Anathema

Ναι, δικαίωμα σου να μη διαβάζεις hammer αλλά άκου και τον άλλο που σου λέει ότι η αγαπημένη σου μπάντα ήταν/είναι αγαπημένη και των συντακτών του (και των φίλων, συγγενών, φιλενάδων κτλ αυτών) για χρόνια, τι διάολο, βαριέμαι να σου λέω τι λέγανε μετά από κάθε live τους και δες απλά τις βαθμολογίες που πέρνανε τα άλμπουμ τους:
ΤHE SILENT ENIGMA *8
ETERNITY *9
ALTERNATIVE 4 *10
JUDGEMENT *9
RESONANCE *8
A FINE DAY TO EXIT *8,5
RESONANCE 2 *8
A NATURAL DISASTER *8,5
HINDSIGHT *8
WE?RE HERE BECAUSE WE?RE HERE *8

Ε δε το λες θάψιμο ε?..

Όχι, όχι, όχι! Δεν αμφισβήτησα αυτά που μου είπε! Προς Θεού, φυσικά και ο morgoth έχει δίκιο ως προς τις κριτικές των δίσκων! Γενικώς εγώ έκανα το ποστ επειδή αυτή η συνέντευξη είχε μείνει στο μυαλό μου και δεν μπορώ να θυμηθώ ανάλογη συμπεριφορά σε συνέντευξη απέναντι σε άλλη μπάντα…

Αλλά επιμένω και θα συνεχίσω να επιμένω ξανά και ξανά και ξανά και ξανά ότι το Hammer συμπεριφερόταν σαν ένας παλιός οπαδός των Anathema που συνεχίζει να τους παρακολουθεί και βρίσκει ενδιαφέρουσα τη μουσική τους, αλλά συνεχώς κάνει μια αναπόφευκτη σύγκριση με τα περασμένα μεγαλεία αποπνέοντας ένα τεράστιο “ΑΧ”… Όπως και πολλοί οπαδοί των Anathema άλλωστε.

Όλη αυτή η νοσταλγία αναφορικά με το παλιό τους ύφος δε δίνει και την καλύτερη αίσθηση σε έναν αναγνώστη και είναι κρίμα γιατί η μουσική των Anathema συνεχίζει να είναι εξαιρετική (και ναι, θεωρώ τα παλιά τους άλμπουμ καλύτερα και ότι δεν θα επιστρέψουν εκεί, αλλά χαίρομαι που δεν κοιτούν πίσω και πάνε μόνο μπροστά όντας πολύ καλοί σε ό,τι και αν κάνουν). Κατά κάποιον τρόπο ακόμα και αν αυτό συμβαίνει συνειδητά, ο αναγνώστης - ακροατής αποθαρρύνεται από αυτήν την αντιμετώπιση…

[SPOILER]http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1169265&postcount=163

Κι εγώ νοσταλγώ αρκετές φορές, αλλά εγώ δεν επηρεάζω και κανέναν…[/SPOILER]

Ρε συ Aperi, η όλη κουβέντα που κάνεις δεν έχει καν νόημα.

Δηλαδή τι πιο λογικό στο ΜΕΤΑΛ Χάμερ που γράφεται από ανθρώπους που ως επί το πλείστον ακούνε ΜΕΤΑΛ, να προτιμούν την ΜΕΤΑΛ περίοδο των ANATHEMA?

Την εκτίμησή τους στα όσα (ΜΗ ΜΕΤΑΛ) κάνουν από το 2001 και έπειτα την έχουν δείξει με τις δισκοκριτικές τους.

Τώρα αν ο όποιος αναγνώστης (που για να διαβάζει ΜΕΤΑΛ Χάμερ και να επηρεάζεται λογικά θα ακούει κατά βάση ΜΕΤΑΛ) αποθαρρυνθεί επειδή διαβάζει ότι οι τωρινοί ANATHEMA απέχουν κάπως από τα μεγαλεία του παρελθόντος (πράγμα που όπως και να το δει κανείς, ισχύει, τι να κάνουμε), ε δεν πειράζει. Για να αποθαρρύνθηκε μάλλον τον ενδιαφέρει να ακούσει ΜΕΤΑΛ πρωτίστως.

Ναι, δίκιο έχεις, αλλά η όλη ιστορία ξεκίνησε από μια συνέντευξη! Συνεχίζεις να ασχολείσαι μαζί τους; Φέρσου όπως πρέπει! Τώρα αν ισχύουν τα όσα είπε ο morgoth περί στησίματος και εκνευρισμού, οκ, υπάρχει μια αιτία :slight_smile:
Και αν μίλησα χοντρά, ε, έχω και μια αδυναμία… Δεν χαίρομαι και πολύ όταν βλέπω κακά λόγια από τον Τύπο για τους Anathema…

Αφορμη, οχι αιτια, ετσι και αλλιως σου ειπα απο την αρχη οτι τα νευρα του ο συντακτης δεν επρεπε να τα βγαλει με “σσ:”, αυτο ειναι βλακεια, απλα η επιθεση δεν ηταν λογω της αλλαγης στο στυλ αλλα οφειλοταν σε “εξωτερικους παραγοντες”.

Για τα υπολοιπα το εξαντλησαμε νομιζω :stuck_out_tongue:

Μήπως κάποιος έχει καταλάβει το νόημα των στίχων του τραγουδιού Parisienne moonlight?

Δηλαδη τι το κρυφο εχουν?

Κάτι σαν: “Φεύγω, αλλά δεν το κάνω επειδή το θέλω. Σε αφήνω για να σου δώσω την ευκαιρία να ζήσεις κάτι ανώτερο. Κάτι που μαζί μου δεν γίνεται να ζήσεις. Γιατί μπορείς.”

Βέβαια για τον καθένα μας μπορεί να σημαίνουν κάτι διαφορετικό, αλλά κατά τη γνώμη μου, αυτό. Δεν έχει, πάντως, καθόλου άδικο ο Mackintosh. Μια υποκειμενική σημασία μπορείς εύκολα να βρεις.

Κάποιοι είχαν παρατηρήσει ότι στις τελευταίες εμφανίσεις των Anathema, ο Les Smith ήταν απών και φυσικά άρχισαν διάφορες φήμες περί αποχώρησής του. Σήμερα το συγκρότημα εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

It is with regret and sadness that Anathema announce they have parted company with keyboardist Les Smith due to creative and musical differences.

All of us including Les tried our best to make the partnership work for many years through hard work together, but it was felt there was always a difficulty and the creative process was just not working. Sadly the split was inevitable.

Great respect and thanks is due to Les for all his tireless work behind the scenes for the band. It has been a very difficult few months for everyone concerned as Les is a unique character and is still much loved by all in the band. You will have noticed that Daniel Cardoso has been performing in concerts over the festival season as a live player, but the writing and recording line up will remain the nucleus of the band as it always was.

We all wish Les the very, very best for the future.

Κατά πόσο θα στοιχίσει δεν μπορώ να φανταστώ (ίσως και καθόλου), αλλά τον είχα συνηθίσει ρε γαμώτο :frowning: Πάντως (αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος) δεν έπαιρνε μέρος στη σύνθεση. Αξιοσημείωτο το ότι φεύγει τώρα που ο ήχος του στα κομμάτια ακούγεται περισσότερο από ποτέ:!:

[SPOILER]Αν ο John Douglas έχει και άλλον-ην αδερφό-ή εκτός της Lee, τότε, ξέρει δεν ξέρει πλήκτρα, θα πρέπει να ετοιμάζεται για τη θέση, ούτως ώστε να έχουμε Cavanaghs-Douglas 3-3 :p[/SPOILER]

Κρίμα που δεν βάζουν τον Cardoso να συμμετάσχει ενεργά στις συνθέσεις.

Για όσους (αρκετούς) πιθανόν δεν τον γνωρίζουν, είναι εν μέρει υπέυθυνος για το παρακάτω αριστούργημα:

[spoiler]
[B]HEAD CONTROL SYSTEM “Murder Nature”[/B]

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=511509[/spoiler]

Guitarist/singer Vincent Cavanagh of the U.K. atmospheric rock band ANATHEMA has told Greece’s Rock Overdoseweb site that the band is in the studio recording 14 songs for its next studio album, which is [B]tentatively[/B] due in April 2012.

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=163261

Δεν πρέπει να έχει ούτε ένα μήνα καλά καλά, οπότε είναι μάλλον ουτοπικό να μιλάμε για συμμετοχή σε συνθέσεις. Δεν ξέρουμε καν αν θα συνεχίσει μαζί τους.

(επίσης νομίζω ότι κάνει παραγωγή στο νέο δίσκο της Anneke)

Αρχική αντίδραση: Επιτέλους!

Δεύτερη αντίδραση: Απρίλιος ε; Άρα πότε να τον περιμένουμε; :-k

Όπως και να 'χει, υπάρχει ζωή. Και αυτό μόνο θετικό μπορεί να χαρακτηριστεί. Άντε να δούμε! ΝΕΟ ΠΡΑΓΜΑ ΡΕΕΕΕΕ!!! :smiley:

Aπό Αnathema facebook:

Hey everyone, our friend Duncan has a new band ‘ALTERNATIVE 4’.
Debut album ‘The Brink’ to be release November 15th. Check out the preview of the album on the Bandpage.

χμμμμμμμ :-k

Οραίο όνομα…:stuck_out_tongue:

Δεν είμαι φαν του γκρουπ, και όσο κιαν φανεί παράξενο, μαρέσουν τα Serenades+We Are Here… τα οποία δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους, και δεν μπορώ να βρω άλλον λόγο πέρα των συναισθημάτων που μου προκαλούν σε κάθε ακρόαση, χωρίς να κολλάω σε κανένα συγκεκριμένο κομμάτι:):!:

Ουτε γω ειμαι φαν της μπαντας γενικα αλλα παρτε μια συνεντευξη απο εναν φιλο,νομιζω ειναι αρκετα ενδιαφερουσα.

http://www.lifo.gr/team/u9219/26849

καλό ακούγεται…

Ας με φωτίσει κάποιος σχετικά με αυτό [U]αυτό[/U] και με [U]αυτό[/U];

Τα έχω πετύχει σε διάφορα σημεία στο ίντερνετ, αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικό με αυτά και είμαι πάρα πολύ δύσπιστος για την ύπαρξή τους…

Λοιπόν, όσον αφορά το Crusaders Of Doom το είχα πετύχει κ εγώ παλιότερα και είναι το ένα και μοναδικό demo μιας μπάντας με το ίδιο όνομα από τη Σιγκαπούρη που παίζει κάτι σε thrash αν θυμάμαι καλά, οπότε μάλλον δε μας ενδιαφέρει :stuck_out_tongue: όσο για το άλλο, πρόκειται πράγματι για demo των γνωστών μας Anathema αλλά δε κυκλοφόρησε ποτέ και είναι πρώιμες εκδοχές τραγουδιών που μπήκαν στο Alternative 4, νομίζω το Reality του Inner Silence και το Wounded περιέχει κάποιους στίχους από το Regret.