Between the Buried and Me

Παραξενεύτηκα που δεν υπάρχει thread γι’αυτούς τους λαμπρούς νέους μια και πέρυσι κυκλοφόρησαν ίσως τον καλύτερο δίσκο για το 2007, το “Colors”.

Πρώτα τους έψαξα στο “Alaska” το οποίο αποτελεί άλλο ένα διαμάντι, μετά στο Silent Circus το οποίο ήταν απλά καλό και μετά, ακούγοντας διθυραμβικές κριτικές από παντού για το “Colors” (στην λίστα του Portnoy για το 2007 κατέλαβε την 1η θέση), είπα να του ρίξω μία ακρόαση… που έμελλε να κρύβει τεράστιες εκπλήξεις.

Επιρροές από παντού, μέσα στο ίδιο κομμάτι από Death και Metalcore μέχρι Blues σημεία, εξαιρετικά φωνητικά, άριστη τεχνική και από τους 5 (ο frontman παίζει και ωραία πλήκτρα χωρίς φλυαρίες), συναίσθημα, εμπνευσμένες δομές κομματιών… όλα τα λεφτά!

Ποια η γνώμη σας;

Απίστευτο συγκρότημα. Όλοι οι δίσκοι έχουν κάτι το διαφορετικό και σε κάθε ένα βλέπεις εμφανή πρόοδο.
Τσέκαρε http://www.rocking.gr/review1456.php για το νέο δίσκο. Μέσα στην πρώτη τετράδα στα καλύτερα για το 2007 για μένα.
Έχουν και έναν δίσκο με διασκευές ( “Anatomy Of…”) που παίζουν κομμάτια από Metallica, Mötley Crüe, Soundgarden, Queen, King Crimson, Pink Floyd, The Smashing Pumpkins, Earth Crisis, Sepultura, Blind Melon, Faith No More, Depeche Mode, Pantera, Counting Crows προδίδοντας τις επιρροές τους.

“Δύσκολα θα βρεθεί μπάντα να κάνει διασκευή σε κομμάτι των B.T.B.A.M., γιατί πολύ απλά δε θα μπορέσει να βγάλει τα κομμάτια τους.”

Ένα απ’τα πρώτα πράγματα που σκέφτηκα όταν τους πρωτάκουσα… ότι άμα βγάζω κάποια μέρα τις μπασογραμμές σε αυτές τις κομματάρες με τις 3θ28947231841 αλλαγές ρυθμών θα μπορώ μετά να αποδημήσω ήσυχος από τούτο τον κόσμο…

Υπέροχο συγκρότημα.

Son of nothing κομματάρα!!

Aπλά θεοί και πολύ μπροστά…
Αγαπημένος μου δίσκος το Αlaska και το Colors ένα από τα καλύτερα αλμπουμς του 2007.

Δεν έχω ακούσει το αλμπουμ με τις διασκευές, να δώ τι παίζεται και εκεί.

Πραγματικα η προοδος που εχουν κανει με καθε album ειναι απιστευτη!

Αυτο που μ’αρεσει ιδιαιτερα σε αυτο το συγκροτημα ειναι πως δεν εχουν διαλεξει ενα συγκεκριμενο ειδος αλλα πειραματιζονται συνεχως οπως στο Mordecai.
Πολυ ωραιο και το solo στο τελος του Selkies: The Endless Obsession


Αυτη η εικονα ειναι απο το studio οταν εγραφαν το Alaska (δεν εχω ιδεα αμα εχει σημασια μιας και δεν ασχολουμε με μουσικη).
Δειτε και αυτο το βιντεο απο το studio οταν εγραφαν το colors.

Γενικως θα μπορουσα να γραψω αρκετα πραγματα για το συγκροτημα αλλα θα ηθελα να διαβασω τη γνωμη σας για το συγκροτημα μιας και ειναι απο τα αγαπημενα μου και ιδιατερα για τα covers που εκαναν (μεσα σε ολα τα αλλα και στο Cemetery Gates)

Το πινακάκι είναι σαν να σου λένε “καλό μέτρημα ρε!”.

rip_noob πολύ ωραία τα κομμάτια που αναφέρεις από Silent Circus και Alaska αντίστοιχα.
Ο Waggoner στα περισσότερα κομμάτια του Colors παίζει τις κάλτσες του! Το sweeping αυτός το’χει για την πλάκα…
Βασικά όλοι είναι παικταράδες! Και η παραγωγή τους φοβερή έτσι ώστε να μπορείς να ακούς όλα τα όργανα.

Τι να πω, δεν έχω λόγια… Έτσι όπως πάνε θα αφήσουν εποχή…

Θα δανειστω μια εκφραση του φιλου Παναγιωτη.
Γκρεμιζουν γκρεμους λεμε !Απιστευτη μπαντα !
Δεν τους θεωρω ελπιδα για το μελλον.Ειναι ηδη τεραστιοι!

Ξεθάβω για τους λίγους πιστούς αυτού του φλόρουμ (:stuck_out_tongue: )

“Between The Buried And Me will film their concert in Nashville on August 2nd for a DVD. The band will play two sets, one being ?Colors? in its entirety, and the second set consisting of other songs requested by their fans.”

Και τι δε θα’δινα να’μουν σ’αυτό το live… αλλά θα αρκεστώ στο dvd :roll: .

Θυμόμουν ότι είχα πει παλίοτερα καλό λόγο για αυτούς…αλλά δεν το βρίσκω:-k :stuck_out_tongue: Αnyway απίστευτη μπαντά που συνδυάζει την τεχνίκη με την ουσία, πολύ μπροστά με φοβερές μελωδίες και τρομερές εναλλάγες…Αν συνεχίσουν έτσι θα παραμιλάμε στα επόμενα album…

Αντέ και τα DVD, ωραία πράγματα…:slight_smile:

Εβαλα παλι το Colors χτες μιας και ειδα το thread παλι στην επιφανεια.Τι δισκαρα ω Αλλαχ!

Τωρα τελευταια εχω κολλησει με το Prequel To The Sequel (φανταστικος τιτλος)

Ελαχιστες ειναι οι φορες που δεν ακουσα ολοκληρο το δισκο και αυτες
θα με διεκοψε κατι εξωγενες.

Kαι τι δε θα έδινα να έβλεπα ολόκληρο το progressive nation.

πολύς λόγος γι’ αυτούς, θα τσεκάρω να δω κι εγώ τι είναι.

Μπααα, εδώ στο Ελλάντα το όνομά τους ακούγεται από ελάχιστα έως καθόλου.

Στη χώρα τους, τις ΗΠΑ, έχουν ήδη φτιάξει όνομα ειδικά μετά το Progressive Nation Tour (όπου έπαιξαν πακέτο 4 απ’τα πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα -> Dream Theater, Opeth, BTBAM, 3 … δυστυχώς περιόδευσαν μόνο στην Αμερική).

Ακομα θυμαμαι το σοκ που ειχα παθει οταν ακουσα για πρωτη φορα το mordecai. Το ποσο διαφορετικο ειναι το τραγουδι απο το 2:30 και μετα. Πραγματικα ξεχωριστο τραγουδι

Edit: οχι οτι το colors δεν εχει σημεια που σε αφηνουν μαλακα οπως το τελευταιο 3λεπτο του white walls (φανταστικος τροπος για να κλεισεις ενα album) και το viridian.

Επισης θα ηθελα την αποψη σας για τα cover που εκαναν στο The Anatomy Of

Έχω ακούσει παρα πολλά καλά λόγια για το δίσκο με τις διασκευές, αλλά γαμώτο δεν έχω προλάβει να τον ακούσω ακόμα πλην του Blackened

Επίσης να πω ότι το Sun of nothing είναι τεράστιο κομμάτι.

Sun of Nothing δεν λεγεται? Οντως ειναι τρομερο, γινονται απιστευτα πραγματα σ’αυτο το κομματι…

Δεν εχω ακουσει πολλα απο αυτους αλλα η διασκευη του Bicycle Race των Queen ηταν φανταστικη :smiley: