AMON AMARTH:Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2016 - Piraeus 117 Academy

τι μερα; λιγες ωρες

Μενει παραπανω απο ενα 24ωρο οποτε μερα. Αντε να δουμε ποτε θα ανακοινωσουν και το προγραμμα, καθε φορα τελευταια στιγμη το ανακοινωνουν…

Ειμαι στο γραφειο, ανυπομονω να φυγω και βαριεμαι και μετα σκεφτομαι τι θα ακουσουμε και τι θα ζησουμε αυριο και ανατριχιαζω… The Vikings Are Coming λεμε…

Υπενθυμιση…μην μπερδευτει κανεις απο το εισητηριο του…

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2016 - Θεσσαλονίκη - Fix Factory Of Sound (από Παρασκευή 2/12).
Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2016 - Αθήνα - Fuzz Live Music Club (από Πέμπτη 1/12 και το Pireaus Academy).

*Τα εισιτήρια που έχουν ήδη αγοραστεί ισχύουν κανονικά και για τις νέες ημερομηνίες

**Οι πόρτες ανοίγουν στις 20.00 και οι Grand Magus θα βρίσκονται στην σκηνή στις 20.30!

Το πρόγραμμα για τη συναυλία της Αθήνας:

Οι πόρτες ανοίγουν στις: 19:00
Grand Magus: 20:00
Amon Amarth: 21:20

ΠΗΓΗ rocking.gr

Grand Magus επαιξαν 45 λεπτα-9 τραγουδια με αψογο ηχο.
Amon Amarth επαιξαν 90 λεπτα-17 τραγουδια με πολυ καλο ηχο.
Σετλιστ τα ιδια που παιζουν παντου.
Πολυ καλες και οι δυο μπαντες, γενικα εξαιρετικο live και το κοινο ηταν πολυ ζωηρο.

1 Like

ΕΦΤΑΣΕ Η ΜΕΡΑ… Η ΑΠΟΒΑΣΗ ΤΩΝ VIKINGS ΞΕΚΙΝΗΣΕ…

Μετραμε ωρες πλεον…

http://images.gibson.com/Lifestyle/2016/by-Tomas-Giden-7_600.jpg

https://67.media.tumblr.com/6b94fef42c0e818fee4ebb2b8341398f/tumblr_mzgppj1wFj1t9hp2vo1_500.gif

https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/15349615_10211135382484639_2448990586131086826_n.jpg?oh=05576987e69e9267db8bb082f5eab3e1&oe=58B066DC

VALHALLA AWAITS US !!!

setlist απο χθες Θεσσαλονικη

http://www.setlist.fm/setlist/amon-amarth/2016/fix-factory-of-sound-thessaloniki-greece-73fb9695.html

Mηπως στο fuzz κατεβασανε και τους μονομαχους?:stuck_out_tongue_closed_eyes:

Aρκετα καλη η συναυλια εδω στο fix,οι grand magus οκ συμπαθητικοι,στην αρχη νομιζα οτι ξεχασαν να φερουν τον δευτερο κιθαριστα,μετα καταλαβα οτι ο καραφλος ηταν 2 σε 1.:sleeping: Λεει σε μια φαση,ειναι η πρωτη φορα που παιζουμε εδω και αυριο παιζουμε στην Αθηνα,τι το θελε,επεσε μια γιουχα.:joy:

Το σετλιστ τους ειναι ιδιο στις περισσοτερες συναυλιες απο οτι ειδα στο setlist.fm,οποτε οτι ακουσαν οι αλλοι το ιδιο και εμεις εδω.Βγηκαν γυρω στις 21:50,κανα μισαωρο δηλαδη για να στηθει ο βασικος εξοπλισμος.

Ο ηχος στα πρωτα 2 κομματια ηταν λιγο η κιθαρα του soderberg θαμμενη,ημουν βεβαια και λιγο πισω,οι μπροστα λογικα δεν θα ειχαν καποιο θεμα να τον ακουσουν,μετα ολα εστρωσαν.

O Hegg οπως παντα επικοινωνιακος και σταθερα καλη αποδοση απο την αρχη ως το τελος,ο νεος ντραμερ ονοματι Wallgren ικανοποιητικος στα καθηκοντα του εκει ψηλα.Περασε ολη η συναυλια νερακι,οταν τελειωσαν με το twilight,λεω δεν μπορει,θα ξαναβγουν,αλλα ολα ειχαν τελειωσει.

Τι έγινε οι Αθηναίοι;; Πονάει ο σβερκος σας και δεν γράφετε;;;

Λοιπόν, αφου δεν λιποθύμησα όλα καλά . Πρώτη φορά τους έβλεπα

Ζηλεύω και φθονω την ενέργεια των 15-20ρηδων , δεν ηρέμησαν λεπτό γαμω τη ζωη μου . Και είμαι 25

Κοινό ακρως νεανικό. Δεν περίμενα να έχουν τόση πέραση. Ιδιαίτερα θερμό. Μπράβο

Νομίζω μετά το σημερινό, θα βάλω τους Amon Amarth στις μεγάλες μπάντες της γενιάς μας . Θερισαν

Τέτοιο headbanging μόνο σ αυτούς και στους Machine Head εριξα

Grand Magus ωραίος ήχος , 1-2 πολύ καλά τραγούδια. Καλό support

Οι Amon Amarth είναι για μένα καταδικασμένοι λόγω του B standard κουρδίσματος , να είναι ψιλοβωθρος…Παρόλα αυτά ήταν καλός ο ήχος τους , δεν έχω κανένα παράπονο

Γαμησε το λαηβ .

Για να απαντησω μονος στον εαυτο μου,ειδα βιντεο απο το Fuzz και στο The Way Of Vikings βγηκαν οι δυο μονομαχοι Vikings…Στο Father Of The Wolf βγηκε ο μασκοφορος με τα κερατα και το κονταρι…

Δεν τα ειδαμε εμεις αυτα στο Fix,λογω μικροτερης σκηνης.:unamused:

Γεια χαρά σε όσους έχουν απομείνει στο φόρουμ αφού και γω γράφω σπάνια πια. Βρέθηκα χθες στο fuzz με ένα φίλο, κυρίως για τους Grand Magus είναι η αλήθεια. Ξέραμε ότι θα δούμε μικρότερο σετ αλλά έλεγα θα παίξουν κάτι παραπάνω μιας και δεν είχε Testament στο τουρ αλλά δυστυχώς πήραμε και δω το κλασικό 45λεπτο. Απρόσμενα καλός ήχος, αγαπημένα κομμάτια, μπύρες, μια χαρά…
Amon Amarth εχω σταματήσει να παρακολουθώ εδώ και καιρό και κάπου με κουράζουν (δε βάζω να ακούσω ούτε τα παλιά βινύλια τους πια στο σπίτι) αλλά η συναυλία κύλησε νεράκι, το show είχε την πλάκα του χωρίς κάτι ιδιαίτερο όμως (δεν είχαν τους ηθοποιούς του diamond πχ). Το βασικό πρόβλημα όμως ήταν ο ήχος, σπαστικά πριμαριστός από τα τσίτα όλα, οπότε άφησα το κάτω μέρος (κάπου στη μέση) και ανέβηκα πάνω όπου ο ηχολήπτης είχε κανονίσει να ακούει καλά :slight_smile: Μερικές ακόμα μπύρες που κολάνε ωραία με τον κλασικομεταλάδικο ήχο τους
To merchandise κακό και ακριβό
Στα συν ότι κρατήθηκε το πρόγραμμα και βγήκαν στην ώρα τους (8 ακριβώς οι magus)

Και δύο βιντεάκια:
AMON AMARTH –as loke falls

GRAND MAGUS –varangian

Πολύ δυνατό λάιβ χθες.

Magus τίμιοι, αν κι εγώ ήλπιζα πως θα έπαιζαν κάτι παραπάνω για το γαμώτο. Μετά το '12 και χωρίς Testament ευκαιρία ήταν, αλλά τι να τους κάνεις. Τουλάχιστον τα 45 λεπτά τους ήταν ένα καλοστημένο greatest hits χωρίς πολλά λόγια, οπότε κανένα παράπονο ως προς αυτό. Ελπίζω σε σωστό κατοστάλεπτο headline κάποια στιγμή.

Amarth άλλο επίπεδο, αν και να πω την αμαρτία μου στο μισό σετ μόνο άκουγα γιατί μπροστά γινόταν το χάος. Σε φάση να μη χωράς να χτυπηθείς αν δεν είσαι στο μοσπιτ. Σκηνικά, καπνοί, συγχρονισμένα windmill, όλο το σόου. Lundstrom και Hegg θεούληδες, ήχος τσίτα - όχι όσο περίμενα παραδόξως. Είμαι λίγο γεροπαράξενος και δε ξέρω πόσο μετράει η γνώμη μου, αλλά κι απ’ αυτούς θα θελα καναδυοτρία κομμάτια ακόμα. Κυρίως παλιά γιατί πήξαμε λιγάκι.

Μπόμπα όπως και να 'χει, με το καλό να τους ξαναδούμε και τους δύο.

Ε οχι και πανω απο 45 λεπτα Magus,θα πεθαιναν στην αναμονη οσοι πηγαν για Amarth,εμενα γενικως δεν μου αρεσουν τα support,θελω να δω Amon Amarth κατευθειαν και μονοι τους,αντιστοιχα Testament,μου βαλανε 2 support στους Testament και επρεπε δηλαδη να πας εκει να στηθεις κανα διωριο πριν,νας δεις και να ακουσεις μουσικη που ισως να μην σε ενδιαφερει καν.

Να πας την ώρα που βγαίνει ο headliner αν δε σου αρέσει το support. Οι Grand Magus μια χαρά όνομα είναι, κανονικά κάνουν δικές τους συναυλίες εδώ.

1 Like

Και συ αν θελεις να δεις πανω απο 45 λεπτα το support σχημα,καλυτερα ειναι να πας σε μια συναυλια να τους δεις με το πληρες setlist και προγραμμα που παρουσιαζουν,δεν ειπα συγκεκριμενα για τους Magus ομως.

Αυτό που λες εσύ δε γίνεται να το κάνω αν δεν έχουν headline συναυλία. Αυτό που λέω εγώ γίνεται να το κάνεις - εγώ το κάνω όταν δε θέλω να δω το support για οποιονδήποτε λόγο.

Αν ερχομουν στη συναυλια,οπως το λες εσυ,δηλαδη στις 21:30 στο fix μολις εχουν τελειωσει οι Magus,που ειχε μπει ολος ο κοσμος μεσα πριν απο τις 8,σε τι θεση θα ημουν για να παρακολουθησω τη συναυλια σε ενα πιταρισμενο χωρο,με τα κυαλια θα εβλεπα τη σκηνη.

Δεν με ενδιαφερει να δω τους Null O Zero για παραδειγμα,θελω μονο τους Iced Earth,η συναυλια ειναι sold out,μπορω να κατι διαφορετικο απο το να τους δω αναγκαστικα,οχι.

Επομένως να μην υπάρχουν support act με λίγα λόγια;