Anime

Μου φαίνεται πρέπει να σου γνωρίσω ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ μια συμμαθήτριά μου, εντελώς πωρωμένη με ιαπωνική κουλτούρα, που τα μιλάει φαρσί, ενώ γενικά δεν έχει καταγωγή! :wink:

Αν πρέπει 'ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ τότε να μου τη γνωρίσεις!:stuck_out_tongue:
Όταν λες μιλάει φαρσί…εννοείς μιλάει τη γλώσσα κανονικά???
Κάποιες φράσεις/λέξεις που επαναλαμβάνονται έχω μάθει και γω
Ένας από εδώ από το forum(Yojimbo αν θυμάμαι καλά) μαθαίνει Ιαπωνικά, και να μιλάει και να γράφει…

Nαι, κι αυτή τέτοια φάση εδώ και μερικά χρόνια. Επίσης κάνει και πολεμικές τέχνες, απ’ αυτά τα ιαπωνέζικα κόλπα με κατάνα κλπ. που βλέπετε και χαίρεστε εσείς τ’ αγόρια :stuck_out_tongue:

έχει δει κανείς αυτό?

Ναι, ομως οταν ειχε πρωτοβγει (2004 νομιζω) οποτε δεν θυμαμαι και πολλα, ειναι ομως αρκετα καλο δραμα/περιπετεια και προπαντως seinen.

Το Stray (opening song) το λιωνα θυμαμαι στη παλια μου δουλεια καθε πρωι που ανοιγα το pc του γραφειου :stuck_out_tongue:

Τα τελευταια 4 επεισοδια αποσο θυμαμαι ειναι ψιλοκουραστικα, αλλα κατα τ’αλλα ειναι καλο δραμα.

Σε παρομοιο στυλ, προτεινω καλυτερα να δεις το Last Exile.

Εχει να κανει με πιτσιρικια μεν, ομως υπαρχει πολυ καλη αναπτυξη κατα τη διαρκεια της σειρας. Εχει και αφθονο ελληνκο στοιχειο μεσα :wink:

οκ thanx.!!

ειδα ηδη χτες τα 5 πρωτα επεισοδια του Full metal alchemist

[SPOILER]μαρεσε ολο το κονσεπτ με τις αλχημιες και το οτι για να φτιαξεις κατι πρεπει να δωσεις κατι ιδιας αξιας,ωστοσο εχω καποιες ενστασεις.Σε πολλα σημεια λεει πως η αλχημεια δεν ειναι μαγεια,αλλα επιστημη.Ομως γιατι πρεπει να φτιαχνεις transmutation circles?αυτο μονο σε επιστημη δεν παραπεμπει,παρα σε witchcraft και αλλα παρεμφερη[/SPOILER]

εχοντας κλεισει σημερα 75 επισοδεια fairy tail εχω να πω οτι μου αρεσε ιδιαιτερα. εχει ενα αναλαφρο στυλακι. αρκετα ιδιαιτερο κατα την γνωμη μ. αξιζει να το ξεκκινησει κανεις τωρα και να το πηγαινει ενα επισοδειο την βδομμαδα γτ ειμαι σιγουρος οτι θα φτασει μακρυα…
τωρα εχω βαλει στο ματι το Ao no Exorcist η αλλιως Blue Exorcist. εχει κανεις καμια ιδεα?

δεν μου λετε…όταν βλέπετε ένα anime τον ήχο σε τι γλώσσα τον έχετε?? (όταν υπάρχει επιλογη φυσικά)

τζαπονεζικα και αγγλικους υποτιτλους.

πάντα:!:

Ε φυσικά γιαπωνέζικα με αγγλικούς υπότιτλους αλλιώς δεν γίνετε

Τελικά το berserk πότε βγαίνει ξέρει κανείς?

δυστυχως οχι, οι πληροφοριες που μας δινουν ειναι ελαχιστες.

ειναι σαδιστες.

αλλα λενε πως μεσα στο χρονο θα βγει.

βεβαια berserk ειναι αυτο, μπορει να μη βγει και ποτε:?

Οι πληροφορίες είναι πολύ λίγες ρε γαμώ και έχει μείνει μόνο μία ακόμα season για αυτό τον χρόνο και έχω αρχίσει να ανησυχώ :frowning:

Εφυγε μπαμ μπαμ το Kino no Tabi,ωραια πραματα.Εξυπνο αλληγορικο/συμβολικο θιξιμο θεματων περι ανθρωπινης ψυxολογιας-κοινωνιας και τα ρεστα μεσα απο τα ματια της ταξιδιωτισσας Kino και της μοτοσυκλετας που εχει για παρεα(το γενικοτερο κονσεπτ ειναι οτι ταξιδευει συνεχως απο χωρα σε χωρα,μενοντας στη καθεμια 3 μερες, αλληλεπιδροντας με ντοπια εθιμα/κουλτουρες/συμπεριφορες).Σχετικα slow paced,διδακτικο στυλ,αυτοτελη επεισοδια,ηρεμο αλλα συναμα ωμο στον τροπο που παρουσιαζει καποιες καταστασεις,η μαλλον αληθειες.Action-purists μακρια.

(Ειχα ξεκινησει και Mushishi που εχω ακουσει οτι του φερνει σε αρκετα πραματα και εκθειαζεται γενικως,ειδα πρωτο ep και μου φανηκε υπερβολικα ηρεμο,προς το ξενερωτο φαση.Πειτε οσοι το χετε δει)

Παμε για Twelve Kingdoms τωρα

bildungsanime 8)
περφέξιον, κι ήθελα κάτι να σαπίζω δημιουργικά μετά τη δουλειά.
μην έχει μόνο τίποτα ηθικοδιδακτικές παπαριές του Σοφού Περιπλανητή στο τέλος κάθε έπιζοντ, γουατέβερ, θα δείξει.

Αγορασα τα πρωτα μου physical copies τευχη manga για χαρη του 20th Century Boys.Εχω ακουσει τοσα,ε δε ψηνομαι να δω απλα 3 ταινιουλες: ‘‘in Naoki we trust’’,’‘για παρτη σου τα σκαμε Urasawa’’ και αλλα τετοια γραφικα(ναι ξερω υπαρχει και το νετ απλα δε μπορω να διαβασω απο την οθονη κατι που θελει προσηλωση για κανενα λογο):stuck_out_tongue:

τελειωσα χτες το basilisk… πολυ καλη σειρα αν κ το τελος ηταν λιγο πολυ αναμενομενο… δεν γινοταν αλλιως ομως…

απο σημερα θα ξεκινησω το samurai champloo κ πρεπει να δω κ τα ova’s του hellsing…
κατα τα αλλα συνεχιζω one piece κ fairytail…

Αν και δεν μου αρέσουν καθόλου τα anime για ανεξήγητους λόγους ξεκίνησα να βλέπω death note :-s

Αν κάποιος που δεν έβλεπε anime μου ζητούσε να του πρωτινό μία σειρά σίγουρα θα του έλεγα να δει death note