Anime

το naruto ειναι δικαιως εκει που ειναι αν και διαβαζω manga και δεν βλεπω πλεον πολλα anime [ειδικα shonen, μιλαμε για τον ορισμο της κουρασης σε μορφη anime] τα τελευταια χρονια.

ποτε δεν με τρελανε αλλα εχει καποιες τρομερες στιγμες, ομως ο ναρουτος ειναι ευκολα ο πιο αντιπαθητικος σονεν χαρακτηρας.

ενα αλλο μεγαλο μειονεκτημα ειναι οτι ο κισι κατα γενικη ομολογια ΔΕΝ εχει χιουμορ.

αξιζει και hunterιζει πολυ σε σημεια [exams/sasuke=kurapika] αλλα το να δεις μεγαλο ongoing shonen ειναι πλεον ενας ψυχοφθορος, κουραστικος αθλος τιγκα στις φιλλερ σκηνες.

ασχετο αλλα εχει τσεκαρει teχhnolyze κανεις? πρεπει να το συνεχισω σιγα σιγα, μου τελειωνουν τα καλα scifi ρε πουστη, θα το ριξω στα mecha.

Με opening theme από Juno Reactor και να μην έχουμε τσεκάρει; Δυσκολάκι. Και αν θες να το γυρίσεις σε mecha, το κρυμμένο διαμαντάκι είναι το Bokurano, το κατέβασα για κλώνο Evangelion και βγήκε συμπαθέστατο. Ειδάλλως γύρνα στα retro τύπου Getter Robo, Voltus V, Robotech κλπ και χάσε τη μπάλα. Πραγματικά ένα φεγγάρι παίζει να έβγαιναν μόνο τέτοια στην Ιαπωνία.

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ για τα exams. Και ναι, τα μακροσκελή με κουράζουν κι εμένα, οπότε με filler guide απαραίτητα και μόνο αν είμαι σε φάση, ειδάλλως ο κανόνας μου είναι να τελειώνει μάξιμουμ στα 26 επεισόδια. Το χιούμορ δε θα έλεγα ότι είναι το δυνατό του σημείο επίσης (πράγμα το οποίο έχει να κανακεύεται το One Piece αντίστοιχα), όπως επίσης αδύνατο σημείο είναι και το να προσπαθεί να αναδείξει το δραματικό παρελθόν των πάντων, ακόμα και των καθόλου σημαντικών χαρακτήρων. Στη φάση των εξετάσεων που προσπάθησε να μου κάνει τραγικό ήρωα ακόμα και το πουτανάκι του Orochimaru είχα λίγο φάτσα “σοβαρά τώρα;”, αλλά ντάξει, μετά δίνει. Αλλά για το ότι είναι κούραση τα shounen εν γένει δε σύμφωνώ απόλυτα, ειδικά όταν έχεις HxH, FMA και το Yu-Yu που προανέφερα.

bokurano τοχω στα υποψιν γενικα, ειναι και μικρο.

οι τζαπανεζοι παντα ηταν αρρωστοι με τα mecha αλλα χανεται η μπαλα απο το 80 και μετα, χρειαζεται πολυ ψαξιμο.

ισως τσεκαρω κανενα gundam αλλα και κει επικρατει χαος.

οι σονενιες που αναφερεις ειναι φωτεινες εξαιρεσεις, αν και εγω αναφερομαι κυριως στους ατελειωτους τιτλους στην ανιμε μορφη τους [ναρουτο/one piece/bleach κλπ]

αν και ο τογκασι αυτοκαταστρεφεται χρονια με τα hiatus, to hunter ειναι μαλλον το καλυτερο μετα το OP.

το FMA το λατρευω, αλλα μονο σε μορφη anime, βασικα την 1η σειρα που ειναι διαφορετικη και περισσοτερο ενηλικη απο το manga και το brotherhood. αριστουργημα.

επεισης toriko εχει χαβαλε και δυνατο ξυλικι, ενας συνδοιασμος hokuto no ken με φαγητα (:!:slight_smile: ειδικα το manga εχει πολυ βια και καφριλα γενικα.

Πετάγομαι σαν την τσουτσου να προτείνω το Gurrent Lagann για καλό mecha

Προσωπικά το 'χω ρίξει αρκετά σε horror και slice of life τον τελευταίο καιρό, Naruto εξαιρουμένου. Και για να 'μαι ειλικρινής, μιά που το λες, δεν έχω καταλήξει αν προτιμώ το πρώτο ή το Brotherhood ακόμα τώρα που το λες, αλλά μάλλον κι εγώ με το πρώτο πάω.

