Arcade Fire

Να παρέμβω για να βοηθήσω;

[SPOILER]Οι AC/DC είναι η καλύτερη μπάντα όλων των στιγμών. :wink:[/SPOILER]

τι εννοείς πέρυσι? θεωρώ το suburbs το άλμπουμ μιας γενιάς, και το έχω πει πολλές φορές. σαφέστατα από την κυκλοφορία του και έπειτα εγκαταστάθηκαν στην κορυφή. έτσι συνέβαινε στην ιστορία της μουσικής με κάθε μπάντα που κυκλοφορούσε δίσκους που σήμερα θεωρούνται κλασικοί. γιατί να διαχωρίσω το πριν και το μετά? απλά, βλέποντας (και) το live τους στο coachella, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο μεγάλο και έντονο που να υπάρχει σήμερα στη μουσική.

(μπέρδεψα τις χρονιές, το suburbs είναι περσινό και οι cbp προπέρσινοι)
Σιγά μην είναι το suburbs και το τραγούδι της επανάστασης των νέων. Ένας καλός δίσκος είναι. Ηρέμησε στις εκφράσεις σου. Τα κριτήρια σου θέλω να μάθω γιατί ποτέ δε χώνεψα εκφράσεις όπως ο “καλύτερος ever” ή “o καλύτερος στον κόσμο”. Μήπως εννοείς “είναι η αγαπημένη μου μπάντα αυτή τη στιγμή” κι άρα τζάμπα το συζητάμε γιατί δε μας ενδιαφέρει κι όλας;

Το ότι έβγαλαν ένα καλό δίσκο και κάνουν όμορφα live δε μου λέει τίποτα. Οι Mono για παράδειγμα γιατί είναι είναι λιγότερο καλοί; Το 2009 έβγαλαν έναν υπερκαταπληκτικό δίσκο (500 φορές καλύτερος κατ’εμέ από το Suburbs) και όλα τους τα live είναι μοναδικές εμπειρίες που κάνουν τον κόσμο να κλαίει από συγκίνηση. Τι παραπάνω έχουν δηλαδή οι Arcade?

(και για να συμφωνήσω με τον ΠΑΟΚτζή, σε ένα live των AC/DC θα περάσεις πολύ πιο όμορφα από ένα live των Arcade Fire και ο τελευταίος δίσκος των Arcade είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από τον τελευταίο των AC/DC, από πο κι ως πού αυτή τη στιγμή ένας από τους 2 είναι καλύτερος; Και σε θέμα τεχνικής σου απάντησε και ο awake. Οι Mars Volta έχουν περισσότερη τεχνική)

@ Floydized:
10/07 παίζουν στη μεγάλη αίθουσα. Δεν ξέρω αν θα πάω όμως, γιατί θα έχω πάει πιο πριν για BB King και βαριέμαι να κάνω ξανά τη διαδρομή 8)

Ε όσο να’ναι όταν την τελευταία φορά έχεις δει B.B.King,το σκέφτεσαι να πας πάλι για Arcade Fire:p
Αν και δεν τους ακούω,μου κάνει μεγάλη εντύπωση που θα παίξουν εκεί.Τι να πω,μπράβο

[SPOILER]Και ξύλο στον Κάρβου που θα δει B.B.King…Εμείς εδώ…:cry:
[/SPOILER]

Ρε 'σεις, τα έχουμε μπλέξει λίγο.

Όταν κάποιος μιλάει για μεγαλύτερη (και ΟΧΙ καλύτερη) μπάντα [B]αυτή[/B] τη στιγμή, το λέει με τα εξής (πάνω-κάτω) κριτήρια (δεν παίζει ρόλο η σειρά):

  1. Να έχουν βγάλει πρόσφατα αντικειμενικά καλό δίσκο
  2. Να έχουν μεγάλες πωλήσεις
  3. Να είναι εξώφυλλο στα πιο γνωστά περιοδικά
  4. Να έχουν πάρει ό,τι βραβείο υπάρχει
  5. Να παίζουν headliner στα μεγάλα (και ιστορικά) φεστιβάλ
  6. Να έχουν γενικά αντίκτυπο
  7. Να είναι κοινά αποδεκτοί
    8 ) Να έχουν λάβει από σχεδόν όλους διθυραμβικές κριτικές
  8. Να δίνουν φοβερές συναυλίες
  9. Να επηρεάζουν τις τάσεις στη μουσική περισσότερο από άλλους
  10. Να κάνουν sold-out παντού

[B]Αυτή[/B] τη στιγμή, οι Arcade Fire πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις και για αυτό είναι η μεγαλύτερη μπάντα παγκοσμίως.

Αν το δει κανείς διαχρονικά, προφανώς και αλλάζει το πράγμα. Χαίρω πολύ, απίστευτο συμπέρασμα το ότι οι Arcade Fire δεν είναι τίποτα μπροστά στους Beatles ή τους Stones ή τους AC/DC. Αν οι Arcade Fire σε 30 χρόνια από τώρα έχουν 15 δίσκους με τον ίδιο “ντόρο” που είχε το “The Suburbs” ή το “Funeral”, τότε ναι, μπορεί να έχουν μπει κι αυτοί στο club των τεράστιων / θρύλων κτλ. Μέχρι τότε…

Αντίστοιχα ήταν και οι Muse πρόσφατα η μεγαλύτερη μπάντα στον κόσμο και μπορεί σε ένα χρόνο να μονοπολούν το ενδιαφέρον κάποιοι άλλοι.

Οι CBP ή οι Mono μπορεί να έβγαλαν δισκάρες (καλά, για τους δεύτερους δεν το πιστεύω, αλλά λέμε τώρα… :p), μπορεί πολλοί να τους θεωρούν πολύ καλύτερους καλλιτεχνικά από τους Arcade Fire, αλλά ο αντίκτυπός τους ήταν συγκριτικά μηδαμινός.

Εγώ αυτό που ήθελα να επισημάνω απλά ήταν το υποκειμενικό της υπόθεσης

Και συμφωνούμε απόλυτα! Και για αυτό θέλω να δείξω ότι είναι πιο αντικειμενικά τα κριτήρια για να πεις ποια μπάντα είναι μεγάλη και ποια όχι (πωλήσεις, εξώφυλλα, συναυλίες, κριτικές κτλ). Μεγάλη, όχι καλύτερη.

cozy = off topic!!!

ντάξει, νομίζω ότι με όσα έχω πει τόσες σελίδες είναι σαφές ότι λέγοντας καλύτερη εννοώ μεγαλύτερη. πέραν του ότι το συγκεκριμένο post που απομονώνεις είναι ολίγον τι flaming. :stuck_out_tongue:
βασικά τα είπε όλα ο cozy. νομίζω ότι το status των arcade fire αυτήν τη στιγμή είναι δεδομένο. το που θα φτάσουν στο μέλλον, θα δείξει. αλλά το γεγονός για αυτήν τη στιγμή, για το 2011, παραμένει αναλλοίωτο. δε βρίσκω συνεπώς το λόγο που γίνεται αυτή η κουβέντα τόσες σελίδες.

Και δηλαδή όταν κυκλοφορήσει φέτος το νέο Tool που πάλι θα ξεσκίζει οι Arcade Fire θα γίνουν αυτόματα η 2η μεγαλύτερη μπάντα; :lol:

Για χάρη συντομίας δέχομαι ότι είναι ότι πιο hot κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στη σκηνή του rock. Αλλά ως εκεί. Μεγαλύτερες, καλύτερες, κλπ είναι ταμπέλες δίχως νόημα στη τέχνη. over and out.

Πάω να ακούσω τώρα το Wall, από την καλύτερη μπάντα που έβγαλε ποτέ το σύμπαν 8)

ναι μεν, μόνο που σε σύγκριση με τους tool και τους κάθε tool, οι arcade fire αποτελούν πλέον ένα κομμάτι της ιστορίας της ποπ κουλτούρας. έχουν καταφέρει να κερδίσουν κοινό από ολόκληρο το φάσμα της μουσικής. και ειδικά σε μια εποχή που είναι δύσκολο να χτίσει κάποιος ένα μύθο, και ακόμη περισότερο να τον διατηρήσει, οι arcade fire έχουν καταφέρει ήδη ένα πολύ σημαντικό επίτευγμα.
αυτά…

Δε βγάζουν νόημα, αλλά για κάτι τέτοιες κουβέντες / διαμάχες “ζούμε” και στην τέχνη και στην μπάλα και παντού, οπότε άσε τα over & out :stuck_out_tongue:

Eδω και ώρα ήθελα να το postάρω.

+1000

Με βάση τα κριτήρια που παραθέτεις πάντως πιστεύω πως αυτή τη στιγμή αυτοί που ανταποκρίνονται ακριβέστερα στον χαρακτηρισμό ‘‘μεγαλύτερος’’ είναι οι Foo Fighters - μόλις κυκλοφόρησαν έναν δίσκο που είναι αντικειμενικά καλός, βρίσκεται στο # 1 σε Αγγλία και Η.Π.Α. με μεγαλύτερες πωλήσεις σε σχέση με τις αντίστοιχες του Suburbs, το ίδιο το συγκρότημα βρίσκεται στα εξώφυλλα των περισσότερων μουσικών περιοδικών, είναι κοινά αποδεκτοί και το επικείμενο καλοκαίρι θα συγκεντρώσουν στις συναυλίες τους περισσότερο κόσμο από τους Arcade Fire-. Αλλά και αυτοί πιθανολογώ
πως θα παραχωρήσουν τη θέση τους στους Coldplay με το που κυκλοφορήσει ο επόμενος δίσκος τους. Επομένως νομίζω πως είναι άτοπο να προσεγγίζουμε με τόσο εφήμερο και συγκυριακό τρόπο το ζήτημα της δημοφιλίας ή της απήχησης ενός συγκροτήματος. Προτιμότερο για μένα είναι να οριστεί ένα συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο εντός του οποίου να κριθεί η αναφορικότητα κάθε συγκροτήματος στα μουσικά δρώμενα. Και αν αυτό το πλαίσιο είναι τα περασμένα 10 χρόνια, εντός των οποίων δραστηριοποιήθηκαν και οι Arcade Fire, τότε νομίζω πως δεν υπάρχει συγκρότημα το οποίο μπορεί να συγκριθεί σε δημοφιλία, σε αριθμό πωλήσεων και συναυλιακών εισιτηρίων, ακόμη ακόμη και σε αντίκτυπο στα μουσικά πράγματα με τους Coldplay. Τραγούδια σαν το Yellow, το Clocks ή το Viva La Vida απέκτησαν τέτοιο status λόγω της επιτυχίας τους, που έγιναν σημεία αναφοράς για επόμενες επιτυχίες στον οικείο μουσικό χώρο. Έγιναν με άλλα λόγια ένα μουσικό σήμα κατατεθέν που επηρέασε καθοριστικά τα μουσικά πράγματα. Και αυτά τα μουσικά σήματα είναι που απουσιάζουν από το ρεπερτόριο των Arcade Fire, τραγούδια δηλαδή με τα οποία ο ακροατής να ταυτοποιεί άμεσα τον δημιουργό τους. Χωρίς αντίστοιχα ‘‘τραγούδια - trademarks’’ είναι δύσκολο να ανιχνευτούν απτές μουσικές επιρροές και για αυτό το λόγο δυσκολεύομαι να πιστέψω πως το Suburbs δίχως κανένα τραγούδι του να ξεχωρίζει, έτσι γενικά και αφηρημένα, θα κινητοποιήσει ένα οποιοδήποτε μουσικό ρεύμα -για τον ίδιο λόγο από την άλλη θεωρώ πως ήταν το Smell Like Teen Spirit που κινητοποίησε την επίδραση του Nevermind, το Jeremy την αντίστοιχη του Ten και το Paranoid Android αυτή του Ok Computer -.Συνεπώς, δίχως ‘‘μεγάλα’’ τραγούδια δύσκολα κάποιο συγκρότημα μπορεί να καταστεί ‘‘μεγάλο’’ -το να καταστεί όμως ‘‘καλύτερο’’ όπως σωστά επισημαίνεις είναι εντελώς διαφορετικό ζήτημα-.

Ωραίος. Έχεις δίκιο, οι FF τείνουν αυτή τη στιγμή προς την κορυφή, εντάξει είπαμε, το αν την έχουν πιάσει είναι και λίγο υποκειμενικό. Απλά όπως είπες δεν έχουν αρχίσει ακόμα την περιοδεία. Και προφανώς ακόμα δεν έχουν πάρει βραβεία, αν και του χρόνου τους βλέπω να τα σαρώνουν.

Όσο για τους Coldplay, έχεις και εκεί δίκιο. Η προηγούμενη δεκαετία ήταν μάλλον δική τους, παρότι θα προτιμούσα σαφώς άλλους στη θέση τους. Αν και καλλιτεχνικά πιστεύω πως έδειξαν ήδη κάποια σημεία παρακμής στο “Viva La Vida”. Ίσως και στο “X&Y”.

Θα συμφωνήσω και ως προς τη δύναμη των μεμονομένων κομματιών. Είναι γενικότερη αρχή βέβαια πως οι μεγάλοι εμπορικά δίσκοι (κυρίως τα τελευταία χρόνια) έχουν πίσω τους 1-2 μεγάλα single.

Ίσως όμως εκεί έγκειται και η μαγκιά των Arcade Fire. Το ότι έκαναν επιτυχία με ολοκληρωμένο έργο / δίσκο και χωρίς “χιτάκια”.

Είπαμε, κουβέντα να γίνεται. Προφανώς και δε θα καταλήξουμε πουθενά :stuck_out_tongue:

Με εχει σαπισει τοσο ο στρατος που δεν εχω καν ορεξη να κατσω να σας κραξω που θεωρειτε τους AF μεγαλυτερη μπαντα αυτη την στιγμη… :frowning:

έλα, πες την άποψή σου για τους arctic monkeys. αφού έτοιμος είσαι! :razz:

κατά τα άλλα, δε γνωρίζω καμία άλλη μπάντα που να κυνηγάει ο steve nash για να βγουν μαζί φωτογραφία…

[SPOILER]
:p[/SPOILER]

Οι arcade fire ειναι αυτοι που στο περσινο reading o κοσμος απο κατω φωναζε να κατεβουν και να γυρισει πισω το συγκροτημα που επαιζε πριν απο αυτους? :stuck_out_tongue:

Αφου καναδος ειναι ο nash μωρε :stuck_out_tongue:

Από απλή περιέργεια και μόνο, ποιό συγκρότημα έπαιζε πριν απ’ αυτούς;

οι libertines.
και ντάξει, μπαντάρα είναι, doherty θεός κλπ., αλλά από την άλλη είναι γνωστή και η αμπαλίαση των άγγλων τα τελευταία χρόνια. :stuck_out_tongue: