνουμε σημασία επειδή [B]αναπαράγονται από το ίδιο το συγκρότημα[/B], που δείχνει να συμφωνεί με αυτά.

λοιπον να μας θυμησω κατι? ο portnoy ειναι μεγαλο κωλοπαιδο ετσι δεν ειναι? τον αγαπαμε αλλα το ξερουμε αυτο ετσι?
η ιστορια στο ρημαδοtwetter ειναι δικη του, και αλλος να το εκανε το ηξερε!!! επισης δεν ειναι τυχαιες τωρα οι δηλωσεις σχετικα με το O.T.B.OT.A.!! ουτε το βιντεο με τον γιοκα του να παιζουν Α7F!!! Δεν ειχε πριν ο μικρος ακουσματα…μαλλον!! ολοι αυτη η ιστορια δειχνει εναν ανθρωπο που ΞΕΡΕΙ τι του γινεται γιατι πολυ απλα εχει ακουσει ΟΛΟ το A Dramatic… εχει παρει γραμμη οτι ειναι δισκαρα, διαβαζει και καλες κριτικες και εχει λυσαξει γιατι ο κωλοεγωισμος του (αυτος που εκανε τους dt τεραστιους ετσι??? ) δεν δεχεται οτι τα καταφερνουν χωρις αυτον!

στα του υλικου του ΕΡ ε μην τρελαθουμε κιολας! δεν ειναι και κατι φοβερο και σωστα δεν ειναι συγκρισιμο με κατι απο dt αφου ειναι τελειως αλλο πραγμα!! υποκειμενικη αποψη ετσι ξεκαθαριζω!!

πιο πολυ ντορο κανουν τα καμωματα του mike παρα η μπαντα του…δυστηχως!!

ΥΓ. εμαθα ενα παρασκηνιο απο εναν καλο φιλο, γνωστο στο χωρο, σχετικα με τις συνεντευξεις που εδωσε η μπαντα και κατι που παιχτηκε με τον Mangini και τον management της μπαντας που με χαλασε οσο αφορα το management και με ενθουσιασε απο την αντιδραση των Jordan και Petrucci. θα τα πουμε ομως σε αλλο thread γιατι θα βγουμε offtopic!

Αδιαφορο μετα τις δυο πρωτες ακροασεις.Και χωρις να ειμαι προκατηλειμμενος λογω φανμποησμου με DT.Ισα ισα που ηθελα πολυ να τους ακουσω σε δικα τους κομματια καθως μου αρεσε η διασκευη στο Mob Rules.
Petpanag,πες για το σκηνικο που εμαθες!Να,σου δινω και το λινκ του thread για να μην ψαχνεις! :lol: http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5142&page=67

στα της συναυλιας θα το γραψω καλυτερα.:wink:

Σταματήστε να βλέπετε φαντάσματα γαμώτο.

Το βίντεο με τον γιο του Portnoy έχει ανέβει εδώ και ένα χρόνο περίπου, όταν και το αναπαρήγαγαν πολλά μέσα.

Το νεο EP (και ο δισκος) μαλλον δεν απευθυνεται σε οπαδους DT και ακροατες της prog σκηνης γενικοτερα, καθως εχει ελαχιστη σχεση με prog. Αρα πρεπει να κριθει και ως κατι τετοιο. Το γραφω απλα γιατι βλεπω πολυ σχολιο οτι δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο και δεν εχει τιποτα τρελα ριφφς και τετοια… οντας στη συναυλια, το μονο που εχω να πω ως τελευταιο ειναι οτι η μουσικη των Adrenaline Mob ειναι παρτα στα μουτρα, πιασε πιασαρικα ρεφρεν και σολιδια και αν σαρεσει καλως, αν οχι, παλι οκ. Εμενα για αυτο που παιζουν μου φαινεται μια χαρα η μουσικη τους και το ακουω πολυ ευχαριστα ως τωρα, αναμενοντας και τα υπολοιπα τραγουδια (καθως μου φαινεται οτι με καποια περιεργη λογικη εχουν κρατηθει τα 3 καλυτερα τραγουδια για το δισκο).

Τωρα για τα καμωματα του Portnoy τι να πω, εγω αυτο που παντα εβλεπα απο τον Mike ειναι να προωθει ΟΛΑ του τα projects ΠΑΝΤΟΥ και παντα, δεν καταλαβαινω γιατι οταν το κανει απο τη στιγμη που εφυγε απο τους Dream Theater σημαινει οτι το κανει απο πληρη κομπλεξισμο και εγωισμο, ενω πριν το εκανε απο πληρη αφοσιωση και υπερενθουσιασμο για τη μπαντα του.

Γιατί όταν ήταν στους DT δεν έβγαινε να λέει, ή να… κάνει like / retweet or whatever (τα σημεία των καιρών ε;) σε σχόλια τύπου “Άντε γεια Derek, με τον Jordan βγάζουμε δίσκο που δεν είδες ούτε στα όνειρά σου”. Κοινώς, δεν είναι η προώθηση καθαυτή, είναι ο τρόπος που την κάνει.

Επίσης φαντάζομαι όλοι κατανοούν τη διαφορά των Mob και των DT. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν μοιάζει έστω και λίγο με DT - ίσα ίσα που αυτό είναι το θετικό. Το μείον είναι ότι τα κομμάτια είναι απλώς ανέμπνευστα. In your face σίγουρα, αλλά μέχρι εκεί.