Alter Bridge

Blackbird > Fortress >The Last Hero > AB III > One Day Remains

2 Likes

Και πάλι αυστηρός είσαι γιατί με το ζόρι να βρεις πολύ καλύτερο κάποιο από τα 4 (πέρα από το Blackbird δηλαδή ) . Για κάποιο λόγο έχω πολύ ψηλά το III (βασικά το 3.5) που είναι κάπως πιο σκοτεινό .

Το “Blackbird” είναι άπιαστο και ακολουθεί το “Fortress” που είναι λίγο πάνω από τα άλλα 3 που είναι λίγο πούτε στο ίδιο (υψηλό) επίπεδο αλλά αρκετά διαφορετικά στο ύφος μεταξύ τους.

Σε κάθε περίπτωση έχούμε 5 δισκάρες.

1 Like

Πας να κάνεις πάλι την τρίχα τριχιά; :stuck_out_tongue: Που είδες να λέω πως κάποιο είναι πολύ καλύτερο από κάποιο άλλο;

1 Like

Όχι ρε και εσύ . Δεν είπα ότι λες ότι ειναι πολύ καλύτερο .

Απλά εγω δυσκολεύομαι να πω πιο είναι όντως καλύτερο από τα 4

Για εμένα είναι ξεκάθαρη η σειρά. Βασικά πάνω κάτω όπως τα λέει ο Χρήστος λίγο-πολύ το βλέπω

Συμφωνώ και εγώ με τον Χρήστο . Απλά λέω ότι μου κάνει εντύπωση πως μπορεί κάποιος να τα έχει ξεκάθαρα σε σειρά επειδή είναι όλα πάρα πολύ καλά ( όχι μόνο σε αυτούς αλλά και σε άλλα συγκροτήματα που γίνεται το ίδιο , εκπλήσσομαι ).

Όντως το fortress ίσως να έχει λίγο καλύτερες συνθέσεις σαν σύνολο από τα άλλα 3 όμως στο ΙΙΙ βρίσκω τα 3 από τα 4 πρώτα κομμάτια του δίσκου πραγματικά εξαιρετικά .
Το παίρνω πίσω το πολύ καλύτερο για να μην φαίνεται ότι κάνω την τρίχα - τριχιά.

Για τον @plex27 τώρα ας ψάξει μαζί με τους υπόλοιπους δίσκους και κάτι bonus tracks δεξιά και αριστερά όπως φυσικά και τις προσωπικές δουλειές του Tremonti ( ψάξε και τους projected που αν δεν κάνω λάθος φέτος θα βγάλουν και δεύτερο δίσκο . Παίζει ο Phillips , ντράμερ των AB και ο Friedman , κιθαρίστας στη μπάντα του Tremonti καθώς και 2 μέλη των Sevendust . Στους τελευταίους έχουν συμμετοχή σε τραγούδια τους και ο Tremonti και ο Kennedy )

2 Likes

Εδώ γίνεται στους Metallica, δε θα γίνεται στους Alter Bridge (και στους όποιους Alter Bridge);

2 Likes

Να σου πω πως γίνεται να έχω εντελώς κατασταλαγμένη άποψη για την σειρά που γουστάρω τους δίσκους. Τους AB λόγω Χρήστου τους έπιασα από το Blackbird. Κάθε κυκλοφορία τους είχα την δυνατότητα να την ακούσω και να την “αφομοιώσω”. Είναι σημαντικό αυτό θεωρώ και δεν έχει καμία σχέση με το “μαθαίνω μια μπάντα και πλακώνω να ακούσω 5 δίσκους μαζί”, που όσο να 'ναι δημιουργεί κάποιες παρενέργειες στην αντίληψη του ακροατή. Δεν ζορίζομαι καθόλου να σου πω την αλήθεια. Μου είναι απόλυτα ξεκάθαρο. Το Blackbird είναι εκτός συναγωνισμού λόγω του ομώνυμου. Δίσκος 10αρι. Για εμένα δεκάρι είναι και το Fortress, όλα τα τραγούδια ένα κι ένα, χωρίς καμία υποψία φιλερ. Τα υπόλοιπα είναι αρτιότατες δουλειές 8αρο9αρια δηλαδή που έχουν κάποια (ελάχιστα) κομμάτια που τα θεωρώ χαμηλότερης ποιότητας από τα αριστουργήματά τους. Οι βαθμολογίες δεν έχουν κάποιο νόημα πέρα από το να δείξω την εξίσωση που έβαλα πιο πάνω δηλαδή:

Blackbird > Fortress >The Last Hero > AB III > One Day Remains

με το The Last Hero και ABIIΙ να είναι στο ίδιο βάθρο και από κοντά να ακολουθεί το ντεμπούτο τους. Σε κάθε περίπτωση προς αποφυγή παρεξηγήσεων μιλάμε για 5 φοβερούς δίσκους.

2 Likes

Γούστα και όλα, αλλά θα διαφωνήσω κάθετα, οριζόντια και υπό κάθε γωνία για την τελευταία θέση του One Day. Προσωπικά το έχω στην κορυφή και είναι από κείνους τους δίσκους που δε βρίσκω ούτε μισή αδύναμη στιγμή. Και τι ατμόσφαιρα. Δεν έχει μεμονωμένο υπερέπος (Blackbird), αλλά το κλείσιμο με τα τελευταία τρία κομμάτια πόσα χρόνια μετά ακόμα με αφήνει κάπως.

Όπως και να 'χει

Νεο κλιπ για ενα απο τα καλυτερα κομματια του τελευταιου τους δισκου.

Mαλλον για να προωθησουν και λιγο το νεο Live at the O2 Arena + Rarities Που θα κυκλοφορησει τον Σεπτεμβριο.

Επισης τον Οκτωβριο θα κανουν και 2 εμφανισεις στο Royal Albert Hall του Λονδινου μαζι με συμφωνικη ορχηστρα.

https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/19029213_10154943576263558_204536807134430942_n.jpg?oh=1e9c0ac472b6b8d36dbaf7f8be655581&oe=59D15D7A

2 Likes

Εκτελεσάρα!

1 Like

Άκουσα πάλι το Blackbird. Μου φάνηκε αρκετά καλύτερο απ’ ότι μου φαινόταν παλιότερα. Θα ακολουθήσει επανακρόαση και των υπολοίπων. Μόνο μη με ζαλίσετε με “ο καλύτερος τραγουδιστής” και “ο καλύτερος τραγουδιστής”, να χαρείτε :stuck_out_tongue:!

5 Likes

Ο καλύτερος τραγουδιστής του πλανήτη αποδεικνύει ξανά στο νέο live album που υπάρχει ήδη εκεί έξω! :stuck_out_tongue:

Αν και δεν υπάρχει “καλύτερος τραγουδιστής” γιατί είναι κακό να λέμε “καλύτερο τραγουδιστή” τον “καλύτερο τραγουδιστή”; :stuck_out_tongue:

Για όσους ενδιαφέρονται, εδώ μια πολύ πρόσφατη κουβέντα που είχα με τον Brian Marshall.

Είμαι ήδη έτοιμος για τις 2 βραδιές στο Royal Albert Hall.

3 Likes

Ρε αρχίδα…θα μάθεις να σέβεσαι…μην σου πω να προσκυνάς κιόλας

πόσες μπάντες βγάζουν αυτό το πράγμα; πόσες; θέλω νούμερο

[drenie mode on] ξέρεις πως σε αγαπώ και σε πειράζω [drenie mode off]
θα γαμηθείς μουνάκι…θα σου κάνει ο Τρεμόντης την κωλοτρυπιδίτσα σου χοάνη. Εσένα και του φίκου σου μαζί :stuck_out_tongue:

4 Likes

καρδουλες! Σωστα τα ειπες ! Παντελης ο κολληματιας (ωρες , ωρες!)

ΥΓ. Οχι τιποτα αλλο , απλα ο Παντελης γουσταρει συναυλιες , ψάχνω να βρω παρεα να παω να τους δω εξω, αλλά προς το παρων μου ριχνει ακυρο για δαυτους !

2 Likes

Ο Τρεμόντις μπορεί να κάνει ότι θέλει. Αλλά ας μη ξεχνιόμαστε, μιλάμε για τους Κριντ με άλλον τραγουδιστή :stuck_out_tongue:. Σεβασμός μόνο σε όποιον τον κερδίζει. Αυτοί έχουν δρόμο ακόμα :smirk:.

Μήτσο, δε λέω όχι και το ξέρεις. Μημπαραπονιέσαι :stuck_out_tongue_winking_eye:!

Θα επιστρέψω φίκοι μου!

1 Like

https://shop.napalmrecords.com/alter-bridge-live-at-the-o2-arena-rarities-3-cd-digipak-t-shirt-bundle.html

Ωραίο πακέτο έκαναν οι άτιμοι! Εδώ και να το φέρει κάνα παμπλικ, το 50άρικο είναι δεδομένο, οπότε και με μεταφορικά πάλι αξίζει!

Μερικά από τα άπειρα πράγματα που κατέκλυσαν το μυαλό μου, επιστρέφοντας από Αγγλία, εδώ.

3 Likes