Amorphis 12-11-11 @Block33 Thessaloniki 13-11-11 @Gagarin205 Athens

λοιπον ειχε μερτς. επαιξαν πολυ λιγο, 15 κομματια. βγηκε λιγοτερο απο 1,5 ωρα νομιζω.

η μπαντα ηταν αρκετα καλη. ο κοσμος ομως ο πιο σαπιος που εχω δει ποτε μου εγω προσωπικα. οχι μονο οτι δεν ηταν πολυ εκδηλωτικος αλλα ηταν και λιγα τα ατομα νομιζω.

Πέστα!!! Μισοάδειος χώρος. Εξαιρετικά λιγότεροι σε σχέση με την προηγούμενη φορά και ΑΠΑΛΕΥΤΟΙ!!! Λες και τους είχαν κάνει πολλαπλές ενέσεις μπότοξ στη μούρη και δεν μπορούσαν να εκφραστούν. Όσο πάμε γινόμαστε περισσότερο για τα μπάζα. Μαζευόμαστε που μαζεύομαστε πλέον 3 και ο κούκος ας δείξουμε τουλάχιστον ότι το γουστάρουμε! Όπως είπε το παιδί είχε merch, κάτι 22αρια σε τιμές πήρε το μάτι μου.

Οι Amorphis ήταν εξαιρετικοί!!! Βγήκαν 10 παρά δέκα και τελείωσαν 11 και τέταρτο. Το μικρόφωνο ήταν υπερπαραγωγή, αν και μας τα χάλασε στο πρώτο κομμάτι [SPOILER]my enemy[/SPOILER] γιατί δεν ακουγόταν καθόλου φωνή, ευτυχώς το φτιάξανε μετά από λίγο. Η εκτέλεση του [SPOILER]alone[/SPOILER] δεν μου πολυάρεσε, σαν πιο αργή και υποτονική. Κατά τα άλλα είχε [SPOILER]vulgar necrolatry8O8O8O ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! [/SPOILER]

Oι Νορβηγοί Leprous, υπήρξαν ένα απο τα καλύτερα support groups που έχω δει ποτέ και ελπίζω να κέντρισαν το ενδιαφέρον αρκετών να τους τσεκάρουν και να διαπιστώσουν την αξία του συγκροτήματος. Αντιλαμβάνονται το prog metal με έναν ιδιαίτερο τρόπο που θα έλεγα πως έχει κοινά στοιχεία με τους Pain of Salvation των πρώτων 2 δίσκων, τους Madder Mortem ίσως, δηλαδή εκτός της παραδοσιακής prog λογικής. Στα 50 λεπτά που έπαιξαν, σοδόμισαν κάθε έννοια προβεβλημένου prog αρχέτυπου, σε ένα υλικό απαιτητικό, που απόδοθηκε άψογα και με το group να καταπίνει τη σκηνή…εις το επανιδείν ελπίζω με headline εμφάνιση…

Οι Amorphis είναι στην πόλη μας group για το Εightball και απορώ πως ακόμα οι διοργανωτές τους κλείνουν χώρους όπως το Block 33 ή το Principal, μολονότι η αξία τους είναι για μεγαλύτερα venues. Μπροστά λοιπόν σε 300 περίπου β(λ)αμμένους οπαδούς, οι Φινλανδοί έδωσαν ένα 80λεπτο σφιχτοδεμένο show, χωρίς κοιλιά, μια εμφάνιση που έφθασε πολύ κοντά στα standards της προηγούμενης, το 2009, όπου είχα φύγει άλαλος απο την απόδοση τους. Έχουν δημιουργήσει ένα πυρήνα οπαδών που γουστάρει τρελά τις τελευταίες δουλειές τους (επίτευγμα αυτό), ενώ ο “λέω τα πάντα” Tommy στα φωνητικά γεφυρώνει έξοχα τις 2 περιόδους της μπάντας, με τα υπόλοιπα μέλη να είναι επίσης άψογα στα καθήκοντα τους.
Υ.Γ. Επειγόντως επετειακή περιοδεία με υλικό απο τα 3 πρώτα albums…θα γκρεμιστεί το Eightball για πλάκα…( για εκεί είναι, δεν τίθεται θέμα)…

πολυ καλο live δεν περιμενα παραπανω κοσμο αν σκεφτουμε την κατασταση τελευταια…!
παρα πολυ καλοι οι leprus εκπληκτικοι θα ελεγα…!!

