Arcade Fire

ποια ιδια λογικη ρε μπαγλαμα;


2010 8)

δες τα trending topics του twitter. δεν υπάρχει έστω και μια στιγμή που να μην είναι μέσα ο bieber. με τη λογική της ποπ κουλτούρας, δεν υπάρχει διαφορά. πέραν του ότι εδώ που τα λέμε, οι muse του 2011 απευθύνονται στο ίδιο κοινό με τον bieber…

ντάξει, ας πούμε ότι αυτό δεν έγινε. :stuck_out_tongue:
πάντως πεεε… και tiesto? πόσο άθλια μέρα δηλαδή?

[SPOILER][/SPOILER]

:|:|:|

[SPOILER][/SPOILER]

ΟΚ ακουγεται ιεροσυλο το αποπανω, ισως ειναι λαθος διατυπωμενο τελικα, αλλα στις ΗΠΑ (και μονο εκει, οχι στην Ευρωπη) Bieber - Muse παιζει να εχουν καποιο κοινο fanbase με βαση τις ηλικιες που ειδα στη συναυλια των Muse εκει + οτι πολλα κοριτσακια ηταν στη συναυλια με μπλουζα Twilight (δλδ πηγαν οχι επειδη ειναι Muse fans απαραιτητα, αλλα επειδη τους ειδαν ως κατι trendy τη δεδομενη στιγμη, οπως ειναι και ο Bieber). Τεσπα, δεν ειναι να το παιρνουμε κατακαρδα οι Muse fans αυτο, τους ακουμε επειδη γουσταρουμε τη μουσικη που παιζουν και απο εκει και περα ας τους ακουει και οποιος αλλος θελει

το σχολιο για τους muse το εκανα
γιατι θυμηθηκα τα βιντεο που εβλεπα απο το λαιβ που ειχανε κανει στο wembley
και ειχα μεινει μαλακας…

τωρα το "η καλυτερη μπαντα αυτη τη στιγμη"
το εχω πει για αρκετες μπαντες
οπως και οι περισσοτεροι μας εδω μεσα

αλλα το να απαξιεις να αναγνωρισεις την αξια μιας μπαντας επιπεδου muse
επειδη αγγιζουν κοινο περισσοτερο mainstream
ειναι αστειο και δειχνει ελιτισμο

δεν περιφρονώ τους muse. ίσα-ίσα, θεωρώ εξαιρετικούς τους πρώτους τους δίσκους. αλλά από ένα σημείο και μετά με εκνευρίζει η μεγαλομανία του bellamy, όπως και το ότι επιδιώκουν να ανοιχτούν σε ένα μεγάλο mainstream κοινό όχι με τους δικούς τους κανόνες, αλλά κάνοντας επιτηδευμένα πράγματα, εμπορευματοποιόντας τον ήχο τους. το να πεις ότι μια μπάντα είναι η καλύτερη στον κόσμο είναι κάτι το πολύ σχετικό, και δύσκολα βρίσκεις αντικειμενικούς παράγοντες για να ορίσεις κάτι τέτοιο. ο τρόπος όμως που οι arcade fire διαχειρίζονται μέχρι στιγμής την επιτυχία τους, η σύνδεσή τους με το κοινό στα live, η σταθερή ανοδική πορεία που έχουν καθημερινά, επιτρέπει σε κάποιον να πει ότι πρόκειται για την κορυφαία μπάντα αυτήν τη στιγμή στο μουσικό στερέωμα. δεν ξέρω αν θα γίνουν οι νέοι u2, και δε μπορώ να το μαντέψω. αυτό που είδα όμως πέρυσι στην ερμηνεία του wake up με καταρρακτώδη βροχή στη γαλλία, στα φετινά grammy, στα φετινά brit awards, και τέλος στο live στο coachella, ναι, με κάνουν να πιστεύω πως είναι ό,τι πιο αυθεντικό και περιπετειώδες υπάρχει σήμερα στο mainstream.

Kαταπληκτικοί οι Arcade Fire

[SPOILER]Kαλύτερη μπάντα αυτή τη στιγμή είναι οι AC/DC[/SPOILER]

κατ αρχας συγκρινεις ανομοια πραγματα αν εννοεις μεηνστριμ απο αμπσολουσιον και μετα (λογικα αυτο θα λες γιατι και εμενα απ το αμπσολουσιον και μετα δεν μ αρεσουν αν και θεωρω τα πρωτα 2 αριστουργηματα) αλλα κατ αρχας ειναι πιο πολλα χρονια και δεν θα ξερεις αν οι αρκεηντ φαιρ μετα απ τα πρωτα 5 τους θα ειναι σε σημειο να ειναι ανταξιοι των μιουζ…

επισης δικια μου αποψη και νομιζω και κατα κανονα ολοι λενε οτι τα πρωτα 2 των μιουζ οι αρκεηντ φαιρ ουτε καν τα ονειρευτηκαν…

επισης μιλαμε για αλλες φασεις οταν εβγαζαν οι μιουζ τα πρωτα 2 σε μεηνστριμ σκηνη υπηρχαν και αλλα γκρουπ που εκεινη την εποχη ηταν επιπεδου και εβγαζαν αριστουργηματα (βλεπε ρειντιοχεντ ρχτσπ αλλα και ρειζτ εγκενστ δε μασιν και γενικα πολλα ειδη μουσικη ειχαν φτασει στο πικ τους (ποστ ροκ, σλατζ)) ενω τωρα αν σκεφτεις μερικες σταθερες αξιες (ρειντιοχεντ) ι καποια ριγιουνιον που βγαλαν κατι καλο (σουανς) δεν εχουν οι αρκεηντ τοσο μεγαλο ανταγωνισμο (κυριως μονο οτι εχει ηλεκτρονικο μεσα πηκαρει αυτα τα τελευταια 2/3 χρονια)…

επισης θα μπορουσες να συγκρινεις ας πουμε με ενα συγκροτημα που ουτε αυτο ξεπουληθηκε ενω εφτασε σε παγκοσμιο επιπεδο οπως παλι οι ρειντιοχεντ αν και γενικα δεν θεωρω οτι οι αρκεηντ φαιρ ειναι σε εστω ελαχιστο σημειο να θεωρουνται το καλυτερο γκρουπ στο κοσμο :slight_smile:

τους έχεις δει live?
επίσης, το να γίνουν οι νέοι u2 δεν είναι και πολύ καλό. O Bono έχει καταντήσει μεγάλος μαιντανός.
Και στο κάτω κάτω ποιος δεν επιδιώκει να γίνει μεγάλο όνομα. Δε νομίζω ότι έχει νόημα να λες όλα αυτά για τους muse.

εν έτει 1980, μαζί σου. :stuck_out_tongue:

ναι, εννοώ τους muse από το absolution και έπειτα. και εντάξει, εγώ θεωρώ ότι το συνθετικό μεγαλείο του funeral δεν το έχουν αγγίξει ποτέ οι muse, και ούτε πρόκειται να το αγγίξουν, αλλά δε θα μείνω εδώ γιατί είναι ανόμοια πράγματα και δε θέλω η κουβέντα να παρεκτραπεί ως διαμάχη μεταξύ των arcade fire και muse. :stuck_out_tongue:
ναι, αν το σκεφτείς από πλευράς ανταγωνισμού, δεν είναι πλέον τόσο ισχυρός. αλλά αυτό νομίζω ότι συμβαίνει όχι τόσο επειδή δε βγαίνουν καλές μπάντες, αλλά επειδή μέσω της υπερπροβολής και της μαζικής ενημέρωσης δύσκολα δημιουργούνται πλέον μύθοι. και οι arcade fire έχουν καταφέρει να χτίσουν ένα μύθο σε αυτήν την εποχή με τους δικούς τους κανόνες. αυτό το θεωρώ μαγκιά, και τεκμήριο για το ότι είναι ό,τι μεγαλύτερο έχει βγει στη μουσική τα τελευταία 10 χρόνια.

τώρα, οι radiohead είναι η καλύτερη μπάντα ever. οπότε ας μην κάνουμε τέτοια σύγκριση. :stuck_out_tongue:

μα δεν το λέω ως θετικό ενδεχόμενο το να γίνουν οι νέοι u2. ως καταστροφικό το λέω. :stuck_out_tongue:
τους arcade fire όχι, δεν τους έχω δει live. βασικά αυτό είναι όνειρο ζωής… αλλά τους έχω δει σε τόσα live stream και σε τόσα βίντεο που έχω μια άποψη για τα live τους. αν και δεν έχει καμία σχέση του να παρευρίσκεσαι εκεί βέβαια…
δεν είπα πάντως κάτι κακό για τους muse. απλά δε μ’αρέσει να υπερτερεί η επιθυμία για να γίνει μια μπάντα όνομα εις βάρος της ίδιας της μουσικής. και νιώθω ότι με τους muse αυτό συμβαίνει πλέον.

horror δεν ξερω τιναι χειροτερο με σενα

το οτι εισαι τοσο χιπστερ

η

οτι εισαι τοσο ‘εγω ξερω /εχω δικιο’ ?

arcade fire σου λεει η μεγαλυτερη μπαντα #-o

αυτα ακουω και λεω χιλιες φορες να ακουω 70s.

κατσε δες καποια στιγμη αυτο το ντοκιμαντερ να καταλαβεις κατι απλο

[B]http://www.youtube.com/watch?v=UXcqcdYABFw

οτι οι σημερινες ‘διαστημικες μπαντες’ ειναι μια τριχα απο τα αρχιδια τους. γενικως.[/B]

mars volta >>> arcade fire.

αλλα με τζιν τονικ κ βολτες στη καρυτση δεν μπορεις να δεις το φως :wink:

ω ειρωνεια, ειναι φορες που με μαγευεις

Σουρεάλ τελείως.

Πεθαίνω όμως :lol::lol::lol::lol::lol:

ο ένας ελιτιστής κάνει παρατηρήσεις στον άλλον :razz:

μαργαριταρια και γουρουνια :roll:

η αλήθεια είναι ότι περίμενα post του awake. δικαίωσε την προσμονή μου και με το παραπάνω θα λέγαμε. :country:

[SPOILER]στα σοβαρά τώρα (σε μια προσπάθεια να μετετρέψουμε το σουρεαλισμό σε υπαρκτό ρεαλισμό), δεν είπα ότι οι arcade fire είναι η καλύτερη μπάντα όλων των εποχών. απλά είπα ότι αυτήν τη δεδομένη στιγμή είναι η καλύτερη μπάντα στο σύμπαν. simple as that. 8)
και το stones in exile το είδα στις νύχτες πρεμιέρας ρε συ. νταξ, νόστιμο, αλλά θα προτιμήσω το άλμπουμ…
και τέλος…

[SPOILER]

both… [/SPOILER]
[/SPOILER]

@rip_noob: εγώ όμως είμαι [B]τέτοιος[/B] ελιτιστής, και αυτός [B]τέτοιος[/B]. σχίσμα λοιπόν…

Δηλαδή πέρσι οι Arcade Fire δεν ήταν η καλύτερη μπάντα στη Γη γιατί δεν είχαν βγάλει δίσκο; Και ποια ήταν η καλύτερη; Οι Crippled Black Phoenix γιατί το rocking τους είχε στη Νο 1 θέση; Για εξήγησε βρε horror που το στηρίζεις. (όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν έχω και πρόβλημα με τους ελιτιστές, αρκεί να συμφωνούν μαζί μου! :lol:)

PS. θα παίξουν και στο Montreux Jazz Festival οι Arcade Fire που είναι όντως μεγάλη τιμή να σου δώσουν τη μεγάλη σκηνή σε συναυλία Σαββατοκύριακου

Σοβαρά μιλάς τώρα;