Καλύτερα albums των '00s

Το 3ο album που ανέλαβα θέλω να βρω χρόνο να το γράψω αλλά με το πώς εξελίσσεται το θέμα δεν βρίσκω το νόημα! Μήπως να γινόταν pin το thread μπας και προχωρούσε γρηγορότερα;

Λείπει το 1/4 των reviews. Μπορώ να πάρω τους APC - 13th step, αν και έχω ήδη τρία (3) reviews.

Μπορείς post.

Vedder έτσι σκέφτονται πρoφανώς οι περισσότεροι και δεν έχει τελειώσει το εγχείρημα. Κάνε το καλό και ρίξ’το στο γυαλό…

Εγω εχω ξεχασει τι ακριβως εχω γραψει στα δυο reviews…
Παλι καλα που θυμαμαι ποιους δισκους ειχα !

καλιο αργα , παρα ποτε - τελειωσα την κριτικη για το

[COLOR=“Red”]
36. Mars Volta, The - Frances the Mute[/COLOR]

Με το 2o αλμπουμ των Mars Volta, ο Omar Rodriguez Lopez ανεβαζει τον πηχη ακομα ψηλοτερα απο το εντυπωσιακο ντεμπουτο τους ‘deloused in the commatorium’, αποδεικνυει πως ειναι μεσα στους πιο προικισμενους μουσικους των 00s και σκηνοθετει/ηχογραφει εναν δισκο βγαλμενο κατευθειαν απο τα πειραγμενα,ψυχεδελικα,πειραματικα 70s με χαρακτηριστικα τις πολυδαιδαλες μελωδιες, τις φευγατες ενορχηστρωσεις , τους απιστευτα σουρεαλ στιχους και εναν δισκο 100% concept ο οποιος αποτελειται απο κομματια-σιδηροδρομους τα οποια ομως εξυπηρετουν απολυτα το δημιουργικο του οραμα και δικαιολογουν απολυτα την τραβηγμενη διαρκεια τους περαν του κλασικου 5λεπτου.

Αρωγος και συνοδοιπορος στην προσπαθεια του ειναι το ετερον ημισυ της μπαντας και σιαμαιος αδερφος του, ο τραγουδιστης Cedric Bazala ο οποιος εχοντας μια απιστευτη γκαμα φωνητικων δυνατοτητων χρησιμοποιει τη φωνη του σαν ενα επιπλεον οργανο , τη μια στιγμη τραγουδωντας χαμηλοφωνα και μελωδικα σαν ενας λατινος φρανκ σινατρα και την επομενη στιγμη ψιυθριζοντας και ουρλιαζοντας ασθμαινοντας σαν τροφιμος ψυχιατρειου , διχως ομως να ακουγεται υπερβολικος η κουραστικος.

Η προσπαθεια αναλυσης του αλμπουμ song-by-song φανταζει ασκοπη και ανουσια , μιας κ στη πραγματικοτητα το αλμπουμ δεν ειναι παρα ενα μεγαλο 70λεπτο κομματι , στο οποιο δεν θα συναντησει κανεις καθαρες παυσεις παρα μονο συγκεκριμενα επαναλαμβανομενα ambient σημεια τα οποια δρουν ως γεφυρες μεταξυ των μελωδικων εναλλαγων και στροφων και ειναι ταυτοχρονα ενα σημειο ανασυγκροτησης πριν τον επομενο μινι ηχητικο ανεμοστροβιλο. H ελλειψη καθαρων παυσεων ενισχυει ακομα περισσοτερο την ηχητικη εμπειρια μιας κ αυτο διευκολυνει την βυθιση του ακροατη στο συμπαν του αλμπουμ απ’το οοιο και βγαινει οταν ο δισκος φτασει στο τελος.

