Android

όσοι κάτοχοι κινητού με android
προσέλθετε

ειμαι καινουργιος κατοχος και βλεπω οτι εχει πολυ πραμα…

ψάχνω 2 πραγματα προς το παρών

α) μια καλη εφαρμογη gps/navigator (δωρεάν και χωρίς την χρησιμοποίηση του διαδικτυου)

β) εξοικονομηση μπαταριας

Το navigon προτείνω αλλά είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα.

Για εξοικονόμηση μπορείς να έχεις αυτόματη την φωτεινότητα του κινητού (εφόσον υπάρχει αισθητήρας), να κλείνεις τα wifi/gps/bluetooth όταν δεν τα χρησιμοποιείς.
Δεν μου 'ρχεται κάτι άλλο στο μυαλό τώρα.

Ποιο κινητό έχεις?

πηρα το mini xperia
το ειδα και το galaxy που μου λεγες - μια χαρα ειναι και αυτο
απλα μου ειχε κατσει στο ματι το xperia :stuck_out_tongue:
τωρα βεβαια που ειδα καποιες εφαρμογες
η μεγαλη οθονη του galaxy θα ηταν πολυ καλυτερη
αλλα οτι εγινε - εγινε :slight_smile:

για την μπαταρια που λες
κοιταω στις ρυθμισεις
και εχει μια επιλογη
ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ > ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ > Υπηρεσίες που εκτελούνται
και εκει βλεπω καποιες εφαρμογες να τρέχουν
όπως το Timescape ή το Sony Ericcson Sync
που δεν τις εχω χρησιμοποιησει ποτέ
είναι απαραίτητες να τρέχουν?
αν όχι
μπορω να τις απενεργοποιήσω για πάντα?

Είσαι βλάκας γιατί δεν μακούς :stuck_out_tongue:

Πέρα από την πλάκα βάλε το advanced task killer (υπάρχουν δεκάδες παρόμοιες εφαρμογές βέβαια) για να κλείνεις όποια εφαρμογή θες. Τα sync και timescape πρέπει να είναι απαραίτητα μου φαίνεται, οπότε με προσοχή.

Θα σου πρότεινα πάντως να βάλεις το launcher pro για να νιώσεις πως είναι ένα πραγματικό android (παρά τη μικρή οθόνη)

Και αν έχεις όρεξη για περισσότερους πειραματισμούς η CyanogenMod για το x10 είναι εξαιρετική http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305552

Επίσης μπορείς να ψάξεις/ρωτήσεις κτλ στο topic του x10 mini στο myphone εδώ

[B]ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ[/B] app για Android :

Mobile Data Controller…Εαν δεν εχεις δηλαδη απεριοριστα mb στο προγραμμα σου…

http://www.androidzoom.com/android_applications/tools/mobile-data-controller_kdbd.html

Επισης καλο ειναι να ελεγχεις λεπτα ομηλιας και mb οποτε βαλε 3D watchdog & Call Meter NG.

http://www.androlib.com/android.application.ub0r-android-callmeterng-Fpn.aspx

http://www.androlib.com/android.application.net-rgruet-android-g3watchdog-zzA.aspx

το timescape ειναι μια εφαρμογη που και καλα σου δειχνει ολα τα νεα απο facebook, twitter, email κλπ κλπ για να ελεγχεις τα παντα μεσω ενος προγραμματος

γιατι να ειναι τοσο απαραιτητο?

Γιατί δεν με ακούς, γι’αυτό :!:

Χωρίς root δεν μπορούν να αφαιρεθούν τα timescape/mediascape και δεν προτείνεται κιόλας. Διάβασε αυτό για να καταλάβεις.

Επίσης από σήμερα εμείς στην ελλάδα έχουμε πρόσβαση σε paid εφαρμογές, πολύ καλά νέα για τους developers (και τους χρήστες προφανώς) :slight_smile:

Επισης μια πολυ καλη εφαρμογη για να μετραει τα mb στο internet ειναι το 3g watchdog.Ακομα μια απαραιτητη εφαρμογη ειναι το APNdroid το οποιο οταν το ενεργοποιεις σου κλειδωνει το 3g και ετσι οι εφαρμογες δεν κανουν αυτοματα ενημερωσεις:wink:

ολα αυτα που σου λενε να αποδεκτεις οταν κατεβαζεις μια δωρεαν εφαρμογη
"αποδοχη αδειων"

τι παιζει με αυτα?

Οπως και σε ολα τα προγραμματα του υπολογιστη, ετσι και στις εφαρμογες του android υπαρχουν καποιοι οροι που πρεπει να αποδεχτεις για να μπορεις να τις χρησιμοποιησεις.

καταλαβα

πηγα σημερα στη wind
και ειχανε ενα διαφημιστικο φυλλαδιο
για ενα προγραμμα navigator
το NDrive
οπου ειχε οδηγιες για το πως θα το κατεβασεις

το χει χρησιμοποιησει κανεις?
γιατι εγω δεν μπορεσα να βγαλω ακρη…

Φιλε το εχει ενα φιλαρακι μου και μου ειπε οτι δεν ειναι και τοσο καλο γι’αυτο και εγω δεν ασχοληθηκα να το κατεβασω!!

Mια σημαντικη ειδηση για τους κατοχους android κινητων >> [B][U]κλικ[/U][/B]

πως συγχρονιζεις επαφες κινητου με επαφες απο fb?

Πρέπει να υπάρχει μια επιλογή στις ρυθμίσεις, στο λογαριασμοί και συγχρονισμός.

Αυτό είναι το Android 4.0 Ice Cream Sandwich!


Ωστόσο, το σημαντικότερο κομμάτι σε ό,τι αφορά το input είναι η δυνατότητα γραφής με φωνητικές εντολές, χωρίς κανένα χρονικό περιορισμό [B]και σε οποιαδήποτε γλώσσα θέλει ο χρήστης[/B], με τη μηχανή να υπογραμμίζει πιθανά λάθη που έχουν γίνει κατά τη φωνητική εντολή και να προτείνει αλλαγές μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, ενώ ο χρήστης έχει τη δυνατότητα να τονίζει φωνητικά μέχρι και τα σημεία στίξης!

αν δουλευει καλα στα ελληνικα θα ειναι σουπερ

Να ρωτησω κατι. Αν οντως παρω το Galaxy S II θα μπορω να περασω το android 4.0 ?

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος νομιζω οτι με αναβαθμιση λογικα θα μπορεις να το περασεις :slight_smile:

99% θα βγει και για το s2