Αν παρεμπιπτόντως έχεις σκάλωμα και ψάχνεις γενικά προτάσεις ανά κατηγορία άνιμε, τσέκαρε τα βίντεο του Misty/Chronexia στο τιούμπ. Ο τύπος το 'χει κάψει, έχει και κάποιες δηθενιες-υπερβολές στις λίστες του, αλλά το κατέχει και μαθαίνεις αρκετά obscure πράγματα. Και μετά πας στο συντομότερο cosplay πάρτυ και ρίχνεις το θηλυκό της αρεσκείας σου με τις senpai γνώσεις σου επί του ζητήματος.

Πλάκα-πλάκα, δεν κάνουμε και καμία δεκάδα με αγαπημένα να τσουλήσει το θρεντ, να υπάρξει και καμία συζήτηση;

θα τσεκαρα και κανενα slice of life της προκοπης, το NHK που δοκιμασα προσφατα δεν με εψησε, ριχτε καμια προταση.

η ανατριχιλα του πρωτου FMA συγκρινεται με λιγα πραγματα, δυστυχως στο μανγκα η τυπισσα εβαλε πολυ νερο στο κρασι της.

γενικα ψηνομαι για λιστες οποτε θα επιστρεψω

Τελείωσα το Mushishi. Μπορεί και η καλύτερη anime σειρά που χω δει ποτέ.

Έλα ρε, πόσα επεισόδια είδες; Γιατί προσωπικά χτυπάει πεντάδα, μετά το πέμπτο απογειώνεται και ίσως είναι και το άνιμε με την πιο ρεαλιστική προσέγγιση του πως πρέπει να αντιμετωπίζεις τη ζωή που έχω δει. Εκτός του Bakuman που αναφέρω λίγες σελίδες πίσω, μου άρεσε και το Genshinken πολύ. Από 'κει και πέρα, άφοβα Clannad και Honey And Clover, ρίξε και μια ματιά στο My Teen Romantic Comedy SNAFU, Sayonara Zetsubou Sensei και αν θες και λίγη πίκρα παραπάνω, υπάρχουν και οι 2 σεζόν του Tamayura. Το Melancholy of Haruhi Suzumiya επίσης εντάσσεται σε αυτήν την κατηγορία αλλά δεν είναι μόνο sol.

Βαγγέλη, το επεισόδιο με το Mushi στα χιόνια πόσο παίζει να γαμάει;

[Spoiler] Που έχει καταλάβει τα αυτιά του παιδιού[/Spoiler]

Λοιπόν, προσωπική δεκάδα (για τώρα τουλάχιστον)

  1. Neon Genesis Evangelion
  2. Monster
  3. Welcome To The NHK
  4. Mushishi
  5. Yu-Yu Hakusho
  6. Haibane Renmei
  7. Aku No Hana
    8 )Mirai Nikki
    9)Elfen Lied
  8. Shinsekai Yori

Με μια πρόχειρη σκέψη τουλάχιστον και σαφώς δε βάζω Attack On Titan ή No Game, No Life ή κάποιο άλλο συνεχιζόμενο για ευνόητους λόγους

κοιτα 3 ΝΗΚ επεισοδια ειδα περιπου, δεν ξερω αν φτιαχνει στην πορεια, αλλα συμφωνα με οσα ακουγα και ελεγε η συνοψη το περιμενα διαφορετικο. ισως του ξαναριξω μια ματια σε καποια φαση.

μια δεκαδα πλεον με τυχαια σειρα (εκτος απο τα 2 πρωτα):

1)Ergo Proxy

2)Cowboy Bebop

3)Serial Experiments Lain

4)Wolf’s Rain

5)FMA

6)Space Dandy

7)Paranoia Agent

8 )Gungrave

9)Steins;Gate

10)Berserk (αν και το manga ειναι ετη φωτος μπροστα)

μην αρχισουμε και τα αγαπημενα OP/ED δεν ξερω.

και ναι πρεπει να ξαναπιασω το texhnolyze τωρα που το σκεφτομαι.

Ωωωωωχ, την ξέχασα τη Lain και το Agent. Ας είναι.
Πίστεψέ με, δεν έχεις μπει στο θέμα του NHK, κι εγώ το περίμενα διαφορετικό, μέχρι που από 5 και έπειτα έγινε ακριβώς όπως το περίμενα. Και καλύτερο μη σου πω. Αλλά τα 3 πρώτα ουδεμία σχέση έχουν με τη συνέχεια. Πρέπει να γνωριστεί με τον γείτονα για να ξεκινήσει να ρολλάρει και τότε δε θα μπορείς να το παρατήσεις.

OP/ED’s ε; Bring it on biatch :slight_smile:

Ελα ρε razor οχι Mirai Nikki στα τοπ σου! το θεωρό τραγικό ανιμε μονο τα 2 τελευταία επ πήγαν να το σώσουν αλλα δεν… οπως το ίδιο θεωρώ και για το Clannad που αν και εχει μεγάλη αποδοχή δεν άντεξα να δω πανω απο 5-6, κατα τα αλλα Mushishi ειναι εκπληκτικό ανιμε!
Space Dandy καλο? το εχω κατεβασμένο αλλα δεν εχω κάτσει ακομα να δω…

Παντως για μενα το καλύτερο shonen μακράν ειναι το Hunter X Hunter ουτε filler ουτε τίποτα σε βυθίζει απο την αρχη μεχρι το τελος στον κοσμο του

Ντάξει, ίσως να 'ναι υπερβολή, αλλά πλέον όταν μου ζητάνε ένα καλό άνιμε με twists και λίγη παραπάνω σπιρτάδα στο πως σχεδιάζονται οι μάχες του, είναι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό. Death Note ίσως να το ‘βαζα στη θέση του -και λόγω μνημειακότητας-, αλλά δε μ’ αρέσει καθόλου η δεύτερη σεζόν, οπότε μισό άνιμε δε βάζω.
Αλλά ντάξει, τώρα που το ξανασκέφτομαι, βγαίνει και αντικαθίσταται με το BECK. Χαλαρά κιόλας.

Space Dandy το 'χω ακούσει ως όνομα, αλλά δεν έχω ιδέα, έχω ΠΟΛΥ πράμα μπροστά μου.

αν δεν εχεις δει καμποσο πραμα το death note σε πρωτη φαση σου φαινεται υπερεπος, αλλα με την παροδο του χρονου o αρχικος ενθουσιασμος περναει. και ναι απο τα μισα και μετα πεφτει κατακορυφα.

παντως προτεινεται ανεπιφυλακτα σε οσους δεν εχουν πολυτσεκαρει ανιμε και θελουν κατι προσβασιμο, ακομα θυμαμαι τον πανικο που επικρατησε το 06-07 που ειχε βγει και ποσο κοσμο εμπασε στα τζαπανεζικα καρτουν.

space dandy απλα αψογη sci-fi κωμωδια απο κοινους συντελεστες του bebop, αυτο τα λεει ολα πιστευω. απιστευτο animation, χιουμορ, ιδεες, σουρεαλισμος στα καλυτερα του, και με καποιες γαματες αναφορες στο ιδιο το bebop.

βλεπει κανεις one punch man? αξιζει να τσεκαρω?

το ναρουτο με εχει κουρασει απιστευτα με τοσα φιλλερς, πλεον τα βλεπω μαζεμενα ανα τριμηνο κ παλι βαριεμαι να τα δω

Αν και με τα anime ποτέ δεν είχα ιδιαίτερη σχέση και γενικά τα αποφεύγω, εκτός απ’ τις ταινιάρες του Miyazaki (όχι αυτός με τα Dark Souls, ο άλλος, ο Hayao), στις οποίες υποκλίνομαι btw, και τη σειρά Death Note την οποία βρήκα αρκετά καλή, κατάφερε τελείως από σπόντα να βρεθεί στην οθόνη μου το One Punch Man και έχω μείνει μαλάκας με το πόσο γαμάτο είναι.

ΓΑΜΑΕΙ το one punch man.Απλα επικο !

Πάει κι αυτός ο κύκλος του Gintama. Πολύ πιθανόν ο καλύτερος. Λιγότερη κωμωδία και κάψιμο αλλά περισσότερη περιπέτεια και εξέλιξη στην ιστορία. Φαίνεται πως πάνε να το ολοκληρώσουνε καλώς ή κακώς.

παρακολουθει κανεις το dragon ball super?
αν ναι μπορει να πει τι ακριβως θα συμβει στο επομενο επεισοδιο(αν γνωριζει βεβαια κατι)

Υποθέτω από που γίνεται πάντα.

Τα τελευταία 4-5 επεισόδια ήταν πολύ δυνατά (βασικά από τότε που άρχισε το τουρνουά) και μακάρι να συνεχίσουν έτσι. Το αντίστοιχο manga, από την άλλη, είναι μια περίεργη κατάσταση. Βγαίνει μια φορά το μήνα και κατά συνέπεια το άνιμε το έχει ξεπεράσει πλέον. Δε νομίζω να συμβαίνει συχνά κάτι τέτοιο.

vasika simvainei sixna, to original FMA as poume to xe kseperasei kata poli to manga