Avenged Sevenfold

Συμφωνώ . Μεγάλη μπαντα . Και η κακή κριτική καλο τους κανει .

στα δικά μου αυτιά μου φαίνονται το επόμενο μεγάλο όνομα μετά τους Slipknot οι οποίοι ήταν οι επομενοι μετά τους Metallica.

Μπαντες που γεμίζουν σταδια και θα πάς έτσι κι αλλιως να τους δεις στο Live ανεξάρτητα από ποια συγκροτήματα παίζουν πριν από αυτούς.

Συμφωνώ το πάνε πολύ καλά το πράγμα…

Κάποτε οι πραγματικά μεγάλες μπάντες χάραζαν δρόμους που δεν είχε περπατήσει ποτέ κανείς και γι αυτό ήταν και κάποιες εξακολουθούν να είναι, μεγάλες. Οι σημερινές “μεγάλες” μπάντες προφανώς αρκούνται στο να αντιγράψουν αυτούς τους δρόμους…

Αν κρίνουμε απο το τελευταίο δίσκο ίσως να εχεις ενα δίκιο. Αλλα απο το στυλ που ξεκίνησαν πραγματικα ξεχώρισαν και γεμίζουν στάδια.
Αν και εγω προτιμώ τις τελευταίες 3 δουλειές τους.
Είπαμε η τελευταία μπάντα που ειναι ακομα ενεργή που εκανε κατι δικό της και έγινε τεράστια ειναι μονο οι SLIPKNOT.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι A7X μου αρέσουν αλλά παρόλα αυτά είναι μια αμερικάνικη ποζερίστικη μπάντα, αυτό βγάζει προς τα έξω για μένα.
Πάντως δε θεωρώ ότι συγκρίνονται με Slipknot, εκείνοι όντως έκαναν κάτι διαφορετικό και σε μουσικό επίπεδο και σε παρουσίαση, οι A7X δεν έχουν κάνει τίποτα από αυτά, έχουν ένα εξαιρετικό σόου και ωραία τραγούδια αλλά για μένα έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους για να γίνουν, αν γίνουν, πραγματικά μεγάλοι.
Εξάλλου εκτός σπό Αμερική και Βρεταννία δεν έχουν ακόμα τόση πέραση στον υπόλοιπο κόσμο καθότι ακόμα δεν έχουν κάνει και πολλές συναυλίες σε άλλα μέρη.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Δεν το έχω χωνέψει ακόμα, σαν σύνθεση δεν ξετρελάθηκα αλλά άκουσα κάποιες πολύ όμορφες καθαριστικές ιδέες

Στίχοι & βίντεο ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟΙ…Έχω να λατρέψω βίντεο κλιπ που να έχει τόσο ισχυρό νόημα από το empty walls του serj tankian

2 Likes

Συμφωνω. Ουτε εγω ξετρελαθηκα αλλα ειναι ενα καλο κομματι και με ωραια σολο. Και ωραιο ηχο !

Το βιντεο οντως πολυ δυνατο … εντελως master of puppets !

το ακουσε κανεις ;

Μια φορα που το ακουσα , μου φανηκε πολυ καλο. Περισσοτερο στο δικο τους στυλ απο οτι ηταν το προηγουμενο.

Νομιζω ειναι πιο κοντα στο Nightmare (μιλαω για μετα-Rev εποχη… )

Ωραιες κιθαρες γενικα.

αυτά είναι πολύ καλά νέα…που μπορούμε να πάρουμε μια 1η γεύση;;; Εσύ από που το άκουσες;;

κατσε μια να σου στειλω Link

1 Like

Σωστός ο drenie . Πιο κοντά στο Nightmare. Ο πιο ώριμος δίσκος τους μάλλον με ΤΡΟΜΕΡΗ κιθαριστική δουλειά

Θα δούμε στην πορεία με κι άλλες ακροάσεις τι μας πρόσφεραν φέτος. Η πρώτη εντύπωση μου είναι ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, απλώς πιο προσεγμένο και πιο αυθεντικό ( Στο Hail π.χ. αντέγραψαν τα είδωλα τους )

Η αγία τριάδα τους δεν σπάει ακόμα μάλλον : City of Evil, Avenged Sevenfold, Nightmare

1 Like

ισως αυτο το πιο ωριμο που λες , μου αρεσει περισσοτερο οποτε με τον καιρο να ακουω πιο ευκολα το The Stage Παρα το City of Evil , χωρις αυτο να σημαινει οτι το City δεν θα ανηκει στην αγια τριαδα …

Με τον γαμάτο ντραμερ που πήραν, σίγουρα θα έχει γαμάτα ντραμς! Το Hail To The King μου άρεσε πολύ τα παλιά τους μου είναι αδιάφορα. Το ακούω τώρα πάντως και βλέπουμε…

Μου αρεσει περισσοτερο απο το καπως παρεξηγημενο Hail,παραγωγη καλη,κιθαριστικο διδυμο στα γνωστα τους στανταρ με σολιδια αβερτα,δυνατο και το ντραμινγκ του νεου,στο City για παραδειγμα με χαλαει η μετρια παραγωγη του.

Προσιμο θετικο λοιπον το The Stage,χωρις να χαρακτηριζεται η δισκαρα.

Πόσες φορές το ακούσατε από χτες ωρέ; και να έλεγα ότι είναι μικρός σε διάρκεια δίσος ή πολύ άμεσος…

ξερω και εγω ; εγω το εχω ακουσει κοντα στις 6 φορες.

Ευκολο δισκο δεν τον λες.
Αλλα αν καποιος δεν ακουσει το πρωτο (το οποιο ειχαμε ετσι κι αλλιως ακουσει) και το τελευταιο , μιλαμε για 50 λεπτα πανω κατω οποτε μπορεις να βγαλεις μερικα γρηγορα - αμεσα συμπερασματα.

Το the stage σαν single ειναι ενα καλο δειγμα για το συνολο του δισκου , και στεκεται καλυτερα στο συνολο.
Φοβερα solo - κθαρες, και φυσικα ο ντραμερ των Bad Religion δινει ρεστα . Ο Gates ειναι φοβερος κιθαριστας και μαζι με τον Tremonti ειναι στο top 3 (ευκολα κιολας) απο τους πιο “συγχρονους” κιθαριστες και εβγαλαν και οι δυο μπαντες δουλεια τωρα , οποτε μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε πολυ αμεσα.

Η εντυπωση που μου δινει , ειναι οτι θα μεγαλωσει με τον καιρο περισσοτερο απο το Hail .

μπαινει στη λιστα μου για φετος!

5 φορες το ακουσα και ξεχωρισα τα κομματια που μου αρεσαν,σε αλλα φορα το ακουσαν μια φορα και εβγαλαν συμπερασματα οτι τα vocals ειναι χαλια,οτι δεν αρεσε στους die hard fans κλπ.

https://youtu.be/nhDA7DpHatk :clap::clap::clap:

2 Likes