Bad Religion

καλά ο καθένας έχει τα γούστα του. στα δικά μου αφτιά είναι το καλύτερο πανκ, από αυτά που έχω ακούσει βέβαια.

εχω τεραστιο σεβασμο για αυτην τη μπαντα.το αρχικο κειμενο λεει οσα πρεπει να ειπωθουν οποτε δενε χω να προσθεσω κατι παραπανω.

τους ειχα δει πιτσιρικας το 1996 στη δραπετσωνα θυμαμαι απλα οτι βγηκαν και εσπειραν απιστευτες μελωδιες και ενεργεια πανω στην σκηνη.

εχω να τους ακουσω χρονια αλλα ακομα θυμαμαι πως ανατριχιζα οταν ακουγα το billy (μεσα απο το no control αν θυμαμι καλα) που νομιζε οτι μιλαει για εναν ναρκομανη…

respect.

Εντάξει δεν είναι και η καλύτερη punk μπάντα που πέρασε αλλά σίγουρα είναι μεγάλο συγκρότημα…

:band:

Groupάρα, αφήσαν το στίγμα τους στο punk rock. Προσκυνάμε.

Πολύ, πολύ αγαπημένο τραγούδι. Ένα απο τα πολλά αγαπημένα αυτού του συγκροτήματος, το οποίο έθεσε ίσως τον ορισμό εκείνου που θα λέγαμε “διανοούμενο πανκ”…

Δεν ξερω αν το γνωριζει κανεις αλλα ο greg grafin εκτος απο τραγουδιστης των bad religion ειναι και καθηγητης στο UCLA(αλλη μια αποδειξη του ποσο ψαγμενοη μπαντα ειναι)ενω ο brett gurewitz ειναι υπευθυνος για το γνωστο punk label της epitaph.

ΑΑΑΑΑΧ τι μου θυμισες τωρα?η πρωτη μου επαφη με αυτη τη τοσο μεγαλη μπαντα.Παιζει και να ειναι το πρωτο punk κομματι που ακουσα.

E όχι και πανκ, περισσότερο αλτερνατιβ θα το έλεγα. Ή οτιδήποτε άλλο. Σίγουρα όχι πανκ. Όχι ότι είναι άσχημο ε.

Punk είναι… Όχι το punk των Sex Pistols βέβαια ή των Clash ή των Ramones. Άλλου είδους punk. Μάλλον προς το punk των Offspring ή των Rancid πλησιάζει…

Οι offspring έχουν συνεργαστεί και μαζί τους πολλες φορες. Ήταν άλλωστε στην epitaph ενα φεγγαρι.

Κανένα απο αυτά τα συγκροτήματα δεν παίζει μουσική όμοια με του άλλου. Όλα όμως έχουν κοινά μεταξύ τους, και αμοιβαίες επιρροές. Και όλα χαρακτηρίζονται punk. Ποιός είπε πως το punk πρέπει να έχει έναν συγκεκριμένο μόνο ήχο και στυλ (το μέταλ γιατί να έχει δεκάδες δηλαδή).

+30000000000000

Διαφωνώ με την πρώτη πρόταση. Bad religion,offspring και rancid είναι ίδια συγκροτήματα. Έχουν πολλά κοινά. Συμφωνώ με την τελευταία πρόταση πως δεν χρειάζεται όλα τα punk συγκρότηματα να έχουν το ίδιο στυλ και ήχο αλλά τα συγκεκριμένα τρία ονόματα που αναφέρω έχουν πολλά κοινά.

Το στοιχείο που ενώνει Bad Religion, Rancid και Offspring είναι το πιασάρικο/μελωδικό (ή και ποπ σε έναν βαθμό) αμερικάνικο punk στοιχείο.

Απο κει και πέρα υπάρχουν αρκετές διαφορές. Οι Rancid προχώρησαν και σε reggae (και πειραματικά γενικά) μονοπάτια, ενώ οι Offspring παρέμεναν πάντα οι πιο “light” απο αυτά τα γκρουπ (και επηρεάστηκαν πολλάκις απο τους Bad Religion, όπως και οι Rancid εξάλλου… δεν είναι τυχαία η συνύπαρξη στην Epitaph). Απο την άλλη οι Bad Religion δε θα έβγαζαν τραγούδια-πάρτυ όπως οι Offspring τύπου “give it to me baby ah-huh, ah-huh” κλπ.

Από τις καλυτερες και πιο σταθερές μπάντες στον χώρο…Και live τσακίζουν…

Οι Bad Religion ειναι τιτανοτεραστιοι.Stranger Than Fiction ειναι κορυφαιος δισκος με Infected,Tiny Voices κ.τ.λ

Γαματοι ειναι!Γνησιο πανκ,για να σε κανει να χτυπιεσαι και να χερεσαι που υπαρχουν!Το μονο αρνητικο,ειναι ισως η διαρκεια των τραγουδιων…Τα περισσοτερα ειναι γυρω στα 2:40.

γαμώ τα γκρουπ…τα αγαπημένα μου ειναι το generator και το the grey race

[SIZE=“5”]Suffer ρε:!:[/SIZE]