Avenged Sevenfold

Μεγάλο «πακέτο» έφαγαν οι Avenged Sevenfold στην πρώτη τους headline εμφάνιση στο Hellfest

To βράδυ του Σαββάτου οι Avenged Sevenfold έπαιζαν για πρώτη φορά στην καριέρα τους ως headliners στο Hellfest της Γαλλίας και μάλιστα ήταν η τρίτη συνεχόμενη βραδιά που εμφανίζονταν ζωντανά, αφού είχαν προηγηθεί το Graspop Metal Meeting την Παρασκευή και το Copenhell την Πέμπτη.

Γενικά σε αυτή την ευρωπαϊκή περιοδεία που περιελάμβανε εμφανίσεις σε φεστιβάλ, είχαμε διαπιστώσει από τα βίντεο ότι κάποια θεματάκια τα είχε ο M. Shadows με τη φωνή του, δεν ήταν όμως κάτι που επηρέαζε την εμφάνιση τους, απλά δεν έπιανε τη συνηθισμένη υψηλή απόδοση του.Όλα αυτά μέχρι το Σάββατο.

Το συγκρότημα βγήκε στη σκηνή μετά από ένα tribute στον Vinnie Paul, με φωτογραφίες του στις οθόνες και το Walk των Pantera να παίζει από τα ηχεία, ενώ στις αρχές της εμφάνισης τους του αφιέρωσαν και το Hail to the King.

H φωνή του Shadows είχε ήδη αρχίσει να παίρνει την… κατηφόρα, μέχρι που στο So Far Away έγινε απόλυτα εμφανές ότι δύσκολα θα μπορούσε να συνεχίσει.

Ο τραγουδιστής του συγκροτήματος, παραδέχτηκε στο κοινό την αδυναμία του και ανέβασε έναν οπαδό στη σκηνή για να τραγουδήσει το Nightmare. Το θετικό για το συγκρότημα ήταν ότι το πρόβλημα του παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, η φωνή του δεν έκλεισε τελείως και με υπερπροσπάθεια κατάφερε να ολοκληρώσει τη συναυλία.

Ήταν σίγουρα μία πολύ άτυχη στιγμή για τη μπάντα που έχει καταφέρει με σκληρή δουλειά να αποκτήσει status headliner σε όλο και περισσότερες χώρες και το κοινό φάνηκε να εκτιμά τη έντιμη στάση τους στη δύσκολη αυτή βραδιά.

Δυσκολη στιγμη να χανεις τη φωνη σου onstage και να προσπαθεις να σωσεις οτι σωζεται.:roll_eyes::hushed:

Διαβασα τριγύρω αρκετά αντίστοιχα σχόλια, μου πέταξε προτεινόμενο το youtube το pro-shot του MIA από το Hellfest και το έβαλα από περιέργεια, περιμένοντας τα χειρότερα. Ομολογουμένως ακούγεται παιδεμένος ο Shadows, τα σκληρά δεν τα δοκιμάζει καν, και σύγκριση με τούτο το έπος προφανώς δε παίζει.

Το ουσιώδες είναι ότι σε μέτρια (?) βραδιά η μπάντα κάνει πλάκα στο σύμπαν. Μπασάρα και σολάρες καλύτερα κι από δίσκο, στο “walk the city lonely, memories that haunt are passing by” η τρίχα κάγκελο και ΤΙ ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΔΙΑΟΛΕ.

Εδιτ: μόλις είδα Eternal Rest από Hellfest, μας δουλεύετε μωρε. * βάζει-Waking-the-Fallen-με-τέρμα-ήχο *

1 Like

10 χρόνια έκλεισε αυτή η δισκαρα

5 Likes

Ε ναι.

Πρέπει να το έχω ρίξει δέκα φορές σε τούτο το φόρουμ ανά τα χρόνια, ας μπει άλλη μία, επετειακή.

Όλη η αλήθεια για όλα, εδώ:

5 Likes

Άργησα να τους ακούσω και ασχολήθηκα κυρίως με αφορμή το θάνατο του Jimmy (την ημέρα των γενεθλίων μου) πριν μία δεκαετία. Μετανιώνω που δεν εντρύφησα νωρίτερα, το Nightmare είναι το αγαπημένο μου. Προσωπικές αδυναμίες είναι τα Fiction και Save Μe.

6 Likes

God Hates us και τα μυαλά στο μίξερ

Πολύ ωραίος δίσκος που με έκανε να ασχοληθώ με την μπάντα γιατί τον άκουσα σχετικά τυχαία και κόλλησα

4 Likes

Από προχθές στο ριπίτ.

Got nothing against you and surely I’ll miss you. Forever.

5 Likes

Σαν τον διάολο και εγώ χθες είχα βάλει το dvd lbc… Πόσο λείπεις ρε REV!!

1 Like

Χαζεύεις ωραία και καλά τουίτερ.

Εμφανίζεται χωρίς προφανή λόγο το αποκάτω κλασικό λάιβ.

Φωνάζεις φέρτε τους επιτέλους ελλάδα κι ας είμαστε όσοι στο βίντεο.

Παίρνεις ανάσα πετώντας λεφτά στην οθόνη.

Ξαναφωνάζεις και βγάλτε δίσκο επιτέλους.

To the days when nothing mattered.

3 Likes

Τον τελευταιο τους δισκο τον θεωρησα καπως μετριο,oποτε εχω καποιες απαιτησεις για κατι ανωτερο μετα απο τοσο καιρο.

Ζηρας για synyster gates,οχι και την καλυτερη γνωμη.

Μακάρι να μην το δει ο Synyster και επηρεαστεί/στεναχωρηθεί. Κι ο Kirk Hammett κρίμα να το δει επίσης.

5 Likes

λολ λολ λολ

Ειναι λιγο χατζημεταλλας αυτος ο Ζηρας; Ουτε εγω τρελαινομαι για A7X (αν και θεωρω το City Of Evil απιστευτο δημιουργημα) αλλα ειναι καθαρα θεμα μουσικου γουστου και οχι γτ με χαλαει το ειδος που εκπροσωπουν και η εικονα τους. Βεβαια εγω γουσταρω και το nu οποτε…:joy::joy:.
Αλλα η κριτικη που κανει βγαζει ματι οτι εχει να κανει με αυτο που εκπροσωπει ο Gates και η μπαντα κατ’επεκταση και οχι τοσο με τις κιθαριστικες του ικανοτητες. Θα με ενδιεφερε η γνωμη του για τον Brian Welch.

Ναι να μας πει τη γνώμη του για τον Head !!

Ε ξερεις τωρα…
‘Ψιλοκαλος κιθαριστας αλλα δεν μπορουμε να ξεχασουμε το γεγονος πως ειναι ενας απο τους ιδρυτες του ‘χειροτερου’ sub-genre της metal. Η παρακαταθηκη που μας αφηνει εχει περισσοτερο αρνητικο παρα θετικο προσημο’

2 Likes

Επίσης αφιερώνει πολύ χρόνο στις τζίβες του αντί να βελτιώσει τα δάχτυλά του :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ο Ζήρας ρωτήθηκε και απάντησε , δεν είναι και κανένα ευαγγέλιο η άποψη του

Εμένα πιο πολύ με παραξενεύει - ενοχλεί που κάποιος ήθελε να ρωτήσει αυτό και όχι κάτι πιο ουσιαστικό μιας και τον θεωρώ έναν αξιόλογο δάσκαλο ηλεκτρικής κιθάρας :stuck_out_tongue: . Σε τέτοια θέματα ο λόγος του έχει κάποια αξία

1 Like

Έχοντας δει βίντεο από Κόλλια, Gus G, Σάκη και πόσους άλλους που έχουν κάνει μια τεράστια καριέρα, να μιλάνε με ΑΠΕΙΡΟ σεβασμό για άλλους μουσικούς, για τη σκηνή, για τους φανς κλπκλπ, απλά γελάω με τον Ζήρα που βγάζει βίντεο στη σειρά για να μας πει τη γνώμη του για τα πάντα σηκώνοντας τα φρύδια του. Καλά κάνει και τη λέει αφού τον ρωτάνε, αλλά αφού τη βγάζει στο yt καλά κάνουμε κι εμείς και τη σχολιάζουμε (!)

Δεν ξέρω αν είναι αξιόλογος δάσκαλος στην κιθάρα, πάντως αν έψαχνα εγώ δάσκαλο δε θα διάλεγα κάποιον που έχει πει “εμένα δε με νοιάζει αν ο μουσικός είναι ακροδεξιός αρκεί να μπλαμπλαμπλα”.

Tα “ο Χάμετ θα έκανε άλλη δουλειά αν δεν ήταν στους Μετάλλικα” και “όποιος κι αν ήταν στους Μετάλλικα θα ήταν διάσημος γιατί είναι οι Μετάλλικα” δεν τα λέει κανένας μουσικός που “ο λόγος του έχει κάποια αξία”, σόρυ κιόλας.

6 Likes

Αν θες να μάθεις ηλεκτρική κιθάρα είναι ένας πολύ καλός δάσκαλος και δεν αλλάζω άποψη

Αν θες να συνδυαστεί με αξιόλογο άνθρωπο βάσει του όσων ειπώθηκαν , σαφώς υπάρχουν καλύτεροι

Εγώ σε αυτά τα βίντεο τα σκιπαρω αυτά τα θέματα δεν ξέρω τι λέει . Θα τον ακούσω σε κάτι τεχνικό ή σε καποιο θέμα εξοπλισμού , αν με ενδιαφέρει

Ενταξει μωρε, κουβεντα να γινεται😁! Εγω αλλωστε κιθαρα δεν ξερω να παιζω οποτε δεν κρινω τον Ζηρα και τον καθε Ζηρα για τις ικανοτητες του ως κιθαριστας καθ’οτι ασχετος!
Απλα διακρινω σε καποιους κλασσικους μεταλλαδες μια ελιτιστικη αποψη οσον αφορα κατι σχετικα μοντερνο και το καυτηριαζω. Τον ρωτησε ο αλλος για τις ικανοτητες του Gates και αυτος επρεπε σωνει και ντε να απαντησει με το κλασσικο ναι μωρε ψιλοκαλος ειναι αλλα τι το θες αφου βαφει τα φρυδια, σηκωνει τα μαλλια και παιζει μεταλκορ!

2 Likes