Amorphis

σε νιώθω έτσι!!!και το towards and against…πωωωωωωωωωωωωωωω λέμε

Α και βέβαια συμφωνώ τελείως με έλλανορ…Ο Τομι είναι απίστευτος!

elegy=μεγαλος δισκος

άκουσα τα 3 υποψήφια ξεκινώντας απ το tales κ καταλήγοντας στο tuonela κ τελικά το ρίχνω στο τελευταίο χωρίς πολλούς ενδοιασμούς… απογειώνονται σε αυτόν το δίσκο.

Αναμεσα σε Elegy και Tuonela ψηφισα με μικρη διαφορα το 1ο

Τuonela…δισκάρα! αλλά και από πολύ κοντά τα Elegy & Tales…To Silent Waters άκουσα πρόσφατα και είναι πάρα πολύ καλό, δεν το περίμενα.

Kαι μόνο για το ασυλληπτο και ανεπαναληπτο my kantele,η ψήφος μου πάει στο Elegy…

Άρχισα να ακούω από Eclipse και Silent Waters και γυρνώντας προς τα πίσω, δεν μου κάθεται καθόλου η φωνή του Koskinen. Μπροστά στον Joutsen μου φαίνεται πολυ δευτεροκλασάτος και σαν growler και στα καθαρά. Βέβαια δεν ξέρω,ίσως χρειάζονταιι περισσότερα ακούσματα…Ένας φίλος με έχει πρήξει για τον Pasi,οπότε θα του δώσω και άλλες ευκαιρίες.

Από τις λιγοστές μου εμπειρίες με τη μπάντα ψηφίζω Eclipse.

και το elegy τα σπαει αγρια και το tales… αλλα και η τελευταια τους δουλεια μου αρεσε πολυ προσωπικα! το white swan ειναι :bow2::respect: οποτε αφου δεν μπορω να ψηφισω και τα 3 ψηφιζω το τελευταιο τους (ωραια λογικη :p)

Το Silent Waters είναι το αγαπημένο μου και αγαπημένο τραγούδι το Black river αλλά και οι υπόλοιποι δίσκοι τους πολύ καλοί.

Προτιμώ το Elegy και το Eclipse. Πολύ καλά αλμπουμ και τα δυο. Από το Eclipse ξεχωρίζω το House Of Sleep, Leaves Scar και το Born From Fire, αλλά ψηφίζω Elegy γιατί μου αρέσει περισσότερο σαν σύνολο ο δίσκος. (μου έχει κολλήσει κ το better unborn…)
To Tales from the Thousand Lakes δε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση…

Το Eclipse είναι απίστευτη δισκάρα και είναι μεγάλη αδικία που έχει μείνει στην μία ψήφο - στο τσακ είμαι να πάρω την ψήφο μου απο το Elegy και να τη βάλω εκεί! Βασικά είναι ένα απο τα καλύτερα δείγματα ατμοσφαιρικού μέταλ των '00ς και μια μεγάλη δουλειά μετά τα λίγο άνευρα (αλλά καλά ωστόσο) 2 προηγούμενα τους άλμπουμ.

Ό,τι και να πει κανείς για ύμνους όπως House Of Sleep, Leaves Scar, The Smoke, Under A Soil And Black Stone είναι λίγο… Πραγματικά, χαίρομαι πολύ που τους είδα πέρισυ…

Συμφωνώ με το Eclipse μιλάμε για σπουδαίο δίσκο όσο το τελευταίο τους. Ο “νεος” τραγουδιστής είναι τόσο απολαυστικός που με τα πρώτα ακούσματα εσβησε από το μυαλό μου τις ερμηνείες του Pasi στo ultra classic Τuonela π.χ ακόμα και του Tomi στα Tales from… Και πολλές κομματάρες στα 2 τελευταία τους! Και μιλάω ως παμπαλέ οπαδός.Θα ψηφίσω το τελευταίο δίσκο τους. HAIL!

Πολυ ωραια μπαντα,δεν μου αρεσουν λιγο τα κομματια τους οπου εχουν brutal vocals μιας και δεν ειμαι φαν αυτων αλλα γενικα λενε πολλα σαν μπαντα.

Απ’τη λίστα ψήφισα το The Karelian Isthmus. Άψογο Φινλανδικό DM!! Το Privilege of Evil είναι μάλλον η καλύτερη κυκλοφορία τους όμως(κατά τη γνώμη μου πάντα)

Οι Φιλανδοί Amorphis, ανακοίνωσαν λεπτομέρειες για το επερχόμενο album τους.

Λεπτομέρειες για το νέο album των Amorphis

Ο τίτλος θα είναι “Skyforger”, και η ημερομηνία κυκλοφορίας του η 29η Μαΐου. Ο διάδοχος του - χρυσού στη Φιλανδία - “Silent Waters” ηχογραφήθηκε στα Sonic Pump Studios στο Ελσίνκι.

Το tracklisting και το εξώφυλλο του album είναι τα εξής

  1. Sampo
  2. Silver Bride
  3. From The Heaven Of My Heart
  4. Sky Is Mine
  5. Majestic Beast
  6. My Sun
  7. Highest Star
  8. Skyforger
  9. Course Of Fate
  10. From Earth I Rose

Τι περιμενετε απο το νεο αλμπουμ των Amorphis?:-k

Ακόμα και τα μισά των δύο τελευταίων θα ήταν αρκετά.

Θα ειναι το λιγοτερο καλος.Αναμενουμε με αγωνια

Μερικοι τιτλοι τραγουδιων θυμιζουν silent waters.Λογικα θα ειναι στο ιδιο υφος των 2 τελευταιων δισκων

Kαι το εξωφυλλο αναλογο.

Οχι και τα μισα των προηγουμενων.Θα ηταν απογοητευση.Ελπιζω να πειραματιστουν λιγακι παντως.

Mακαρι να πειραματιστουν λιγο και να μην εγκλωβιστουν στο υφος των 2 τελευταιων…

Μεχρι στιγμης εχω ακουσει διασπαρτα κομματια (κυριως απο Tales from the thousand lakes και silent waters) αλλα με ποιον δισκο μου προτεινετε να ξεκινησω να ακουω??

1)Υ.Σ. Εχω ακουσει πως το Elegy ειναι concept δισκος…Αληθευει??

  1. Υ.Σ. Εβαλα μερικα κομματια στην μανα μου και της αρεσαν:p:p:p Να δω την μανα μου να ακουει death metal και τι στον κοσμο:lol::lol: