Black Country Communion

Double post!

Συνέντευξη του Joe Bonamassa που ρίχνει λίγο φως στην υπόθεση. Και έχει απόλυτο δίκιο σε όσα λέει.

Όσον αφορά τον Hughes, αναρωτιέμαι πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα αν είχε έναν μάνατζερ που θα του επέβαλε σιωπητήριο ή και στην ανάγκη, να του τραβούσε καμιά ξανάστροφη. Ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος! :slight_smile:

Triple post. It’s out there.

Τι θα κάνουν τελικά; Με το τσιγγέλι… ΑΣΤΑΔΙΑΛΑ. Τη μία “χωρίζουμε γλυκειά μου” και την άλλη άλμπουμ. Δεν το έχω ακούσει ακόμη ολόκληρο και ως ενιαία σύνθεση. Βέβαια, το “Afterglow” που άκουσα, καθώς και το “Confessor” δε με εντυπωσίασαν είναι η αλήθεια… Βέβαια, δεν κρίνω μέχρι να το ακούσω ολόκληρο.

Ο δίσκος ηχογραφήθηκε, ανακοινώθηκε ημερομηνία κυκλοφορίας και μετά η ντίβα (λέγε με και Hughes) αποφάσισε να τα κάνει όλα κ@λο. Προς το παρόν όλοι τηρούν μια στάση αναμονής. Περιμένουν να δουν τι σκοπό έχει η ντίβα. Και ίσως να ζητήσει και μια συγγνώμη.

Εγώ έχω την αίσθηση ότι σύντομα θα διαβάσουμε την είδηση: “Joe Bonamassa replaced by … in BCC”.
Κατά τα άλλα περιμένω το δισκάκι από amazon. Για να δούμε…

Πραγματικά το πιστεύω κι εγώ αυτό. Παίζει, αν είναι να γίνει τουρ, να δούμε το “νέο”…
Φάση “σας λέμε ότι θα πάρουμε καινούριο, αλλά θα σας το αποκαλύψουμε στις συναυλίες”… γιούχου.

E ναι λογικά δε θα αφήσουν να διαλυθεί το συγκρότημα. Στο κάτω κάτω ο μόνος που στην ουσία είναι active και κάνει κάτι full time είναι ο Bonamassa. Οι άλλοι μπορούν να βάλουν ως προτεραιότητα τους BBC. Ο Bonamassa όχι και πολύ καλά θα κάνει. Ας μη ξεχνάμε ότι είναι ένας από τους πιο δουλευταράδες μουσικούς που υπάρχουν εκεί έξω αυτή τη στιγμή.

Καλή φάση οι BBC αλλά ο Joe είναι από τους ελάχιστους της “νέας γενιάς” κιθαριστών που έχει όλα τα φόντα να φτάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ψηλά και δε λέει να το πετάξει.

Respect στους υπόλοιπους και ιδιαίτερα στον Hughes αλλά οκ δεν έχουν και κάτι άλλο πρόσφατο να παρουσιάσουν. Οπότε ας τον αλλάξουν και να είναι όλοι χαρούμενοι.

Δε νομίζω να τον αλλάξουν. Βασικά είναι ο πιο “εμπορικός” (με την καλή έννοια, δηλαδή ότι το όνομά του αυτή τη στιγμή μετράει πιο πολύ) στο συγκρότημα, και αυτός για τον οποίο έρχεται ο περισσότερος κόσμος. Εμπορικά τουλάχιστον θα ήταν τελείως παρακινδυνευμένη κίνηση.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι το όλο project χρησιμοποιεί το Bonamassa infrastructure: παραγωγό (Keven Shirley), δισκογραφική (Mascot Records), ενδεχομένως και τον μάνατζερ του JB (Ron Weisman), ο οποίος πήρε πάνω του την απόφαση ακύρωσης της μιας και μοναδικής προγραμματισμένης εμφάνισης των BCC. Δεδομένων και των συμβολαίων που υπογράφονται, ίσως είναι πιο εύκολο π.χ. να φύγει ο Hughes!

Πάντως, γεγονός είναι ότι οι BCC είναι ό,τι πιο επιτυχημένο εμπορικά κάνουν οι 3 από τους 4 (Hughes, Sherinian, Bonham) αυτή τη στιγμή. Αν τον έτρωγε ο κώλος του τον Hughes να περιοδεύσει, ας έβγαινε να παίξει solo μαζεύοντας μερικούς sessionάδες φίλους του, να παίξει 2-3 BCC, 5-6 Purple Mk. 3, 4-5 solo δικά του, 1-2 Trapeze να ξεχαρμανιάσει. Τώρα το πόσος κόσμος θα πήγαινε ή το πόσες συναυλίες θα μπορούσε να κλείσει μόνος του είναι άλλο θέμα…

</speculation mode off>

Απ’τους hughes/bonamassa αυτός που έχει να κερδίσει απ’την μπάντα είναι ο hughes.
Ο οποίος και θέλει να βλέπει το όλο εγχείρημα περισσότερο για την πάρτη του, γιαυτό και τσινάει όταν βλέπει ότι δεν είναι δυνατόν μέσα σε 2 χρόνια να γίνουν όλα αυτά που θέλει. Ήδη κακώς βγαίνει τώρα 3ος δίσκος, + 1 live.

Έτσι όπως τα λέτε, δύσκολο να αντικατασταθεί ο bonamassa (και ανούσιο), αλλά ο hughes θα βγει στην όπρα αν τον διώξουν.

Δεν πολυτραβάει το πράγμα, το θέμα είναι να γίνονται κάτι τέτοια για να γουστάρουν και όχι να τρώγονται μεταξύ τους.

Το δίσκο τον άκουσε κανείς? Τι λέει?

Τίτλοι τέλους. Τουλάχιστον με τον Bonamassa κιθαρίστα. Φυσικά πάντα ο Hughes μπορεί να φωνάξει ένα φιλαράκι του κιθαρίστα και να συνεχίσουν, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

As far as I?m concerned, my involvement is pretty much done, and I?ll tell you why: Originally, I did it for the same reasons I did the stuff with Beth Hart and Rock Candy Funk Party?it was an excuse to play a different kind of music that I don?t get to play normally.

[…]But it just wasn?t fun for me anymore. All the stuff that Glenn says in the media, essentially pinning it on me?that I was the reason for the band?s lack of touring and the band?s lack of future. It became rapidly not fun at all.

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πόσο καρνάβαλος (επίκαιρο!) είναι ο Hughes…

Αναμενόμενο. Πίστευα ότι θα συνεχίζαν με άλλον, αλλά τώρα σκέφτηκα πως χωρίς Bonamassa, o Shirley δεν πρόκειται να ασχοληθεί.

Κατά τα άλλα, όντως, κλασσικός καραγκιόζης Hughes. Ας πρόσεχε.

Εντάξει, αν πουν ότι συνεχίζουν θα χάσουν όλη την Bonamassa-υποδομή πάνω στην οποία βασίζονταν (management, studio, Shirley, κλπ.). Λογικό. Τι νόημα έχει όμως;

Kλασσικός πανηλίθιος Γκλεν.Ήδη φαινόταν στον ορίζοντα πως θα πάει το πράμα.

Αναμενόμενο αλλα λυπηρό. Καλύτερα να το διαλύσουν παρά να προσπαθήσουν με κάποιον άλλον.

ε φαινόταν εδώ και καιρό πώς θα πάει το πράγμα. τώρα θεωρώ πρέπει να το διαλύσουν οριστικά. χάνουν όλο το μποναμμασικό στυλ τους που ήταν αυτό που τους έδωσε τέτοια ώθηση στα πρώτα 2 άλμπουμ. η απουσία του Bonamassa φαίνεται και στο τελευταίο άλμπουμ ουσιαστικά.

Καλύτερα να λήξει η όλη φάση με δύο πολύ καλά άλμπουμ (ε, το τρίτο δε με ενθουσίασε είναι η αλήθεια) και ένα δυναμικό λάιβ. Και γκέιμ όβερ. Όσο πιο πολύ το λιβανίζουν, τόσο χειρότερα. Και χειρότερα για Μποναμάσσα που έχει να δώσει πολύ πράγμα. Αν τον τραβάει πίσω, καλύτερα ας το λήξει.

Αν είναι ο Bonamassa να διοχετεύσει όλη αυτή την δημιουργικότητα που έχει σε νέα projects όπως οι rock candy funk party (δισκάρα από αυτές που δεν βγαίνουν πλέον) μιά χαρά είναι που κλείνει το κεφάλαιο BCC. 8)

Ρε, όσο τον ακούω τόσο πιο πολύ μου φαίνεται ότι δε χορταίνεται ο τύπος…

Δεν το πήρα χαμπάρι αυτό, τρέχωωωωω:!:

Από το Twitter του βλαμμένου:

Jason Derek and I will continue when the time is right…i have my hands full writing my first solo rock album in 5 years!!! YES!!

Όποιος πει ότι εξεπλάγην θα είναι ψεύτης! :stuck_out_tongue:

Edit: και η συνέχεια…

…just so it’s crystal… BCC is over… Joe left & will not allow us to keep the name… nice huh? Jason Derek and I will continue with a different name when the time is right…

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk HD