Arcade Fire

Άντε, πες… 8)

[SPOILER]Μεγάλο κόλλημα τις τελευταίες μέρες… ΜΟΝΟ Arcade Fire.[/SPOILER]

Ας μιλήσουμε λοιπόν ελέυθερα όσοι μισούμε την indie καναδέζικη κολεκτίβα,που πλασάρεται από
όλο το μουσικό τύπο σαν οι σωτήρες της μουσικής,η μπάντα με το μεγαλύτερο hype αυτή τη στιγμή.
Να αποσαφηνίσω ότι δεν τους θεωρώ τόσο άσχημους τραγουδοποιούς,αλλά μισώ το συναισθημα που βγάζει η μουσική τους,τους θεωρώ υπερτιμημένους,χωρίς προσωπικότητα,και ''ξενέρωτους" χωρίς αίσθηση του χιούμορ.
Μία συνέντευξη με τον θεό terry gilliam,δείχνει την ανυπαρξία τους.
π.χ.

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=N9WR_eK0Rac[/SPOILER]
Moυσικά αυτό το περίεργο δραματικό κράμα από springsteen,neil young,bowie αναμειγμένο με new-wave,u2,new order,και λίγο από smashing pumpkins με μια μινιμαλιστική διάθεση που ώρες ώρες τους κάνει να ακούγονται σαν μια indie έκδοση της χειρότερη μπάντα του πλανήτη τους killers.
Θα ήθελα να ακούσω και την “άλλη” πλευρά,αυτούς που τους αρέσουν πραγματικά οι arcade fire

πωπω το “interview” ειναι σκετο fail
δε ντρεπονται μπροστα στον μεγιστο?

Δεν εχω ακουσει Arcade Fire.

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν γραφεις τα συστατικα του “κραματος” ως καλο ή οχι.

Γιατι προσωπικα βρισκω οτι ολοι (πλην Κιλλερς, που δεν εχω ακουσει) ΓΑΜΑΝΕ. :smiley:

οι επιρροές τους ,τα στοιχεία του “κράματος”,είναι από θεούς,είναι προφανές αυτό.
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι το την "παρακμή"της σύγχρονης μουσικής σκηνής και πως τραβάμε από τα μαλλιά μέτριες μπάντες.
Σαφώς και το μουσικό γούστο είναι καθαρά υποκειμενικό,σαφώς και οι καιροί αλλάζουν,η μουσική δεν είναι πλέον το νούμερο ένα όσο αφορά την ψυχαγωγία της νεολαίας,
αλλά δεν μπορώ δεχτώ τους arcade fire να έχουν τέτοιο “σπρώξιμο”.
Καταλαβαίνω από την άλλη ότι η μουσική τους θα έχει appeal σε κοριτσάκια 16-24 χρονών και metrosexual τύπους που σπουδάζουν γραφιστική,συχνάζουν στο γκάζι και έχουν πάει πάνω από τρεις φορές στην βαρκελώνη,αλλά αυτοί καθορίζουν το “hype”?
(πόσο σιχαμένη λέξη!)
Διαβάζω στη σκέψη πολλών που θα διαβάσουν το post
"αν δεν ήταν καλοί γιατί τους παραδέχεται και τραγουδάει μαζί τους ο bowie σε live?"
Απαντώ-Ο Bowie έχει κάνει το ίδιο με τους placebo.O Bowie έχει εμφανιστεί σε ταινία του ben stiller.End of discussion.
Και άλλοι μπορεί να σκεφτούν …
“Eσυ τι μουσική ακούς ρε φίλε?Και τι σε νοιάζει αν του άλλου του αρέσουν oi arcade fire?Ποσοστά παίρνεις?”
“Έλα μωρε,αυτός που τα γράφει αυτά κανας κολλημένος μεταλάς θα είναι.Πήγαινε αγόρι μου να δεις τους σκόρπιονς για 789 φορά και άσε μας να ανεβούμε τον ιούνη στον λυκαββηττό να ακούσουμε παιχνιδιάρικη φωτιά”
"Βάζω στοίχημα ότι δεν έχει ακούσει καν"
Δεν θα απαντήσω.
ΑΣΧΕΤΟ:ο terry gilliam δεν μοιάζει λίγο με τον μακαρίτη κακαουνάκη??

παιζει κανα προβλημα με την βαρκελωνη?:stuck_out_tongue:
οκ,ον τοπικ τωρα,οσο εχω ακουσει arcade fire(το suburbs δηλαδη και κανα τραγουδι ακομα)μια χαρα συγκροτημα μου φανηκαν.προφανως δε θα αλλαξει τη μουσικη το 2011 και δεν ειναι αυτοι που θα παρουν τα ηνια της rock,αλλα ειναι πολυ καλοι μουσικοι και οι δισκοι τους ακουγονται ευχαριστα.
αν το προβλημα σου ειναι το hype που εχει δημιουργηθει γυρω απο αυτους,το καλυτερο θα ηταν να τους ξανακουσεις βγαζοντας απο το μυαλο σου τα οποια σχολια εχεις ακουσει για αυτους και εστιαζοντας στη μουσικη:wink:.

Κοίτα!
Αρχικά,τα είδα αυτά που ανέφερες και επίσης και το βιντεακι πριν το δημοσιευσεις αλλα θα στο πω ξεκάθαρα ότι αυτά που λες είναι [U]κατινιές[/U]!

Τα παρατήρησα αυτά που λες αλλα δεν εχουν να κανουν με την μουσική τους! Τα παιδιά ξερουν απο μουσική και επίσης ξέρουν και παίζουν πολλά μουσικά όργανα! Τώρα αν δε βρήκες κατι καλό στο θέμα του χιούμορ, αυτό είναι πέρα από μουσικά κριτήρια!
Όσο είχαμε αγαπήσει τον Axl Rose ή Rolling stones κ.ά γιατί να μην αγαπήσουμε κι αυτούς! Που το παραξενο ρε τρελέ!

Αρχικά, δε μου άρεσε η ντράμερ αλλά αν κοιτάξεις ότι συνεργάζεται με τον αλλο ντράμερ πάρα πολύ καλά και σταθερά,το εκτίμησα !

P.S Η ζωή δεν είναι να “βαραμε κεφάλια” στα μουσικά δρώμενα αλλά το συναίσθημα που αποκομίζουμε!

Καλε τι τρελα αγορια ειναι αυτα?! :stuck_out_tongue:

διάλογοι 3ης δημοτικού max. πλάκα θα έχει αυτό το thread…:thumbup:

οι arcade fire είναι η μεγαλύτερη μπάντα της εποχής μας.
και αυτό το thread απλά το αποδεικνύει.

Γιατι τοσο μισος ρε παιδια?? Εγω που δεν εχω ακουσει ακομα arcade fire (εχω τον δισκο απλα δεν προλαβα) μαυτα που διαβαζω θα με κανετε να το επισπευσω. Γιατι η αρνητικη διαφημιση ειναι η καλύτερη :p8)

E, βέβαια :!:

Μια μπάντα για να είναι η μεγαλύτερη της εποχής της δεν χρειάζεται ούτε να έχει βγάλει πάνω από 3-4 αριστουργήματα, ούτε να κάνει σολντ-άουτ στάδια, ούτε παγκόσμιες περιοδείες, ούτε να αποτελεί επιρροή για εκατοντάδες άλλες μπάντες.

Ένα hate thread στο ροκιν θέλει και καθάρισε.
Και λολ όμως, ένας γιούζερ αναφέρθηκε αρνητικά, πού το είδατε ακριβώς το μίσος?

Πάω να κάνω φέηκ ακάουντ και γράψω ότι μισώ τους NEFANDUS. :smiley:

Καλα τα λες. Αυτη ειναι η κατασταση. Παντως ακουσα αρνητικα σχολια και εκτος φορουμ γιαυτο αναφερθηκα γενικα

έλα τώρα.προφανώς και καταλαβαίνεις τι εννοώ.οι arcade fire λατρεύονται τόσο να μισούνται από μερίδα των μεταλλάδων, που αυτό από μόνο του αποδεικνύει το status που έχουν αυτήν τη στιγμή.και προφανώς και οι arcade fire έχουν κάνει όσα αναφέρεις.

και επίσης, οι killers η χειρότερη μπάντα του πλανήτη?λολ.

Υπήρχε τόπικ για τη μπάντα οπότε έγινε μεταφορά των ποστς :slight_smile:

Σιγά, μη σκίσετε κανένα καλσόν ρε χόρρορ :!:

Σε ποιο παράλληλο σύμπαν ζεις και πιστεύεις ότι οι μεταλλάδες του 2010 μισούν τους Arcade Fire και τους κάθε Arcade Fire?

Ακόμα κι αν ήταν έτσι, το στάτους μιας μπάντας καθορίζεται από το πόσο τη μισούν οι μεταλλάδες? Δηλαδή ο Χατζηγιάννης και οι Evanescence αυτή τη στιγμή είναι παγκόσμιοι σταρ σα να λέμε, κάτι αντίστοιχο του Έλβις και των Beatles.

Και όχι, οι κατά τ’ άλλα συμπαθέστατοι Arcade Fire δεν έχουν κάνει αυτά που αναφέρω.

αυτό μάλλον απευθύνεται σε αυτούς που μισούν τις μουσικές που αρέσουν σε κάποιους άλλους.δεν έχω διάθεση να ανοίξω τώρα κόντρα, και όσο και αν με φυτιλιάζεις δεν πρόκειται να το κάνω! :stuck_out_tongue:

Καλά αυτή τη στιγμή προκαλείς και με ξύνει ο κώλος μου για τρελό φλέημ (μαζί με ξέθαμα εξόχως αποκαλυπτικών ποστ σου βέβαια), αλλά αϊ’λ μπη δε μπίγκερ πέρσον εντ τζαστ gtfo :!:

Enjoy Arcade Fire boys and girls :bye:

[B]1[/B] έχουν βγάλει 3 αριστουργήματα, [B]2[/B] έχουν ήδη αρχίσει να κάνουν σολντ-άουτ σε στάδια, [B]3[/B] κάνουν ήδη παγκόσμιες περιοδείες, [B]4[/B] ήδη έχουν ξεπηδήσει δεκάδες μπάντες που ηχούν σαν τους arcade fire, και έχουν δώσει μια συγκεκριμένη κατεύθυνση στο indie rock του σήμερα.

κατά τα άλλα, οτι υπάρχει μερίδα μεταλλάδων που μισεί τους arcade fire φαίνεται όχι μόνο από αυτό το thread, αλλά και από τα σχόλια στην κεντρική όταν οι συντάκτες του rocking έβγαλαν το suburbs δίσκο της χρονιάς, και φαίνεται και από πολλές συζητήσεις σε fora και sites.και μπορεί να έχεις δίκιο στις περιπτώσεις που αναφέρεσαι, αλλά το ίδιο συνέβη π.χ. με τους nirvana, με τους system of a down…με…με…με…

τεσπα, το θέμα είναι ότι συνεχίζω να υποστηρίζω ότι το suburbs είναι ο δίσκος μιας γενιάς.

@GRACCHUS: νομίζω ότι έχω σταματήσει εδώ και κάποιον καιρό να το κάνω αυτό…σίγουρα πάντως δεν άνοιξα thread [I]μισώ τους MANOWAR![/I] :razz: