Arcade Fire

Διαφωνώ horror. Το neon bible δεν είναι αριστούργημα. Για το Funeral δε το συζητώ. Και στο τοπ100 μας το βάλαμε 8)

Κατά τα άλλα, jimmyontheroad, το παρακάτω ΔΕΝ είναι υπερεκτιμημένο:

Προχτές πέρασα από underground και χτες από revenge of rock και όλοι έβριζαν τους αρκέηντ φάιρ.

Κάτι πρέπει να γίνει άμεσα, δε πάει άλλο η κατάσταση.[-X

Γρακχο, τραβα γαμησου, δεν σε αφορα το τοπικ, σκασε!

Ποιοι μεταλλαδες μωρε, σιγα μην σκισουν κανα καλσον για τους καθε αρκεηντ φαιρ, λες και δινει κανεις σημασια για την νεα ιντι μοδα των τελευταιων ετων, εδω το σλατζοστονεροντουμ ταχει γαμησει ολα, δουλεια δεν ειχανε λεμε…

κοψτε τα ναρκωτικα, σε αυτο που παιζουν ειναι καλοι και τελος, κοντρες/προωθησεις κτλ κτλ ειναι παπαριες…αν και διαφωνω καθετως με jimmy, στηριζω αποψη τους οτι δεν του κανει κλικ καθολου η μουσικη αυτη-εκτος απο τ μετροσεξουαλ σχολια και τα κοριτσακια κτλ κτλ(ειμαι 25 χρονων τριχωτος βρωμυλος με λεξιλογιο πειραιωτισας πορνης του 1932 και χιουμορ τζακας και πανω, συχναζω εξαρχεια πρωτο παγκακι απεναντι απο τα γυραδικα,δεν εχω παει βαρκελωνη,πηγα heavy metal city μπερμινχαμ και αγοραζα ναρκωτικα απο εναν τυπο που τον λεγαν Ζουγκλα, σορυ, σε διεψευσα)…

και μενα με χαλαει λιγο που ο καθε τιποτας τωρα βρηκε το νεο ονομα που προωθει-δικαιωτατα,οπως και τους Μπιφυ- το νεο ιντυ κινημα ως μπροσταρηδες για να κραξει και να ξεκαυλωσει, αλλα οκ, σπρωξιμο??ναι,3 δισκους εχουν και μετρανε 6 χρονια καριερας, σιγα το σπρωξιμο…οπως τοπες και συ Τζιμη, υποκειμενικα ειναι ολα, και γω τους λατρευω για αυτο που ειναι και τελος…σορυ κιολας, στις ΛΙΣΤΕΣ ΛΙΣΤΕΣ ΛΙΣΤΕΣ απορουσες που ηταν το νεο μεηδεν,σκορπιονς και οζυ, μιλας για σπρωξιμο σε αρκεηντ?

Ρε μαλάκα έχω σκάσει εδώ και ώρα για δαύτους, δεν είδες το τελευταίο ποστ μου; :-s

Και, ε ναι, προφανώς και δε με αφορά το τόπικ και οι Arcade-πώς-τους-λένε. Για να κράξω χιπστεροχόρρορ μπήκα. Μόνο. :slight_smile:

μαγκα
λαθος
παρτο λιγο αλλιως

nirvana
soad
κλπ κλπ
επαιζε πρωι μεσημερι βραδυ
τους ηξερε και ο σκυλας στον απο κατω οροφο
που ετυχε και ακουσε smells like teen spirit , chop sui κλπ κλπ

arcade fire
που παιζονται ωρε στην ελλαδα?
και αμα ξερεις μαγαζι που να παιζει indie και να βαζει arcade fire και παρεμφερη
πες το μου και μενα!

Πολύ γέλιο έβγαλε αυτό το topic.Τον κατάφερα τον σκοπό μου…
Theos o Lupin!και ο red rum.
Ακούσαμε ότι το suburbs είναι ο δίσκος μιας γενιάς,παραλληλίζουν κάποιοι με τους NIRVANA,και τους SOAD,άλλοι λένε ότι γιατί να μην τους αγαπήσουμε όπως τους stones και τους beatles.
Άλλος είπε εγώ δεν έγραψα Μισώ τους MANOWAR,xaxaxa!
και η εκτίμηση πολλών ήταν ότι μισείς τους arcadae fire=μεταλλάς σαν να είναι βρισιά.
΄Απλά είδα τη συνέντευξη και είπα και μέτρια μπάντα και "φλώροι"και ξενέρωτοι,και δεν αξίζουν τόσης προσοχής.
Και προς θεού δεν ακούω μόνο metal,ασχολούμαι με πολλά είδη και έχω ξαναδεί την ιστορία παλιότερα με κάτι( libertines keane killers ).
H μοναδική μπάντα που άξιζε το hype ήταν οι white stripes, τα τελευταία χρόνια.
Και το σχόλιο για Κοριτσάκια και βαρκελώνη ήταν χιουμοριστικό.
Συνεχίζω να μισώ τους arcade fire…

Πολύ γέλιο έχεις!
Στ’ @@ μας τι είναι. Ας είναι και χελώνες. Μουσική ακούω, δεν παντρεύομαι! :lol::lol:

το intervention όμως είναι από το neon bible.
αυτοαναιρείσαι! :stuck_out_tongue:

είδες λοιπόν που έχω δίκιο?

στο key bar ας πούμε.
και δε μένω μόνο στην ελλάδα.αν και έχουν κάνει και εδώ μεγάλο breakthrough (βγήκαν πρώτοι από τη blogovision μέχρι το rocking.gr), και ξέρω πλέον πολύ κόσμο που ακούει μόνο alternative χιτάκια και πλέον λέει πως ακούει και arcade fire, το 2010 ήταν η χρονιά τους παγκοσμίως σε κάθε επίπεδο.καμία άλλη μπάντα δε γιγαντώθηκε τόσο όσο αυτοί μέσα στο 2010.

και έτσι εγώ μπορώ να θεωρώ τους white stripes ό,τι πιο υπερεκτιμημένο συνέβη στα 00’s, και ότι το sam’s town των killers χώνει άνετα ολόκληρη τη δισκογραφία τους.γιατί να κάνω thread γι’αυτο?

Οι White stripes μόνο το seven nations army είναι ,που παίζουν ένα σκοπό μέχρι τέλος που το ξέρει και η κουτσή μαρία και το παίζει !:smiley:

μην παιρνεται ναρκωτικα, δεν φθανουν για ολους μας
:hippy:

ΜΙ-ΣΟΛ-ΡΕ-ΝΤΟ-ΜΙ παίζει. Α ναι δεν ειναι η κουτση μαρια είναι λίγο πιο πάνω.

Οποιος εχει τη μύγα μυγιαζετε και σφιγγετε!:stuck_out_tongue:

και το smoke on the water 3 νοτες ειναι αλλα οκ, i guess και ο υπολοιπος δισκος σκατα ειναι οπωτε πασο, καληνυχτα και καλη τυχη…

Για ρωτα τον μπασίστα για 3 νοτες στο Smoke on the water να δεις τι απάντηση θα σου πει !:wink:
Αντε όνειρα γλυκά και με το μαλακό ο μπάφος!:stuck_out_tongue:

Bad Vibrations που λετε. απο 1:35 και μετα, οι μουσικες δεν περιγραφονται. γινε κι εσυ πουστης και ζησε το.

To μόνο κομμάτι που παραδέχομαι,γιατί έχω ακούσει και τα τρία album(το τελευταίο είναι το χειρότερο) είναι αυτό:


Στιχουργικά μπορεί να ερμηνευτεί σαν την ανακάλυψη μιας ομοφυλοφιλικής ταυτότητας.:slight_smile:
Anyway οι antony and the jonhson που έχουν αυτό το gay-friendly stil είναι κλάσεις ανώτεροι.
Τώρα αν συγκρίνουν κάποιοι τους killers με τους white stripes,μεταξύ μας μην το πουν παραέξω και γίνουν περίγελος.
Θα δούμε μετά από 10 χρόνια αν θα ασχολείται κανείς με του
ς ξενέρωτο
υς quebecoises.

χωρις να ειμαι και πολυ φαν τους ,ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα σε εκθεσουν παντως …

Και εξελικτικα αν το παρεις μετα το εκπληκτικο ντεμπουτο, περασανε το πολυ δυνατο τεστ του “δευτερου αλμπουμ” φτιαχνωντας εναν πολυ καλο αλλα και διαφορετικο δισκο, και φετος με το σουμπουρμπς θα πρεπε να ειχαν ηδη διαλυσει και τις τελευταιες αμφιβολιες,οτι μπορει να προκειται για γκρουπ “φωτοβολιδα” !!

αλλωστε οταν εχεις κομματια των οποιων το Live αποτελεσμα ειναι αυτο >> http://www.youtube.com/watch?v=Jq6M4PWKvq4 << πως γινεται να ξεχαστεις ??

όσον αφορά gay friendly μπάντες πάντως, νομίζω iron maiden, metallica, manowar, danzig, judas priest, black sabbath, queensryche κ.λπ. είναι κλάσεις ανώτεροι κι από anthony κι από arcade fire κι όποιον άλλον αναφέρθηκε εδώ.

oμοφιλοφιλοι παντως δεν γιναμε for the record, living proof εσυ:)

Μπουλο τωρα

Πρέπει να ομολογήσω πάντως ότι αυτό που πόσταρε ο Κάρβου, αν και (προφανώς) gay, ήταν πολύ ωραίο. Μ’ άρεσε. :-s

Θ’ ακούσω κάποια στιγμή και το άλλο που πόσταρε το Νομιστεράκι, για να δω αν αξίζει τον κόπο να τους αφιερώσω κάποιες ακροάσεις.