γενικα οι αμορφις ειναι μια μπαντα που δεν γινετε να μην περασεις καλα εχουν φοβερη αποδοση και φοβερα τραγουδια…!!
μονο κακο οτι στο magik and mayhem και στο into hiding δεν ειχε πιτ και ημουνα ετοιμος να επιτεθω στους μπροστινους μου…!!! :stuck_out_tongue:
μπανταρα ρε amorphis ρε!!!

Με Amorphis δεν έχω ασχοληθεί, χαίρομαι όμως αν περάσατε καλά! Και χαίρομαι για τα καλά λόγια για τους Leprous!

Setlist στο περίπου;
Leprous, Nahemah επικεντρώθηκαν σε κάποιο άλμπουμ;
Λογικά οι Leprous θα έπαιξαν από Bilateral, ελπίζω όμως να ακούσω και από Tall Poppy Syndrome απόψε. Nahemah από A New Constellation τπτ;

Οι Amorphis παίξανε:

[SPOILER]vulgar necrolatry, greed, magic and mayhem, into hiding, my kantele, the smoke, mermaid, my enemy, crack in a stone, you i need, sampro, sky is mine, silver bride, house of sleep και alone[/SPOILER]

Τους άλλους δεν τους είδα, πήγα αργά στο block.

5 κομμάτια απο Bilateral [SPOILER](Forced Entry, Restless, Thor, Mb. Indifferentia, Waste of air)[/SPOILER] 2 απο το προηγούμενο [SPOILER](Passing, Dare you)[/SPOILER]…έσκισαν…!!!

εγω απογοητευτηκα τα μαλα απο τον κοσμο. πιστευα και οτι θα εχει πιο πολυ αλλα δεν μπορουσα να φανταστω οτι δεν θα εχει πανικο. εδω δεν χοροπηδουσαμε καν. εδω παιχτηκε vulgar necrolatry και η μπαντα ηταν πιο πορωμενη απο εμας… τι να πω. ποτε δεν μου αρεσαν τα λαιβ στη θεσσαλονικη (στην αθηνα δεν εχω ζησει κατι τετοιο ως τωρα, παντα γινεται σχετικος χαμος) αλλα δεν φανταζομουν τοση ξενερα…

Ντυνομαι και εφυγα για Γαργαριν!

Παμε ρε μπανταραααααα να νιωσουμε :yahoo:

Ξεκίνησαν οι NahemaH 30’ πιο νωρίς από τις 20.00 παρόλο που η προσέλευση ήταν μικρή ακόμη. Έκαναν την προσπάθειά τους αλλά δεν τους γνωρίζει ο κόσμος και φάνηκε.
Μετά εμφανίστηκαν οι Leprous σε ένα αυξανόμενο κοινό και προσωπικά τους χάρηκα. Φάνηκε πάλι ότι οι πιο πολλοί είχαν έρθει για τους Amorphis αλλά νομίζω ότι δεν κόμπλαραν οι Νορβηγοί και ζέσταναν το χώρο (ήλπιζα σε πιο έντονη συμμετοχή από το κοινό πάντως…). Οι Amorphis ήταν πολύ καλοί μαζί και το κοινό. Δεν έχω να πώ κάτι παραπάνω. 8)
Μερικές χάλια εικόνες:
NAHEMAH

LEPROUS

AMORPHIS

Οι Amorphis πιστεύω ήταν ελαφρώς καλύτεροι το 2009, χωρίς βέβαια να με χαλάσουν σήμερα. Ο Tomi απέδειξε για ακόμα μια φορά ότι κατέχει επάξια το ρόλο του frontman και τους παλιούς ύμνους του συγκροτήματος τους έχει για την πλάκα του. Επιτέλους, άκουσα Magic and Mayhem, αυτή την υπέρτατη κομματάρα.
Γενικά πολύ λίγος κόσμος, παίζαμε ωραία μπαλίτσα εκεί μέσα. Το κοινό εντελώς άνιωθο, πολλοί δεν έπαιρναν καθόλου χαμπάρι τι παιζόταν εκείνη την ώρα. Επίσης: είναι δυνατόν να τραγουδάνε και να χτυπιούνται άτομα 30 και 35 χρονών και οι μικρότεροι να βγάζουν φωτο? Έλεος ώρες ώρες.

