Προς κύριο Σειρηνακη ,Angel in Black TelisVas,Whitewolf κτλ

Θα ήθελα να ζητησω συγγνωμη για τη συμπεριφορα μου απεναντι σας ειλικρινα και χωρις ειρωνεια.
Βεβαια θα αναρωτιεστε οι πιο πολλοι τι με οδηγει σε αυτο.Θα σας εξηγησω πολυ απλα.
Κυριε Σειρηνακη μιασ και εσεις δεχτηγκατε τα περισσοτερα απο τα πυρα μου θα αναφερθω σε εσας.Ειμαι ναυτικος ειμαι 34 ετων το ονομα μου ειναι Γιαννης Νικολαου και απο 15 ετων ασχολουμαι με καραβια ως ναυτης και αργοτερα σε σχολη εξω.
Μεγαλωσα σε ιδρυμα παιδι χωρισμενων γονιων και τα καραβια ητανε η μονη μου διεξοδος να ξεφυγω απο εκει.Ξεκινησα να ακουω heavy metal και hard rock σε αρκετα μεγαλη ηλικια(σχετικα) το 1988.Στα μακρινα ταξιδια στον ωκεανο και οι Little Caesar οι Danger Danger οι Μaiden Οι Βοn Jovi,Tesla,Megadeth εκει στα τελη δεκατειασ 80 αρχες 90 και αλλοι με συντροφευαν.Ως τοτε αγνοουσα παντελως το heavy metal/hard rock ως ακουσμα.
Εχω παει σχεδον σε ολο τον κοσμο και ειδικα στην Ιαπωνια οποτε σταματουσαμε παρεα με εναν πωρωμενο υπαρχο πηγαιναμε τσαρκα στα δισκαδικα.Εκει πραγματικα μου εφευγε το ματι.
Τι να σας πρωτοπω?Οτι σταματουσαμε στην Καλιφορνια για καποιες μερες και εγω αντι να ξεκουραστω επαιρνα τηλεφωνο σε στελεχη της εταιρειας και τους επρηζα να μαθουνε αν επαιζε κανενα live σε L.A,San Franchisko,Sacramento,San Diego και οταν μαθαινα τι επαιζε ξαμολιομουνα?
Εχω δει απειρα Live εκτος.Εννοειται η δισκοθηκη τεραστια με βινυλια cds κτλ.Ειδκα απο Ιαπωνια απο Λονδινο το τι αγορες εχω κανει.Χαμος.
Το ξερω οτι ημουνα εριστικος απεναντι σας.Δεν ξερω ισως φταιει το γεγονος οτι μετα απο 17 χρονια και βλεποντας τον σημερινο μουσικο τυπο την καταντια του…ας μη συνεχισω.
Σαφως και μετανιωσα για καποια απο τα πραγματα που ειπα οχι για ολα.Για εκεινο που δεν εχω μετανιωσει ως και σημερα ειναι οτι για αυτα που εγραψα ως Joey Allen σε ενα αθλιο και εμετικοτατο forum το electric requiem το οποιο παιζοντας το παιχνιδι στην ουσια του metal hammer το αθλιοτερο περιοδικο που εχει υπαρξει ever ενα περιοδικο που εχει κανει τα νεα παιδια να μισουνε το γνησιο hard rock και να θεωρουνε καποια group που στην εποχη μου ακομη και οι ιδιιοι οι συμμετεχοντες μουσικοι τα θεωρουσανε grunge ως hard rock exei σπρωξει τους οιπαδους σε ακουσματα ανυπαρκτα στην ουσια το 1988 οπως το doom(υποψιν περα απο τιποτα Candlemass κανεις δεν ηξερε τιποτα αλλο για αυτο το ειδος και αυτα που περνανε ο Ζαχαροπουλος και οι ομοιοι του στο hammer για Saint Vituw κτλ ειναι παραμυθια) και σε αλλα παρακλαδια τα οποια δεν εχουνε καμια σχεση με αυτο που γνωρισαμε και αγαπησαμε ως metal η rock.
Πριν 4 χρονια αποφασισα να ξεμπαρκαρω ανοιξα συνεταιρικα ενα μαγαζι στη Λαρισα το οποιο εκλεισα αφου η δεξια διακυβερνηση του μπουλη μου εδωσε τη χαριστικη βολη.Αποφασισα να ξαναμπαρκαρω λοιπον αφηνοντας πισω μου αυτο το μπουρδελοκρατος ισως και οριστικα αφου σκεφτομαι με οσα χρηματα ξαναμαζεψω να μεινω καπου αλλου μονιμα.
Σας ρωταω λοιπον κυριε Σειρηνακη οταν σε ενα κρατος εχουμε ενα πρωθυπουργο που δεν εχει δουλεψει ποτε στη ζωη του και πουθενα πως γινετε σε εναν μουσικο-περιοδικο τυπο να μην υπαρχουνε ατομα μετριοτατα σε γνωσεις που για να κερδισουνε ολοενα και περισσοτερα promakia οπως τα λενε χαρακτηριστικα απο τις εταιρειες παιζουνε το παιχνιδι τους προωθωντας group οπως πχ κατι Moonsorrow κατι Merzbow κατι Boris κατι Ελληνικα group ανυπαρκτα οπως οι Violet Vortex λεει μονο και μονο επειδη ο κυριοσ Βασιλακης τυγχαινε συντακτης του hammer?Σε ενα κρατος λοιπων οπου στην ουσια τα ποστα ολα που θελουνε @@ τα εχουνε και τα οικειοποιουνται οι μετριοι και οι ημιμαθεις πως ο μουσικος περιοδικος τυπος αυτος που στην ουσια καθοριζει τι ακουγεται να μην ειναι της πλακας?
Να σας φεραω και ενα παραδειγμα:Δεν ειδα κανεναν πχ να ποσταρει στα album reviews ειτε εδω ειτε στο αλλο κωλο-forum το τελευταιο πχ super-album των Final Frontier ή των Crystal Ball.Βλεπω ομως για κατι Opeth και για κατι τετοια μετρια της πλακας πειτε το οπως θελετε ολοι να ποσταρουνε πραγμα που σημαινει τι?Οτι η προωθηση συγκεκριμενων group και το σπρωξιμο προς συγκεκριμενες κατευθυνσεις καλα κρατει.
Εχω ερθει πολλες φορες Δευτερα εχω απολαυσει το προγραμμα σας και πιστευω οτι το rock on οπως και το νεο περιοδικο θα αποτυχουν/απετυχαν αφενως μεν γιατι υπαρχουνε καποιοι μετριοτατοι συντακτες που εχουνε γραψει ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΧΟΝΤΡΕΣ αφετερου δε γιατι το μουσικο υποβαθρο του Ελληνα οπαδου παλια ξεκινουσε απο Maiden και κατεληγε σε Maiden τωρα ξεκιναει απο Tool και τελειωνει σε …Queens of the Stone Age…Ναι ναι βρηκαμε νεα groupara να προωθησουμε…ελεος; δλδ…
Δλδ κυριε Σειρηνακη οταν πχ ο Ελληνας οπαδος θεωρει τον Μαρκ Lanegan ξερω γω γαμω τουσ κιθαριστες και αγνοει τον Vito Brata τον Joey Allen τον Pitrelli τον Norum και ενα σωρο αλλους μεγαλους παικτεσ και αυτον ακομα τον πατριαρχη Lukather και αποθεωνει τους ανυπαρκτους Tool και κατι Witchcraft λεει και κατι Grand Maguw περιμενετε αληθεια να αγορασει το rock hartd?Μα οι White Lion ή οι Bonfire ειναι φλωροι πριν καν τους ακουσει…Ενα ειδος τοσο το aor οσο και το poser οπως τους το μαθανε που εβγαινε στο τοπ-1 για πλακα και εφερνε νεους οπαδους στη rock/metal Μουσικη και αφηνε διαχρονικους υμνους να τους τραγουδαμε και τωρα κατι Ζαχαροπουλοι και η παρεα τους καταντησανε το metal να το ακουνε 150 ατομα στο An Club και να λενε οτι το metal ειναι για λιγους…ποιο το metal Που πουλουσε εκατομμυρια…και να πω οτι το aor η το 80s hard rock δεν ειχε η δεν εξακολουθει να εχει σκληρεσ κιθαρες…ελεος δλδ…
Βρισκομαι στη Θεσσαλονικη αυριο φευγω και σας ζητω για αλλη μια φορα συγγνωμη…τοσο απο εσας οσο και απο τον Τελη και τον Αντρεα…Ισως καποτε ο Ελληνας οπαδος καταλαβει οτιο πρεπει πρωτα να ακουει και μετα να αποθεωνει…αλλα ετσι δε γινεται και στην καθημερινοτητα πρωτα δεν δυσφημουνε οι περισσοτεροι και μετα δεν απολογουνται και καλα?
Το πρωτο τραγουδι που ακουσα ητανε απο τον τρελο-υπαρχο το Fight for Freedom απο τοςσ Lion μαζι με το Rock the Night…τι παιζουνε οι Brata και Norum…
Τελη εμεις καποτε ειχαμε γνωριστει…αν σε ξανασυναντησω υποσχομαι να σου θυμισω που…εκει στον Πειραια καπου…
Αυτα συγγνωμη Koyroy για το τεραστιο Post δεν ζηταω συγγνωμη απο οσους συνεχιζουνε να ακουνε κατι doom και κατι τετοια και ευχομαι καποτε κυριε Σειρηνακη ειλικρινα να γεμιζετε οχι ενα αλλα 2 Texas για πλακα καθε Δευτερα…μηπως μαθουνε καποιο τι σημαινει καλη μουσικη.
Αυτα.

Joey Allen

Αμφιαλη-Πειραιας-aor για παντα στην καρδια μου.

Ρε Αμφιαλιώτης είσαι; Καλά μιλάμε με τρέλανες… Όποτε βρεθείς Κερατσίνι στείλε μου pm… Το γραφείο μου είναι Π. Τσαλδάρη…

Agapite,

Opws exeis katalavei, polla apo auta pou kata kairous exeis pei me enoxlisan, oxi mono san sintakti periodikou, alla kai san anthropo. Se polla exeis apolito dikio, alla thewrousa panta oti itan adiko na plirwnwn tin nifi gia kapoious allous kai gia oti kako exei o mousikos tipos stin patrida mas. Den peirazei omos, exoume mia mousiki pou agapame, kai mas agapaei apo oti fenete, kai auto mas enwnei. Tha se parakalousa therma, otan tixi kai eisai sta meri mas, na ertheis na milisoume kai na gnwristoume. Ektimw para poli tin kinisi sou, kai lipame pou anagkastikes na mparkareis pali. Pragmatika thelw na ertheis na milisoume, na pioume mia mpisritsa kai na perasoume kala.
Twra pou kanoume mia kainourgia arxi me to ROCKHARD, eimai sigouros oti polla exoume na diwrthosoume kai gia pio polla exoume na palepsoume gia na kanoume kati kalitero.

Na xereis oti den kratw apolitos kamia kakia, kai makari na ertheis mia mera na gnwristoume.

Na eisai kala, kala taxidia, kali dinami, kai min stamatas na akous kali mousiki!!!

dimitris

Νομιζω οτι εδω στο φορουμ αυτο και σε οποιοδηποτε αλλο φορουμ κανενας δεν εχει να χωρισει τιποτα με κανεναν, απλα κανουμε συζητηση καποιων θεματων.
Το αν μερικες φορες ξεφευγουμε ειναι στα πλαισια της συζητησης και μονο.
Και απο μενα το θεμα ειναι ληγμενο εδω και καιρο, οποτε δεν εχω να προσθεσω κατι ακομα.
Καλη τυχη!

Να πω και γω τελευταιος , μιας και δλδ οι αλλοι ηδη απαντησαν , οτι δεν τρεχει τιποτα , και ποτε αλλωστε δεν ετρεχε απο μερους μου . Να εισαι καλα και να προσεχεις .

Εσύ βάλε το avatar που σου είπα και μη μιλάς…

Ποιο ρε ? Αυτό εννοάς ?

ΝΑΙ ΡΕ

Θα ήθελα να είμαι και εγώ σε μία τέτοια ενδεχόμενη συνάντηση αρκεί βέβαια να με αφήσετε να εξηγήσω την πολυπλοκότητα και τεχνικότητα του doom και φυσικά να αναλάβω την μουσική(saint vitus, trouble,pentagram,sleep …)!Tommy γερά εκεί στα καράβια.Καλή τύχη άνθρωπε.

mpa, esena se apokelioume apo twra!!!

akou ekei …dooom!!! Emeis pame mono BOOM-BOOM!!!

XI…XI…XI…

Παντως κύριε Σειρινάκη - σε γνωστό forum υπήρχαν κάποιες κακοήθιες σχετικά με συντάκτες σας που κάλυψαν την συναυλία των ΘΕΩΝ mastodon.

Το είδα το είδα… ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

so what??

oi kakoithies einasi to pio eukolo… kai exw varethei na asxoloume me autes…
opios exei paparia, as mou tis pei katamoutra…

kala afto tora to eida…diladi o tommys den itan afto to karaflo palikari sto texas? krima to vrisidi pou exei faei to agori…hahahahahaha…
krima pantos giati nomizo oti o tommys tha sas espage olous sto ksylo,eidika ton antrea…lol…plaka tha eixe!

To thema me ton tommy exei teleiwsei pro pollou. O anthropos xigithike, oi parexigiseis teleiwsan… Telos kalo, ola kala…

E, twra an vrethei kai kanenas na spasei ta moutra Angel_In_Black, den mas xalage kiolas!!

xa.x.a.x.a.x.a…x.a.x.a.a.x.a…

Ισα μωρη Λουκρητια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Νομίζω ότι αρμόζει ένα bump στην ειλικρινέστατη δήλωση του κυρίου Κώστα Ποζερίδη.

τζου γυρνα πισω.
μας λειπεις. :frowning:

Λογικά τώρα θα είναι κάπου στη μέση του Ωκεανού στα ανοιχτά της Τζακάρτας και θα τσακώνεται με αδαή δελφίνια που ακούνε μπαφοντούμ.

Α ρε Cramps που θέλουνε όλοι αυτοί για να στρώσουνε, που βάζουν στην ίδια πρόταση τις λέξεις “γνήσιο”, “ροκ” και “aor”.