Apocalyptica

νομιζω ξερετε πανω κατω τον ηχο τους κ την δουλεια τους. τους θεωρω μια πολυ ξεχωριστη μπαντα που εχει ακομα πολλα να δωσει. οριστε λοιπον κ ενα θρεντ για να γραφουμε για την ιδια την μπαντα :stuck_out_tongue:

Περα απο τις διασκευες Metallica οι οποιες τα σπανε δεν εχω ακουσει κατι παραπανω…Eιδικά το Until it sleeps…ειναι απίστευτο

Και οι διασκευές και τα 2 τελευταία άλμπουμ τους είναι εξαιρετικά! Ειδικά το Worlds Collide το βάζω εύκολα μέσα στα 10 καλύτερα άλμπουμ του 2007.

εχουν μερικες απιστευτες συνθεσεις οπως το ruska και γενικα εχουν ενα πολυ ξεχωριστο ηχο…

Οσο κι αν εχω προσπαθησει απλα δεν μπορω να τους ακουσω

αυτο το εχω ακουσει κ απο αλλους. μαλλον επειδη δεν εχετε συνηθισει στο ηχο του τσελο (μεσα στα κομματια τους υπαρχει τεραστια αναμειξη με την κλασικη μουσικη) δεν ξερω κ η κριτικη που διαβασα στο rocking για το worlds collide με παραξενεψαι αρκετα… νομιζω πως κ στο τελευταιο τους αλμουμ εχουν κανει εκπληκτικη δουλεια κ δεν υστερει καπου

frozen angel μπορείς να πας στο πρώτο μήνυμά σου, να το κάνεις έδιτ κ να βάλεις μια ψηφοφορία για καλύτερο album ? δοκίμασα να το κάνω εγώ, αλλά δεν μπορώ

εδώ θα μιλάμε για τους μεγάλους Φιλανδούς. ψηφίστε αγαπημένο album

ωχωχωχωχωχωχωχ γαντε κανα χρονο μεχρι να αποφασισω (το apocalyptica δε το εχω ακουσει οποτε δεν εκφερω αποψη :stuck_out_tongue: )

Θα πω reflections…Με αυτον τον δισκο απεδειξαν οτι μπορουν σταθουν επάξια και μονοι τους και οχι διασκευαζοντας απλά αλλες μπάντες…Στα + του δίσκου η συμμετοχη του Lombardo σε 5 κομματια που ανεβαζει τις μετοχές του δισκου στα ύψη…Επισης αξιζει να αναφερθεί η συμμετοχη τους στο Incorporated των Grip Inc…

συμφωνώ με ντάβι

to reflecitons είναι κ για μένα ο πιο άρτιος δίσκος τους. 100% δικός τους, σκληρός, αλλά και μελωδικός. έχει μέσα πολλές κομματάρες κ οι ίδιοι οι φιλανδοί το τιμούν κ με το παραπάνω

δεύτερο στην σειρά έρχεται το apocalyptica

επειδή η κοπέλα ρώτησε : το κείμενο για το worlds collide είναι δικό μου. πραγματικά με απογοήτευσαν. δεν το έχω ακούσει παραπάνω φορές γιατί το θεωρώ πολύ προχειρογραμμένο. οτιδήποτε άλλο δικό τους να ακούσεις, είναι καλύτερο, πως να το κάνουμε.

άκου οπωσδήποτε το apocalyptica album

απορία : το live τους το 2005 (αν θυμάμαι καλά - ή το 04 ήταν?) στο gagarin ήταν sold out και ένα από τα καλύτερα live που έχω παρακολουθήσει ποτέ ! αναρωτιέμαι γιατί κανείς δεν τους έχει ξαναφέρει ! οι τύποι είναι καταπληκτικοί

οντως φανηκε μια απογοητευση στην κριτικη :stuck_out_tongue: εχω ολα τα υπολοιπα εκτος απο το apocalyptica. βασικα τα εχω κατεβασει αλλα μαλλον εχω γινει φαν τους οποτε θα αρχισω να τα ψαχνω κ σε δισκαδικα :lol:
το κομματι με την σκαμπια αν θυμαμαι καλα το χαρακτηρισες “καπως” γιατι ρε? πολυ ωραιο ειναι απο τις λιγες φορες που η χροια της ακοθγεται εκπληκτικα υπεροχη (δηλαδη κ στα κομματια των λακουνα μια χαρα ειναι αλλα εδω ξεχωριζει πολυ ισως γιατι δεν τραγουδαει κ ο αντρεα)

Δεν ξέρω τι να ψηφίσω…θα μπορουσα να βάλω το Cult, γιατί έχει ένα από τα πολύ-πολυ αγαπημένα μου τραγουδια, το Path…δεν ξέρω…όλα τα αλμπουμ τους είναι πολυ καλά. Προσωπικά τους θεωρώ genius. Kαι οι διασκευές τους στους Metallica τα σπάνε!:smiley:

Λέω Reflections (χωρίς να έχω ακούσει ακόμα Apocalyptica και Worlds Collide).
Το πρώτο album που άκουσα και μ’ έκανε να τους πάρω στα σοβαρά.

Ένα πράγμα που γουστάρω πολύ στους Apo είναι ότι δεν χάνουν νότα ακόμη και όταν κάνουν διαολεμένο headbadging!Αυτό είναι ταλέντο8) Οπως και να το κάνουμε είναι μοναδικοι σε αυτό που κάνουν. Παίζουν τσέλο λες και παίζουν ηλεκτρική κιθάρα…φοβεροί. άντε ρε γαμωτο…ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΡΘΟΥΝ!!

Ψηφιζω Reflections. Πιο μυστηριωδεις πειραματισμοι. Το κομματι Somewhere around nothing μου αρεσει ιδιαιτερως.

Αυτα ειναι:)

:thumbup: http://youtube.com/watch?v=MhBAsYZNBg4

Eγώ πάλι θα ψηφίσω το Apocalypitca, γιατί αυτό ήταν το πρώτο δικό τους που άκουσα!Μου φαίνεται περίεργο να μην μπορεί να τους ακούσει κάποιος-κομμάτια όπως το hope/farewell/ruska/romance κλπ. είναι απλώς απίστευτα-αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά!
Από το τελευταίο ξεχώρισα 1-2 μόνο και το ντουέτο με τη Σκάμπια ούτε εμένα με ενθουσίασε…χίλιες φορές καλύτερο ήταν το i don’t care :respect:
Φέρτε τους γαμώτο πάλι!Εγώ δεν τους έχω δει :frowning:

Απ’το dvd τους Τhe life burns tour, μία από τις υπεροχες διασκευές τους
Fight Fire with Fire:D

τρελλαινομαι να ακουω τον Eicca να μιλάει αγγλικά με αυτη τη προφορά:Dχαχα…sweet

ακριβως!!! ο λαος απαιτει τους θεουληδεεεεεεεεεεεες λεμεεεεεεεεεε!!! εδω και τωρα!