Black Country Communion

νομιζω δεν υπαρχει thread και ειπα να το ανοιξω!

πολυ καλη μπαντα! απο τις μπαντες που δικαιολογουν τον τιτλο του “supergroup”

Αποτελειται απο τον αγαπημενο μου Glenn Hughes στο μπασο και στα φωνητικα, απο τον βιρτουοζο Joe Bonamassa στην κιθαρα, τον Jason Bonham στα drums και τον Derek Sherinian στα πληκτρα!

Κυκλοφορησαν 1 αλμπουμ τον Σεπτεμβρη με τιτλο Black Country και νομιζω ηταν απο τα καλυτερα αλμπουμ που εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο! στα live που ξεκινησαν να κανουν τα σπανε!
μερικα δειγματα:
Medusa: http://www.youtube.com/watch?v=md06StIx_hQ&feature=player_embedded

No Quarter:http://www.youtube.com/watch?v=JMFc0wLJLP4&feature=player_embedded

Burn(Deep Purple Cover): http://www.youtube.com/watch?v=ZmEWm6I8avc&feature=player_embedded

Εκπληκτική μπάντα τρομερό άλμπουμ χρόνια είχε να βγει τέτοιοσ δίσκος πάνω στην rock μουσική!!! Αφήστε που έχω ένα τόσο δα κόλημα με την φωνή του rock Glenn Hughes και είπε σε συνέντευξή του ότι 8α βγουν σε περιοδεία και θα βγάλουν και νέο άλμπουυυμ.

ok kalo album, opos oles oi douleies tou G HUGHES…
Alla mou leipei ena HTP 3 vre paidaki mou… sta HTP akougame ton Hughes se pragmatiko hard rock… (kai fysika ton megalo JL Turner):D:D:D

Για μενα το καλυτερο του 2010. Ο δισκος σκιζει και τα εχει ολα. Τζαμαρισματα, τραγουδαρες, παιξιμο, πολυ καλα φωνητικα…και παιζουν απ’ολα. Περιμενω με αγωνια τον δευτερο δισκο και γιατι οχι να τους δουμε απο κοντα εδω στη Ελλαδα (πραγμα που δεν το βρισκω απιθανο) - ολοι τους εχουν ερθει στην χωρα μας - και γιατι οχι και αυτη τη φορα. Επισης πολυ ομορφοι δισκοι τα HTP αλλα δεν νομιζω να βγαλουνε τριτο αλμπουμ. Μακαρι βεβαια αλλα δυσκολο το βλεπω. Ισως στο μακρινο μελλον να κανουν κατι.

Ποτέ δε με ενθουσίασαν οι HTP. Ίσως φταίει το “T” στον τίτλο (και ο αντίστοιχος τραγουδιστής :p)!

Σοβαρά τώρα, νομίζώ ότι το HT project διαλύθηκε λόγω κάποιας κόντρας των δυο τους.

Για τους BCC, τι να πω. Από τους κορυφαίους δίσκους του 2010, ελπίζω στον επόμενο να έχει μεγαλύτερη συμμετοχή ο Sherinian (ή εν πάσει περιπτώσει, να είναι πιο ψηλά στη μίξη), νομίζω κάτι τέτοιο θα “γεμίσει” πιο πολύ τον ήχο τους. Μου κάνει μάλιστα εντύπωση, μια και σε όλους τους δίσκους του Hughes τα πλήκτρα ακούγονται πιο πολύ αν και παιγμένα από όχι τόσο γνωστούς μουσικούς. Περίεργο…

Τι δίσκαρος είναι αυτός;;; Απορώ πως μου διέφυγε και άργησα πολύ να το ακούσω
Αγαπάμε Hughes και ναι θα’θελα λίγο πιο ψηλά τα πλήκτρα,στις λίγες φορές που ακούγονται είναι φοβερά!

τα HTP ανανέωσαν τον Hughes που μας χάρισε καταπληκτικές διφωνίες με τον Turner :slight_smile:
εκεί ακούγαμε τραγούδια δυνατά με ωραίες μελωδίες, που δεν παράγει πια ο Glenn :frowning:

Δισκάρα αλλά μισούμε Hughes!
Kαι πως να μην είναι δισκάρα όταν συμμετέχει ο μάστορας ο Bonamassa μέσα!
Παραγωγή έκανε ο Shirley για δεν θυμάμαι καλά;

^ Ναι η παραγωγή ήταν δουλειά του Kevin Shirley.

Κατά τη γνώμη μου ο δίσκος είναι αρκετά συμπαθητικός αν και κάνει μερικές κοιλιές.
Μερικά κομμάτια θα μπορούσαν να λείπουν πιστεύω.
Είχα υψηλότερες προσδοκίες γι’αυτό το album αλλά δε βαριέσαι, για αρχή καλό ήταν.
Για να δούμε τί θα λέει και το επόμενο…

