Arsenal

Επιστροφή Κοκελέν και ντεμπούτο Ελνένυ. Άντε να δούμε…

Δεν το είδα το ματσάκι, αλλά πρέπει να ξεκούρασε κόσμο. Αρχίζει και γεμίζει σιγά σιγά το ρόστερ, τώρα μένει ν’ αποκτήσουν αγωνιστικό ρυθμό όλοι αυτοί.

Ο κόσμος που χρησιμοποιησε σήμερα ο Βενγκερ.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν παίξαμε πολύ καλά, μέτρια εμφάνιση. Δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα βέβαια (1 καλή φασή εκτός του γκολ θυμάμαι) και γενικά, ήταν ματς (ανα)προσαρμογής για αρκετούς παίκτες. Δεν ήταν κακή εμφάνιση, περισσότερο μη πειστική θα την χαρακτήριζα, δεν πιάσαμε ρυθμό και δεν κυριαρχήσαμε.

Ελνένυ καλή εντύπωση μου έκανε. Αγχωμένος αλλά μάχιμος και με καλά τρεξίματα, έπαιξε σε κάπως ελεύθερο ρόλο στο κέντρο και ανέβαινε αρκετά μπροστά.

Ουσιαστικά μόνο τον Ζιρού δεν ξεκούρασε, που όμως δεν είχε παίξει σχεδόν καθόλου με την Τσέλσι. Ο Αλέξις πρέπει να πάρει παιχνίδια για να βρει ρυθμό (σκόραρε κιόλας) και ο Κοσιελνί με τιμωρημένο τον Μερτεζάκερ έπρεπε οπωσδήποτε να παίξει.

Ελνενυ
αν τον πηραμε για εξαρι δεν τον ειδα να κοβει καθολου. Αν τον πηραμε για οκταρι καπως αχρειαστος.

Ζιρου
δεν πηρε καμια προσπαθεια για να σκοραρει. Ολο φαντεζι πασες και τακουνακια προσπαθουσε να κανει. Στο γκολ του Αλεξις πετυχε παντως.

Τσαμπερλαιν
αισθητα καλυτερος

Αρτετα
Για συγκεκριμενες συνθηκες ηταν πολυ καλος μεχρι την τελευταια φορα που ειχε συνεχομενα παιχνιδια βασικος. Πλεον ειναι σαν παλαιμαχος.

Γκαμπριελ
Ακομη πιο ωριμος αυτη τη φορα.

Ιγουομπι
Γενικα θετικος ειναι αλλα δεν πιστευω οτι εχει μελλον. Αλλα κι αλλα ταλεντα δεν εχουν προχωρησει, δεν νομιζω οτι θα τα καταφερει αυτος.

Τσειμπερς
Μου αρεσει γενικα.

Ελνένυ μπορεί να παίξει και κόφτης και για εκεί προορίζεται νομίζω. Αλλά εδώ μου φάνηκε πως ο Βενγκέρ του έδωσε ελευθερία και άφησε τον Κοκελέν ως καθαρό αμυντικό χαφ. Αποκλείεται να τον πήρε για οχτάρι, δεν χωράει ούτε στον πάγκο άλλος.

Για τους άλλους έχω μερικές ενστάσεις στις περιπτώσεις των Τσάμπερλεϊν και Ιβόμπι/Ιγουόμπι. Ο μεν Τσάμπερλεϊν καλά έπαιξε και όντως καλύτερα από τις τελευταίες φορές αλλά υπήρχαν κάποια διαστήματα στο ματς που ήταν άφαντος, σε φάση να έχω ξεχάσει πως είναι στο γήπεδο. Ο δε Ιγουόμπι μου αρέσει αρκετά και θεωρώ πως μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι καλό.

ε αρα για chamberlain συμφωνουμε

Ιγουόμπι λεγεται το εψαξα πριν το γραψω :stuck_out_tongue:

Απο τη σωματοδομη του ακομα που ειναι σαν οδοντογλυφιδας μου φαινεται οτι ακομα και στη περιπτωση που κανει καποια καλα παιχνιδια, μολις αρχισουν οι αντιπαλοι να του δινουν περισσοτερη προσοχη και τον παιξουν πιο σκληρα, θα τον εξαφανισουν.
(μακαρι να διαψευστω φυσικα)

Εμένα ο Ιγουόμπι με εντυπωσίασε και μου αρέσει περισσότερο απ τον φλύαρο τσαμπερλαιν. Μου μοιάζει πολύ δεμένος με την ομάδα σαν τον κάμπελ.

Α) Walcott πάγκο και εκεί να μείνει.

Β) Μερτεζάκερ γιατί πάγκο και Γκάμπριελ βασικός; Δεν με χαλάει απαραίτητα, εντύπωση μου κάνει.

Γ) Ελνένυ γιατί πουθενά;

Α) Συμφωνούμε.
Β) Υποθέτω γιατί ο Μερτεζάκερ δεν έχει παίξει ουσιαστικά στα δύο τελευταία και έχασε έτσι τον ρυθμό του.
Γ) Επειδή ξεκουράστηκαν Φλαμινί και Ράμσει στο κύπελλο. Σίγουρα θα μπει στο δεύτερο.

Στα του αγώνα, είναι απαράδεκτη η εικόνα μας. Νίκη, έστω και με ένα 1-0 στο 90’, αλλιώς χαιρετάμε από σήμερα.

Ελνένυ δεν είναι ούτε στον πάγκο, για αυτό ρωτάω.

Κακό πρώτο ημίχρονο, άντε να δούμε. Μπαίνει Walcott, ωχ.

Ναι, σωστά δεν είναι. Έχει τον Κοκλέν όμως, ίσως ένας ακόμα μέσος να μην χώραγε.

ΤΙ ΕΧΑΣΕΣ ΠΑΛΙ ΡΕ ΓΟΥΟΛΚΟΤ?!

Καλά ο τέρμας τους μας κάνει πλάκα σήμερα…

ο ελνενυ χτυπησε στην προπονηση και ξεκουραζεται

εδω ο φορστερ πιανει και τα αουτ

παιδια σφυριξε τη ληξη με την μπαλα να ειναι μεσα στην περιοχη τους

και ειμαστε τεταρτοι

Το ότι σφύριξε την λήξη ενώ η μπάλα ήταν στην περιοχή της Σαουθάμπτον είναι το πρόβλημα ; δεν μπορούσαν να φτάσουν στην περιοχή . Και οι άλλοι γέμιζαν όλο το γήπεδο πολύ εύκολα . Πραγματικά πως τα έχει καταφέρει ΚΑΙ φέτος έτσι η αρσεναλ; τουλάχιστον να πάρει το πρωτάθλημα η Λέστερ και όχι η Σίτι.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν πειράζει παιδιά, υπάρχει και το Τσάμπιονς Λιγκ. :tomato:

Καμιά δικαιολογία και ο μόνος που δεν φταίει είναι ο Οζίλ. Αλίμονο, αν τα ρίξουμε στον καλύτερό μας παίκτη επειδή δεν έβρισκε στόχο με τίποτα σήμερα. Και πάλι ήταν μακράν ο καλύτερος.

Είναι προφανές πως δεν μπορούμε να κάνουμε δύο καλούς γύρους μέσα σε μία χρονιά. Φέτος είχα μια ελπίδα, επειδή πηγαίναμε καλά με πολλές απουσίες, αλλά πού. Ξέρω ότι μαθηματικά είναι αστείο να συζητάμε για απώλεια τίτλου από τώρα στο -5, αλλά απλά δείτε το πρόγραμμά μας - όλα τα ντέρμπι τα έχουμε εκτός.

ειναι και αυτο

μια χαρα ηταν η αρσεναλ σημερα απο δημιουργια ευκαιριων. Παρα πολλα μπορουσαν να ειχαν μπει (πλασε στο γαμα Ζιρου, διπλη ευκαιρια Γουολκοτ, κεφαλια Σαντσεζ, τετ α τετ σαντσεζ μετα το ενα δυο με οζιλ, προβολη οζιλ στο πρωτο ημιχρονο, τετ α τετ οζιλ και διαφορα αλλα)

Πάλι πουθενά ο Ελνένυ, ο οποίος νομίζω είναι διαθέσιμος. Πάλι βασικός Φλαμινί και πάγκο ο Κοκελέν. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί.

Επίσης, ο Γκάμπριελ τρώει τη θέση του Μερτεζάκερ; Ενδιαφέρον.

Έχουμε ακόμα μία ευκαιρία στο παιχνίδι της χρονιάς με τη Λέστερ την ερχόμενη αγωνιστική. Χρωστάνε μια καλή εμφάνιση. Έχει και Σίτι-Τότεναμ, ο κακός χαμός δηλαδή.