Με εξαιρεση το ‘the widow’ το οποιο ειναι το πιο στρωτο/φυσιολογικο κομματι του δισκου(και το οποιο επιλεχθηκε σαν single) , ο υπολοιπος δισκος εντυπωσιαζει με το ελεγχομενο μελωδικο χαος του και ταυτοχρονα προκαλει το θαυμασμο για το δημιουργικο οραμα του lopez το οποιο παραμενει εντλως συγκροτημενο παρα την φαινομενικη χαοτικοτητα του, με αποκορυφωμα το τελευταιο 30λεπτο(!) αριστουργηματικο κομματι cassandra gemini το οποιο οδηγει το αλμπουμ στην εκρηκτικη κορυφωση-ολοκληρωση και το οποιο τελειωνει με την ιδια ακριβως μελωδια με την οποια ξεκιναει το αλμπουμ , ολοκληρωνοντας το μουσικο κυκλο στο σημειο απο οπου ξεκινησε.

Αν προσπαθησουμε να περιγραψουμε ηχητικα το αλμπουμ σε καποιον που θελει να το κατηγοριοποιησει ηχητικα, θα μπορουσαμε να το χαρακτηρισουμε ως μια μειξη Carlos santana/Frank Zappa/King Crimson/kraut rock/salsa , πασπαλισμενα με γερες δοσεις καθαρου λυσεργικου οξεος (chic!). Και παλι ομως οι φυσιολογικες,στεγνες απο συναισθημα λεξεις δεν μπορουν να περιγραψουν τα ηχητικα δρωμενα και το εγκεφαλικο ερεθισμα που θα παρει καποιος που θα εισελθει και θα κατανοησει το ηχητικο rollercoaster του FtM.

Η μουσικη στο αλμπουμ ειναι ενα ειδος ελεγχομενου χαους , αλλα με τους στιχους τι ακριβως συμβαινει ? Δεν θα περιμενε κανεις καποια λογικη αφηγηματικη ροη σε στιχουργικο επιπεδο σε ενα τετοιο αλμπουμ και αυτο ακριβως συμβαινει , μιας κ οι στιχοι του cedric πολυ απλα δεν βγαζουν φυσιολογικο νοημα και δεν αποκωδικοποιουνται διχως αυτο να κατανταει απωθητικο.Σε συνδιασμο με το γεγονος οτι ο cedric Τραγουδαει εναλλαξ στα αγγλικα και στα ισπανικα, τα φωνητικα ακολουθουν ηχητικα την μουσικη και ενσωματωνονται μεσα στην εκαστοτε μελωδια σαν ενα ακομα εξτρα μουσικο οργανο.Το αποτελεσμα αυτης της ενωσης μουσικης/φωνητικων απο καποια ακροαση κ μετα οδηγει τον ακροατη να βιωσει τα φωνητικα σε ενα ηχητικα υποσυνειδητο επιπεδο ως ενα ειδος υπο-μελωδιας και οχι ως στεγνες λεξεις τραγουδισμενες σε φυσιολογικες νορμες, αυξανοντας την ηχητικη εμπειρια του δισκου σε ακομα πιο ‘εσωτερικα’ επιπεδα (η αντιστοιχη αγγλικη λεξη που δεν βρηκα καλυτερη μεταφραση ειναι ‘visceral’).

Το Ftm ειναι ενα αριστουργηματικο αλμπουμ πολλαπλων ηχητικων στρωσεων το οποιο απαιτει πολυαριθμες ακροασεις προκειμενου να αποκαλυψει σιγα σιγα το ευφυες μεγαλειο του.Καποιοι θα το θεωρησουν φλυαρο,επιτηδευμενο,βαρετο,κουραστικο.Για τον γραφοντα, ειναι ευκολα και μακραν ο καλυτερος δισκος της δεκαετιας και αποτελει ενα ηχητικο ‘trip’ που δυστυχως πλεον παρουσιαζεται ολο και πιο σπανια σε μια εποχη μουσικης ομογενοποιησης και επαναλαμβανομενης ηχητικης κοινοτοπιας.

10/10.

ΥΓ (και 'καμμενη΄ πληροφορια για τον δισκο) : Η ηχητικη ενταση του δισκου ειναι ετσι προσαρμοσμενη ωστε σιγα σιγα να αυξανεται κατα την διαρκεια του δισκου. Ακουστε την διαφορα εντασης μεταξυ πρωτου-τελευταιου κομματιου και διαπιστωστε το.

