Avenged Sevenfold

κορυφαίος ο Flynn.
δεν έχει και άδικο εδώ που τα λέμε

Γέλασα πολύ χθες που το διάβασα αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, το ότι έφτασαν σε αρκετές χώρες στο νούμερο 1 των charts σίγουρα θα δημιουργήσει πολλές ζήλιες. Επιμένω, μαγκιά τους, θα δούμε αν αντέξει και στον χρόνο…

δεν είναι ζήλια όταν ο άλλος λέει αλήθειες…

You should read between the lines…

οκ. το αλλάζω. δεν εχει τόση σημασία η ζήλια του άλλου όταν οτι λέει είναι αλήθεια

Έτσι θα συμφωνήσω :slight_smile:

Νομίζω ότι οι Machine Head έχουν αποδείξει (The Burning Red) ότι ΑΝ θέλουν μπορούν να γράψουν ποιοτικότατα hits που με το κατάλληλο promotion πάντα μπορούν να εκτοξευθούν στα charts. Και μην πεταχτεί κανένας και πει ότι “ναι, ξέρεις, το nu metal πέθανε”, γιατί οι κομματάρες είναι κομματάρες ασχέτως μόδας. Και, καλώς ή κακώς ο Flynn έχει κάνει αρκετά στο χώρο του metal για να μπορεί να μιλάει και λέει παρόμοιου τύπου ατάκες.

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα ζήλειας λοιπόν, πόσοι από εμάς δεν έχουμε σκεφτεί τα ίδια ακριβώς πράγματα? Την αλήθεια είπε ο άνθρωπος και καλά έκανε και την είπε γιατί η γνώμη του έχει και ένα Α εκτόπισμα.

τυχαια μπηκα στο θρεντ και διαβασα το ποστ του flynn και εβαλα ν ακουσω κανα κομματι
δεν ακουγεται ρε σεις αυτο το πραμα, και φτασανε αυτοι ν.1; #-o

Δεκάδες άμουσοι αντιγραφείς ανεβαίνουν κάθε χρόνο στα charts, so fucking what δλδ που ανέβηκαν και οι avenged? Είναι αισχρό, φαιδρό και θρασύ αυτό που κάνουν σε αυτό το άλμπουμ δε πα να συμφώνησαν μεταξύ τους οι δισκογραφικές και οι καλλιτέχνες περί copyright κλπ δεν παύει να είναι αισχρό, όπως είναι άλλωστε και η πλειονότητα της pop αλλά εδώ οι ανεκδιήγητοι χρησιμοποίησαν μερικά από τα πιο δημοφιλή metal riffs, bridges, background μελωδίες κλπ και έχτισαν πάνω τους ότι πιο αισχρό και θρασύ μπορούσαν να κάνουν για να βγάλουν φράγκα. Αυτο που με ενοχλεί ακόμα περισσότερο είναι ότι τα τσακάλια των δισκογραφικών χρησιμοποιούν τον “αλγόριθμο” του “best selling metal” τόσο απροκάλυπτα και δικαιώνονται και από τα charts και τις πανστρατιές μουσικά ανιστόρητων νέων (τους οποίους δεν κατηγορώ φυσικά) οι οποίοι είναι και το target group της εκμετάλλευσης προφανώς. Σκατά στα μούτρα τους και στις τρίχες τους όπως είπε και κάποιος συμφορουμίτης. Σκατά και στους πανύβλακες που έχουν γεμίσει με σχόλια το youtube του στύλ “chill out, stop whining and enjoy the music”, ΤΡΑΒΑ ΓΑΜΗΣΟΥ ΡΕ ΒΛΑΚΑ ΑΝΙΔΕΕ, ΑΓΡΑΜΜΑΤΕ ΧΙΠΠΥ, ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥΤΣΟ ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΒΟΛΤΑΙΡΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ.

Αγαπάμε Flynn, αλλά η μεταλλοπατεροσύνη στο συγκεκριμένο ποστ χτυπάει μέγιστο. Τουλάχιστον πέτυχε τους “κλεμμένους” και δεν έμεινε μόνο στους Metallica. Ομολογουμένως βέβαια, κάπου στη φάση που έλεγε για κλεμμένους στίχους, Bush και Trivium έφυγε από το πεδίο της λογικής μου, αλλά λεπτομέρειες.

Κατά τα άλλα ο δίσκος μια χαρά είναι, σίγουρα όχι ο καλύτερός τους, αλλά στο επίπεδο του ομότιτλου τουλάχιστον. Δυνατά κομμάτια, με εξαιρετικές κιθάρες, κάπως πιο συμβατικά ντραμς και πιασάρικα ρεφραιν. Προφανώς υπάρχουν κι αρκετές στιγμές που μπορεί να φέρνουν στο μυαλό άλλα, μεγάλα συγκροτήματα, είναι όμως προσαρμοσμένες στο ύφος της μπάντας και δοσμένες με τέτοιο τρόπο που δένουν μια χαρά σα σύνολο.

Και στην τελική, έξι δίσκους έχουν βγάλει, δε θα τους καταδικάσω κιόλας γιατί πόσα χρόνια μετά το City of Evil αποφάσισαν να κόψουν τα πολλά δίκασα και να βάλουν παραπάνω απ’ όσο συνήθως από τις επιρροές τους στο αποτέλεσμα. Με τους Evile ή τους Enforcer πχ δεν τρέχει τίποτα, επειδή είναι (τρου)μεταλλάδες και “underground”, αλλά οι Sevenfold είναι ποζέρια και σε μεγάλη δισκογραφική και να τους ρίξουμε την πυρά. Γιατί όχι.

Εντάξει, πιστεύω τους αδικείτε . Λέτε όλοι ότι αντιγράφουν τους Metallica και τους GNR και τους AC/DC. Αλλά δεν είναι έτσι ρε παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι [U][I]αντιγράφουν και τους Iron Maiden[/I][/U]

συγκροτημα ανεκδοτο

α ναι και φωτια στον φλυνν που υπεδειξε το προφανες.

Ο Έλληνας οπαδός της metal μουσικής έχει μια τάση να αντιμετωπίζει κάθε μπάντα που κάνει επιτυχία εχθρικά, λες και “τρώει το μπιφτέκι” της δικής του αγαπημένης μπάντας.

Αυτό, σε συνδυασμό με μια δεδομένη παρελθοντολατρεία που γενικά κυριαρχεί, μας κάνει να κοιτάζουμε καχύποπτα κάθε τι καινούργιο κάνει μεγάλη επιτυχία. Βέβαια, αργήσαμε λίγο να τα βάλουμε με τους A7X…

Οι A7X ήταν μπάντα που χτύπαγε νο.1 από την εποχή του “City Of Evil”, δεν περίμενε ούτε τον Portnoy, ούτε το φετινό άλμπουμ για να κάνουν την επιτυχία που έκαναν. Αλίμονο, αν στην μέχρι σήμερα πορεία τους πει κάποιος ότι δεν είχαν αναπτύξει τον δικό τους μουσικό χαρακτήρα ή ότι δεν έχουν κινηθεί σε διαφορετικούς ήχους σταδιακά.

Στο νέο άλμπουμ δηλώνουν πως αποτίουν φόρο τιμής στα είδωλά τους. Κατ’εμε τα εσκαμμένα τα περνάνε μόνο στο “This Means War”, που είναι ανούσιο ως και εκνευριστικό. Στα υπόλοιπα, θεωρώ πως το κάνουν καλά, άσχετα αν η έλλειψη των δικών τους στοιχείων καθιστά το σύνολο του άλμπουμ χαμηλότερα από τις προηγούμενες δουλειές τους.

Συμφωνώ μαζί σου μόνο σε αυτό που λες για την παρελθοντολατρεία αλλά αυτό που γίνεται φέτος με τους Α7Χ έχει καταντήσει γελοίο. Με ένα άλμπουμ που είναι τίγκα στις αντιγραφές (ναι, αντιγραφές και όχι επιρροές. επιρροές έχουν π.χ. οι Mastodon), χωρίς να προσφέρει τίποτα καινούριο στη μουσική και γενικά το οποίο είναι μια μετριότητα στο σύνολό του έχει φάει μια αδικαιολόγητη προώθηση από sites, περιοδικά κλπ η οποία μόνο καχυποψία δημιουργεί. Οι περισσότεροι θα πουν “γούστα είναι αυτά”. Ναι, συμφωνώ αλλά αν ήταν όντως ένα καλό άλμπουμ κανείς δεν θα έλεγε τίποτα (όπως γινόταν τόσα χρόνια). Το άλμπουμ όμως είναι επιεικώς αστείο.

Αυτό το πράγμα στο This Means War είναι ντροπή. Δηλαδή πραγματικά θα έπρεπε να ντρέπονται να το ονομάζουν δικό τους κομμάτι.

Ο δίσκος μου φάνηκε μετριότατος. Στον υπόλοιπο δίσκο αντιγράφουν, στεγνά. Δεν είναι επιρροή αυτό το πράγμα. Και ναι, τα ίδια ακριβώς λέω για το Skull των Evile που έχει καταντήσει αηδία η αντιγραφή And Justice/Master και σαφώς λιγότερα (αλλά στο ίδιο μήκος κύματος) λέω για τους Enforcer, οι οποίοι όμως δεν ξεπατικώνουν ριφ, μελωδίες και δομές στεγνά όπως κάνουν οι άλλοι. Και εν πάση περιπτώσει άλλο να αναμασάς Tokyo Blade και άλλο Metallica του Black Album και Guns και Megadeth. Οι Monument είναι το σωστό παράδειγμα ας πούμε για παραλληλισμό και δεν έχω πολλά κολακευτικά να πω και για αυτούς.

σχόλιο από youtube:

James Hetfield: "Hey guys, Avenged Sevenfold have plagiarized our song!"
Lars Ulrich: "This Is War!"
Kirk Hammett: “Sad But True”

:’)

:lol::lol::lol:

:lol3:

Ντάξει με αυτά που διαβάζω δεν θα μπω καν στον κόπο να το ακούσω. Έτσι κι αλλιώς ακόμα και στο Nightmare ή στο ομότιτλο στα μισά κομμάτια είμαι κάπως έτσι: :?

Προφανώς κορυφή χτυπήσανε στο City of Evil και δεν θα έπρεπε να μείνουν εκεί αλλά από τότε κι έπειτα αυτά που κάνουν δεν κολλάνε στα γούστα μου, πιο πολύ τη βρίσκω με το ντεμπούτο ή το Waking The Fallen.

Όχι, πρέπει όλοι να το ακούσουν. Εγώ ας πούμε δεν περίμενα ποτέ τέτοιο απροκάλυπτο κλέψιμο από τόσο γνωστή μπάντα. Είναι πολιτισμικό τρίβια που μετράει.

Το Τhis Means War είναι τρολάρισμα, από τα μεγαλύτερα που έχω ακούσει στη μουσική έβερ. Θέλω να πιστεύω ότι ή έχουν χιούμορ τα παιδιά ή έχουν πολύ πολύ χρήμα και τα΄χουν όλα γραμμένα. Αλλιώς η λέξη αυτοσεβασμός τους είναι άγνωστη.