Anathema

The Silent Enigma, χαλαρά ο καλυτερος τους δισκος.

Πάμε ένα poll έτσι για να υπάρχει:D Είθε το καλύτερο (eternity) να βγει πρώτο:p

Αν υπηρχε το Pentecost III θα ψηφιζα εκεινο αλλα απο αυτα Alternative 4 :slight_smile:

Αν και είναι αρκετά δύσκολο να διαλέξω το αγαπημένο μου album των παιδιών από το Liverpool, θα πω το Judgement. Για μένα η κορυφή της καλλιτεχνικής τους δημιουργικότητας.

Ρε δε μου κάνει καρδιά να ψηφίσω το Alternative 4. Είναι το αγαπημένο μου μεν, αλλά θα μείνουν τόσες δισκάρες έξω μετά. Πφ, θα επανέλθω αν είναι.

Φτιαξε 7 ακομα accounts,ψηφισε τα ολα και μετα αυτο-ban-αρισου :lol:

Δεν υπάρχει ελπίδα λέμε. Life has betrayed me once again. :frowning:

:stuck_out_tongue:

Με μενα συμβαινει το αντιθετο.Δλδ (μονο για το dying wish) ψηφιζα ανετα το silent enigma ή το Eternity( γτ παροτι το εχω 10+ χρονια στη δισκοθηκη μου, καθε φορα που το ακουω ανακαλυπτω και μια νεα μαγικη στιγμη του…).

Παρ ολα αυτα δν γινεται να [B]μην [/B]ψηφισω[B] Alternative 4[/B], γτ ειναι ο λογος που αγαπαω και ειμαι κολλημενος με τη μουσικη και δν ειμαι απλα περιστασιακος ακροατης .(Εντιτ.)Αναθεματισμενα Βιωματα !

[SPOILER]Αϊ στο διαλο, συγκινηθηκα ! :cry: [SPOILER]:p[/SPOILER][/SPOILER]

The Silent Enigma. Αυτό μόνο τπτ άλλο.

Kατι αλλο ,ισχυει οτι ετοιμαζουν ΝΕΟ δισκο,ο οποιος θα ειναι ετοιμος προς τα τελη του '11 -αρχες '12 ???

alternaive 4 και απο μενα.αν και το αγαπημενο μου απο anathema ειναι το a dying wish αλλα οχι και ο δισκος

Βάλτε κάποιος το [B]“Pentecost III”[/B], έλεος.

Σωστός. Έλεγα ότι κάτι λείπει χμμ.

Άν είναι να χώσεις κ ep λείπει κ το Crestfallen

Οοοκ. πρόσθεσα και το Crestfallen με τη διευκρίνηση “ep” σε παρένθεση, όχι γιατί δεν το ξέρει ο κόσμος, απλά γιατί το poll αναφέρεται ουσιαστικά σε καλύτερo studio album.

Aλλά οκ, αφού θέλουμε να είμαστε υπερπλήρεις, ας έχουμε και τα ep.

41 λεπτά διάρκεια έχει το [B]“Pentecost ΙΙΙ”[/B], ανάλογη δηλαδή του [B]“Serenades”[/B] ας πούμε. Το ότι ακόμα και η μπάντα το χαρακτηρίζει ΕΡ δε λέει κάτι. Γι’ αυτό δεν είπα να μπει το [B]“Crestfallen”[/B] πχ.

πως μπορω να μεταφερω την ψηφο μου στο Pentecost? :stuck_out_tongue:

Eternity με ελάχιστη διαφορά από The Silent Enigma… Γενικά το χέρι μου θα μπορούσε να πάει οπουδήποτε ανάλογα με την περίοδο. Αν και τελευταία λιώνω το καινούριο τους (ναι, μου αρέσει) στηρίζω Eternity, γιατί ήταν αυτό που με καθήλωσε περισσότερο από κάθε άλλο…

Και μακάρι να ξαναπάει η κουβέντα στη γενικότερη πορεία των Anathema, γιατί έχω αρκετά να πω :stuck_out_tongue:

πες μη ντρεπεσαι :stuck_out_tongue:

btw το καινουργιο δισκαρα ειναι με τις ακροασεις φανηκε η ποιοτητα του.

αα τωρα ειδα το πολ.silent enigma απο εμενα με μικρη διαφορα απο a fine day to exit και alternative 4

Οι Anathema για εμένα ήταν ένα όνειρο που μετατράπηκε σε εφιάλτη για να ξανακαταλήξει σε όνειρο… Όταν λέω ότι ήταν το συγκρότημα με το οποίο πέρασα την εφηβεία μου, το εννοώ περισσότερο από όσο μπορείτε να φανταστείτε.

Ένα CD με επιλογές που μου έδωσε κάποιος φίλος με έκανε από την πρώτη στιγμή να κολλήσω στα Deep και Fragile Dreams και μοιραία να τους ψάξω καλύτερα. Ήταν το συγκρότημα που με μύησε στο χώρο του μέταλ με το λάιβ στην Κρακοβία το 1996. Τους εξερεύνησα δίσκο προς δίσκο, από το The Silent Enigma, ως το A Natural Disaster (τότε δεν είχε βγει ακόμα το We Are Here Because We Are Here) και όσο ενθουσιασμό μου έδωσαν μέχρι το Judgement, τόση απογοήτευση μου επέστρεψαν στη συνέχεια… Για μεγάλο διάστημα έλεγα Anathema και στο νου μου περιστρεφόταν μια λέξη: γαμώτο!

Το We Are Here Because We Are Here κυκλοφόρησε και (όπως λέω και στο αντίστοιχο θρεντ) για μήνες δεν μπορούσα να χωνέψω την αποτυχία τους (έτσι έλεγα τότε). Οι Anathema για εμένα είχαν διαλυθεί το 2000.

Πριν από λίγο καιρό του έδωσα (του δίσκου) μια δεύτερη ευκαιρία. Κόλαση. Αυτό που έλεγα πως ήταν για πέταμα πριν από δύο μήνες, εδώ και ένα μήνα είναι έργο τέχνης! Το σκέφτηκα καλύτερα και ξανάκουσα ό,τι έχουν βγάλει από το 2000 και ύστερα. Ξαφνικά όλα μου άρεσαν!

Κατέληξα στο ότι οι Anathema δεν γνώρισαν ποτέ τη μετριότητα! Και όχι μόνο αυτό! Οι τύποι κάνουν πλάκα τόσα χρόνια! Μην γελιόμαστε. Από το Serenades ακόμα ως το The Silent Enigma υπάρχει τεράστια διαφορά (ως προς το είδος της μουσικής εννοώ). Για να μην πιάσω τη συνέχεια. Η μετάβαση από τον ένα δίσκο στον άλλο ήταν πάντα σοκαριστική! Για εμένα ακόμη και το Eternity με το Alternative 4 δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία!

Όργωσαν τη μουσική σκηνή και ό,τι και αν έκαναν το έκαναν καλά! Οι μέταλ φανς απογοητεύτηκαν… Οι φανς των Anathema όμως (εγώ τουλάχιστον) έχουμε μείνει με το στόμα ανοιχτό και με το… (Ας σταματήσω εδώ καλύτερα) :stuck_out_tongue: