Anime

θα τιμησω το νεο DB (οπως και το νεο Digimon, γιατι νοσταλγια)

Με εβαλαν και ειδα ολο το HunterxHunter σε μιαμιση βδομαδα, δεν το μετανιωσα

Τωρα βλεπω Kuroko No Basket γιατι fuck logic

Αν γουστάρεις να δεις κάτι motivational, αν και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ αισόδοξο (δε σε χαλάει αν το θες το τρισευτυχισμένο), Bakuman. 75 επεισόδια-3 σεζόν, αλλά για πρώτη φορά δεν κατάλαβα πότε τελείωναν τα επεισόδια μέχρι που έφτασα 3η σεζόν.
Εντωμεταξύ έπαιξε μανίκι γιατί είχα γύρω στις 60 σειρές άνιμε κατεβασμένες και τις πέρασα σε έναν νέο δίσκο που είχα παραγγείλει. Ο οποίος απεδείχθη ελαττωματικός και στις 2μιση βδομάδες τα 'φτυσε. Τις ξανακατέβασα από πείσμα βέβαια, αλλά μέχρι να έρθει ο νέος, η νίλα παραμένει.

Τζεισον απο περιεργεια Brotherhood η Hunter (2011) ; Απο finished mainstream shounen ειναι μαλλον τα 2 που τις παιζουν για το στεμμα του genre!

edit: η ερωτηση και στον razor, ειδα μετα το ποστ

Στο δίλημμα τάσσομαι με Brotherhood -προτιμώντας οριακά και συναισθηματικά την πρώτη αντί του Brotherhood-, αλλά στο shounen γενικότερα μάλλον είμαι με Yu-Yu Hakusho ή Rurouni Kenshin (αν όχι με One Piece).
Και πολύχρονος ρε αξιαγάπητε τσόγλανε <3

Ειπα finished ρε, πεταμε εξω τα ongoing(για OP λεω), γιατι αυτα ειναι αλλη φαση(για αρκετους λογους). Ρουρουνι δεκτο! Το Ρουρουνι σα μπραντ , οταν συμπεριλαμβανεις τις οβες παει απο το 7 στο 9 αλλα δεκτο! =p

danke!!!

Brotherhood ριχνω και γω βασικα.

Αν το FMA ειχα χαρακτηρα τυπου Killua ομως θα παραμιλαγα

Θα το δω το αισιοδοξο που λες, θελω λιγο τετοιο, αρκει να μην ειναι νακαμαπαουερ ξερωγω, δενταμπορω

Ναι δεν πρόσεξα το finished, οπότε με τα υπόλοιπα. Αλλά βρες και δες Yu-yu (ακόμα και στο dubbing έχει γίνει εξαιρετική δουλειά), είχα μείνει με την ανάπτυξη των χαρακτήρων και το πόσο μακάβριο ήταν όταν το έπιαναν τα σκοτεινά του.
Και μια και είπες για τις όβες https://www.youtube.com/watch?v=4sud05o1CiQ τιμότερο AMV έβα και ακριβώς μέσα στο κλίμα.

Γιάσωνα, το νακαμαπάουερκαιτελαπόνγκο πως το ορίζεις, αν μπορώ να σου πω εξαρχής άκυρο.

Hunter X Hunter όλα τα λεφτά ο Hisoka! Πιο ανωμαλιάρη χαρακτήρα δεν έχω δει σε anime. Μερικές σκηνές του είναι για ανθολογία. To Greed Island Arc πάντως που είμαι τώρα είναι μαλακιούλα. Το Brotherhood είναι και για μένα κορυφή. Μια δυνατή ιστορία με αρχή μέση και τέλος χωρις φίλερς και χωρίς να κουράζει.

αγαπημενο αρκ μου ηταν το Greed Island :expressionless:

[SPOILER]το επομενο που λενε γενικως πως ειναι το καλο, ενω γουσταρα απαιερα το hat tip σε DB, μου φανηκε υπερβολικο, απο το πουθενα (μυρμηγκια λεει ο μαν), ακυρο (η τυφλη) και με πολυ αχρειαστο μπλα μπλα. Ο καρκινος δηλαδη ο πεταλουδας μου εφαγε τη ζωη. Γνωρισαμε ομως τον καλυτερο χαρακτηρα στο ανιμε, Knuckle, οποτε ολα καλα[/SPOILER]

το νακαμαπαουερ το λεω σε φαση το μισο επεισοδιο να αναλωνονται στο να θυμανται ποσο αγαπιουνται, να δηλωνουν οτι πραγματι αγαπιουνται και μετα να νικανε γιατι επειδη αγαπιουνται.

Κοίτα, ότι υπάρχει το “θα το κάνουμε μαζί ο κόσμος να χαλάσει” ή “θα σε περιμένω μέχρι να πραγματοποιηθούν τα όνειρά μας”, υπάρχει. Όπως και το τίμγουορκ-ευγενής άμιλλα. Αλλά το βλέπεις και για να καταλάβεις τη βιομηχανία των μάνγκα, το πως τους έρχονται οι ιδέες και γενικότερα για το σκηνικό “ιδρώνω-βγάζω κάτι καλό”. Είναι δίδυμο-νάκαμα αλλά δεν είναι τόσο χαζοχαρούμενο. Κι έχει πολύ ωραίο ρυθμό. Αυτά.

ε θα το βαλω σαν τελειωσω το μπασκετικο που βλεπω και σου λεω, δεν ειμαι ιδιαιτερα picky γιατι σου λεω βλεπω ανιμε με μπασκετ.

Βασικά τώρα που κάπως κινείται το θρεντ, it’s alive και τα ρέστα, αν μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε χαρακτήρες από τα άνιμε που έχουμε δει (ο ένας λέει για Killua και ο άλλος -αν και έχω τις ενστάσεις μου σχετικά με τον πιο ανώμαλο χαρακτήρα- για Hisoka), ποιοί θα ήταν αυτοί; Και για ποιό λόγο;

Προσωπικά είμαι έτοιμος για σεντόνι, αλλά ας προηγηθούν και άλλοι.

Για Hisoka δε ξερω, πάντως ο Gon ειναι απο τα μεγαλύτερα ψυχακια εβα…
Αν και αντικειμενικα το FMA εχει πολυ καλη πλοκή και δομη εγω σαν το αγαπημένο μου shounen εχω το HxH…
Εγω πρόσφατα τέλειωσα Tengen Toppa Gurren Lagann που ηταν απο τα πιο εξοφρενικα anime που εχω δει… ξεκινάει με τους πρωταγωνιστες να παλεύουν κατω απο την γη και φτανουν σε ενα σημειο να πετάνε πλατίνες το ενας στον αλλον… :’)

Btw, εκτός από τη νέα σειρά του Ghost In The Shell -ονόματι Arise- και τη live action ταινία που είναι στα σκαριά -ΟΧΙ ΚΙ ΕΔΩ ΣΚΑΡΛΕΤ ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ ΓΑΜΩ-, στην Ιαπωνία κυκλοφόρησε και νέα ταινία GITS που συνδέεται με τα γεγονότα της σειράς. Ευκαιρία για επαναπροβολή στο Stand Alone Complex και πρώτη του Arise.

Εχει κανεις αποψη για το Gin Tama;

Ναι βάζει κατω ολα τα ψευτοχιουμοριστικα ανιμε και τα κατουραει…
ειναι το arrested development/monty python των ανιμε!

promising.

ξεκινα το χθες Τζεισον, ειναι στην ελιτ. Οσο περισσοτερη τριβη με τα μεινστριμ ανιμε τοσο καλυτερα γιατι ειναι τιγκα στα references

Θα μπορουσες να το πεις το southpark των ανιμε,αλλα χωρις πολιτικη σατυρα.

Εδω και 3 μηνες βλεπω ασταματητα,πολλα επεισοδια και 2 και 3 φορες.Εχει πολυ ιδιαιτερο και πολυ καμμενο χιουμορ κι εμενα μου πειρε καμια 20αρια επεισοδια για να το νιωσω.Εντομεταξυ παρολο που ειμαι στο 130 επεισοδιο βλεπω και με φιλους παραλληλα και τα καινουργια που ειναι αρρωστα.
Το λατρευω εντομεταξυ,παρολο που δεν εχω δει αλλα ανιμε εκτος του one piece και οποτε δεν τα πολυνιωθω τα απειρα references.

Λοιπόν, τίποτα το εξεζητημένο, αλλά το καλοκαίρι, αφού είχα πάρει απόφαση πως δε θα το δω ποτέ και επειδή έψαχνα κάτι να παίξω με τον (κατά πολύ) μικρότερο αδερφό μου, πήγα και αγόρασα σε χαμηλή τιμή τα Naruto Ultimate Ninja Storm 2 και 3. Έπαθα πλάκα με το πόσο καλά παιχνίδια είναι (σε σημείο να τελειώνω τα story modes στο 100% ενώ δεν τρέφω καμία αγάπη για τα fighting) και η ιστορία με ενδιέφερε τόσο ώστε να πω πως το κατεβάζω και το πάω χαλαρά και προφανώς με no filler guide.
Το είχα καιρό στο περίμενε, είδα τα πρώτα 15, αλλά χτες για κάποιο λόγο είπα να το συνεχίσω. 40 επεισόδια έφυγαν έτσι. Παρά τις αδυναμίες του όπως τους επαναλαμβανόμενους συναισθηματισμούς, το αδικαιολόγητο σκηνοθετικό τράβηγμα των σκηνών και τα αχρείαστα πολλά flashbacks (ζήτημα να βγαίνει 15 λεπτά το επεισόδιο αν αφαιρέσουμε τα δύο τελευταία), μιλάμε για προσωπική κωλοτούμπα. Αδρεναλίνη συν το σύνδρομο του “τι θα γίνει παρακάτω” σε σωστά επίπεδα, παρά το ότι ξέρω τι γίνεται παρακάτω -ή έστω το ψυλλιάζομαι γιατί δεν το λες και πρωτότυπο. Και προσωπική αδυναμία ο Kakashi από χαρακτήρες. Yu-yu Hakusho που είναι και το αγαπημένο μου shounen δεν το λες, αλλά μιλάμε για σωστή εμπορικούρα. My 2 cents για κάτι ήδη γνωστό σε αυτούς που αρέσκονται στα long running.