Anime

Γενικά οι Ιάπωνες έχουν ένα θέμα με τα τελειώματα των άνιμε. Λίγα έχουν καλό τέλος (όχι με την έννοια του happy end). Αλλά ναι, το NGE είναι σε άλλο επίπεδο. Αν θες να καταλάβεις (στο περίπου) τι έγινε στο τέλος να δεις και την ταινία The end of Evangelion.

Γεγονος που με κανει να τρεμω για το τελος του Berserk (το manga προφανως), το οποιο ξαναξεκινησε για οποιον δε το ηξερε.

Αν θέλει να καταλάβει τι έγινε στο EoE θέλει βιβλιογραφία μετά.
Αλλά για να πει κανείς ότι τον κούρασε η όλη ψυχανάλυση των χαρακτήρων (που είναι και το κλου της υπόθεσης) κλπ, μάλλον είχε άλλες προσδοκίες, δεν εξηγείται αλλιώς.
Πάντως η στροφή στο ύφος μετά το 14ο επεισόδιο δεν είναι κάτι πρωτοφανές σε άνιμε. Και το Trigun μετά τη μέση σκοτεινιάζει και πολλα άλλα ακολουθούν αυτή τη φόρμουλα.
Μεγάλο ρόλο έπαιξε και η ανάρρωση του Anno από κατάθλιψη στο πως εξελίχθηκε από τη μέση και έπειτα.

  1. joker το [B]Berserk[/B] τελειώνει?? εχω μείνει στο vol30

  2. [B]Trigun[/B] το εχω κατεβασμένο dmembra με έψησες να το δω επιτέλους…

  3. [B]fate/zero[/B] δε ξερω μπορει να φταιει οτι με πιεσαν να το δω “λογου της γαματοσυνης του”, μπορεί να φταιει οτι δεν ειδα το fate stay night αν και ειναι prequel δε μου άρεσε καθόλου εκτός της τρομερής eye candy εικόνας του…Οκ απο χαρακτιρες πες καλα τα πηγε στους περισσοτερους αλλα αυτο το σενάριο δε μπόρεσα να το χωνέψω με τίποτα οχι απλα τρύπες ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ βε παιδί μου!! λες και το έγραψε 15χρονο!

4.EoE τοπ των τοπ.

5.Tωρα βλεω[B] Mushishi[/B] 2η σεζον :’)
Τελειώνω με [B]Magi: The Kingdom of Magic[/B] απο τα καλύτερα adventure fantasy εκει εξω!
Ξεκίνησα [B]Hunter x Hunter[/B] εχω δει καμια 5-6 βασικα…
Και για χαλάρωμα βλεπω [B]Kenzen Robo Daimidaler[/B] \m/ σατανικοί πιγκουίνοι θέλουν να κατακτήσουν τον κοσμο με γιγάντια ρομπον, η δύναμη του ήρωα που μπορεί να τους σταματήσει βρίσκετε στα βυζάκια για αυτο και ΠΡΕΠΕΙ να τα πιάνει!!! :’) οπως καταλάβατε το anime ειναι ecchi…

  1. [B]Gintama[/B] εχετε δει?

Το Berserk δεν τελειώνει με τίποτα, ο mangaka βγάζει ένα chapter 15 σελίδες τον χρόνο

Oχι το Berserk δεν τελειωνει. Απλα τωρα το ξαναρχισε τακτικα, με ενα τευχος καθε μηνα

Ναι είδα και το End of Evangelion. Το πρόβλημα δεν ήταν αυτό. Το κατάλαβα (περίπου όπως είπες :P) αλλά μάλλον όπως είπε ο Razor περίμενα κάτι τελείως διαφορετικό, σε φάση να μην είχε αυτά τα ψυχο-ανάλυση κλπ. Το ό,τι είναι σε άλλο επίπεδο ναι. Ήθελα να δω Robot να παλεύουν με Τέρατα. Νταξ μέχρι εκεί που γυρνάει καλά ήταν.

Αντικειμενικά ήταν καταπληκτικό. Επίσης ήταν και το πρώτο ιαπωνικό anime που βλέπω on line κλπ από τότε που έβλεπα Area 88 κλπ όταν ήμουν 10. Τώρα άρχισα το deathnote. Άλλη φάση θα μου πεις, αλλά νταξ με κέρδισε περισσότερο.

Ειδα το Ergo Proxy τις προαλλες. Αρκετα καλο, παροτι συνηθως βαριεμαι τα ανιμε και διαβαζω μονο μανγκα αυτο μου τραβηξε την προσοχη αρκετα. Λιγο δηθεν αλλα με πολυ ωραια ατμοσφαιρα κ μουσικη κλπ. Το προτεινω γενικως.

δηθεν?

οποιος ενδιαφερεται για το ergo proxy προτεινω την εκδοση της animeclipse, εξαιρετικη δουλεια απο τα παιδια και με σημειωσεις στις απειρες αναφορες που εχει η σειρα.

οι φαν των sci-fi πρεπει να το δουν

Δηθεν με την εννοια οτι σου δινει να πιστευεις οτι πραγματευεται κατι πολυ βαθυ ενω στην πραγματικοτητα τα πραγματα ειναι αρκετα απλα τελικα. Καλο ανιμε επαναλαμβανω, απλα το παιζει ενα κλικ πιο βαθυ απο οσο ειναι.

Πως σας εχει αρεσει το χιγκουρασι; 'Χει κουρασει μεχρι αηδιας.

Σε καταλαβαίνω η αλήθεια ειναι οτι ειχε chapter που δε παλευοντουσαν καθολου, έτοιμος ημουν να το κανω drop αλλα συνέχισα απο περιέργεια να δω τι στο που@#το γίνεται! Για αυτο ειδα και 2ο κύκλο που έσωσε τη κατάσταση…

*Αν δε την πάλεψες σε κανενα επ. μη συνεχίζεις!

Δε θυμάμαι αν το εχω ξανά αναφέρει αλλα οποίος δε ν εχει δει Steins;Gate ειναι απαράδεκτος!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Τελειωνω τον πρωτο, σχεδον δια της βιας.

Υπαρχει καποιο ποστ καπου που να εξηγει το γαμημενο timeline;

O pumpkin αν ειχε κανει κανένα post(αυτος ηταν που το ειχε προτείνει αν θυμάμαι καλα)… Αλλα αφου τελειώνεις πρωτο κανε καρδιά και δες κανα 2 επεισόδια απο τον 2ο που ξεκαθαρίζουν κάπως τα πράγματα ίσως σε τραβήξει η περιέργεια αλλιώς δες κανα wiki…

Δεν υπαρχει [B]timeline[/B], το setting του χρονου δε μπορει να χαρακτηριστει ετσι αλλα ειναι απο μονο του spoiler αν σου πω τι ακριβως ειναι.Η σειρα εχει δομηθει για να στα σπαει στη 1η σεζον και να στα σκαει στη 2η(η οποια ειναι αυτο που ψαχνεις με λιγα λογια), αν και καποια μικροκονεξιονς μπορεις να τα ψιλουποθεσεις κι απ’τη πρωτη αν θυμαμαι καλα.Προσωπικα μου αρεσε απ΄την αρχη κυριως επειδη γουσταρα πολυ με το vibe κι αυτη η μιξη kawainess και random ξεσπασματων σε random σημεια ηταν αρκετα κριπι για δεδομενα ανιμε.Και επειδη Rena.

Το Stein’s Gate πολυ καλο αλλα πρεπει να το χαλαρωσουν τα Τζαπανια με το time travelling, they’re doing this shit since forever!

Συνεχιζω λοιπον. Να θυμασαι οτι ξερω που μενεις.

qft
Γενικά το 'χει αυτό το Χιγκουράσι. Αν δεν έχεις υπομονή να δεις πως δένεται το σενάριο (γιατί πάνω-κάτω σεναριακό πείραμα είναι) κουράζει μετά το τέλος του πρώτου arc κιόλας. Δε νομίζω στο τέλος της δεύτερης σεζόν να αλλαξοπιστήσεις, πολύ πιθανόν να το παρατήσεις πριν το τέλος ολοκληρωτικά αν δε σου άρεσε μέχρι εδώ. Αλλά δώστου μια ευκαιρία μωρέ, για την τιμή των όπλων. Και για τα ωραία opening themes.
Και γιατί το τελευταίο επεισόδιο της 1ης σεζόν είναι από τα πιο όμορφα που μπορείς να δεις.

Νταξει, οκ, επιτελους, στον δευτερο κυκλο αρχισε να δινει πισω λιγακι η σειρα…

Το θεμα μου με τη σειρα ηταν πως το narrative ηταν τοσο γαμημενα επιτηδευμενα χαωδες που με ενοχλουσε σε αφανταστο βαθμο, με συνεπεια να με παιρνει ο υπνος κυριολεκτικα σε καθε επεισοδιο.

Ενηγουεη, τωρα ειναι ψιλοκεη, αλλα νταξει, νευρα. και δεν ειναι και τοοοσο ενδιαφερουσα η τροπη πουχει παρει με την σατοκο

Σποιλερ ακολουθει

[SPOILER]Περιττο να πω πως φωναξα groundhog day στο πρωτο επεισοδιο και το μπερδεγουεη πουτοχει δει - και το ξαναβλεπουμε μαζι - δε μου πε τιποτα. Οταν αποκαλυφθηκε τα διαφορα με Ριτα, με κοιταξε και με εβρισε.[/SPOILER]

Πανε πανω απο 10 χρονια απο την τελευταια φορα που ειδα ιαπωνεζικο cartoon(Pokemon,Digimon,Sailormoon,Γκολ,Τριποντο(!)…) Ειχα καιρο που ψαχνομουν να αρχισω να βλεπω κανενα απο τα καινουρια,αλλα με το που διαβαζα τις περιληψεις τους,μου φαινονταν ολα πολυ…μωρουδιστικα…
Ωσπου κατα τυχη ανακαλυψα το [B]Βlack Butler(Kuroshitsuji)[/B] και μπορω να πω πως εχω κολλησει. Αν και η υποθεση ειναι καπως “μουντη”(ο 12χρονος Ciel ψαχνει εκδικηση για τον θανατο των γονειων του ζητωντας τη βοηθεια του δαιμονιου μπατλερ του-Sebastian,με την προϋποθεση οτι στο τελος ο Sebastian θα καταναλωσει τη ψυχη του Ciel) εξελισσομενη στην Αγγλια του 1800,βγαζει γελιο σε αρκετες στιγμες.

Ειμαι στα μεσα του α’ κυκλου,και ελπιζω η συνεχεια να ειναι εξισου καλη.
Ειναι απο τα καρτουν που βοηθανε να περασει η ωρα ευχαριστα,χωρις απαραιτητα να ειναι τιγκα στο καφρικο χιουμορ -ας πουμε ενα ειδος αποτοξινωσης.

Επειδή είμαστε και σε rock forum θέλω να προτείνω σε όλους το Beck! Φοβερό ανιμέ που τέλειωσα πρόσφατα και πραγματικά θα συγκινήσει πολλούς. Περιγράφει τη δημιουργία μιας rock μπάντας με όλες τις δυσκολίες και τον ενθουσιασμό των πρώτων αυτών βημάτων. Αξίζει.