Avenged Sevenfold

Hello everyone -
I realize that with the last record we stayed away from personally updating you guys with loads of information about how we were doing and about how the tours were going. We stayed away from doing too many interviews, radio and T.V. spots, trying not to overexpose ourselves. Not seeing ourselves everywhere and hearing about stupid shit we’ve said has generally made us happier people, much unlike the “City of Evil” record cycle. But I feel in doing so we have stopped communicating with the people that truly care about this band, the fans. So I’m gonna try to make these updates a little more frequently.

First I wanna say we had a great time touring this record. From the first tour in clubs, to headlining “Taste of Chaos”, to going out with Iron Maiden in Europe, to finishing it up with Buckcherry, Papa Roach, Burn Halo, Shinedown, Saving Abel and Rev Theory. We’ve made some great new friends and just had a great time playing to you guys every night. Rock on the Range and opening for Metallica in Mexico City were just added bonuses. We are gonna start rehearsing here in a couple days to get ready for Sonisphere over in the U.K and Ireland. We are looking forward to that.

We have been relaxing after almost 20 months of straight touring, but we have also been throwing around a lot of ideas for the new album. I think after we get back from the U.K. we will be able to fully get into this writing process. I’d hate to say more and start speculation and rumors this early in the process so thats all I’ll say about the album. Time flies and you’ll have a new record on your ipod before you know it, so be patient.

Since we’ve been home I’ve been working on a song with Slash for his solo album. It’s a killer track and he plays some of the most technical stuff I’ve ever heard from him.
But since it’s his record and not mine, more updates will have to come from him. “Waking the Fallen” went gold today and though we don’t talk about record sales much, this feels like a huge accomplishment. That record sold 3,000 copies the first week and is now well over 500,000 copies. In a day when music is virtually free, its a huge testament to the fans we have and the dedication they have given us for 10 years. Thanks guys and girls, we look forward to 10 more!

-Shadows

wooop!

To Sonisphere μαμει φετος, και κεινο το τουρακι με Shinedown ηταν επικο.

άκουγα ξανά το City Of Evil.

νταξ, έχει ΧΑΜΟ από εκπληκτικές ιδέες (riff, μελωδίες, δισκολίες, φωνητικές γραμμές).
δεν έχει ούτε ένα μέτριο τραγούδι.

μιλάμε για δίσκο που πατώντας σε βασικές heavy metal αρχες όπως αυτές των Maiden, ενσωματώνοντας τα 90’s βασικά συστατικά των riff των Pantera και μπολιάζοντας λίγο από την αισθητική (μουσικά και στυλιστικά) των Guns N Roses έχουν φτιάξει ένα κράμα φανταστικού σύγχρονου heavy metal.

Να ξεκινήσει κάποιος από το εισαγωγικό riff του Beast & The Harlot, τις μελωδίες και τις δισολίες του υπερχιτ Bat Country, να πάει στα πιάνα του Sieze The Day, στο εκλπηκτικό κλείσιμο με ακουστικές κιθάρες του Sidewinder ή στα πομπώδη μέρη του Strength Of The World;

Super λέμε.

Kαλα λεμε υπηρξα τεραστιος fan τους αλλα τωρα εχω φυγει για πιο heavy ηχους με αποτελεσμα να εχω να τους ακουσω απο 6μηνο και βαλε.Αγαπημενα τραγουδια σχεδον ολα απο τη μετα-City of Evil εποχη.

Απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα ακουσα το Unholy confession και ΚΟΛΗΣΑ!

Ακριβώς αυτό.

Περίμενα πώς και πώς να το βάλουν στις προσφορές εδώ για να το τσιμπήσω.

Λίγους 00s δίσκους έχω λιώσει όσο αυτό.

+1 και εγω το άκουσα πρόσφατα και με ξανα πόρωσε…ειναι φοβερός δισκος!!
κρίμα που το ομώνυμο δεν ηταν στα ιδια επίπεδα…

http://www.rocking.gr/article6823.php

δεν ακουω γεροντια να μη μου πεθαινουν, και τωρα αυτο :frowning:

ας αναπαυθει εν ειρηνη λεπον, ταλαντουχος πολυ

WTF?8O
Δεν τους είχα και θεούς ας πούμε, αλλά γούσταρα αρκετά παλιότερα.
Κρίμα να πεθαίνει τόσο νέος άνθρωπος.
R.I.P. :frowning:

φοβερά στενάχωρο. ήταν και πραγματικά καλός drummer.
τι να πεις…

Πραγματικα κριμα… Οντως ταλαντουχος ντραμμερ και ειχε προοπτικες. Ηταν και μικρος. Ξερουμε τωρα αν θα διαλυθει το γκρουπ ή οχι? Γιατι το City Of Evil μου αρεσε πολυ και θεωρω πως εχουν την δυνατοτητα να προσφερουν περισσοτερα πραγματα.

Kρίμας. :frowning: Νομίζω μαζί με τον κιθαρίστα ήταν ο πιο ταλαντούχος της μπάντας και την ανέβαζε λέβελ.

Όποια κι αν είναι τα αίτια του θανάτου, είτε είναι φυσιολογικά είτε όχι, έχει παραγίνει το κακό με τους θανάτους νέων ανθρώπων (και στη μουσική). Απότι φαίνεται έχει πολύ φθορά το πράγμα για μια σούπερ επιτυχημένη μπάντα όπως οι Α7Χ και είναι δύσκολη η ψυχοσωματική διαχείριση της πίεσης από τη βιομηχανία.

πολλα κριμα…τι να πεις.

Μπήκα για να διαβάσω για το παιδί που πέθανε (RIP), τραγικό να φευγει κανείς σε τέτοια ηλικία. Παρόλα αυτά και καθώς δεν τους είχα ακούσει ποτέ, μου κέντρισε την περιεργεια το αρχικό ποστ του 1979 ωστε να το κάνω τώρα…

bump γιατι ετσι. γιατι πρεπει να το γραψω.

oh, dear god…

Αυτη η μπαντα εξελισσεται σε ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟ ερωτα…
Πρωτη φορα τους ακουσα πριν καμποσους μηνες θαρρω, οταν εβαλε ο Γιασονας το Afterlife στην ‘εκπομπιτσα του =Δ’, κι επειδη μου εκανε εντυπωση το τραγουδι ζητησα ινφο. Ε μετα κατεβασα ενα αλμπουμ (το waking the fallen ), μου αρεσε, κατεβασα και τα υπολοιπα και τοτε τους ξεχωρισα.Ελπιζω το νεο αλμπουμ να κυμαινεται στο ιδια -και γιατι οχι καλυτερα- επιπεδα με τους προκατοχους του (‘We have been focused on only one thing, writing and preparing to record what to me is our most personal and epic Avenged Sevenfold album…This album will definitely take you on a very dark journey…’ ελεγε ο Zacky, για να δουμε!)
Ειχα κολλησει καπως και το καλοκαιρι, αλλά τωρα πια το κολλημα ειναι επικων διαστασεων. Τους ακουω σ-υ-ν-ε-χ-ε-ι-α, εχω επιβαλλει το νομο A7X ακομη και στη δουλειά. :stuck_out_tongue:
Τι να πω. Οτι το ομωνυμο και το City of Evil ειναι εκπληκτικες δισκαρες με γαματες συνθεσεις, γαματα σολο, ριφφ, φωνητικα, ντραμς, και ο,τι αλλο θες? θα το πω. Οτι ο Synyster Gates ειναι θεος? Θα το πω. (τι τεχνικη εχει ο ανθρωπος -ας ειναι καλά κι η jazz οπως λεει ο ιδιος-, τι υπεροχα σολο κανει, σε συνδιασμο δε με τον Zacky κεντανε. Αγαπη μεγαλη.Πολυ. Παρα πολυ.) Να πω για τον M.Shadows οτι τον θεωρω απο τους καλυτεροτερους νεους φροντμεν? Το λεω. Εξαιρετικη φωνη, επιβλητικη παρουσια -δε τον καταπινει η σκηνη- & ξεσηκωτικος. Το ιδιο καλος και στα σκρημο και στα πιο μελωδικα σημεια. Να πω και για τον αδικοχαμενο Jimmy ποσο υπερταλαντουχος ηταν και ποσο θα λειψει? Ας το πω κι αυτο =(
Γενικά, το μουσικο μερος, το ολο στυλ που πλασαρουν (ας το κοροιδευουν πολλοι, χου κεαρς.), το ατιτιουντ (ον στεηντζ και μη), οι δηλωσεις που διαβαζω κατα καιρους, τα βιντεο… Ε ολα αυτα, τα παντα, με κανουν να τους παω με χιλια. Κι επειδη στο βαρβατο τρου μεταλ Ελλαντα δε λενε να τους φερουνε (μαλλον θα φταιει η ηλικια, να μεγαλωσουν πρωτα τα παιδιά…) θα καμω ο,τι περναει απ’το χερι μου να μαζεψω τα ρημαδολεφτα να παω να τους δω στο εξωτερικο καποια στιγμη με τις σωστες συνθηκες (καλως εχοντων των πραγματων). Ε μα δε μπορω, βλεπω το λαηβ απο το Long Beach και σκαω. Με αυτο τον καημο θα παω ρε. (οκ, αυτος ειναι ενας απο τους πολλους) :blues:

εδιτ. και δεν υπερβαλλω.

1 Like

νταμπλ ποστ, γιατι :
A7X ENTERS STUDIO WITH MIKE PORTNOY
λινκ, λινκ
http://www.avengedsevenfold.com/news/a7x-enters-studio-mike-portnoy

ελπιζω να μην theaterίσουν…:lol:

Λεπόν.
Για τους λίγους που ενδιαφέρονται στις 18 Μαιου θα κυκλοφορήσει το πρώτο single από το επερχόμενο αλμπουμ των avenged, με τίτλο ‘Nightmare’
Δωθε το πρηβιου
http://download.wbr.com/a7x/nightmare/index.html

Πιασαρικο ακουγεται, ελπιζω στα επιπεδα των 3 προηγουμενων και αυτο

ιδού το σινγλ δεν ξέρω πόση ώρα θα είναι απάνου γιατί αναμένεται να γίνουν τα απαραίτητα κλοπιραιτ κλειμς και τα ρέστα. Ο δίσκος από ότι είπαν θα ονομάζεται και αυτός nightmare.

καλούτσικο το πρώτο δείγμα αναμένουμε και τα υπόλοιπα:)