Amon Amarth

Σε προσφατη συνεντευξη στον χακο περβανιδη,απαντουν οτι δεν αυτοαποκαλουνται πλεον ως “death metal” μπαντα και οτι πραγματι εχουν γινει πιο μελωδικοι.Παιζουμε heavy metal με death φωνητικα.

Ο,τι και να παιζουν γαμαει οπως και αν το αποκαλεσεις…

Παροτι ο νεος drummer εχει καλυψει επαξια τη θεση του andersson,εκει που υπηρχε η εντυπωση οτι αυτος εφυγε για προσωπικους λογους,μετα απο καιρο με ενα σεντονι λεει μεσες ακρες οτι δεν ηταν δικη του αποφαση να αποχωρησει.

Former AMON AMARTH Drummer FREDRIK ANDERSSON: 'I Was Forced Out Of The Band

"As I still get messages like ‘why did you leave’ and ‘come back,’ etc. I would like to make it clear to everyone that I didn’t choose to leave AMON AMARTH. It’s been described in some media as if it was a decision I made. That is not the case.

"So what happened? Well, I do have lots of things to say about the whole situation, but I will refrain from too many details. But for now: let’s say we had had our issues and differences for a long period of time and it all added up into what eventually became a harsh split. For a long time, I felt I wasn’t respected and treated as a full member despite all the years in the band and I guess it came to a boiling point from bothside.

Tελευταια ο Hegg εχει αρεστει σε guest συμμετοχες που δυστυχως ουτε του ταιριαζουν ουτε εχουν να προσφερουν κατι,η μια ειναι με τους saxon στο κομματι predator και οι αλλες δυο με τη Doro,μια στο δισκο των AA και μια στον τελευταιο δισκο της Doro στο κομματι If I Can’t Have You, No One Will.Αδιαφορος και αταιριαστος.:expressionless::thinking:

Εχει πλεον μεγαλωσει πολυ το status της μπαντας και αυτος ειναι ο λογος που κανει αυτα τα guest.

Εγω αυτο περιμενω πως και πως…

https://rockoverdose.gr/amon-amarth-completes-work-on-new-album/

Δεν ξερω που το πανε οι ΑΑ,θα συνεχισουν σε πιο heavy metal mode οπως το jomsviking?,δεν θα το προτιμουσα αυτο.Εχουν φτασει σε ενα αντιστοιχο σημειο οπως οι amorphis,παντα τιμιοι δισκοι και καλα live,το concept δεν προκειται να αλλαξει ποτε,viking theme.

Εμενα μου αρεσε τρελα το Jomsviking, δεν ξερω αν θα συνεχισουν σε αυτο το πιο κλασικο heavy metal mode, αλλα τους εχω εμπιστοσυνη…

Εδω,το ψιλογαμησε το σολο και ειναι απο DVD αυτο το video.:rofl::joy:

Το Raven’s Light παροτι δεν με ειχε κερδισει αρχικα,απο οτι φαινεται ειναι ηδη live hit και σουπερ εναρκτηριο κομματι στις συναυλιες -> Amon Amarth - Opening / Raven’s Flight [HD] (2019 live @ MHPArena,το Skoll And Hati ειναι μαλλον το αγαπημενο μου ατο τον τελευταιο δισκο,σουπερ πετυχημενη και η περιοδεια με Arch Enemy,Hypocrisy,3 σουηδικες μπαντες μαζι,χωρις να κουραζουν και χωρις να εχουν εντελως διαφορετικα μουσικα στοιχεια. :+1: :facepunch: :metal:

1 Like

Το video clip του fanfer’s gold,που δεν ειναι κατι αλλο απο στιγμιοτυπο απο live,πριν 1,5 μηνα το ανεβασανε περιπου.

https://www.youtube.com/watch?v=0H9pJdjTGQw&list=RDCLAK5uy_mk6AmqcHgCRhyJuYsQz5CCVdCF4SRGivs

Ωραια η remastered εκδοχη του Masters Of The War. :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Καλο,μου αρεσε το κομματι αυτο,οχι τρομερο,αλλα καλο ειναι.

Καλως τα παιδια. :cowboy_hat_face:

3 Likes

Έχει στοιχεία bolt thrower το κομμάτι?

2 Likes

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουνα όταν το άκουγα δεν το έγραψα γιατί λέω στο μυαλό μου θα είναι επειδή ακούω αρκετά ΒΤ τελευταία.

Στην εισαγωγή και στο κουπλέ μετά θυμίζει πιο πολύ BT πάρα … Amon Amarth. Έχουν και αυτά τα σκασίματα στα τύμπανα με την κιθάρα μετά να ακούγεται μόνη της για λίγες νότες που είναι χαράκτηριστικο των BT, αλλά και το καλπάζον υπέρβαρο ριφ με τη δικαση και τη μπασαρα. Λίγο πιο μετά βέβαια γίνεται αντιληπτό εύκολα πως είναι ένα Amon Amarth κομμάτι ειδικά με το μελωδικό ριφ λίγο αργότερα.

Πολύ ωραίο κομμάτι btw και λιγο έξω από τη μανιέρα τους

1 Like

Amon Amarth announce new album

“We have gone back to our roots” say Amon Amarth as new album The Great Heathen Army album and Get In The Ring video are launched

“Overall The Great Heathen Army is one of the heavier albums we’ve made,” says frontman Johann Hegg. “There are some dark and heavy songs that are really powerful and in-your-face, but we obviously have some trademark melodic Amon Amarth songs on there as well, and a few surprises too. It’s a really well-balanced album. It sounds great. Andy Sneap is awesome. It was great to be able to work with him again.”

“We’ve been away making new music and we’re back with new darker, more death-metal sounding album," adds Mikkonen. If Berserker was our “heavy metal” album, then The Great Heathen Army is our “death metal” album. But with that said, it’s still very much contemporary Amon Amarth, but perhaps style-wise we have gone back to our roots a little bit."

The Great Heathen Army tracklist

  1. Get In The Ring
  2. The Great Heathen Army
  3. Heidrun
  4. Oden Owns You All
  5. Find A Way Or Make One
  6. Dawn Of Norsemen
  7. Saxons And Vikings
  8. Skagul Rides With Me
  9. The Serpent’s Trail

Βαριες δηλωσεις περι επιστροφης στις ριζες κλπ κλπ,για να δουμε ρε βικινγκς και ρεστλερς. :smile:

2 Likes

Κι αυτό αρκετά βαρύ. Ωραίο, ειδικά οι κιθάρες στο background του ρεφρέν γαμανε

Σαν να σοβάρεψαν λίγο μου φαίνεται

1 Like

Κόκκινη γραμματοσειρά, φώτα που αναβοσβηνουν, RPG με πιτσιρίκια, σκηνή με νερά στο πάτωμα. Μόνο ο Vecna λείπει.

4 Likes