ARCH ENEMY - Will to Power 2017

E σόρυ αλλά το ίδιο κάνεις κι εσύ σε κάθε δεύτερο ποστ με το πόσο μέτριοι και “της σειράς” είναι οι Maiden μετά το reunion. Ok το καταλάβαμε ότι δε σ’αρέσει το brave new world, ο μεγαλύτερος όγκος των οπαδών τους (κι εγώ μαζί) το θεωρεί αριστούργημα άξιο να στέκεται δίπλα στις κορυφές τους, εσύ για κάποιο λόγο το θεωρείς της σειράς, εντάξει, get over it τώρα.

Και σόρυ (χ2) αλλά γράφετε όλοι (πάλι, όπως και στο προηγούμενο σινγκλ) λες και παλιότερα οι Arch Enemy έπαιζαν το ΚΟΛΑΣΜΕΝΟ ΛΥΣΣΑΣΜΕΝΟ ΦΑΚΙΝ ΝΤΕΘΜΕΤΑΛ και τώρα σας πρόδωσαν με τις παουεροκιθάρες τις γυαλισμένες παραγωγές και τα μελωδικά τους ρεφρέν, ε λολ. Όσο για τον Loomis, μετά τα σκατά που έφαγε στους Nevermore του δικαιολογώ τα πάντα, από το να αποσυρθεί απογοητευμένος για να βρει άλλη δουλειά να πληρώνει τους λογαριασμούς του, ας παίζει και στην πληγή του μέταλ τους arch enemy, fine with me.

Τρίτο σόρυ, σε συμπαθώ πολύ αλλά τα “αυτά καταστρέφουν το μέταλ μας” και “θα σας πω εγώ για τις σημερινές πληγές του σύγχρονου μέταλ” μου φαίνονται απλά αστεία. Όχι τόσο αστεία όσο το “ανμέταλ και πουκαμισομέταλ” για τους Savatage (σ’το κρατούσα εννοείται), αλλά πολύ κοντά.

2 Likes

Τόσο κράξιμο; 3 άτομα είπαμε κάτι αρνητικό, άντε 4; Άλλοι τόσοι είπαν θετικά. Και το βίντεο αύριο-μεθαύριο θα έχει 2.000.000 views.

Πάντως πιο πιθανό βρίσκω το single να είναι το πιο ξέκωλα εμπορικό και ο υπόλοιπος δίσκος να μην έχει τέτοια, τουλάχιστον τόσο έντονα γιουροπάουερ. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι επικροτείτε (γενικά, globally) ειδικά την μελωδία και το κόψιμο με τα πλήκτρα και τους ψίθυρους, δηλαδή τα cheesiest της φάσης, ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΝΘΑΡΡΥΝΕΤΕ! :worried:

[quote=“Rebel, post:18, topic:60465, full:true”]
Πλέον μια μπάντα απ την Ελλάδα μπορεί να ακουστεί σαν μια μπάντα με συμβόλαιο στην nuclear blast χωρίς να σπαταλήσει 50.000 - 100.000 ντολλαρς :wink: . Μόνο και μόνο επειδή υπάρχει η δυνατότητα να ηχογραφήσεις τις κιθάρες καρφί στον υπολογιστή και μετά να κάνεις ένα περιποιημένο RE-AMPING [/quote]

Συμφωνώ. Πλέον υπάρχει δυνατότητα να ηχογραφήσεις έναν δίσκο σπίτι σου εκτός από τα τύμπανα (και αυτό γίνετε βέβαια αν πάρεις Ιάπωνα ντράμερ) και να έχεις ένα τίμιο αποτέλεσμα, αλλά και πάλι η διαφορά με μια απλά καλή (απλά καλή όχι φανταστική τύπου FF) παραγωγή στούντιο θα είναι εμφανής.