[COLOR=“DarkRed”]4. Arcturus - The Sham Mirrors
10. Opeth - Blackwater Park
22. Crippled Black Phoenix - Resurrectionists / Night Raiders
25. Down - II: A Bustle in Your Hedgerow?
31. Porcupine Tree - In Absentia
40. Agalloch - The Mantle
41. Porcupine Tree - Lightbulb Sun
45. Slipknot - Iowa
49. Dillinger Escape Plan, The - Miss Machine
52. Grand Magus - Iron Will
57. Alter Bridge - Blackbird
66. Kamelot - Karma
67. Minsk - The Ritual Fires of Abandonment
68. Perfect Circle, A - Thirteenth Step
78. Radiohead - Kid A
80. Metallica - Death Magnetic
82. White Stripes, The - Elephant
84. Porcupine Tree - Fear of a Blank Planet
86. Ark - Burn the Sun
97. Bullet For My Valentine - The Poison
98. Karma to Burn - Almost Heathen
100. At the Drive-In - Relationship of Command
100. Big Business - Mind the Drift
100. Meshuggah - Nothing[/COLOR]

Already done:

  1. Tool - Lateralus : jm_rotten
  2. System of a Down - Toxicity : Moon_Madness
  3. Isis - Oceanic : shaman, Leper Jesus (2 κριτικές)
  4. Mastodon - Leviathan : Red Rum
  5. Nevermore - Dead Heart in a Dead World : Dmembra
  6. Neurosis - A Sun That Never Sets : Leper Jesus
  7. Celtic Frost - Monotheist : Bleedin History
  8. Mastodon - Crack the Skye : Metalmilitia
  9. Thorns - Thorns : ChrisP
  10. Ulver - Perdition City : Vedder
  11. Muse - Origin of Symmetry : Space Dementia
  12. Queens of the Stone Age - Songs for the Deaf : samis
  13. Converge - Jane Doe : Bleedin History
  14. Electric Wizard - Dopethrone : TheWitchfinder
  15. Machine Head - The Blackening : Dmembra
  16. Burst - Lazarus Bird : Red Rum
  17. Godspeed You! Black Emperor - Lift Your Skinny Fists? : post_digital
  18. Slipknot - Vol 3: The Subliminal Verses : pax
  19. Isis - Panopticon : post_digital
  20. Spiritual Beggars - Ad Astra: Shﻉ-Woℓf
  21. System of a Down - Mezmerize : sametaler
  22. Muse - Black Holes And Revelations : Space Dementia
  23. Pain of Salvation - The Perfect Element Pt 1 : tylerdurden
  24. Mastodon - Blood Mountain : metalmilitia
  25. Portishead - Third : the horror
  26. Sleep - Dopesmoker : ad1stt
  27. Neurosis - The Eye of Every Storm : NamelessDead
  28. Bolt Thrower - Those Once Loyal : Deathster
  29. Arcade Fire - Funeral : Adaris
  30. Shora - Malval : post_digital
  31. Mars Volta, The - Frances the Mute : Awake
  32. Pain of Salvation - Remedy Lane : Keeper21
  33. Radiohead - In Rainbows : Spawn7
  34. Sieges Even - The Art of Navigating by the Stars : tylerdurden
  35. Paradise Lost - In Requiem : SylBlashyrkh
  36. Dark Tranquillity - Fiction : conductor
  37. Muse - Absolution : Space Dementia
  38. Strokes - Is This It : mindcrimeK
  39. Primordial - The Gathering Wilderness : Thorgal
  40. Transatlantic - The Whirlwind : Leviathan
  41. Slipknot - All Hope Is Gone : deadmemories
  42. SepticFlesh - Communion : SylBlashyrkh
  43. Iron Maiden - Brave New World : deadmemories
  44. Queens of the Stone Age - Rated R : thevoid
  45. Kylesa - Static Tensions : thevoid
  46. Sigur Ros - () : savealekos
  47. Tool - 10,000 Days : savealekos
  48. Opeth - Ghost Reveries : Dead
  49. Primordial - Storm Before Calm : AlteredCourse
  50. Clutch - Blast Tyrant : Faust
  51. My Dying Bride - The Dreadful Hours : Dead
  52. Rammstein - Mutter : SylBlashyrkh
  53. Gojira - From Mars to Sirius : vedder
  54. Green Day - American Idiot : Mech-Cannibal
  55. Primordial - To the Nameless Dead : Faust
  56. Ayreon - The Human Equation : ellanor
  57. Gathering, The - Souvenirs : Nameless Dead
  58. Gogol Bordello - Gypsy Punks (Underworld Dog Strike) : ChrisP
  59. Kreator - Violent Revolution : Axel
  60. Mars Volta, The - De-loused in the Comatorium : GRACCHUS BABEUF
  61. Ministry - Rio Grande Blood: SylBlashyrkh
  62. Dream Theater - Train of Thought : Leviathan
  63. Interpol - Turn On The Bright Lights : Adaris
  64. Lamb of God - Ashes of the Wake : Dmembra
  65. Virus - Carheart : Almighty C
  66. Municipal Waste - Hazardous Mutation : martian
  67. Rotting Christ ? Theogonia : Xemnas
  68. Mayhem - Grand Declaration of War : Deathster
  69. Tea Party, The - The Interzone Mantras : Moon_Madness
  70. Tragedy - Vengeance : worst enemy
  71. Agalloch - Ashes Against the Grain : deadmemories
  72. Amenra - Mass III : Metalmilitia
  73. Rush - Snakes and Arrows : giorgos_
  74. Disturbed - Ten Thousand Fists : TRAMPAKOULAS
  75. Hellacopters, The - High Visibility: iron_aris
  76. Pain of Salvation - Be : Maria Jane
  77. Anathema - A Fine Day to Exit : midnight g
  78. Slayer - God Hates Us All : pax
  79. Om - Conference of the Birds: savealekos

το karma των kamelot θα το ξαναγράψω και θα το έχω έτοιμο πριν το τέλος του μήνα, απλά έπεσαν πολλά μαζεμένα και δε βρήκα χρόνο για re-editing :frowning:

Ok! Αναμένουμε!

[COLOR=“Red”]31. Porcupine Tree - In Absentia
41. Porcupine Tree - Lightbulb Sun[/COLOR]

tyler , αν παρω αυτα τα 2 , μπορω να τα κανω σαν 1 κριτικη - μιας κ ειναι συνεχομενα χρονικα και σηματοδοτουν το τελος εποχης και την εναρξη της επομενης

απλα μια σκεψη , αν βρεθει κανεις κ θελει να τα κανει , go ahead - απλα σε αυτους και στους tool γραφω ευκολα paper :stuck_out_tongue:

Tι λε ρε, έχουν μείνει πολλά ακόμα.

Λοιπόν, σε 2 βδομάδες μπορώ να έχω κείμενα για τα ακόλουθα:

4,10,49,52,67 και για το Βig Business.

4 το ανέλαβα πρόσφατα απλά έχω μπλέξει με κλινική νοσολογίας τώρα και δεν προλαβαίνω. γενικά το χω στο μυαλό μου πάντως δε νομίζω να αργησει πολύ

Εχμ, αν υπάρχει όντως κριτική γι’ αυτό, δεν έχει γίνει από μένα.
Ψαχτείτε λίγο μήπως έχει παίξει κανα μπέρδεμα.

Το Βig Business το έχω σχεδόν έτοιμο!!! :stuck_out_tongue:

Λοιπόν,

Awake πάρε και τα 2 Porcupine Tree αλλά καλύτερα σε χωριστά κείμενα όσο και αν νομίζεις ότι το ένα αποτελεί συνέχεια του άλλου. Η λογική είναι review ανά δίσκο.

Red Rum ξεκίνα κάποιες από τις κριτικές που ανέφερες εκτός των Opeth & Big Business που άλλοι χρήστες προσφέρθηκαν νωρίτερα να ξεκινήσουν / ολοκληρώουν.

Altered έχεις δίκιο, η κριτική έχει γίνει από τον chrisp.

Υπαρχει πιθανοτητα να ανεβουν οσες κριτικες εχουν γινει ή θα πρεπει να περιμενουμε να γινουν ολες γιατι κατι μου λεει οτι μπορει να αργησει πολυ αυτο.

Οποτε υπαρξει ορεξη προτεινω να ανεβαινουν σιγα σιγα οσες εχουν γινει.
Ενα μεγαλο ευχαριστω να ξαναπω σε οσα παιδια τρεξαν με το Project(Tyler,Dude,Shaman,Pumpkin και σε οσους αλλους δε θυμαμαι)

Το σκεφτόμουν αυτό ότι θα ήταν καλό να αρχίσει να γίνεται…

Σαν countdown, με μία κριτική ανά ημέρα ή ανά 2-3 μέρες για να μπορούν να υπάρχουν και τα σχόλια πάνω στην κριτική ή η σχετική συζήτηση.

Απλά θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί τουλάχιστον κάποιες θέσεις από το τέλος για να ξεκινήσει και να προστίθενται και οι υπόλοιπες…Δεν ξέρω…

Εγώ μπορώ να κάνω το Karma To Burn και το Iowa αν θέλετε

Για να κάνουμε ένα sum up γιατί είναι λίγο στο αέρα κάποιες κριτικές, ζητάνε χρήστες και άλλες κτλ. Οι εμπλεκόμενοι να μου επιβεβαιώσουν με post αν είναι ok με το παρακάτω μοίρασμα (σχετικά με αυτά που οικειοθελώς έχουν ζητήσει).

[COLOR=“DarkRed”]4. Arcturus - The Sham Mirrors - Vedder[/COLOR]
[COLOR=“DarkRed”]10. Opeth - Blackwater Park - Grym[/COLOR]
22. Crippled Black Phoenix - Resurrectionists / Night Raiders
25. Down - II: A Bustle in Your Hedgerow?
[COLOR=“DarkRed”]31. Porcupine Tree - In Absentia - awake[/COLOR]
40. Agalloch - The Mantle
[COLOR=“DarkRed”]41. Porcupine Tree - Lightbulb Sun - awake[/COLOR]
45. Slipknot - Iowa
[COLOR=“DarkRed”]49. Dillinger Escape Plan, The - Miss Machine - Red Rum[/COLOR]
52. Grand Magus - Iron Will
57. Alter Bridge - Blackbird
[COLOR=“DarkRed”]66. Kamelot - Karma - bastard[/COLOR]
[COLOR=“DarkRed”]67. Minsk - The Ritual Fires of Abandonment - Red Rum[/COLOR]
[COLOR=“DarkRed”]68. Perfect Circle, A - Thirteenth Step - post_digital[/COLOR]
78. Radiohead - Kid A
80. Metallica - Death Magnetic
82. White Stripes, The - Elephant
84. Porcupine Tree - Fear of a Blank Planet
86. Ark - Burn the Sun
97. Bullet For My Valentine - The Poison
[COLOR=“DarkRed”]98. Karma to Burn - Almost Heathen - dmembra[/COLOR]
100. At the Drive-In - Relationship of Command
[COLOR=“DarkRed”]100. Big Business - Mind the Drift - forkboy[/COLOR]
100. Meshuggah - Nothing

To Iron Will το είχε ζητήσει ο dude, επειδή έχει συμμετάσχει πολύ ενεργά στο Project του το αφήνω μέχρι να επιβεβαιώσει ή να το δώσει ο ίδιος.

Please επιβεβαιώστε μου! thanks!

Το Big Business όπως είπα και τις προάλλες το έχω σχεδόν έτοιμο. Μικροδιορθώσεις κάνω και θα το στείλω.

το δικό μου θα είναι έτοιμο μέχρι το βράδυ της Κυριακής.-