Καλύτερα albums των '00s

Τό 'βαλες επειδή ξέρω που μένεις, έτσι;

:roll:

Εδώ μια δική μου, αναλυτική λίστα, με τα 100 αγαπημένα μου των '00ς, οι θέσεις 100 ως 51. Με ταλαιπώρησε αλλά το χάρηκα. Όταν με το καλό φτάσω στο δεύτερο μέρος, θα ποστάρω τα 20 πρώτα και στο σχετικό τόπικ εδώ. :slight_smile:

Το διάβασα λίγο πιο πριν, ωραίες περιγραφές και αρκετά album για τα οποία δεν έχω ιδέα. Ίσως ακούσω μερικά :slight_smile:

Συγχαρητήρια ελάνορ πολύ καλή δουλειά!

ellanor, επειδή γράφεις συχνά τη φράση “post ήχος”, απέφευγέ την, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. εκτός αν μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι το post rock με το post punk και το post grunge.

ωραίο άρθρο πάντως~!

electric six!

Σωστός ο shaman! Έχεις δίκιο, λέω “post” αλλά στην ουσία εννοώ “post rock/metal”. Μόλις έκανα τις απαραίτητες διορθώσεις, καλό είναι να είμαστε ακριβείς.

Κατα τ’ άλλα χαίρομαι που σας άρεσε παιδιά, απο τον επόμενο μήνα με το καλό θα ποστάρω και τη συνέχεια! :smiley:

Ενδιαφέρουσα η λίστα σου ellanor. Κυρίως επειδή είναι πολύ προσωπική, και όχι επηρεασμένη από charts η αντιγραφή από άλλους όπως είναι οι περισσότερες τέτοιες λίστες.

μπράβο ρε ellanor …μέχρι και Æon Spoke έχεις χώσει μέσα.!! άξιος.!

*Katatonia - Last Fair Deal Gone Down-δίσκος-πλάκωμα-πάτωμα-πτώμα. :smiley:
**μαγκιά που έβαλες το Nightwish - Once μπορεί σε πολλούς να μην αρέσει αλλά ήταν σημείο αναφοράς αυτός ο δίσκος…very nice…8)

Ελλανορ αν δεν είχες πάρει τα μέτρα σου* θα σου σπαγα τα νεύρα τώρα :b
Δηλαδή οκ να μην έχει ακούσει κάποιος το Perdition City να το καταλάβω, να το χει ακούσει και να το βάζει #82;;; :P:P (και έχοντας #51 Nightwish!! :p)

*(Καταλαβαίνω λοιπόν φίλε αναγνώστη οτι πολύ πιθανό να απορήσεις, να εξοργιστείς ενδεχομένως που θα απουσιάζει απο τη λίστα το δικό σου αγαπημένο άλμπουμ αλλά τι να κάνουμε. Ο καθένας με τα γούστα του.)

edit: αν και τώρα που το σκέφτομαι εσύ μιλάς για ΑΠΟΥΣΙΑ :stuck_out_tongue:

Γαμώτο, το ξερα οτι έπρεπε να ξεκαθαρίσω στο σημείο που παρέθεσες οτι εννοώ και τη σειρά της κατάταξης! :smiley:

Σπαστικέ :PPP

dio-magica…

@ellanor για την πρωτη παραγραφο σε αυτα που γραφεις για τους calexico εχεις λιγο αδικο, ριξε μια ματια εδω για να μην τα ξαναγραφω
http://rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=908834&postcount=124

Ως Indie ηχος “σκετο Indie και τιποτα αλλο” εχει επικρατησει μονο στην Βρετανια τα τελευταια χρονια για καποιες συγκεκριμενες μουσικες και το χρησιμοποιουν ετσι μονο εκει. Χωραει πολυ κουβεντα το θεμα αλλα οχι σε αυτο το thread :stuck_out_tongue:

Χαρα στο κουραγιο σου παντως που εκατσες και εγραψες ολα αυτα 8O

Nodi έχεις δίκιο, το indie το κατέχεις αν μη τι άλλο ίσως περισσότερο απο κάθε άλλον εδώ μέσα. Ωστόσο ο ήχος των Calexico ήταν τόσο ξεχωριστός, στα πρώτα ειδικά άλμπουμ τους, που γι’ αυτό η ταμπέλα “indie” θεώρησα οτι ήταν περιοριστική, συγκρινόμενοι πάντα οι Calexico με την indie/post punk revival σκηνή των '00ς, και τον ήχο των συγκροτημάτων αυτών…

Αλλά ναι, απο την ευρύτερη σκοπιά του ανεξάρτητου, έχεις δίκιο. Ίσως υπερέβαλα λίγο, ήθελα απλά να τονίσω τη διαφορετικότητα του ήχου τους σε σχέση με πολλές άλλες indie bands. :slight_smile:

Πολύ καλή και η λίστα του Νίνπο.

Είχε και τα καρύδια να βάλει το Black Flux. Kι εγώ το σκεφτόμουν, αλλά τελευταία στιγμή έπεσε στο Carheart.

Κι άλλοι το βάλανε το Μπλακ Φλαξ. [-X

θενκς!
Στην αρχη ελεγα να τα βαλω και τα δυο αλλα τι θα πρωτοχωρουσε μετα?Οσο σκεφτομαι τι αφησα απεξω, το χερι θελει να παει στο εντιτ αλλα αντιστεκομαι

horror, περιμένουμε του σεπτέμβρη ή μπα?

η τελευταία καταμέτρηση μέχρι ποια λίστα έγινε?