Τεσπά κουβέντα να γίνεται, αλλά θεωρώ πως το τα πάντα ξεκινάνε από το πως ακούγονται τα τύμπανα και στις μέρες μας ο ήχος τους είναι εντελώς ψεύτικος. Δεν ξέρω αν το θεωρούν σωστό ηχητικά να πάει εκεί το πράμα ή αν το κάνουν από άποψη, αλλά εγώ ξενερώνω

Κάθε δεύτερο ποστ; Γιατί; Επειδή τους πιάσαμε στην κουβέντα με την λίστα με τους 7 δίσκους τους; Γιατί σε κάθε μεταλλοκουβέντα οι μισές είναι για τους Μέηντεν; Πρέπει να φάω πολύ μυρμήγκι ακόμα για να καλυφθεί η πλύση εγκεφάλου που τρώμε στην χώρα από κάθε μεριά για τους Μέηντεν και μάλιστα τους υποδεέστερους Μέηντεν, με το ζόρι, μη τυχόν και θιχτεί οπαδός τους. Επίσης, δεν με διαβάζεις προσεκτικά, το Brave New World με το Dance of Death είναι τα καλύτερα (αισθητά) του ριγιούνιον, αν και έχουν και τις μπουρούχες τους, έχουν και αξιοπρεπέστατα έως καλά κομμάτια.

Θα σου πρότεινα να συνηθίσεις στην ιδέα ότι όπως υπάρχουν λεγεώνες που μας ζαλίζουν τον έρωτα με τους Μέηντεν, θα υπάρχουν και οι άλλοι που θα απαντάνε “o rly?”. Αν θέλω να λέω ότι μια δισολία είναι μέτρια και χρησιμοποιώ τα ριγιούνιον για να γίνω σαφής, γούστο μου και καπέλο μου, στην τελική αυτοί είναι οι exemplars της δισολίας στο χέβυ μέταλ και αυτοί είναι που έχουν βάλει τον πήχη εκεί πάνω. Όσο για τον μεγαλύτερο όγκο των οπαδών τους που το βάζουν δίπλα στις κορυφές, ΜΠΑ; Πώς προκύπτει αυτό; Μήπως οι Μεηντενάδες έχετε ξεφύγει λίγο και δεν μετράτε στους οπαδούς αυτούς που ακούνε μόνο τα κανονικά τους αριστουργήματα; Ε, για αυτό τα ακούτε όμως. Για αυτό σας το θράσος που θα μας βγάλετε χέητερς του πρώτου αγαπημένου μας συγκροτήματος.


2000 άτομα παραπάνω ασχολήθηκαν με το KILLERS, δεν μιλάμε καν για powerslave που είναι οι διπλάσιοι. Για λίγο perspective.

Δεν πειράζει που τα βρίσκεις αστεία, λογικά πρέπει να με ευχαριστείς που σε έκανα να ευθυμήσεις αν και δεν φαίνεται να τα βρίσκεις και τόσο αστεία βέβαια, πιο πολύ εκνευρισμένος ακούγεσαι. Το ξέρω ότι κριτικάρω συχνά πράγματα που αγαπάς πολύ και λυπάμαι, αλλά, ε, τι να κάνουμε; Δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα. Μην αλλάζεις όμως το ύφος μου, δεν υιοθετώ τίποτε του στυλ “θα σας πω εγώ τι είναι μέταλ…” λες και είμαι ο Πρασούλας και βλέπω ΕΧΘΡΟΥΣ γύρω μου. Την νοοτροπία του στρατοπέδου δεν ξέρω κάποιον να την έχει στηλιτεύσει περισσότερο από μένα δημοσίως τα τελευταία χρόνια. Εγώ την αλήθεια μου λέω σε μουσικές κουβέντες, με χαλαρό ύφος και νομίζω ότι περνάει αυτό σε αυτόν που με διαβάζει. Οι Arch Enemy ήταν πάντοτε τσουτσέκια μπροστά στο blueprint τους (Heartwork / SOTS-At the Gates), είχαν πάντα την παραγωγή αυτή αλλά μέχρι τώρα δεν είχα ακούσει ποτέ τέτοιο ρεφρέν και τόσο τυρί, μου έκανε εντύπωση και το σχολίασα. Φαντάσου πάντως να μην έλεγα ότι έχει και ριφάρες και σολάρες.

Το πουκαμισομέταλ εντωμεταξύ τι σε πείραξε; Δεν το καταλαβαίνεις το κόνσεπτ; Τον αμανικοραφτάκια τον ξέρεις; Τον βερμουδάτο; Ε, υπάρχουν και αυτά, πώς θα το κάνουμε τώρα; Και εγώ ακούω πουκαμισομέταλ και δεν ντρέπομαι καθόλου για αυτό (το Images and Words τι είναι δηλαδή;) και τα Τρανσάβαταζ μου αρέσουν, απλά είναι νάνοι μπροστά στους Savatage, γνώμη μου, γούστο μου και καπέλο μου και πάλι. Εγώ ξεκαθάρισα την θέση μου, το contrast της εποχής Oliva^2 με την εποχή Stevens είναι η μέρα με την νύχτα στο θέμα ΜΕΤΑΛ ΕΞΤΑΣΥ, Εγώ ζω για το Μέταλ κομμισάριέ μου όμως, για κάποιο λόγο το αγαπάω, ξέρω ποιοι είναι αυτοί οι λόγοι και μια αγαπημένη μπάντα έγινε μη-αγαπημένη - και όταν βλέπω το Wake of Magellan πάνω από το Streets και τo Εdge of Thorns κλπ (θυμάσαι…) ε, εγώ την αποψάρα μου θα την πω. Έτσι μου αρέσει. Δεν τα έχω ακούσει εγώ για την αγάπη μου στους Blind Guardian, τους Gamma Ray, τους Volbeat από κάφρους φίλους μου νομίζεις; Εκατό φορές παραπάνω από ότι μπορείς να φανταστείς. Τι θα πω; Ότι δεν έχουν τυρί οι Gamma Ray ή και χαζοχαρούμενα πράγματα; Αφού έχουν!

Οι παραγωγές κομπιουτεριζέ καρμπόν, τα φωνητικά με μηδενική προσωπικότητα καρμπόν και αυτά, η μίξη παντελώς αντίθετων εκφραστικών μέσων μόνο για το hook και το σουξέ στην μάζα, ΕΙΝΑΙ πληγές που πλήττουν τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα των κυκλοφοριών εδώ και πολλά-πολλά χρόνια. Για προσπάθησε να βρεις δίσκους των 80ς που έχουν τον ίδιο ήχο, ΔΕΝ γίνεται, ακόμα και οι Maiden ακούγονταν διαφορετικοί από δίσκο σε δίσκο. ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ, ΑΠΟΨΗ. Πάνε αυτά, έχει γίνει αποδεκτό ότι όλοι βασικά θα ακούγονται πάνω κάτω με τον ίδιο ήχο στα τύμπανα και τις κιθάρες, θα τραγουδάνε με την ίδια κωλοβαρετή φωνή και αυτό τώρα να μην το κράξουμε γιατί εσείς γουστάρετε Arch Enemy και Amon Amarth. Ε, συγγνώμη, μεγειά σας. Εγώ έχω υψηλότερα στάνταρ στον ήχο. Ακούω και εγώ πράγματα με κακή παραγωγή. Αλλά δεν θα γυρίσω να την πω στο άτομο που τα στηλιτεύει για την παραγωγή τους. Εσύ τώρα υπερασπίζεσαι τις παραγωγές αυτές ή τις φωνές αυτές; Ή απλώς τσαντίστηκες που τα έβγαλα στον ντάκο με γλαφυρό ύφος; (ε, έτσι γράφω, αυθόρμητα. Και προφορικά έτσι τα λέω).

Τέσπα. Αρκετά για σήμερα, με βαρέθηκα και ο ίδιος.

3 Likes

Ή αλλιώς, πόσα κλισέ της μεταλ κοινότητας χωρούν σε μια έκθεση 2000 λέξεων

όσο για τους Μεηντενάδες και ειδικά σε αυτό εδώ το φορουμ

2 Likes

Και για να μην παρεξηγηθώ αφού δεν θέλω ουσιαστικά να μπω στο τρυπάκι να ανοίξουμε ( ίσως έντονο) διάλογο

Σέβομαι απόλυτα τα παραπάνω ως ΑΠΟΨΗ , αλλά ως παιδί του της εποχής του ιντερνΕτ ( τόνος στο “ε” ) που ζει στο 2017 ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ούτε στο ελάχιστο τέτοια στερεότυπα περί “χαζοχαρούμενων”, βερμουδάτων, πουκαμισάτων μεηντεναδων vs μεγκαντεθαδων vs μεταλλικαδων

μάλλον , τελικά, οι 7 πληγές του μέταλ είμαστε εμείς οι ίδιοι οι μεταλλάδες

και για να τελειώνουμε, σεβαστό που δεν αρέσει σε κάποιους, ούτε εγώ τραβάω τα βυζΓια μου, αλλά αυτές οι παραγωγές είναι λόγω σουηδικής σχολής ( και βορειοευρωπαικής ίσως ) και όχι λόγω nuclear blast και λοιπών σατανιασμνένων εβραιοσκώληκων

Και αν μπαίνουν στην ίδια πρόταση οι Amon Amarth π.χ. μάλλον υπάρχει αλλεργία στο μοντέρνο, μιας και ακούγονται ακριβώς όπως πρέπει για αυτό που παίζουν

2 Likes

Όταν στο αμέρικα κάνανε γυαλισμένες/τσίτα παραγωγές στο μέταλ, οι σκανδιναβοί ακόμα παίζανε ντεθ και μπλακ.

Εν μέρει καταλαβαίνω τον καημό για την PG-13 εκδοχή της σκληρής μουσικής που πλασάρεται στο μέινστριμ, αλλά είμαι και άνθρωπος που εκτιμάει Limp Bizkit οπότε δε λέω κάτι παραπάνω.

Το κομμάτι συμπαθέστατο, σαφώς καλύτερο από το πρώτο σινγκλ του προηγούμενου. Στο βίντεο δυνατό γέλιο, όσο έχει τη στημένη πόζα η White-Gluz άλλο τόσο δεν την έχουν οι υπόλοιποι κι αυτό βγαίνει προς τα έξω. Γενικά τίποτα το συγκλονιστικό, χωρίς ιδιαίτερα παράπονα (αν και είχα μια μικρή ελπίδα ότι θα μαζεύανε λίγο το στίχο). Αλλά αυτό που ειπώθηκε και παραπάνω, για Arch Enemy μιλάμε.

1 Like

Tι στερεότυπα ρε παιδιά, έλεος, μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε.

Βερμουδάτο είναι μια περιγραφή για τον ακροατή γκρουβάτων πραγμάτων, χαζοχαρούμενο είναι αυτό που λέει ακριβώς (FREE TIME IS ONE OFTHE THINGS THAT I LIIIIKE) και πουκαμισομέταλ είναι μια κατηγορία μόνη της που όλοι κατάλαβαν αμέσως ποια είναι, η αντίθετη ακριβώς του αμανικοραφτάκια- - και τίποτα από αυτά δεν είναι να το πάρεις 100% σοβαρά και ακόμα περισσότερο προσωπικά εκτός και αν έχεις χόμπι να θίγεσαι προσωπικά (όχι εσύ, οποιοσδήποτε). Εν προκειμένω λέω για τους Savatage που είναι ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ, ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ, ΚΟΒΩ-ΦΛΕΒΑ-ΓΙΑ-ΠΑΡΤΗ-ΤΟΥΣ μπάντα που από ΕΤΣΙ έγινε ΓΙΟΥΒΕΤΣΙ και εξηγώ γιατί εμένα δεν μου αρέσει. Και εσύ μου λες ότι χωρίζω το μέταλ σε στερεότυπα λες και είμαστε στα 80ς.

Ακόμα χειρότερα σου δίνω την εντύπωση ότι είμαι ψεκασμένος να νομίζω ότι η Nuclear Blast αναγκάζει τις μπάντες της να γράφουν στον ίδιο ψευτόηχο ή μήπως εννοώ ότι η Nuclear Blast έχει μαζέψει όλα τα μεηνστρήμ μέταλ του είδους και ότι έχει καταντήσει μάστιγα στο μέηνστρημ μέταλ η ευκολία του κομπιουτερέ, τριγκαρισμένου ήχου;

Τέλος, αν οι Amon Amarth ορίζουν το ΜΟΝΤΕΡΝΟ καλύτερα να τα παρατήσω όλα να πάω να πεταλώνω μυρμήγκια στον Αμαζόνιο.

Παιδιά, ακούω Volbeat. Και Limp Bizkit (κάποια κομμάτια, δεν είναι και για δισκογραφία). Κάτι δεν έχετε καταλάβει.

1 Like

Δεν είμαι καθόλου φαν της μπάντας, αλλά το μωρό είναι ωραίο, τεσπα το κομμάτι έχει φοβερό αρχικό ριφφ αλλά το ρεφρέν είναι σαν να ακούς Gamma Ray και μάλιστα των κακών στιγμών τους. Καλά και το σημείο με το πιανάκι είναι από αυτά που ντρέπομαι να βάλω στους φίλους μου :stuck_out_tongue: Κοντεύει 2 εκατομ. views, μαγκιά τους

Ποτέ δεν έπιασα το λόγο που οι Limp Bizkit αναφέρονται ως παράδειγμα κακής μπάντας.
Ποτέ δεν έπιασα το λόγο που οι Amon Amarth θεωρούνται καλή μπάντα.
Maiden εντάξει καλοί είναι.
Από Arch Enemy το μοναδικό album που γουστάρω πολύ είναι το Anthems of Rebellion, τα υπόλοιπα όχι μόνο δεν τα αντέχω, με εκνευρίζουν κιόλας.

2 Likes

Καλοί οι Limp Bizkit . Ήταν απ τις μπάντες που με 2-3 τραγούδια τους , μεγαλώσαμε ( βασικά να 'ναι καλά το WWE που έκανε biker την περσόνα του Undertaker )

Μέχρι εκεί, κατα τ 'άλλα :grin:

Α το είπε ο Zakk? Ε εκείνη την εποχή του τρώγανε τα λεφτά μάλλον, γι’ αυτό…

2 Likes

όχι ήταν αλκοολικός

3 Likes

Ε τοτε αντε στους γουλφ σου .Απο γραφικούς χορτάσαμε και ειδικα απο μεταλλοπατερες. Περαστικα σου και γεια σου

OK φίλε μου, να’σαι καλά.

1 Like

Το ρεφρεν ειναι ωραιο,αλλα για κανενα κομματι των δεφλεπαρντ. :stuck_out_tongue: Υποψιαζομαι οτι ο δισκος θα εχει και clean vocal parts σε σημεια. Τα lyrics αισχος.

Spoiler: Jeff Loomis Didn’t Contribute Any Writing To ARCH ENEMY’s New Album

Arch Enemy has since announced its new album Will To Power, and in an interview with Journalist Malcolm Dome, guitarist and founder Michael Amott says Loomis didn’t contribute anything to the album. Not because he refused to contribute or because he couldn’t come up with ideas, but instead Amott says it’s because he was afraid Loomis’ style would change Arch Enemy’s sound.

“No. I mean, he’s a strong songwriter, but not in the style of Arch Enemy, I feel. He’s always writing and recording with his own stuff. He has a project called Conquering Dystopia, he has his solo stuff, [and] he obviously wrote most of the Nevermore stuff. I’ve always respected him, and continue to respect him, as a guitar player — he’s amazing and an amazing human being; he fits in perfectly. [There’s] a great chemistry [between us]. But, you know, I’ve always written most of the music, so it’s difficult to… I don’t really wanna change the sound of the band too much. The band sort of started around my songwriting and my ideas, and those continue to be the most dominant ones, I guess. But, you know, who knows [what can happen] in the future?”

http://www.metalinjection.net/latest-news/spoiler-jeff-loomis-didnt-contribute-any-writing-to-arch-enemys-new-album

Δηλαδη τον λουμη τον πηραμε για μπιμπελο και για να παιζει τα ετοιμα? Σαν να λεμε,παιρνω μεταγραφη τον μπεργκ για να ειναι αλλαγη στο παγκο.:joy:

όπως είχε πει και ο Ζλαταν " You bought a Ferrari & drove it like a Fiat "

3 Likes

Από τη στιγμή που αυτός είναι το αφεντικό και αυτός που πλερώνει… σεβαστό. Αν, μάλιστα, και ο Loomis το δέχεται, μια χαρά.

Αν το πάμε στο υποθετικό όμως, δεν ξέρω πόσους μη-πιστούς οπαδούς των ΑΕ θα χάλαγε η ιδέα να γράψει κανά ριφάκι ο Jeff από αυτά τα δολοφονικά που έχει γράψει ανά καιρούς. Μιλάμε για έναν κιθαρίστα/συνθέτη που έχει χαρακτηριστικό ήχο στο metal. Πόσοι τέτοιοι έχουν απομείνει στις μέρες μας;