Bad Religion

Λοιπόν μετά από πολλές ακροάσεις των Suffer/New Maps Of Hell/Τhe Empire Strikes First/No Control/Generator/The New America/Against The Grain/How Could Hell Be Any Worse έχω να πω τα εξής :


How Could Hell Be Any Worse : Στην Remastered έκδοση του 2004 που έχει και άλλα τόσα κομμάτια γίνεται της πουτάνας! Πολλή ενέργεια, γαμάτα τραγούδια, και βέβαια η ακουστική κιθάρα στο “We’re Only Gonna DIe”! H φωνή του Greg Graffin και οι στίχοι δεν είχαν αποκρυσταλλωθεί όπως μερικά χρόνια μετά αλλά γενικά φοβερό άλμπουμ! Θα ακούσετε και rocking σολάκια.

Standout Tracks : Voice Of God Is Government, We’re Only Gonna Die, Latch Key Kids,
Fuck Armageddon… This Is Hell, Doing Time, Part III, Damned To Be Free

Standout Tracks On Extended Version : Bad Religion, World War III, Yesterday, Frogger, Along The Way, New Leaf


Suffer : Οι δύο πρώτες ακροάσεις ήταν σε αυτοκίνητο και δεν του είχα δώσει τόση σημασία. Αλλά πρόσφατα το ξανάβαλα και μπορώ να πω πως ΓΑΜΑΕΙ. Οι στίχοι του Graffin δεν είναι τόσο απλοί πια, και η μουσική έχει γίνει λίγο πιο λιτή απ’ ότι ήταν. Στην ουσία πρόκειται για τη βασική ύλη των Bad Religion. Καθόλου solos και αλλα μέρη μεσ’ τα τραγούδια. Οι φωνητικές γραμμές του Graffin είναι αυτές που σε κάνουν να ψάξεις τους στίχους και να δεις πόσο γαμάτα τα λέει.

Standout Tracks : ΟΛΑ! Προσωπικά αγαπημένα αυτόν τον καιρό : When?, Forbidden Beat, Part IV (The Index Fossil)


No Control : Αυτό δεν το χω παίξει πολλές φορές, αλλά από τα λίγα που έχω ακούσει ακολουθεί το δρόμο του Suffer.Sanity ωραίοι στίχοι από Gurewitz όπως και το Billy (που στην ουσία είναι η προσωπική του άποψη εκείνη την εποχή για τα ναρκωτικά), ωραία και η συμβουλή του Graffin στο Henchman. Μουσικά διαφοροποιείται από το SUffer διαθέτοντας λίγα μικρά σολος, αν και γενικά η φόρμα είναι ίδια.

Standout Tracks : I Want to Conquer the World,Change Of Ideas,The World Won’t Stop,No Control,Big Bang.


Against The Grain : Αυτός ο δίσκος συνεχίζει να διαφοροποιείται oμαλά διαθέτοντας λίγα περισσότερα leads και solos. Αυτη βασικά είναι η διαφορά του (αν κάποιος την ψάχνει ) με τα Suffer/No Control. Τώρα στιχουργικά πάλι οι στίχοι τα χώνουν στο ίδιο μοτίβο για τη σύγχρονη κοινωνία και τις συνήθειες, πολιτικά και θρησκευτικά θέματα και γενικά όποιος τους ψάξει θα βρει πολλές αλήθειες.

Standout Tracks : 21st Century Digital Boy (από τα πιο γνωστά τους τραγούδια), Εntropy, Anesthesia, Against The Grain, Get Off , God Song , Modern Man, Misery And Famine , Unacceptable, Operation Rescue, The Positive Aspect Of Negative Thinking (ο τύπος πυροβολάει στίχους εδώ)


Generator: Αυτόν τον είχα αγοράσει πριν πολλά χρόνια με το debut τους και ακόμα γαμάει! Μεγαλύτερες διάρκειες και λίγο πιο μειωμένες ταχύτητες. Τα δικά μου αγάπημενα τραγούδια είναι και τα πιο γρήγορα including…

Standout Tracks : Τοmorrow, Fertile Crescent, Heaven Is Falling, Too Much To Ask, Generator αλλά και τα Νο Direction, The Answer , Atomic Garden


The New America : Το χα καιρό στο ράφι και το βαλά πριν 3 μήνες να παίξει και τελικά είναι πολύ καλός δίσκος και αυτός. Βέβαια ο Gurewitz έχει φύγει και κάποιος αν είχε να τους ακούσει από το Generator θα παρατηρήσει ότι έχουν κάνει ελάχιστα πιο …εεε… όχι εύπεπτο, μιας και δεν ήταν τίποτα δύσκολο… μάλλον το “φιλικό” θα χρησιμοποιήσω για τον ήχο τους.

Standout Tracks : όλα τα τραγούδια μεγαλώνουν με το χρόνο. Εκτός απο 2-3 από τη μέση του δίσκου και μετά (π.χ. το I Love My Computer)

Σε αυτό το σημείο το μάτι μου αρχίζει και έχει κάτι σπασμούς γι’ αυτό νομίζω θα πάω για ύπνο. Θα αναφερθώ όμως με λιγα λόγια στους 2 τελευταίους δίσκους τους. Το New Maps Of Hell δε μου άρεσε τόσο όσο το The Empire Strikes First. Το βρίσκω πιο αδύναμο μουσικά. Στιχουργικά δεν τα χω ψάξει αυτά τα δύο.

Γενικά όμως πιστεύω πως όλα αυτά τα άλμπουμς στα οποία αναφέρθηκα είναι τουλάχιστον καλά. Ειδικά αυτά στα οποία αναφέρθηκα εκτενέστερα είναι πάρα πολύ καλά.

τα

How Could Hell Be Any Worse
Suffer
Generator

είναι 3 Punk άλμπουμς με κάποιες μικρές διαφορές μεταξύ τους, που κάποιος πρέπει να ακούσει.

Προχθες το δημιουργησα το group ελπιζω σε λιγο καιρο να αρχιζουν να αυξανονται τα μελη, thanks για το join στειλτο και αλλους.

Κοιτα κανουν τωρα μια μικρη τουρ στα House Of Blues η χωριτικοτητα στα μαγαζια ειναι απο 1000 εως και 2500 σε καποια οποτε μικρη η διαφορακαι στην τελικη μπορουν να κανουν 2 λαιβ, αλλα ολα αυτα ειναι σχετικα και λογια του αερα, το θεμα ειναι να ερθουν στην Ελλαδα και ας παιξουν οπουδηποτε.

Και εγώ έγινα και καλώ ΚΟΣΜΟ!

Κάνω ότι μπορώ! Μακάρι να έρθουν!!! Δυστυχώς το 96 ήμουν 14 οπότε δεν μπορούσα να πάω να τους δω…

Καλά στο τσακ και θα τους έβλεπες!

Εγώ τι να πω που’ μουν 6? :lol:

Άλλες εποχές εκείνες, τα σημερινά 14χρονα τα έχουν κάνει όλα!

Εγώ τότε πρωτοάκουσα Bad religion και εννοείται το The Gray Race είχε λιώσει: Σε cd,σε αυθεντική κασσέτα, σε αντιγραμμένες κασέτες. Πωω ρε εποχή, χωρίς ΑDSL και mp3 :p:(

Εγω πρωτοακουσα Bad Religion σε ηλικια 15 χρονων και ειχα αγορασει τοτε το All Ages, μετα απο τετοιο ακουσμα πως να μην κολλησεις γινετε? Αμ δε γινετε.

3 Songs + Band Interview

Ομορφιές…

Κι εγώ τους έμαθα πολύ μικρός (δευτέρα γυμνασίου πρέπει να πήγαινα), από ένα DvD της σειράς Punk-O-rama (από την Epitaph), το οποίο είχε μέσα το videoclip του American Jesus και του Sorrow, και θυμάμαι είχα πάθει σοκ μ’ αυτά το τραγούδιά τότε (ειδικά το πρώτο)…Μετά χωρις να ξέρω γενικώς τι παίζει με τα άλμπουμς αγόρασα τον πρώτο δίσκο τους όποτε τα πήρα τα πράγματα τελείως απ’ την άρχη…

Παρεπιπτόντως το DVD αυτό ήταν ΕΠΙΚΟ

Είχε μέσα αυτά τα κομμάτια:

  1. Rancid - Nihilism
  2. Refused - New Noise
  3. Bad Religion - American Jesus
  4. NOFX - Leave It Alone
  5. Offspring - Come Out And Play
  6. Rancid - Salvation
  7. Pennywise - Same Old Story
  8. Millencolin - Kemp
  9. Bouncing Souls - True Believers
  10. T(I)NC - Up For Sale
  11. Hot Water Music - Paper Thin
  12. Descendents - I’m The One
  13. Dropkick Murphys - Barroom Hero
  14. Guttermouth - She’s Got The Look
  15. Division Of Laura Lee - Need To Get Some
  16. Rancid - GGF
  17. Death By Stereo - Desperation Train
  18. Pennywise - Fuck Authority
  19. NOFX - Stickin’ In My Eye
  20. Dropkick Murphys - The Gauntlet
  21. Bouncing Souls - East Side Mags
  22. Bad Religion - Sorrow
  23. The Epitaph Story Documentary
  24. Bouncing Souls - “Live Bonus Footage”
  25. Pennywise - “Behind The F-Authority Video”
  26. Bad Religion - “Big Bang Documentary”

Big Bang Documentary ?? τί είν ’ τούτο πάλι ? :D:D

Aν θυμάμαι καλά πρέπει να’ ναι το κομμάτι Big Bang από το No Control

Mαλάκα setlist!!! 8O8O8O

Πραγματικά το dvd ήταν θεικό!

The quintessential Epitaph punk rock video collection! Featuring 22 videos from nearly ALL of your favorite Epitaph/Hellcat/Burning Heart bands and special features like “The Epitaph Story,” “The Bouncing Souls Live,” and “Behind the scenes at the Pennywise ‘Fuck Authority’ video shoot,” this DVD is your own little piece of punk rock history!

Also featured on this DVD is a Bad Religion video piece of the band touring Germany in 1992. It contains a ton of rare interviews with the band and a slew of live footage…all for $14.98!

Σα να τ’ αγόρασα! Και περιμένουμε Vol. 2.

πολυ ωρεο γκρουπ αν και απ το ειδος προτιμω νοφξ

Σχετικά με το γκρουπακι στο facebook… ρε μάγκες απο τα 18 άτομα, οι μισοί είναι δικοί μου…άντε διαδώστε

Χεχε είναι και 2 δικοί μου :stuck_out_tongue: