Amon Amarth

Ετσι. Τρελος καυλιαρης, γνησιος Viking…

Ποναει ο σβερκος λεμε? Σετλισταρα και λαιβαρα απο μια μπαντα ‘‘εγγυηση’’ !!!

Ζηλευω… Που τους ειδες?

Στη Στοκχολμη, με support Carcass και Hell.

3ο τραγουδι Death In Fire στα ξαφνικα και ΧΑΟΣ !!!

Αυτα ειναι… Κολλητος γνωστος συμφορουμιτης τους ειδε Γκετεμποργκ πριν ή μετα απο εσενα και μου ειπε και αυτος οτι εσκισαν. Απλα φερτε τους να γινει χαμος.

Amon Amarth and drummer Fredrik Andersson have decided to part ways after 17 years. Fredrik has been an important part of Amon Amarth?s development since he joined the band in 1998 and we wish him all the best for the future. We are currently in the process of writing the new album, but at the moment there is no replacement for him.

-Amon Amarth

Κακο νεο αυτο περισσοτερο επειδη υπαρχει ο φοβος να χαλασουν καποιες ισορροπιες μεσα στην μπαντα. Ευχομαι να μην τους επηρεασει αρνητικα το γεγονος και να βρουν αξιο αντικαταστατη. Παντως μεταξυ μας αν μου ελεγε καποιος οτι επρεπε αναγκαστικα να αποχωρησει ενα μελος απο την μπαντα, τον Fredrik θα επελεγα. Χωρις να μειωνω την αξια του και τα οσα εχει προσφερει, ειναι ο λιγοτερο σημαντικος.

Ανακοίνωση/video teaser για το επικείμενο άλμπουμ των Σουηδών.

Τιτλοφορείται Jomsviking και κυκλοφορεί 25 Μαρτίου.

1ο κομματι,βαρετο και αδιαφορο.Αλλα οκ,ειναι το πρωτο,οποτε περιμενουμε.

http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=42683

οντως,περα απο ενα κλασικο πιασαρικο ριφακι το υπολοιπο κομματι δεν με τρελανε.Οπως και να χει περιμενουμε αυτα τα 2-3 killer κομματια που χει καθε αλμπουμ τους με ανυπομονησια

Διέρρευσε.

Πρώτη ακρόαση, λίγο κάτω απ’ τις προσδοκίες μου. Όχι ότι είναι κακό, μ’ άρεσε αρκετά. Με τέτοιες μπαντάρες βέβαια είμαι αρκετά επιεικής, περιμένω να διχάσει.

Πρωτη εντυπωση,μετριο,οπως λεει ο απο πανω,θα διχασει.Bεβαια απο τα single που ειχαν βγει πριν λιγο καιρο κατι δεν μου ειχε αρεσει απο την αρχη.

Εχει γινει pre-order και το εστειλαν την Δευτερα μεχρι να ερθει δεν το ακουω θα γινει με ιεροτελεστια η πρωτη ακροαση. Το First Kill μου αρεσει πολυ, σε καθε ακροαση μου αρεσει και περισσοτερο αν και ειναι πιο αδυναμο απο τα single των προηγουμενων δισκων.

Το περιμενω πως και πως το αλμπουμ μιλαμε για μια απο τις λατρεμενες μου μπαντες, μεσα στις 3-4 αγαπημενες μου απο οσες ιδρυθηκαν απο τα μεσα των 90’s και μετα.

Αδιάφορο άλμπουμ δυστυχώς. Υπάρχουν σκόρπιες καλές στιγμές εδώ κι εκεί αλλά γενικά νομίζω πως πρόκειται για το χειρότερό τους

Way of the Vikings και Wanderer τα κορυφαια κατα την αποψη μου,αλλα τα υπολοιπα μετρια…εχουν καποιο καλο ριφ μεσα,αλλα γενικα φανηκε οτι δεν ειχαν εμπνευση και καναν περισσοτερο αγγαρεια.

Παντως η παραγωγη ηταν αρκετα καλη και ο ηχος καλος ασχετως μουσικης εμπνευσης

Του εδωσα αλλη μια ευκαιρια,δυστυχως,περα απο 2 αντε 3 κομματια,ο υπολοιπος δισκος κινεται στην μετριοτητα,μου προκαλει βαρεμαρα και αυτο που επισημαινουν αρκετα review που διαβασα ειναι η ελλειψη εμπνευσης,δεν ξερω αν ειναι το χειροτερο τους παντως,αλλα αυτο και το Rotting Christ ειναι στις απογοητευσεις της χρονιας.

Νεος drummer στους Amon Amarth o Jocke Wallgren

Πραγματικα σχεδον καθε μερα σκεφτομαι ποσες μερες απομενουν μεχρι την 1η Δεκεμβρη. Μιλαμε για παθος και τρελα με αυτη την μπανταρα, οχι αστεια…

Οποιος εχει την υπομονη να δει το Amon Amarth - Surtur Rising (2011) (full) DVDrip,ολα τα κομματα μονορουφι απο τα album,διαρκεια 3 ωρες και 6 λεπτα.:joy:

Once Sent from the Golden Hall
The Avenger
The Crusher
Versus The World

Μετα αν δεν σας φτανει ενα 3ωρακι,υπαρχει το Amon Amarth “Wrath of the Norsemen” DVD 1 (OFFICIAL),2 ωρες και 37 λεπτα,αν παλι θελετε να κλεισετε συνεχομενο 8ωρο λιωσιμο,συνεχεια του Wrath με part 2,Amon Amarth “Wrath of the Norsemen” DVD 2 (OFFICIAL).

Ε αν θελετε να αγγιξετε το 10ωρο :sweat_smile:,ε υπαρχει και το τελευταιο bonus απο το jomsviking,
Amon Amarth - Live in Strasbourg,France 2015 - Jomsviking Bonus DVD

Been there, done that…

Οχι σερι βεβαια αλλα τα εχω δει 2-3 φορες ολα τους τα DVD και αυτα που ανεφερες αλλα και το Summer Breeze Open Air 2007 που ηταν Bonus DVD στην special edition του Twilight Of The Thunder God οπως και το Bonus DVD στην special edition του Fate Of Norns.