Arcade Fire

Eκτός απο τον Bowie και άλλος ένας μεγάλος καλλιτέχνης τους τιμά με την εμπιστοσύνη του και δεν είναι άλλος απο τον Boss…

Οι Arcade Fire έκαναν προχθές μία εμφάνιση-έκπληξη στο πλευρό του Bruce Springsteen κατά τη διάρκεια εμφάνισής του στην Οτάβα του Καναδά. Συγκεκριμένα, την ώρα του encore, ο Springsteen κάλεσε στη σκηνή τους Arcade Fire οι οποίοι αρχικά τον συνόδεψαν στο κομμάτι «State Trooper». Στη συνέχεια έπαιξαν το δικό τους «Keep The Car Running» από το φετινό άλμπουμ «Neοn Bible» και ολοκλήρωσαν την guest εμφάνισή τους συνοδεύοντας ξανά τον Springsteen στο «Born To Run». (avopolis.gr)

Προκειται σίγουρα για ένα από τα καλύτερα συγκροτήματα του σήμερα, με πολύ ξεχωριστό, λυρικό ήχο με δυο άλμπουμ το ένα καλύτερο απο το αλλο. Αγαπημένα τους κομμάτια τα Power out, Tunnels, από το Funeral, αν και το δευτερο τους αλμπουμ συνολικά μάλλον είναι καλύτερο. Γενικά ο Καναδάς βγάζει φοβερα συγκροτήματα…

Ενα μονο θα πω:
Ειναι απο εκείνες τις μπάντες που δεν θέλεις να τις δεις σήμερα στην Ελλάδα αναμεσα σε συγγενείς και φίλους και άλλα 200 άτομα, προτιμώντας να τις απολαύσεις έξω ή στο μέλλον όταν γινουν όνομα και στην Ελλαδίτσα που παρεμπιπτόντως δεν έχω ακούσει ποτέ τραγούδι τους στο ραδιοφωνο…

Event: Arcade Fire
Venue: Alexandra Palace
London,
Event Date: Sun 18 Nov 2007, 18:30

:smiley:

Δεν έχω ακούσει παρά το Rebellion (Lies) που μου άρεσε πολύ… Παρόλο που είναι απλό, είναι όμορφο.

Δε τους έχω ψάξει ακόμα, αλλά θα το κάνω σύντομα και θα ενημερώσω… Είμαι περίεργος.

παιδια ψαχτε τους αξιζουν…

Θέλω να τους δω σε κλειστό και μικρό χώρο. Στο Gagarin θα ήταν άψογοι.

Ετοιμάζουν τίποτα καινούργιο άραγε? έχετε ακούσει κάτι?

Σε μικρό χώρο όντως θα ήταν άψογα…

Είχα την τύχη να τους δω σε κλειστό χώρο των 2.500 χιλιάδων. Μοναδική εμπειρία. Live βγάζουν απίστευτη ενέργεια.

Το Μάρτιο κυκλοφορούν live dvd / documentary και παράλληλα λέγεται ότι ξεκινούν δουλειά στο τρίτο τους άλμπουμ.

live δυστυχως δεν τους εχω δει ακομα… οτι εχω δει στο youtube και απο οτι εχω ακουσει απο φιλους εχουν πολυ καλα lives… μακαρι να μας κανουν την τιμη και να περασουν απο την ελλαδα να εχουμε και μεις γνωμη…

To ρόκιν μας ενημερώνει ότι οι αγαπημένοι βγάζουν νέο δίσκο μέσα στο 2010.
:bounce:
Φέεεεερτε τους

Και γιατί όχι μες στο 2009 παρακαλώ? Να έχουμε και το δίσκο της χρονιάς?
Αυτο είναι ένα πραγματικά καλό νέο, ελπίζω να ακουστουν λίγο περισσότερο αυτή τη φορά…

Εμενα γιατι παντα αυτο το συγκροτημα μου φενοταν αδιαφορο και βαρετο οποτε προσπαθουσα να ακουσω καποιο cd του ? :-k

Μπαλίτσα;

Μήπως θα έπρεπε να το προσέξεις αυτό? Μπορεί να χειροτερέψει… :):D:p:lol:

στις 2 αυγούστου κυκλοφορεί το νέο τους album.
το έχει πετύχει κανείς πουθενά στα ιντερνέτ?

Θεοί και live. Ως αναμένετο δηλαδή…

Το album δεν πρέπει να έχει διαρρεύσει ολόκληρο, αλλά 4 κομμάτια εντοπίζονται σχετικά εύκολα, τα εξής 4: Month of May, The suburbs, Ready to start, We used to wait.

Kαλα για το καινουργιο εχω ακουσει κατι κουφα, οπως πως το ενα μερος θα ειναι ψιλο electro το στυλ :?

ο τρίτος δίσκος ενός συγκροτήματος είναι πολύ σημαντικός για να δεις αν αξίζει να είναι μεγάλο.γι’αυτό περιμένω με ανυπομονεσία να ακούσω το καινούριο.από τα τέσσερα τραγούδια που λες ότι έχουν διαρρεύσει έχω ακούσει τα 2 πρώτα.πάντως αυτό με το electro στοιχείο με ψήνει περισσότερο…:stuck_out_tongue:
ελπίζω να τους δούμε και στην ελλάδα διάολε…

το πέτυχα κάπου στο νετ…

Περιμένω πολλά απο αυτό το άλμπουμ, σε μια φτωχή γενικότερα χρονιά. Δεν το έχω βρεί πάντως…