Καλύτερα albums των '00s

Και’γω το σκέφτομαι αυτό όταν βλέπω “top καλύτερο <οτιδήποτε> της τάδε δεκαετίας”, και στο 99,999% των περιπτώσεων είναι λανθασμένος ο τρόπος μου μετράνε την δεκαετία, όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο post_digital. Βέβαια κάποιος μπορεί να υποστηρίξει πως αφού (έστω ηλιθιοδώς) έχει επικρατήσει η άποψη πως η δεκαετία είναι από 0 - 9 τότε απλά let it be. :slight_smile:

Μερικές σκέψεις

[B]The capricorns-ruder forms survive[/B] -Αυτό να το ακούσετε οπωσδήποτε
fu manchu-king of the road
los natas -corsario negro
isis-oceanic
isis-panopticon
tool-lateralus
che-sounds of liberation
qotsa-rated r
electric wizard-dopethrone
spirit caravan-elusive truth
mastodon-leviathan
color haze
hermano-only a suggestion
puscifer-v is for vagina
mark lanegan-bubblegum
brant bjork

O post digital έχει απόλυτο δίκιο για την αρίθμηση, οι δεκαετίες στην πραγματικότητα είναι 1-10, 21-30, 2001-2010 κτλ αλλά όταν αναφέρεσαι σε 80ς, 90ς, 00ς, 10ς κτλ ουσιαστικά αναφέρεσαι στα δέκα χρόνια που το τρίτο τους ψηφίο είναι το 8,9,0,1 αντίστοιχα.

Γι αυτό είμαι εδώ, για να φωτίσω όλους. :smiley:

Κάνω ένα τελευταίο ποστ σχετικά με τις δεκαετίες

Η σύγχυση στον ορισμό των δεκαετιών

Απ’ την απόφαση αυτή του Διονυσίου του Μικρού δημιουργήθηκε η ασάφεια για το τέλος των δεκαετιών. Ας δούμε, γιατί.

Ο Διονύσιος, αρχίζοντας το μέτρημα, θεώρησε ότι η γέννηση του Χριστού έλαβε χώρα το “έτος 1”. Δηλαδή, δεν έλαβε υπόψη του το “έτος μηδέν”. Αυτό, πολύ απλά, πάει να πει ότι, εφόσον το μέτρημα άρχισε το έτος 1, η πρώτη δεκαετία διήρκεσε από το 1 έως το 10, η δεύτερη από το 11 έως το 20 κ.ο.κ. Εδώ γεννάται το πρώτο ερώτημα:

Πότε αρχίζει και πότε λήγει μία δεκαετία; Η τελευταία δεκαετία του αιώνα μας, αυτή, δηλαδή, που σήμερα διανύουμε, άρχισε το έτος 1990 ή το 1991; Οι περισσότεροι άνθρωποι θα απαντήσουν, πολύ φυσικά, ότι η δεκαετία του '90 άρχισε την 1η Ιανουαρίου 1990 και θα λήξει φυσιολογικά την 31η Δεκεμβρίου 1999.

Λάθος, απαντούμε εμείς οι αστρονόμοι και θεωρητικοί των ημερολογίων. Το 1990 φαίνεται, από απόψεως ακούσματος και γραφής, να ανήκει στη δεκαετία του '90, αλλά, στην πραγματικότητα, ήταν η τελευταία χρονιά της δεκαετίας του '80. Αυτό σημαίνει ότι η δεκαετία που διανύουμε σήμερα άρχισε κανονικά την 1η Ιανουαρίου 1991 και θα λήξει την 31η Δεκεμβρίου του 2000, οπότε θα λήξει και η δεύτερη χιλιετία μετά Χριστόν. Όλα αυτά οφείλονται στο γεγονός ότι ο Διονύσιος ο Μικρός δεν προσδιόρισε το πρώτο έτος του ημερολογίου ως “έτος μηδέν”. Αν το είχε κάνει, θα γλιτώναμε μια και έξω από τη σύγχυση για το ορισμό των δεκαετιών.

Γιατί, όμως, δεν υπολόγισε το “έτος μηδέν”;

Για τον απλούστατο λόγο, ότι την εποχή εκείνη στη Δύση χρησιμοποιούσαν το ρωμαϊκό σύστημα αρίθμησης, με τα λατινικά αριθμητικά σύμβολα που δεν περιείχαν το μηδέν.

…εγώ πάλι πιστεύω ότι το Universal Migrator Part 1 από Ayreon είναι η υπέρτατη δισκαρα των 00’s

Ναι οκ καλά αυτά τα φιλοσφικά, αλλά [I]ο καλύτερος δίσκος της δεκαετίας[/I]βγήκε το 2006 οπότε δε χρειάζεται να αναστατώνεστε :blues:

Σε μια δεκαετία που υπάρχει το Lateralus όλα τα υπόλοιπα άλμπουμ ακολουθούν:p

Εμένα πάντως μου φαίνεται εξ ορισμού λάθος να θεωρείς το 20[B]10[/B] ως τελευταία χρονιά της δεκαετίας που ορίζεις ως [B]00[/B]s. Δεν στέκει ρε παιδί μου πως το λένε :stuck_out_tongue:

επειδή αυήν την δεκαετια ξεκίνησα να ακούω μουσική,και γενικά τα ακούσματα μου για αυτην την δεκαετιά δεν συμπληρώνουν 20 δίσκους.

Μπορώ να ποστάρω όσα έχω ακούσει και όποια απο αυτά θεωρώ τοπ,δηλαδή γίνεται η λίστα να είναι μικρότερη απο 20 δίσκους?

Εδώ βάλε όσους θες, στο δημοψήφισμα (το άλλο thread) όμως νομίζω πως πρέπει να είναι 20.

θελω να αλλαξω τη λιστα μου, αλλα αν εχετε αρχισει ηδη την καταμετριση,μαλλον μετρησατε και τη δικη μου

θαυμάσια λίστα RedWaves.

JNT, αν θες ν αλλάξεις τη λίστα σου, στείλε π.μ. σε έναν μοδ γιατί εσύ δε μπορείς, ΑΛΛΑ θυμίσου να αφήσεις στο ποστ σου και την παλιά σου λίστα για να γίνουν οι κατάλληλες αλλαγές.

Παίδες θέλω οπωσδήποτε να κάνω μια παρατήρηση, και να την διαβάσουν όλοι όσοι θα “στήσουν”/καταμετρήσουν/μοντάρουν τα αποτελέσματα για την τελική καταμέτρηση,όποτε γίνει αυτή:

Προφανώς έχετε παρατηρήσει ότι πολύς κόσμος έχει αναφέρει ότι η σειρά με την οποία κατέταξε τα άλμπουμ στη λίστα του είναι ότι να’ναι/χωρίς σειρά. Αυτό [B]ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ[/B],εαν θέλουμε να λέμε ότι θα προκύψουν σεβαστά και αξιόπιστα αποτελέσματα,και όχι απλά να ξεκαυλώσουμε με “τα κορυφαία άλμπουμ των 00’ς ουάου τι φτιάξαμε οι πούστηδες”.

Ίσως δλδ να επιτραπεί κάποιο edit σε όσους έχουν ποστάρει κατ’αυτόν τον τρόπο,γιατί αλλιώς τα αποτελέσματα θα είναι μη αξιόπιστα,και προφανώς θα καταχθούν όπως να 'ναι άλμπουμ για τα οποία μετά θα λεμε ότι “αυτό βγήκε κορυφαίο,αυτό 2ο κορυφαίο κτλ. κτλ.”,ενώ στην ουσία μπούρδες.

Ένας βασικός λόγος που όταν ξεκίναγε το δημοψήφισμα έλεγα,μαζί με κάποιους ακόμη χρήστες, να [B]ΜΗΝ[/B] αριθμηθούν τα άλμπουμ στις λίστες αλλά να βγουν τα τελικά αποτελέσματα από το πλήθος της παρουσίας δίσκων στις λίστες, ήταν αυτός ακριβώς. Έτσι βέβαια θα’χαμε άλλα προβλήματα με την κατάταξη (#-o),και γενικώς δεν γκρινιάζω,απλά κάνω μια επισήμανση για να υπάρξει “δίκαιη” καταμέτρηση στο τέλος :slight_smile:

θα γίνει ούτως ή άλλως καταμέτρηση kai βάσει του πλήθους εμφανίσεων. απλά, με 100 λίστες, δεν υπάρχει περίπτωση να βγει κάνα ξεκάθαρο αποτέλεσμα από κει :P.

γενικά, επειδή έχουν ήδη μετρηθεί οι πρώτες 80 λίστες περίπου, έχουμε πει τι πρέπει να κάνει όποιος θέλει ν’ αλλάξει τη λίστα του… (μη το κάνετε πολλοί όμως :P).

Θα μπορούσαν απλά αυτοί που θέλουν να ψηφίσουν χωρίς κατάταξη να ψήφιζαν χωρίς κατάταξη, και αυτοί που θέλουν με κατάταξη αντίστοιχα. Όμως θα έπρεπε να δηλώνουν τι θέλουν απ’τα δύο.

Δηλαδή αυτή τη στιγμή οι πόντοι που παίρνουν συνολικά οι δίσκοι που ψηφίζει κάποιο άτομο με το σύστημα της κατάταξης είναι 210. Οπότε θα μπορούσαν να παίρνουν τους ίδιους ακριβώς πόντους συνολικά και οι δίσκοι αυτών που δεν γουστάρουν κατάταξη… 210/20 = 10,5 πόντους για κάθε δίσκο. Και έτσι μπορούν να βγουν συνολικά αποτελέσματα με αυτό το σύστημα πόντων.

Είπα να πετάξω την ιδέα μου, αλλά αν έχει αρχίσει η καταμέτρηση δεν λέει.

[B]EDIT:[/B] Επίσης καλό θα ήταν να μην ήταν 1-20 οι πόντοι που παίρνουν οι δίσκοι, γιατί για να μπαίνει ένας δίσκος στο top20 της δεκαετίας κάποιου σημαίνει (μάλλον) πως του αρέσει πολύ, και η διαφορά του τελευταίου απ’τον πρώτο δίσκο μάλλον δεν θα είναι 2000% πάνω (!) δηλαδή 20 πόντους για τον πρώτο, και 1 πόντο για τον τελευταίο. Οπότε το δικαιότερο μπορεί να είναι 11-30 η 21-40 πόντοι, έτσι ώστε να παίρνουν κάποιους πόντους και οι δίσκοι που είναι χαμηλότερα στα top.

όλα αυτά τα “συζητήσαμε” και στο παρελθόν για μέρες ολόκληρες και άκρη δε βγάλαμε…

το θέμα είναι πως όπως φάνηκε δεν υπάρχει κάτι αντικειμενικά σωστό και κοινά αποδεκτό. το ακόμα πιο αστείο βέβαια στην όλη υπόθεση είναι πως ακόμα κι αν βρίσκαμε κάτι πιο “σωστό” (κι άρα και λογικά πιο πολύπλοκο), το 80% (στο αισιόδοξο σενάριο) των λιστών δε θα ακολουθούσαν καν τους νέους “κανόνες”. αυτή τη στιγμή ο μοναδικός ουσιαστικός περιορισμός είναι τα 2 άλμπουμς ανά μπάντα. θα εκπλαγείς αν μάθεις πόσες λίστες δεν τήρησαν καν αυτό :P.

Ναι, είναι αναμενόμενο αυτό, δεν θα είναι η πρώτη περίπτωση που ο κόσμος γράφει κοιτώντας μόνο τον τίτλο.

Βέβαια για απλοποίηση αυτού που έγραψα (απ’την πλευρά των ψηφοφόρων), θα μπορούσε απλά όποιος δεν έχει δηλώσει αν θέλει με κατάταξη η χωρίς…

(Α) Να μπαίνει by default με κατάταξη αν έχει βάλει αριθμάκια κατάταξης δίπλα στους δίσκους.

(Β) Να μπαίνει by default χωρίς κατάταξη αν δεν έχει βάλει αριθμάκια δίπλα στους δίσκους.

Anyway, άστο, ξέχνα το. :stuck_out_tongue:

η σκέψη σου δεν είναι άσκημη. απλά, μετά θα μπει κάποιος άλλος και θα πει “εγώ παίδες θέλω να τα χωρίσω σε 2 ομάδες, πώς θα γίνει η δουλειά?” κ.τ.λ. :stuck_out_tongue:

btw, να ξαναπώ ότι έχει καλυφθεί και το ποστ ογδόντα μέχρι τώρα. περιμένουμε τον horror να αναλάβει τις λίστες του οκτώβρη :P.

ωραιοτατη λιστα ο witchfinder…ετσι επρεπε να ειναι κ η δικια μου,αλλα βιαστηκα σε μερικα:p
υ.γ: ολα οπως ειναι αλλα αντι του τελευταιου goatsnake…πως το ξεχασα να ουμε…νομιζα οτι ηταν του 99’ το flower of disease:razz::razz: (το οποιο θα μπει τωρα στο playlist…δεν μπορω)

Red Viper, 2 δίσκοι μαξ από την ίδια μπάντα… φτιάξε τη λίστα σου ή ζήτα το από κάποιον μοδ.