Anathema

Δυο παρομοια σαν στυλ group που(κατα την γνωμη μου) παιζουν πολυ καλη και διαφορετικη απο τα καθημερινα αναμασιμενα θεματα μουσικη.
Ειδικα οι Anathema που εχω αρχησει να ακουω πιο εντατικα τελευταια, μου αρεσουν παρα πολυ (ισως επειδη ειναι φανερα επιρρεασμενοι απο τους floyd)

Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτα τα 2 group??

Είναι αρκετά καλοί, όχι του γούστου μου όμως.
Παρόλα αυτά πιστεύω ότι είναι από τις μπάντες - ειδικά οι Anathema - που τις συμπαθείς με την πάροδο του χρόνου, καθώς δεν είναι εύκολη η μουσική τους.

Οι Anathema είναι η μοναδική μπάντα του είδους πού μου αρέσει κάποιο από τα πρώτα albums… (το Silent Enigma, το οποίο είναι και το αγαπημένο μου!) Γενικά θα έλεγα ότι έχουν γράψει κάποια απίστευτα κομμάτια, όπως τα: Fragile Dreams, Angelica, A Dying Wish κ.α. Οι Katatonia δεν μου πολυαρέσουν.

Ειδικά οι Anathema, είναι μεγάλη αγάπη (ειδικά μέχρι και Judgement) και οι συναυλίες τους είναι εγγυημένα υπέροχες. Δεν μπορώ να μιλήσω με αντικειμενικότητα για τους Anathema με τίποτα.Το Eternity και το Alternative 4, αποτελούν αριστουργήματα πρώτης τάξης. Και τα δύο τελευταία όμως είναι καταπληκτικοί δίσκοι, αλλά μετά τη φυγή του Duncan, κάτι λείπει (όχι βέβαια ότι βρέθηκε στους Antimatter αυτό το κάτι).

Οι Katatonia είναι και αυτοί μεγάλο συγκρότημα πλέον, αλλά για μας είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα από το απίστευτο Discouraged Ones. Το Last Fair Deal Gone Done είναι το αγαπημένο μου άλμπουμ, χωρίς να σημαίνει ότι τα υπόλοιπα υστερούν κάπου. Οι τύποι έχουν δημιουργήσει ένα προσωπικό στυλ, αν και τα πρώτα τους κινούνταν σε φάση Paradise Lost περιόδου Gothic. Το Brave Murder Day, κατα κάποιο τρόπο τους καθιέρωσε (με την συμμετοχή του Akerfeldt στα φωνητικά), ενώ το Viva Emptiness τους απογείωσε.

Άσχετο αλλά η αγία τριάδα του ατμοσφαιρικού ήχου των 90’s αποτελείται από τους :

1.Paradise Lost
2. My Dying Bride
3. Anathema

Από τις πρώτες μου αγάπες και παντοτινές. Θα μπορούσα να γράψω ένα κατεβατό, αλλά βαριέμαι :slight_smile:
Γενικά είναι σπουδαίοι και οι δύο, με δουλειές που έχουν γίνει σημεία αναφοράς στο ατμοσφαιρικό metal (Eternity, Alternative 4 , Last Fear Deal Gone Down, Brave Murder Day) και με δισκάρες του σατανά όπως τα Serenades, Pentecost IIΙ, The Silent Enigma, Dance Of December Souls, Discouraged Ones, Viva Emptiness. Είναι κρίμα που δεν απολαμβάνουν ευρύτερης αποδοχής. Ειδικά τους Anathema, που αν εξαιρέσουμε την Ελλάδα, την Πολωνία και ίσως κάνα-δυο άλλες χώρες, δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους. Για αυτό και δυσκολεύονται να βρουν συμβόλαιο τώρα.

Μου αρέσουν ότι και να έχουν κάνει και οι δυο, δε με έχουν απογοητεύσει ποτέ αλλά αν είναι να διαλέξω θα έλεγα ότι καλύτερες δουλειές τους είναι τα Alternative 4 (A) και Last Fear Deal Gone Down (K) ενώ από τις doom/death μέρες τους ξεχωρίζω τα The Silent Enigma (A) και Dance of December Souls (K).

Και στα live είναι πάρα πολύ καλοί με τους Anathema να μου έχουν δώσει τέτοιες ανατριχίλες όσο κανείς άλλος (αχ! αυτά τα Angelica, Fragile Dreams και One Last Goodbye με έχουν καταστρέψει)

Oι Αnathema είναι από τα αγαπημενα μου γκρούπ. Το δε One Last Goodbye ένα από τα καλύτερα τραγούδια που έχουν γραφτεί ποτέ κατά τη γνώμη μου

Eπειδη τωρα τελευταια εχω αρχισει να ασχολουμαι με το συγκεκριμενο στυλ.Αν μπορειτε να με βοηθησετε με καποιες προτασεις…thx.

Λοιπόν, βρες τους παρακάτω δίσκους ώς αντιπροσωπευτικούς του κάθε group που αναφέρθηκε:

Paradise Lost - Draconian Times

My Dying Bride - The Angel And The Dark River (υπάρχουν και πιό βαριά αλλά άστο, μιας και είσαι πρωτάρα ακόμα… σιγα-σιγα… :wink: )

Anathema - Eternity

Αυτά για την αγία τριάδα του ατμοσφαιρικού ήχου. Katatonia ένα album έχω μόνο (ονόματι “Tonight’s Decision”) και το γουστάρω πολύ, αλλά δε στο προτείνω γιατί μπορεί να υπάρχουν και καλύτερα…

Τσέκαρε επίσης:

Amorphis (θα πρότεινα ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ το album “Elegy”)

Sentenced (για όχι πολύ βαρύ ήχο, όπως είπα και παραπάνω, το “Crimson”)

Καλή ακρόαση!

Katatonia δεν έχω ακούσει ποτέ, γιατί δεν είμαι μεγάλος φαν του ήχου αυτού.
Από Anathema το μόνο που γουστάρω είναι το Pentecost III, τα άλλα μου φαίνονται αρκετά βαρετά.

Και τα 2 bands μου αρεσουν παρα πολυ.Απο Anathema αγαπημενο μου ειναι το Judgement και το Alternative 4, απο Κatatonia Tonight’s Decision και Last Fair Deal Gone Down.Tεινω ομως προς Katatonia. :wink:

Από Amorphis βασικά, τσέκαρε το “Tales…” και οπωσδήποτε το “Tuonela”. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ δίσκοι.Το “Elegy” είναι και αυτό, απίστευτη δισκάρα.

Από Sentenced το Amok είναι το καλύτερό τους, αν και το τελευταίο τους “Funeral Album” είναι πολύ πολύ ωραίο.

Επιπλέον:

Lake Of Tears - Headstones, Forever Autumn και A Crimson Cosmos τα σπάνε!!!

Δεν πρότεινα το Amok, διότι το θεωρώ κάπως ακραίο για κάποιον που αρχίζει τώρα με τον ατμοσφαιρικό ήχο… Το ίδιο και για το Tales… Σταδιακά ακούς τα πιό βαριά πράματα, αρχίζεις από τα (σχετικώς) ελαφριά… Πρώτα αρχίζεις με χασίς και μετά περνάς στην ηρωίνη (ωραία παρομοίωση ε; :lol: ) Το Tuonela πράγματι λέει πολύ, αλλά προσωπικά προτιμώ το Elegy, λόγω του My Kantele που είναι το πρώτο κομμάτι του group που άκουσα και με έκανε ν’ασχοληθώ μαζί του.

Ας αρχίσει πρώτα με αυτά που της είπα και μετά βλέπουμε… Άν π.χ της αρέσουν οι Amorphis, σιγα-σιγα θα πάρει και τα υπόλοιπα… :wink:

Soul Thorn, σ’αρέσει κι εσένα πολύ το Tonight’s Decision, ε; Οπότε, αφού συμφωνούμε 2 άτομα σ’αυτό, ας το προτείνουμε στην κοπέλα… Καλός δίσκος είναι, αδιαμφισβήτητα… Δε νομίζω να μην της αρέσει… 8)

PS. Άν κάποιος έχει αντίρρηση σχετικά με τους Katatonia, ας το πει… Καλό είναι όμως να προταθεί και γι αυτούς κάτι που να μην είναι πολύ ακραίο ηχητικά. Σαν το “Tonight’s Decision” δηλαδη…

Βρες από Gathering τα Mandylion και Nighttime Birds, από Theatre of Tragedy το Aegis και φυσικά το απόλυτο album των Tiamat, Wildhoney. (για αρχή όλα αυτά έτσί; :slight_smile: )

και οπωσδήποτε, όπως λέει και ο dyingfreedom, τα Lake of Tears.Κυρίως το Forever Autumn.

Και από Tiamat ΟΠΩΣΗΠΟΤΕ και το Skeleton, Skeletron και το A Deeper Kind Of Slumber.

:wink:

Εμένα πάλι μου φαίνεται πως θα την τρελάνετε την κοπέλα! :lol: Σιγα-σιγα παίδες, ηρεμία… Πότε να προλάβει να τα πάρει όλα αυτά; Μην πελαγώσει και το παρατήσει το άθλημα…

Pistevo pos kai ta 2 sigrotimata axizoun…psaxta kapos…idika katatonia paliotra mou aresan poli san group…den tous parakoloutho telftea toso poli alla paliotera axizan asxizan poli…

Αρκετά καλοί και οι δυο. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιοτικά τους Ανάθεμα με τους Κατατόνια.

Όπως είπανε και οι προλαλήσαντες ΜΑΣΤΟΡΕΣ αυτού του είδους μπορείς να πεις τους

ΤIAMAT
AMORHIS
και αν σου αρέσουν πολύ εγώ λέω να πας ένα βήμα παρακάτω με
TRISTANIA. :wink:

και αν σου αρέσουν πολύ εγώ λέω να πας ένα βήμα παρακάτω με
TRISTANIA.

Και αν πας ενα βημα παρακατω (βλεπε Tristania), σου προτεινω ανεπιφυλακτα “Widow’s Weeds”.Δισκαρα! :wink:

Η καλύτερή τους δουλειά. Δεν την ξεπέρασαν και ούτε πρόκειται. (Ούτε και οι Sirenia μπορούν).
Μαζί με το Velvet Darkness… και το ομώνυμο των Theatre of Tragedy είναι τα καλύτερα στο “beauty and the beast” ύφος.

gia xalara akousmata…

Anathema - A natural disaster
Anathema - A fine day to exit
Anathema - Alternative 4
Anathema - Judgement
Katatonia - Viva Emptiness
Katatonia - Tonights music
Katatonia - Discouraged ones
Katatonia ? Last friar deal gone down
Lake of Tears ? Black Brick Road (diskara)
Opeth - Damnation
Sham Rain - Some place else
Sentenced - The funeral album
Sentenced - Cold white light
Sentenced - Crimson
Theatre of tragedy - Aigis

kai gia pio vareta akousmata alla se paromia monopatia (:p)
Anathema ? Pantereost III
Anathema - Resonance
Anathema - Serenades
Anathema ? The Crestfallen
Black Leaves ? Ivy and the moonlight
Desire ? Locus Horrendus
Desire ? Infinity…A timeless journey Through an emotional dream
Funeral - In Fields Of Pestilent Grief
Katatonia - Brave murder day
Katatonia - Best yester days
My dying bride - The Angel and The Dark River (diskara)
My dying bride - Songs Of Darkness, Words Of Light
My dying bride - The Dreadful Hours
My dying bride ? like the gods of the sun
Novermbers Doom ? The Great Haunt Departure (diskara)
October Tide - Grey Dawn (apoliti diskara)
October Tide - Rain Without End
Pantheist ? Amartia
Pantheist ? 1000 Years
Pantheist ? O Solitude
Remembrance ? Frail Visions
Shape of Despair ? Angels of Distress
Shape of Despair ? Illusions Play
Shape of Despair ? Shades of?
Swallow the Sun - Ghosts of Loss

me afta ta teleftea pio vareta akousmata egkiome pos tha se piasei i katathlipsi idika me shape of despair,desire,my dying bride,pantheist…extos an thes kati pio ‘efxaristo’ tote na paramineis sta pano:p