Antimatter: Black Market Enlightenment

Ο νέος τους δίσκος κυκλοφορεί στις 9 Οκτωβρίου.

9 τραγούδια, κάτι λιγότερο από μια ώρα διάρκειας, ωραία πράγματα δηλαδή.

Μια πρώτη γεύση στο βίντεο αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=wrl8AfrgpW0

Φαίνεται ότι θα είναι στο κλασικό τους στυλ, ό,τι πρέπει για το χειμώνα δηλαδή.

2 Likes

Αν και μεγάλος φαν των Anathema (τότε) ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία να ακούσω σοβαρά τους Antimatter, κάτι σκόρπια κομμάτια από εδώ και από εκεί.

Το δείγμα από το νέο άλμπουμ, μου άρεσε πολύ και για αυτό θέλω να μου γράψει κάποιος το καλύτερο/α άλμπουμ τους για να ξεκινήσω.

By the way, o Patterson κάνει τίποτα με μουσικές? Τελευταία φορά που θυμάμαι ήταν πριν 8-9 χρόνια με το όνομα Ion.

Τσέκαρε τα άλμπουμς στη μετά-Patterson εποχή - Leaving Eden (παίζει ο Danny εδώ, γενικά νομίζω είναι ο δίσκος που καθόρισε τον ήχο τους), Fear of a Unique Identity και The Judas Table. Οι πρώτοι τους δίσκοι είναι πιο ηλεκτρονικοί/πειραματικοί.

Για μένα, από την 1η περίοδο αξίζει το Lights Out και το Saviour, ενώ από τη 2η περίοδο τσέκαρε το Leaving Eden και το Judas Table.

Ο Patterson πέρα από τους Ion, έχει κάνει τους… Alternative 4, δεν με τρέλαναν, αλλά αξίζουν μια αυτιά.

1 Like

Ωραία, ευχαριστώ.

Alternative 4 ε; Πολύ πρωτότυπο :yum:

Πάντως γενικότερα, περίμενα περισσότερα από αυτόν.

Δεν ξέρω αν ζει ακόμα εκεί, αλλά ίσως τον έφαγε η ζωή της συμπρωτεύουσας! :smile:

Μην μου πεις; Και αυτός Θεσσαλονίκη; (αν κατάλαβα καλά).

Ας έκανε κανένα πρότζεκτ με τον Edlund (Tiamat) μια γειτονιά ήταν :grin:

Παιδιά είναι δισκάρα. Τόσο γλυκό και μελαγχολικό και ευκολοάκουστο. Δεν μπορεί να σταματήσει το repeat. Οι συχνότητες είναι τέλειες, μπασες, μειλίχιες, το μπάσο γλείφει την μουσική και είναι πολύ διακριτό. Τα ντραμς είναι ιδανικά, η επιλογή ρυθμών (π.χ. στο partners in crime με το delay στο snare, ειναι μαγεία). Πολύ υψηλή ποιότητα, άντε και τον Μάρτιο θα γίνει χαμός…