Να κάνω και μια προσωπική σημείωση μιας και βλέπω αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με τον Glenn Hughes.
Ο τύπος έχει διατηρήσει ένα υψηλό επίπεδο τόσα χρόνια και στην προσωπική δισκογραφία του και στις αρκετές συμμετοχές του αριστερά-δεξιά.
Δεν πρέπει όμως να ξεχνάει πως κοντεύει τα 60 και πρέπει να σοβαρευτεί λιγάκι και να μην το παίζει αιώνιος έφηβος!
Ο.κ. μπορεί η φωνή του να είναι ακόμη σε εξαιρετική κατάσταση, κάτι που είναι άξιο θαυμασμού για την ηλικία του, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να το επιδεικνύει συνεχώς.
Δηλαδή εντάξει, ελάττωσε αυτές τις κραυγές. Κουράζουν όταν το κάνεις κάθε τρεις και λίγο.
Πρέπει κατά τη γνώμη μου να αφήσει λίγο στην άκρη τον μουσικό εγωισμό του και να δουλέψει πιο ομαδικά. Να υπηρετήσει τη μουσική και το αποτέλεσμα που προσπαθούν να βγάλουν και να μην προωθεί τόσο τον εαυτό του.
Να παραδειγματιστεί από τους υπόλοιπους. Εντάξει ο Bonamassa είναι σεμνός από χαρακτήρα αλλά εδώ ολόκληρος Sherinian και στο δίσκο ακούγεται λίγο αλλά όταν πρέπει είναι εκεί. Δεν χρειάζεται να φωνάξεις για να ακουστείς… :wink:

Btw, κοίταζα τις προάλλες το setlist των εμφανίσεών τους και είναι κάτι περισσότερο από απολαυστικό. Θα είχε φάση να έρχονταν και κατα δω [-o< ---->>

[SPOILER][/SPOILER]

Πάρτε και μερικά live δείγματα:

[B]The Great Divide[/B]
[B]Sista Jane[/B]
[B]Song Of Yesterday[/B]
[B]No Quarter (Led Zeppelin cover)[/B]

Eντάξει πάνω κάτω και εγώ αυτά πιστεύω για τον Hughes.Με κουράζει πολλές φορές και μου βγάζει κάτι το πολύ εγωιστικό.Είναι που είναι και σκατοχαρακτήρας.Πότε μου δεν τον χώνεψα αλλά η φωνή του παραμένει σε υψηλά επίπεδα.Απλά δεν μου δίνει τίποτα παραπάνω.

τέτοια κομμάτια μου λείπουν από τον Hughes… “On The Ledge”

φοβερή σύνθεση !!! ωραία πλήκτρα, σκοτεινός ρυθμός, δυνατές κιθάρες, μπάσο, και δυο δυνατές φωνές :slight_smile: JLT θεός… :slight_smile:

http://www.youtube.com/watch?v=oT558AiKz94&translated=1

http://www.rocking.gr/news/Ton_Iounio_erxetai_to_deutero_album_twn_Black_Country_Communion/8779/

νεο αλμπουμ πολυ νωρις! ας ελπισουμε να ειναι ανταξιο του πρωτου! μακαρι να ερθουν και κατα δω στην καλοκαιρινη περιοδεια!

Για πείτε πως σας φανηκε το Outsider που κυκλοφοραει στο νετ?

mολις κατεβασα το καινουριο και θα το ακουσω!

καλα αυτος ο Hughes σκετος καγκουρας εχει γινε και ο Bonham σαν μπραβος σε νυχτομαγαζο ειναι!! :stuck_out_tongue:

Καλά ο καινούριος δίσκος μου άρεσε πολύ.
Αν και θα ήθελα λίγο πιο έντονη την παρουσία Sherinian αλλά γενικά ωραία τραγούδια, ωραία παραγωγή και φυσικά φωνάρα από τις λίγες.

Πάλι θαμμένος στη μίξη ο πατριώτης; Τότε προς τι οι εκθειασμοί σε όλες τις συνεντεύξεις περί πληκτρά με προσωπικότητα/ήχο εφάμιλλο του Jon Lord; Ο Lord δεν χρειαζόταν προσπάθεια για να ακουστεί!

Υπάρχει εκεί έξω το νέο DVD των Black Country Communion με τίτλο “Live Over Europe”.

track listing:

  1. Revolution of the Machine
  2. Black Country
  3. One Last Soul
  4. Crossfire
  5. Save Me
  6. The Battle For Hadrian’s Wall
  7. Beggarman
  8. Faithless
  9. Song of Yesterday
  10. I Can See Your Spirit
  11. Cold
  12. The Ballad of John Henry
  13. The Outsider
  14. The Great Divide
  15. Sista Jane
  16. Man In The Middle
  17. Burn
  18. Smokestack Woman

[I]http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=163632[/I]

Δείγμα —> [B]“Man In The Middle”[/B]

Eνδιαφέρον φαίνεται!Πάντως το 2o άλμπουμ μου φαίνεται καλύτερο από το πρώτο.Για κάποιο λόγο όμως κανένα από τα 2 δεν τα έχω λιώσει…

Λοιπόν, το βλέπω εδώ και λίγη ώρα.

Πρέπει να έχει πέσει αρκετό post-production παρόλα αυτά είναι απολαυστικότατο ! Έχει φοβερό ήχο και εικόνα !
Ο Glenn Hughes σε διαολεμένη φόρμα. Α και πρέπει να αλλάξει κούρεμα επιτέλους !

Για τον Μποναμάση τί να πω ρε γαμώτο ?
Για άλλη μια φορά είμαι πεπεισμένος ότι είναι εξωγήινος.
Είναι καλύτερος από το studio. Συγκινητικός.

Ο ξενέρωτος Bonham ας βγάλει το σκουφί κι προσπαθήσει να αναζητήσει τα χαμένα γονίδια του μπαμπάκα του. Απλά καλός.
Ο Sherinian έχει αποδεχτεί το ρόλο του στη μπάντα, στο background.

βασικά σε συνέντευξη ο hughes είπε ότι το dvd δεν έχει υποστεί την παραμικρή παρέμβαση!

Είναι ακριβώς όπως ήταν στις συναυλίες. οκ δεν το έχω δει και δεν έχω γνώμη απλά αναφέρω τι είπε ο μάστορας!