Behemoth!

Τι να πει κανεις για τουτους εδω τους καφρους; Απο τους πλεον αξιολογους καλλιτεχνες της πολυ ακραιας σκηνης! Τα 3 τελευταια τους αλμπουμ ειναι θεικα και ειναι απο τα ακραια γκρουπ που παντα θα παρακολουθω! Respect!!!

Πολύ καλοί οι συγκεκριμένοι υπερ-κάφροι. Δυστυχώς δεν έχω τσεκάρει τα πάντα, Satanica, Demigod, The Apostasy και αν θυμάμαι καλά ένα ep που έχει μέσα διασκευή Venom (μπορεί να λέω και μαλακίες, ελάχιστα το θυμάμαι και βαριέμαι να το ξεθάψω). Εγγύηση στην καφρίλα οι τύποι.

Ω ναι, μου έσκασε! Conjuration λέγεται το ep και έχει μέσα πολύ καλή διασκευή στο Welcome To hell.

Μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες των τελευταιων ετων.
Μεγαλη μπαντα και τωρα ελεω Nuclear Blast θα γινουν και μεγαλοι στο ονομα.
Τα black metal albums τους δεν ξεχωριζουν.Εχουν ενα ιδιαιτερο υφος αλλα μεχρι εκει.
Η μεγαλη αλλαγη ερχεται το 99 με τον ογκολιθο που ακουει στο ονομα Satanica και την
επομενη με το υπερτατο και καλυτερο τους για εμενα Thelema 6.Τα επομενα 3 αλμπουμ εχουν
φθινουσα πορεια κατ’εμε γιατι δεν μας παρουσιαζουν κατι νεο.Απο την αλλη ομως δεν τους
λειπουν τα ποιοτικα κομματια.

Διαφωνω περι των τελευταιων μια και το Demigod μπορει μεν να ακουγοταν σαν ενα ‘‘Morbid Angel meets Nile’’, αλλα ηταν δισκαρα του κερατα!! (γουστα). Το μονο σπαστικο ηταν τα υπερβολικα εφε στη φωνη.

Το τελευταιο παντως βγηκε σχετικα μετριο για τα δεδομενα τους. Και κριμας.

Δισκαρα το Demigod.Δεν διαφωνω.Απλως το βρισκω κατωτερο απο τα 2 πρωτα DM αλμπουμ τους.
Το εφε το εχω ξαναπει.Δεν με ενοχλησε καθολου.Συνηθεια.

Σπερνουν κανονικα, αλλα με ξενερωσαν με την ακυρωση των συναυλιων τους επι ελληνικου εδαφους…

Μαλλον αναβληθηκαν. Δεν ακυρωθηκαν.

Εαν ειχαν κοτζαμ σκελος με dates για την αλλη μερια του Ατλαντικου, ε ειναι λογικο.

Ισως μας επισκεφθουν κατα φθινοπωρακι… καλυτερα κιολας. Behemoth + Μαιος + An… δεν ειναι κι οτι καλυτερο…

[QUOTE=Angmar;350030]Μαλλον αναβληθηκαν. Δεν ακυρωθηκαν.

Εαν ειχαν κοτζαμ σκελος με dates για την αλλη μερια του Ατλαντικου, ε ειναι λογικο.QUOTE]

α…ωραία οι Έλληνες οι μαλάκες δεν θα πειραχτούν αν αναβάλουμε την συναυλία, έιμαι σίγουρος ότι στην Αμερική θα γεμίσουν στάδιο…[-X

Εγώ πάντως δεν θα τους κάνω την χάρη να περιμένω, θα πάω στους Obituary να φάω τα λεφτά μου, αν δεν αναβλήθηκε και η δική τους συναυλία. Είναι κρίμα γιατί το τελευταίο άλμπουμ των Behemoth μου άρεσε…:frowning:

BUMP!

ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΟΣ λέμε ρε! Θεούληδες οι Μπέχεμοθ! Και γκαμάν λάιβ ε! :metal:

νεο bump! :lol:

ακουγα το “Grom” και το “pandemonic incantations” τελευταια. εχουν καποιες καλες ιδεες αλλα το “υφος” τους ειναι λαθος. καπως ετσι μου φαινεται. ευχαριστα αλμπουμ παντως, για τους πολυ μπλακμεταλαδες ισως ειναι και γαματα.

τωρα οσον αφορα περι καλυτερων τους αλμπουμ για μενα τα 2 κορυφαια ειναι τα ZOS KIA KULTUS + DEMIGOD. το πρωτο ηταν και η πρωτη μου επαφη με τη μπαντα και με ειχε αφησει αναυδο. εξαιρετικο αλμπουμ και διαφωνω λιγο στο οτι δεν προσφερει τιποτα νεο σε σχεση με τα προηγουμενα του. τωρα τα 2 προηγουμενα τα προσπαθησα πολυ αλλα δεν με επιασαν. ισως φταιει οτι τα ακουσα μετα. το Thelema δεν μου αρεσε καθολου: συγκεκριμενα εχει ισως το καλυτερο τραγουδι που εχει γραψει ποτε η μπαντα (για τα γουστα μου), το Christians To The Lions και ολα τα αλλα μου φαινονται μετριοτατα. το σατανικα μου αρεσε πιο πολυ, ειχε σκατα παραγωγη αλλα το χωνεψα πολυ πιο ευκολα απο το thelema. αλλα και παλι δεν εντυπωσιαστηκα… κριμα, γιατι περιμενα να αυτοκτονησω οταν τα εβαζα να τα πρωτοακουσω… :frowning:

Οχι ρε φιλε σκατα παραγωγη το Σατανικα.Μια χαρα παραγωγη εχει.
Σε σχεση με την παραγωγη στα 2-3 τελευταια τους αλμπουμ καμια σχεση.
Death metal παιζουν και νομιζω οτι στα Σατανικα και Θελημα η παραγωγη
ειναι η πρεπουσα.Και το Zos γαμαει ε σιγουρα.

κοιτα, σου λεω, σκεψου οτι ακουσα τα αλμπουμ με σειρα Zos kia (πολυ καλη παραγ), Demigod (εξαιρετικη παραγ), Apostasy (μετριοτατη), evangelion (πολυ καλη, το αλμπουμ με ψιλοχαλασε), thelema (εξαιρετικη, παρα πολυ γαματος ηχος), satanica κλπ. νομιζω πως το σατανικα εχει με διαφορα τη χειροτερη. γενικα μιλωντας, ναι, ηταν ενα βημα προς τις καλυτερες παραγωγες τοτε για αυτους αλλα σε συγκριση με αλλες που εχουν κανει προτιμω αλλων αλμπουμ. αυτο ειπα :wink:

Λαθος καταλαβα εγω δηλαδη.Δεν βαριεσαι.
Το θεμα με την παραγωγη του Σατανικα ειναι οτι ειναι απιστευτα
ταιριαστη με τα τραγουδια.Που αυτο ειναι και το ζητουμενο.

οντως ταιριαζει παντως! ας πουμε στο “lam” -που για μενα ισως ειναι το κορυφαιο στο αλμπουμ- ο ηχος το ανεβαζει επιπεδο!

ow κάνετε συζήτηση για Behemoth ξανά. κι εμένα το Satanica είναι το αγαπημένο μου, επειδή ο ήχος είναι πιο “βρώμικος” πιο black/death όπως πρέπει. ειδικά το πρώτο κομμάτι του δίσκου, το Decade of Therion, είναι χαραγμένο σαν το πιο αντιπροσωπευτικό κομμάτι απ’αυτούς, με το riff που έχει! ξεχωρίζω και τα επόμενα δύο τους, Thelema.6 και Zos Kia Cultus, από αυτά και μετά πήραν τη κάτω βόλτα για μένα και προσπαθήσαν να αναδειχτούν περισσότερο με καθαρές παραγωγές αλλά χωρίς τραγούδια που σου μένουν…

νταξει και το ντεμιγκοντ εχει γαμω τα κομματια αλλα εχεις δικιο για το τι προσπαθησαν να κανουν και ειναι λυπηρο οταν μια μπαντα -που εχει ταλεντο- λειτουργει ετσι. ειδικα τα 2 τελευταια εμενα δεν μου αρεσαν τοσο οσο θα ηθελα. το apostasy μου φανηκε πολυ “χλωμο”, δεν ειχε καν πολυ καθαρη παραγωγη, ηταν λες και δεν ειχαν εμπνευση και το εβγαλαν γιατι επρεπε. το τελευταιο ακομη χειροτερα. ειχε μεν εξαιρετικη παραγωγη αλλα επαναλαμβανοταν παρα πολυ η μπαντα. αν ολα τα ριφ ηταν παιγμενα 1-2 φορες λιγοτερο, θα ηταν γαματο αλμπουμ παντως…

Behemoth!Μια λεξη,τοσες αναμνησεις:lol:!!!

Συμφωνω με τους προλαλησαντες για το The Apostasy,οντως ειναι ανετα ο πιο μετριος τους,διαφωνω καθετα ομως για το Evangellion,μιλαμε για μια παρα πολυ καλη δουλεια που τους επανεφερε στο παλαιοτερο status.
Satanica,Zos Kia Cultus,Thelema.6 και Demigod ειναι ανελεητες δισκαρες :wink:,
το τελευταιο (Demigod) μονο μου φαινεται οτι πασχει λιγο στην παραγωγη,τα super τριγκαρισμενα τυμπανα του μου τη δινουν!Και μιας και μιλησα για τα τυμπανα,να προσθεσω οτι θεωρω τον Inferno Θηριο πισω απο το set!Ο ανθρωπος ειναι απιθανος,μπορει να κανει τα παντα σε τρομακτικες ταχυτητες!!!:slight_smile:

rise we upon the ladder
ov blasphemies
towering o’er the heavens
where our empty laugh rings
and fingers touch the face
ov god disabled[SPOILER]επικη στιγμη στο vinum sabbati:metal::metal::metal:[/SPOILER]

Bump,γιατι λιωνω το συγκεκριμενο δισκο καθε μερα και παντα ανατριχιαζω σε αυτο το σημειο!