Arcane Angels Fest II - 16/09/17, 17/09/17 - Κυτταρο

Τα σχολια κατω απο την δημοσιευση διαβαστε, κωμικοτραγικες καταστασεις.

1 Like

Απο τα πιο απολαυστικα νηματα στο facebook που εχω διαβασει φετος… Ξεφτιλα.

2 Likes

Παντως του χρονου απο οτι καταλαβα και αφου δεν το στηριξε ο κοσμος μαλλον δεν θα γινει τριημερο ετσι δεν ειναι?

ερωτηση για τους γνωστες…ο Angmar ηταν ο διοργανωτης ή κανω λαθος?

1 Like

ναι

2 Likes

Για πείτε τίποτα.

Χτες ημουν στο τρεξιμο και δεν ειχα χρονο να ποσταρω. Γενικα εγιναν πολλα περιεργα το Σαββατο.

Σε γενικες γραμμες αυτο που εγινε ηταν οτι το προγραμμα καθυστερησε 1,5 ωρα, εφτασα στο Κυτταρο γυρω στις 21:40 και θα επρεπε εκεινη την ωρα να ειχαν μολις ξεκινησει οι Zemial αλλα εμαθα απο τον κοσμο οτι αργησαν να ανοιξουν οι πορτες και το ολο προγραμμα ειχε παει πισω. Περιεργη η ολη κατασταση στον χωρο, ειχε περισσοτερο κοσμο εξω απο το μαγαζι και ελαχιστους σκορπιους μεσα. Την ωρα που ετοιμαζαν την σκηνη για την εμφανιση των Zemial βγηκε ο Alan και μιλωντας απο το μικροφωνο μας ζητησε συγγνωμη για την καθυστερηση λογω του οτι υπηρξαν καποια προβληματα, μας ενημερωσε οτι οι μπαντες θα παιξουν κανονικα και μας ζητησε ευγενικα να εχουμε λιγη υπομονη.

Οταν βγηκαν οι Zemial στην σκηνη στις 23:00 ο Archon Vorskaath ζητησε και αυτος συγγνωμη για την καθυστερηση και μας πριν ξεκινησουν μας ενημερωσε πως υπηρξαν καποια οργανωτικα προβληματα, “με το οργανωτικα σε εισαγωγικα” οπως χαρακτηριστικα ειπε, πως δεν ειναι δεν ειναι υπευθυνες οι μπαντες για αυτο και οτι και αυτοι και οι Primordial θα παιξουν κανονικα αν και ειναι απληρωτοι ακομα και για την εμφανιση της προηγουμενης ημερας στην Θεσσαλονικη, αλλα σεβονται τον κοσμο που εδωσε τοσα λεφτα για την συναυλια και απλα θα κοψουν καποιες εισαγωγες απο την εμφανιση τους. Ετσι και εγινε και απλα αντι για 1 ωρα και 30 λεπτα, επαιξαν 1 ωρα και 20 λεπτα.

Οταν επαιζαν το 2ο κομματι τoυ set τους πηγα στα καμαρινια και βρηκα τον Alan και τους υπολοιπους Primordial που ειχαμε γνωριστει και ειχαμε παει για μπυρες το 2015 και μιλησαμε με τον Alan για τα προβληματα που παρουσιαστηκαν και μου ειπε οτι γενικα η οργανωση δεν ηταν καθολου καλη, δεν ειχε κανονιστει να τους παραλαβει καποιο van απο το αεροδρομιο, υπηρξαν θεματα με τις πληρωμες και διαφορα αλλα που δεν εχει νοημα να αναφερω. Μου ζητησε να ενημερωσω οταν παω παλι πανω τον κοσμο οτι θα γινει κανονικα η εμφανιση τους και ηταν γενικα καπως αγχωμενος.

Εν τελει οι Primordial βγηκαν στην σκηνη γυρω στη 01:00 και επαιξαν μεχρι περιπου τις 03:00. Ο Alan επανειλημμενως μας ευχαριστουσε για την στηριξη, ζητουσε συγγνωμη για την ταλαιπωρια και μας ειπε πως παρα το περασμενο της ωρας αποφασισαν να μην κοψουν κανενα κομματι απο το set τους οπως και εγινε. Η εμφανιση τους ηταν απλα ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΗ και μας εδωσαν τα μυαλα στα χερια. Μπανταρα με τα ολα της σε μια ακομα επικη εμφανιση τιμησαν την φανελα και απεδειξαν σε οσους δεν το ηξεραν ηδη ποσο ψυχαρες ειναι. Οι αντιδρασεις του κοσμου ηταν εντονες στο μεγαλυτερο μερος της εμφανισης τους αλλα οσο περναγε η ωρα παρατηρησα καποιες λιγες αμηχανες στιγμες λογω κουρασης απο μεριδα του κοινου.

Μετα το τελος της συναυλιας εμαθα απο γνωστους οτι πριν φτασω στο Κυτταρο υπηρξε ενταση και “επεσαν καποιες ψιλες” προς τον διοργανωτη απο μελη των Agatus και των Zemial (τα βασικα μελη στις 2 μπαντες ειναι αδερφια για οσους δεν γνωριζουν). Δεν ξερω τι ακριβως εγινε, ακουσα και αλλες φημες, αλλα δεν ημουν εκει για να μπορω να τις επιβεβαιωσω. Δεν θελω να υπεισελθω σε αλλες λεπτομερειες αν δεν γινει καποια επισημη τοποθετηση απο τον διοργανωτη για να δουμε τα πραγματα και απο τις 2 πλευρες. Τον γνωριζω προσωπικα και δεν νομιζω οτι εκανε κατι ηθελημενα, τωρα τι εγινε δεν μπορω να ξερω. Λαθος προγραμματισμος, ελλειψη εμπειριας, λαθος χειρισμοι, τι να πω? Κριμα παντως γιατι ο κοσμος φανηκε να στηριζει σε μεγαλο βαθμο την ολη προσπαθεια παρα την ελαχιστη προωθηση που υπηρχε αν και το φεστιβαλ ειχε κανονιστει εδω και μηνες και στο τελος πολλοι ηταν μπερδεμενοι σχετικα με αν θα πραγματοποιηθει η 2η μερα του φεστιβαλ σε τι συνθηκες κτλ.

Φανταζομαι συντομα θα εχουμε καποια ενημερωση για το τι πηγε στραβα και θα μπορουμε να πουμε περισσοτερα.

Υ.Γ. Ναι ο Angmar ηταν ο διοργανωτης.

3 Likes

Πάντως τα σχόλια στο fb καλά κρατούν και γενικά πέφτει σόου. Ήθελα να πάω για Black Cilice αλλά δεν είχα την οικονομική δυνατότητα. Οπότε ντάξει, you win some, you lose some.

Ανακοινωση απο AA

Greetings to all. I have been reading and hearing some complaints about the Arcane Angels Festival and I believe it is the time to speak my mind about it.
First and foremost, I would like to apologize for the delay in the schedule. I was left alone as most members of the team did not take part in it and I had to look for some last minute solutions, along with the help of Zemial who put a great effort in making this thing happen. I assume responsibility on this matter as I should have a plan B, but I can only learn from this and try for the best in the future.
Let’s not forget AAR II Fest is not the first, but 5th label event happening in Athens and any who attended the past ones are aware of the blood I put into. But mistakes have been made thus I decided that ALL who pre-paid their tickets get a 40% on any order they want to place through the label in the coming three weeks. It is my way to show gratitude to their support and help in putting together some great shows.
Next label fest will happen but I’m not sure about Greece anymore. The reason are not the complaints, people sometimes rush into judgments, or speak their mind without considering some solid facts. The reason is the attendance… the label faced a major financial hit to the point that I considered to close it down. A “wise” business decision would be to cancel the event and refund all paid tickets. I decided to go on with it however and work on things to the very end.
Marching onwards.

https://www.facebook.com/events/1754645371521568/permalink/1893330160986421/?ref_newsfeed_story_type=regular&action_history=[{"surface"%3A"newsfeed"%2C"mechanism"%3A"feed_story"%2C"extra_data"%3A[]}]

Μλκ, στο εξωτερικό αν δεν μπορούσε να το κάνει εδω, θα τα βρει ΣΟΥΠΕΡ μπαστούνια.
Αν δεν έχεις λεφτα απο πίσω, μην το κάνεις καλύτερα.
Οταν μου φάγανε 10.000 οι “απίθανοι” είχε βγεί ο βλάκας ο μπόμπυς με 2 κτηνάκια και μου λέγε πίπες.
Γιατί ΠΙΠΕΣ, και κόντεψε και αυτός και άλλοι να τις φάνε. Εσυνελήθφην απο τους “μαγκες” και έληξε…
Απλά κρίμα που τις έφαγε, αλλα απο την άλλη η λογική που μου είχε πεί βγάλε αυτό βγάλε εκείνο, και ας μην πιστεύεις σ αυτά απλά για να τζιράρεις, μου χε φανει σουπερ αβανταδόρικη. Τεσπα.

Μετάφραση παίζει;

4 Likes
5 Likes

παιζει να τον εχει καταλαβει μονο ο @PrimalRager666

3 Likes

Εγώ κλεινω gigs στο εξωτερικό. Ο διοργανωτης λέει “θα κανει κάτι” αλλά όχι Ελλάδα, αλλά ΕΞΩ. (πολυ ελιτίστικο)
Εξω, εκτος απο τον φόρο, που είναι χαμηλότερος, θα έχει άλλα θεματα. Στανταρ θα θέλει ατομο που να το αναλάβει σαν “εταιρία” εκεί, το οποίο θα θέλει % επι των εισπράξεων, φόρο κτλ κτλ. (και ποιός λέει οτι το κοινό έξω θα πετάξει τη σκούφια του) ? Δεν θα του κοστίσει η μεταφορά του μέρτς ?) κτλ κτλ … Αυτό είναι το πρώτο point.

Στο 2ο point κράζω τους αγαπημένους ΟΒΕΡΚΙΛΛ, γιατί είχαν πέσει φάπες και μάπες προς διαφόρους κατί χρόνια πίσω, όπως έγινε και εδώ απο ότι κατάλαβα, (απο αυτούς που τον βοηθήσανε ? Παρέξω ακούστικε οτι πεσανε παραπάνω απο κατι μάπες πάντως)

Και 3o point. Eφόσον ο διοργανωτης είναι ο angmar, (παλαιος editor εδω) θυμάμαι σε κουβέντα που είχαμε κάνει εξω απο το Kyttaro, να μου λέει γι αυτά που κάνει + για το φεστ κι οτι βγάζει λεφτά απο τις κασέττες κτλ κτλ. Και οτι αμα βγάζει πολλά releases βγάζεις και λεφτά… και του λέω μα δεν μπορώ να βγάλω κατι που δεν μ αρέσει. Και αυτη τη λογική (του μπούγιου-τζιραρισματος) τη βρίσκω αβανταδόρικη και μη ρομαντική (και το κασσετιλίκι, επειδη ειναι ΚΑΛΤ.) Επισης είχα τσαντιστεί με το γεγονός οτι μου έλεγε ατάκες περι κουλαμάρας, που δεν έστεκαν, καθότι δεν είναι μουσικός. Παίζω Χ χρόνια και παρότι δεν είμαι βιρτουόζος, ξέρω τι μου γίνεται. Οταν θα έχουμε το ίδιο υπόβαθρο θα χαρώ να έχω μια συζήτηση μαζί του περι κουλαμάρας. Τεσπα.

αλτ . Χαμενο στη μετάφραση (ποστ) : επειδή ποσταρά πολλά items 4 sale (που παλιά όταν είχα θέματα με το logging, είχε βάλει άλλος για μένα) με κάποιες ανανεώσεις είχα πελαγώσει - και εγραψα το post λιγο ασυναίσθητα.Sorry ! Δωστε αγάπη μόνο :stuck_out_tongue:

3 Likes

https://scontent.fath3-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/fr/cp0/e15/q65/21688091_140919169852060_649794016452342525_o.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=42e457c3f921a72aa862a6878d9b9f0b&oe=5A42A472

1 Like

Απο άτομο που ήταν εκεί ακούστηκε οτι τον έσπρωξάν απο τις σκάλες προς τα παρασκήνια/τουαλέτες οι Primordial και έφαγε φάπες απο Zemial. Βεβαίως κακώς, αλλα κακώς και απο μέρους του ΔΕΝ τους πλήρωσε ή τους έδινε “χαρτζιλίκι” αντι για πληρωμές… Επίσης πολλές μπάντες παραπονιούνται, αλλα όχι “ευθαίως” οτι τους έφαγε τα tapes, κυριώς σε τρίτους κτλ…
Αυτά ακούστηκαν κάτω απο “μπανταίο” και “φασέο”.

Ωχ επομένως και KARI στο Death Disco, xλωμιάζει και ας ήθελε, ενα αστεία μικρό ποσό…

1 Like

Δεν έχασες και κάτι, μέτρια εμφάνιση (αν και μου αρέσε και μένα αρκετά το “Banished From Time”).

Ήμουν και τις δύο μέρες.

Το “φεστιβάλ” αυτό (εισαγωγικά γιατί δεν υπήρχε κάποια φεστιβαλική αύρα, απλά ανέβαινε η μία μπάντα μετά την άλλη και έπαιζε) ήταν καταδικασμένο να αποτύχει οικονομικά, όποιος έχει μια στοιχειώδη γνώση μαθηματικών και ελληνικής μεταλλικής πραγματικότητας μπορεί να καταλάβει το γιατί.

Λες και δεν ξέρουμε πόσοι είναι πάνω-κάτω το σύνολο των μαυρομέταλλων στην ελλάδα. Πόσοι οπαδούς νομίζουμε ότι έχουν οι TAAKE και πόσοι πιστεύουμε ότι γνωρίζουν κάτι NAHTRUNAR (καταπληκτική απόδοση) και BLACK CILICE; Κι απ’ την άλλη πόσοι φαν των PRIMORDIAL είχαν όρεξη να σκάσουν 30+, όταν έρχονται μόνοι τους με λιγότερα από 20-25 συνήθως;

Με αυτά εν γνώσει, δεν περιμένεις τέτοιο φεστιβάλ να βγει οικονομικά, οπότε αν το κάνεις, το κάνεις για την πάρτη σου και φυσικά πρέπει να είσαι εντάξει στις υποχρεώσεις σου. Από την άλλη, εμένα δε μου πέφτει λόγος στη μπίζνα μπάντας-διοργανωτή, αυτό είναι δικό τους θέμα.

Εν τέλει, ανάμεσα σε αμέτρητες χαμένες ώρες λόγω αδικαιολόγητης καθυστέρησης στο πρόγραμμα, είδα τους καλύτερους PRIMORDIAL και το “Wield Lightning…” είναι απλά το καλύτερο κομμάτι που έχουν γράψει μετά το “Sons Of The Morrigan” (το οποίο πάλι το γάμησε ο Alanιάρης, αλλά χαλάλι του).

1 Like

To Wield Lightning To Split The Sun ειναι υμνος αλλα με τιποτα το καλυτερο κομματι που εχουν γραψει μετα το Sons Of The Morrigan, ειναι πολλα που ειναι ανωτερα.

Για μένα είναι.

2 Likes

Καλα γουστα ειναι αυτα, παντως μιλαμε για εκπληκτικο κομματι.

Top-10 σίγουρα!

2 Likes