Amorphis

Under the red cloud δισκάρα πάντως

1 Like

Το εξώφυλλο είναι τσι πλάκας. Δηλαδή απορώ πως δίνουν το Οκ για να κυκλοφορούν τέτοια πράγματα. Τουλάχιστον από 10 μπάντες το ίδιο μοτίβο. Τέλος πάντων ποιο πολύ άγχος έχω για την ποιότητα, το Utrc ήταν αρκετά βαρετό με απλά κάποιες καλές στιγμές

Eclipse - Silent Waters - Skyforger diskares, aprosdokita malista meta apo tin allagi tragoudisti, alla ta teleytaia 3 de mou lene tipota. O orismos tis “manieras” gia mena, dustuxos. To kainourio to diafimizoun gia kati “kainourio” alla ta idia elegan kai gia to Circle kai gia to Red Cloud, kai telika mia apo ta idia itan ki auta.

5 Likes

πολύ καλό δείγμα!!!

Εξαιρετικό.

1 Like

Πανέμορφο είναι. Το προηγούμενο τους, Under the Red Cloud το λάτρεψα. Είχα να κολλήσω με δικό τους άλμπουμ τόσο πολύ από την εποχή του Tuonela.

Πολυ ωραιο βιντεο, καποιες ωραιες μελωδιες και μια ριφφαρα (Amorphis εισαι) αλλα μια απο τα ιδια… δεν απογοητευομαι, γιατι δεν εχω πλεον καμια απαιτηση ή προσδοκια, αλλα νομιζω πως εδω και 6-7 χρονια ειναι ο ορισμος της μανιερας. Ενιωσα λιγακι οταν μπαινει με τα καθαρα ο Tomi, σκιρτησε λιγο η καρδια μου, με πηγε πισω στο 2006 και στο Eclipse… και μετα θυμηθηκα το χαμενο potential τοσα χρονια :heart_eyes:

Elegy/Tuonela vibes,θα μπορουσε να εχει και ενα μικρο σολο προς το τελος.Καλυτερο απο αλλα singles,πχ You I Need,ο τιτλος λιγο μαγια η μελισσα αλλα ενταξει το προσπερναμε αυτο.:joy: Συνεχιζουν και εδω να εχουν γυναικεια φωνητικα.

Ισως οταν βγαζεις σταθερα καλα αλμπουμ ακομα και αυτο μπορει να ειναι κουραστικο,oταν εσκασε το Eclipse,υπηρχε η απογοητευση απο το μετριο Far From The Sun αρα και η προσμονη για κατι δυνατο,τωρα μετα το πολυ καλο red cloud,δυσκολευει το πραγμα.

Δε νομιζω οτι υπαρχει λογικος ανθρωπος που να μη θελει να βγαζει μια απο τις αγαπημενες του μπαντες καλη μουσικη ε. Δεν ειναι ποτε κουραστικο κατι τετοιο. Απο κει και περα το “καλη μουσικη” ειναι υποκειμενικο. Για μενα ας πουμε τα Eclipse + Silent Waters ειναι εξαιρετικα αλμπουμς. Τα υπολοιπα με τον Joutsen, εχουν τα ψεγαδια τους, ειτε λιγοτερο, ειτε περισσοτερο. Ας πουμε εμενα το Red Cloud μου φανηκε πολυ μετριο, αλλα δε νομιζω οτι αυτο ειναι αρκετο ωστε να μου αρεσει πολυ το επερχομενο… παντως το πρωτο δειγμα το κρινω θετικο.

Προσφατα εμαθα για το νεο αλμπουμ των Amorphis,μ’αρεσει πολυ το στυλ που εχουν διαμορφωσει την τελευταια 10ετια,οποτε εχω υψηλες απαιτησεις και απτο καινουριο.

Σημερα ακουσα και το νεο κομματακι,αρκετα καλο,χωρις να ειναι κατι το φοβερο.Ελπιζω το επομενο που θα ανεβασουν να ναι οδοστρωτηρας

Αποφασισα οτι το Bee αγγιζει τις ευαισθητες χορδες μου, και με κανει να θελω να το ακουω ξανα και ξανα, κατι που εχει να συμβει απο το 2009 και μερικα τραγουδια απο το Skyforger… Αν ελειπαν και τα εντελως αχρειαστα και “πιο τζενερικ πεθαινεις” καφρικα φωνητικα του Joutsen, ανετα του εβαζα 10/10.

1 Like

Τι εννοεις να ελειπαν τα καφρικα φωνητικα,να το ελεγε ολο με clean φωνη? Ο joutsen μου αρεσει σε γενικες γραμμες,δεν γινεται βεβαια,να κολαει η φωνη του σε ολες τις περιοδους της μπαντας,αν παει να πει stuff απο koskinen δεν μπορει να κοπιαρει προφανως.

Ναι τα καφρικα του δε μου αρεσουν καθολου, και ακομα χειροτερα, μου φαινονται παραταιρα στο 90% των τραγουδιων τους απο τον ερχομο του και μετα. Λαμπρη εξαιρεση το Perkele ας πουμε. Αλλα οταν παιζει ας πουμε μια φοβερη μελωδια με το πιανακι και τις κιθαρες να δινουν ρεσιταλ λυρικοτητας και σκαει η καφρικη του φωνη και καλα ως αντιθεση, ανατριχιαζω λιγο (οχι με τον καλο τροπο). Αντιθετα τα καθαρα του φωνητικα ειναι ανατριχιλα με την καλη εννοια.

Ούτε δω δε σε συγκινούν οι καφρίλες του?

1 Like

Στο συγκεκριμένο στο κουπλέ του είναι απλά αδιάφορη χωρίς να είναι κακή. Μόλις ρε μάγκα μου όμως μπαίνουν οι καθαρές στην γέφυρα και ξανά καπάκι οι brutal στο ρεφρέν, απλά τα σπάει. Έχει και αυτή την κολλητική μελωδία…Κομματάρα!

Καθολου ομως, ισα ισα που για μενα χαλανε το τραγουδι. Το ρεφρεν τα σπαει με τα καθαρα.

μετριότης

1 Like

Χμμμ…όντως μέτριο. Και νερόβραστο θα προσέθετα.

1 Like

same direction…