Arsenal

Kαλώς ή κακώς, όσο και αν συμπαθεί την Arsenal κανείς ή όχι -εγώ θυμάμαι από τότε που έβλεπα μπάλα και premier, δηλαδή περίπου το '95 όντας πιτσιρικάς, την μισούσα σχεδόν:p - και ασχέτως τι πορεία πήρε η ομάδα τα τελευταία 10 κοντά χρόνια -με τις λάθος κινήσεις του Arsene, την μη ανάδειξη νέων ταλέντων, τις πωλήσεις key players κτλ-, ο Wenger είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο στον παγκόσμιο ποδοσφαιρικό χάρτη και μαζί του ίσως τελειώνει και ο τελευταίος μεγάλος προπονητής της παλιάς σχολής, για εμάς τους 30κάτι σήμερα…
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Ferguson, για εμένα πάντα, έκαναν την Premier league αυτό που είναι σήμερα -ή τέλωσπάντων μέχρι και το '12-'13 γιατί η κατάσταση έχει χειροτερεύσει με όλα τα πετρέλαιο - χρήματα και τους μανατζαρέους και τις ψευτοβεντέτες που σκοτώνουν την ουσία του αθλήματος κάθε Κυριακή- και μου έδωσαν ξεκάθαρα τις καλύτερες ποδοσφαιρικές σεζόν που έχω δεί στη ζωή μου σε οποιοδήποτε πρωτάθλημα, από το '95-96 μέχρι και το 2008 σερί… ειδικά τα 90ς ήταν μια πραγματικά μαγική εποχή…
Γιατί καμία αξία δεν θα είχε η νίκη πχ του '99 στην παράταση μέσα στο Λονδίνο για τα ημιτελικά του κυπέλλου, αν δεν παίζαμε με την επίσης καλύτερη μακράν ομάδα του νησιού τότε…
Wenger μεγάλος μάνατζερ και μάστορας στα ταλέντα, κύριος στο πάγκο και φινέτσα στις συνεντεύξεις… όσο θυμάμαι τις κόντρες με Φέργκι και τις ατακάρες εκατέρωθεν, σκέφτομαι κάτι μουρίνιο και γκουαρντιολές vs the world σήμερα και γελάω… αυτοί ήταν Άντρες :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

anyway, αν και στην απέναντι όχθη, στεναχωρήθηκα σαν να φεύγει ένας σπουδαίος προπονητής/παίκτης από την ομάδα μου…
Όπως έγραψε και πριν μερικές ώρες στο twitter o Gary Neville:
‘‘Arsene Wenger built the best teams that I played against in English Football .The 98 team was Amazing.The biggest compliment is that he played football that made us change the way we played against them. He now deserves the most incredible send off from all in the coming weeks.’’

υγ. Αν και αρχικά δεν υποστήριζα κάτι, μακάρι να πάρει η Arsenal το UEFA, πραγματικά… όχι γιατί θα είναι κρίμα να μην πάρει ένα ευρωπαικό τιτλο ο Wenger - δεν τον έχει ανάγκη, οι Invincibles θα είναι πάντα Invincibles-, αλλά για να δω τυχόν δηλώσεις Ferguson μετά την απονομή :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

3 Likes

Καλά τα λέει ο Θέμης.

3 Likes

παιχνιδι απο τα παλια σημερα η αρσεναλ :neutral_face:

το πρώτο ματς με την ατλετικο και το σημερινο δευτερο ημιχρονο αντικατοπτριζουν αυτο που βλεπουμε τα τελευταια 10 χρονια.

Η Αρσεναλ δωρισε στον Βεγκέρ το χρυσό τρόπαιο των Invincibles

1 Like

Το νεο μου πουλεν

εντυπωσιακος στο φιλικο σημερα με την ατλετικο

Πότε πήρε μεταγραφή ο Friedman και δεν το μάθαμε? Τρελά σόλο στο χορτάρι…


` https://streamable.com/w2lel

Πρώτοι μηνες με Emery:

Αμυντικα προβληματα συνεχιζουν να υπαρχουν κυριως λογω των κακων σεντερ μπακ. Ο Σωκρατης ειναι ισως ο καλυτερος. Αρκετα συνεπης και παιζει στο μαξιμουμ των δυνατοτητων του αλλα αυτο δεν ειναι αρκετο για την Αρσεναλ. Ο Μουσταφι ειναι το ιδιο τσαπατσουλης οσο περυσι. Ο Χολντινγκ εχει ανεβει αλλα προς το παρον δεν ειναι για παραπανω απο μπακαπ. Μπεγεριν/Μονρεαλ στα γνωστα τους καλα στανταρ αλλα ακομα περιμενουμε το βημα παραπανω απο τον πρωτο ενω βλεπουμε πτωση λογω ηλικιας στον δευτερο.

Ο Τσεχ μεχρι τον τραυματισμο του εκανε πολυ καλη σεζον ως shotstopper αλλα ειχε προβληματα στο να παιξει την μπαλα με τα ποδια. Ο Leno δινει σιγουρια στο δευτερο κομματι και εχει κανει επισης καποιες καλες αποκρουσεις.

Στο κεντρο ο Τορειρα ειναι σκυλι. Ο Τζακα δεν εχει δειξει μεγαλη βελτιωση και υπαρχει παλι ελλειψη συγκεντρωσης στο παιχνιδι του αλλα δυστυχως ειναι απαραιτητος για να περναει η μπαλα μπροστα. Ο Γκουεντουζι πολυ ελπιδοφορος και εχει περασει σε σειρα προτεραιοτητας τον Ελνενι που το πιο δυνατο του στοιχειο ειναι απλα η ανακυκλωση κατοχης.
Δημιουργικα Οζιλ και Ραμσευ ειναι σε πολυ ρηχα νερα με μερικες εκλαμψεις. Ο Μκιταριαν ειναι αρκετα ουσιωδης αλλα υπαρχουν περιοδοι που χανεται και ο Ιγουομπι ειναι ο παικτης με την μεγαλυτερη βελτιωση. Μοιραζει ποδιες σε καθε αγωνα αλλα κι αυτος εχει δρομο ακομα.
Παρα τις λιγες φασεις που γινονται το καλο ειναι οτι ειναι αρκετα ποιοτικες και οι Ομπαμεγιανγκ, Λακαζετ ειναι εγγυηση μπροστα.

Λιχτσταινερ, Γουελμπεκ και Σμιθ Ροου ειναι επισης θετικοι. Εχω καποια ερωτηματικα για Κολασινατς.

Γενικα υπαρχει δυσκολια στο πρωτο γκολ αλλα ευκολια στο να μεγαλωσει το προβαδισμα με αντεπιθεσεις. Οι πιο χαρακτηριστικες διαφορες με τα τελευταια χρονια του Βεγκερ ειναι: Παιχνιδι απο πισω και ενεργο πρεσσινγκ μπροστα (και στα δυο θελουμε δουλεια αλλα εχουν αποδωσει ηδη), ολες οι σεντρες γινονται χαμηλα στο πεναλτι (χαρακτηριστικο το ματς με την Τσελσι), η ομαδα νικαει ακομα και οταν ειναι μετρια/κακη γι’ αυτο και οι εννια συνεχομενες νικες χωρις να πειθει ιδιαιτερα.

2 Likes

ΜΑΤΣΑΡΑ απο Οζίλ σημερα
https://www.clippituser.tv/c/qvlvpz
https://www.clippituser.tv/c/nbnbvr
https://www.clippituser.tv/c/ryxyrx

κατα τα αλλα επιβεβαιωθηκαν αρκετα απο αυτα που ειπα πανω. Αμυντικα προβληματα που φανηκαν στο πρωτο ημιχρονο. Ευκολο ανοιγμα του σκορ στο δευτερο. Ακομη μια καλη αποκρουση απο Λενο. Ακομη μια ποδια απο Ιγουόμπι και πολυ καλη εμφανιση. Δεκατη συνεχομενη νικη και συνεχιζουμε. Η ομαδα χρειαζεται βελτιωση σε πολλα αλλα το οτι υπαρχει υψηλο ηθικο δεν ειναι καθολου μικρο πραγμα.

τι εκανε στο 3-1, μαγικος οζιλ. οταν θελει ο ατιμος ειναι παιχτουρα. αλλα εχει πολλα σκαμπανεβασματα. μακαρι να συνεχισει ετσι, να ανεβει κι αλλο η ομαδα. παμε για καλα πραγματα φετος.

οζιλ :heart_eyes:
https://streamja.com/24gk

τιτίκα

3αρα στην Μπατε. Και για τους 8 παίζει με την γαλλική Renne. Με τον Ozil τι γίνεται?? Παίζει να φύγει από Arsenal?

Το θέμα με τον Οζίλ είναι περίεργο γι’ αυτό καλύτερα να δούμε πώς είναι ο Σωκράτης χαρούμενος

1 Like

Α ρε παιχτουρα

:pensive:

Κλασσικη Arsenal

Δευτερος που ανακοινωνεται. Μου αρεσουν οι μεταγραφες μας φετος (αναλογικα με το μπατζετ).