Black Metal Albums

για προτεινετε τα αγαπημενα σας black metal albums…η τελος παντων οτι καλο ακουσατε απο τον χωρο του black τωρα τελευταια… ξεκιναω προτεινωντας το απολυτο black metal album tou 2007 ισως και της δεκαετιας…deathspell omega - “fas ,ite,maledicti,in ignem aeternum”:bow2: :bow2:

Αμιγώς black το καλύτερο της χρονιάς είναι αναμφίβολα το “Temples Of Torment” των Ravencult.
Από εκεί και πέρα φέτος έχουμε τέλειους δίσκους από Mayhem, Deathspell Omega, Rotting Christ, DHG
και κάποιους πολύ καλούς από Watain, Xasthur.
Αυτά με την πρώτη σκέψη, θα επανέλθω περαιτέρω και πιο αναλυτικά όταν δεν θα βαριέμαι.

Kawir όλα
Naer Mataron όλα
Marduk - World Funeral

τοσο πολλυ σου αρεσε το ravencult??ενταξει δεν λεω τα παιδια κανανε τρομερη δουλεια και η παραγωγη ειναι τελεια…αλλα για καλυτερο της χρονιας δεν νoμιζω…οσο για το watain ψιλοαπογοητευτικα γιατι η προσωπικοτητα που ειχαν δειξει στα 2 πρωτα album χαθηκε και πλεον πιο πολυ θυμιζουν diissection…αλλη μια κορυφεα δουλεια του 2007 ειναι απο wolves in the throne room-“two hunters”

Νομίζω ότι ξεκαθάρισα ότι μιλάω για αμιγώς black, πως να το πω… true black, το κλασσικό black metal που ξέρουμε και αγαπάμε. Σ’ αυτόν τον τομέα οι Ravencult φέτος είναι αχτύπητοι.
Τα υπόλοιπα δεν τα θεωρώ καθαρόαιμο black metal χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι άψογες κυκλοφορίες.
Σωστή παρατήρηση για Watain, αλλά γι’ αυτό γουστάραμε… άλλωστε δεν μίλησε κανείς για τον καλύτερο δίσκο της δεκαετίας, απλά ένα πολύ καλό album.
Σωστή παρατήρηση για WITTR, αναμένεται και review στο site (όταν τελειώσει η κωλοεξεταστική). Πάντως ο δίσκος θερίζει.

Nα συμπληρώσω φυσικά και τους Profanatica (τους ξέχασα ο μαλάκας) που βγάλαν επιτέλους δίσκο και μας έδωσαν τα μυαλά στο χέρι.

δεν εχεις αδικο απλα εγω το black το βλεπω παντα σαν κατι το ενιαιο δεν το ξεχωριζω πχ σε true,suicidal,intelligent klp

σωστος!!

Δεκτό, αλλά εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να βάλω στο ίδιο τσουβάλι τους DHG, τους Xasthur και τους Darkthrone ας πούμε.
Χωρίς να σημαίνει ότι κολλάω στις ταμπέλες ή απορρίπτω κάτι. Απλά δεν συγκρίνονται.

PS. Τώρα που το θυμήθηκα, δεν έχω ακούσει ακόμα το νέο Arkhon Infaustus. Σοβαρή παράληψη.

Και το τελευταιο των Marduk ηταν πολυ καλο.
Φοβερες δουλειες βγαζουν τα τελευταια χρονια οι ρουμανοι Negura Bunget και
οι ουκρανοι Drudkh.Οσοι δεν εχετε ασχοληθει ακουστε τους.Αξιζουν!
Οσο για τα τελευταια DHG,Mayhem,Akercocke τι να πει κανεις ? Απλα και ταπεινα
υποκλινομαι. :bow2:

τεσπα δεν θα κολησουμε εκει…το arkhon ειναι απολυτα γαμηστερο αν και θυμιζει αρκετα deathspell omega se shmeia αυτο μπορει να ειναι και καλο βεβαια…αλη μια καλη κυκλοφορια ειναι το νεο limbonic art αν και δεν πιανει τα μεγαλεια του παρελθοντος ειναι αρκετα καλο

Rotting Christ - τα άπαντα. Τέλος.

Ιδιαιτερα καλη εντυπωση μου εχει προκαλεσει το περσινο Keep of Kalessin.Armada λεγεται
ο δισκος.

Το εχει ακουσει κανενας?Ο εγκεφαλος της μπαντας ειναι tour member των Satyricon.

να σου πω την αληθεια δεν με τρελανε κιολας…απλα συμπαθητικο

Διερευσε.Τι εξωφυλλο ειναι αυτο ? :-k :-k .Καταραμενο RS :?

Δεν πολυπαρακολουθω τις νεες κυκλοφοριες γι αυτο θα αναφερθω σε κλασσικους και αγαπημενους δισκους:

10.Dimmu Borgir - Stormblåst

9.Dissection - The Somberlain

8.Immortal - Pure Holocaust

7.Necromantia - Scarlet Evil Witching Black

  1. Rotting Christ - Thy Mighty Contract
  1. Burzum - Det Som Engang Var

4.Gorgoroth - Antichrist

3.Emperor - In The Nightside Eclipse

2.Darkthrone - A Blaze In The Northern Sky

  1. Mayhem - De Mysteriis Dom Sathanas

Zafrock και τα 10 ειναι υπεροχα!:stuck_out_tongue:
Προσωπικο αγαπημενο απο Borgir ειναι το For All Tid.
To Blaze in the northern sky σου κοβει την μαγκια.
Μιλαμε για 8O δισκο.

Επισης δισκαρα ειναι και αυτο:

The Black - The Priest Of Satan

Mια απο τις μπαντες του Jon Nödtveidt(Dissection). Οld school black σε νορβηγικες φορμες, τα σπαει!

σαν εξωφυλο απο abscess einai…για να ακουσουμε και το περιεχομενο παντως ενα κοματι που ειχα ακουσει σκοτωνε!