Φυσικα και ειναι δυνατον! Εμεις τα γεροντια κανουμε ολη την βρωμικη δουλεια πλεον…:stuck_out_tongue:

ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΩΛΟΜΕΤΑΛΟΤΡΕΝΤΟΥΛΑ ΜΕ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΛΑΙΒ. Έχω σιχαθεί να διαβάζω κάθε φορά τα ίδια. Άει λουφάξτε στις γωνίες σας.

Παιδιά αν δν ήμουν ΕΓΩ ούτε μύγα δν θα είχε χτυπηθεί ! πάλι καλά που τους ξεσήκωσα με τα σπρωξίδια μου να ουμε! ή ο κόσμος αυτός δν είχε ξαναπάει σε συναυλία ξερω γω,τόσο άνοιωθοι ή απλά ήταν γκέη ! πάλι καλά κάτι έγινε όμως ! αντε κ του χρόνου ! ποτέ δν τους βαριέμαι live ¨Δ

Κρίμα για αυτή την μπαντάρα να παίζει σε τόσο λίγο κόσμο. Σίγουρα η κρίση επηρέασε γιατι δεν μπορώ να εξηγήσω πως από το peak 2 χρόνια πριν ακριβώς όπου αναβίωσαν ένδοξες μέρες (απλά δείτε στο tube τι έγινε τότε στο House Of Sleep) και το κοινό ήταν διπλάσιο και γαμάτο φτάσαμε στα βία 400 και αν άτομα με το 80% να είναι ψόφιο. Τέλος πάντων, το συγκρότημα έπαιξε όπως πάντα φοβερά, αν και δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα το setlist, ενώ θα μπορούσαν να παίξουν κιι ένα τεταρτάκι παραπάνω.

Από support πρόλαβα τους Leprous τους οποίους δεν ήξερα αλλά με εντυπωσίασαν με την σκηνική τους παρουσία και τα κομμάτια τους ήταν πολύ καλά! Μπράβο τους!

Φοβάμαι ότι θα έρθει περίοδος πάλι που θα κάνουμε αμάν να βλέπουμε κάποιο συγκρότημα…

Ακριβώς έτσι. Τουλάχιστον, όσο γίνονται ακόμα live ας το ευχαριστηθούμε όσο μπορούμε. Αποδεικνύεται πάντως ότι η ελληνική αγορά είναι πολύ περιορισμένη και πιεσμένη για να στηρίξει όλες αυτές τις συναυλίες. Ενδεικτικά, αναλογιστείτε όσοι ήσασταν την προσέλευση του κόσμου σε Candlemass, Cathedral και άλλα events.

Από τα προσεχή live, πιστεύω μόνο οι Coroner θα μαζέψουν λαό που ήταν πολλά χρόνια ανενεργοί.

Εγω το ευχαριστηθηκα και με το παραπανω εχθες παντως. Ισως επειδη ηταν πρωτη φορα και επειδη μου αρεσουν τοσο πολυ. Κοσμος θα μπορουσε να ειναι περισσοτερος, αλλα στις μπροστινες σειρες (2η σειρα ημουν εγω) υπηρχε κινητικοτητα μπορω να πω και καλη ατμοσφαιρα γενικα. Η μπαντα με αφησε απολυτα ικανοποιημενο, μορφη ο Τομι και πολυ καλος ηχος.

Vulgar Necrolatry ξυλο και σαπιλα (οπως πρεπει), Silver Bride και Sky Is Mine ξελαρυγγιασμα, Magic And Mayhem καυλες και το πιανακι στο Battle Of Light που επαιξε στην αρχη ειναι μαγεια. Καποια highlights.

Σε επομενη συναυλια περιμενω ακουστικη version My Kantele, Black Winter Day, In The Beginning, Leaves Scar, Silent Waters, Shaman, Weaving The Incantation, Shining, Weeper On The Shore . Καθολου μα καθολου απαιτητικος :lol::lol:

(Ε και ενα Disment Of Soul. Ειδικα αυτο :Ρ :Ρ).

Α και οι Leprous με κερδισαν και με το παραπανω. Εξαιρετικες συνθεσεις, ενεργεια και πολυ δεμενη μπαντα! Ωρα να ακουσω και εγω, επιτελους, το Bilateral!

Και την άλλη μέρα πονάνε τα κόκκαλά μας, αλλά χαλάλι!!! :smiley:

\m/

ετσι ειναι δυστηχως συναδελφε στην τρελα. απο τριανταρη και τρελο μαθενεις την αληθεια. στο βουλκκλαρ νεκρο το φχαριστι8ηκα δεν λεο το μοσιδι. :lol: