Black Metal Albums

Νταξ… δεν ειναι κακοι δισκοι, απλα τους βαριεμαι. Λεω ασε καλυτερα, θα βαλω Below The Lights.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, σε σχέση με “τότε”: https://www.youtube.com/watch?v=FhVXs2vNJnM, πλέον παίζουν pop.

Για εμενα πεθαναν σαν Enslaved μετα απο το Eld…

Χα, ωραία σύμπτωση, εδώ και κάμποσες μέρες έκανα επανάληψη όλη τη δισκογραφία τους πριν πάω στο καινούριο album τους. Εγώ δε συμμερίζομαι τον αφορισμό των τελευταίων δίσκων τους, μου αρέσουν τα περισσότερα και μάλιστα το “Vertebrae” μάλλον είναι και το δεύτερο αγαπημένο μου (η κορυφή πάει στο “Monumesion”, προφανώς). Απλησίαστη παραγωγή, πολύ έμπνευση και βασικά νομίζω εκεί βρέθηκε ο ήχος του νέου line-up τους στην ακμή του (γιατί, κακά τα ψέμματα, συγκεκριμενοποίησαν πολύ τον ήχο τους από το “Isa” και μετά). Όντως τα τελευταία 5 CD τους δεν έχουν ΤΙΣ διαφορές μεταξύ τους, αλλά είναι progressive με ουσία και ποιότητα, κανένα album δεν είναι κακό. Τα ίδια περιμένω κι από το καινούριο, καμία έκπληξη, αλλά μία σταθερή ποιοτική πορεία (και πάντα θα έχουν 4-5 κομματάρες σε κάθε δίσκο).

Ε τα παλιά είναι άλλη φάση, ΟΚ, δε συγκρίνονται και λόγω ήχου. By the way, αυτό που παραδόξως βλέπω να χαντακώνεται είναι το “Mardraum-Beyond the within”, κι εγώ το θεωρώ απ’ τα καλύτερα τους, για 'μένα εκεί ξεκίνησε η prog/extreme περίοδο τους. Πολύ δυνατό album.

Εγώ τους Enslaved στην πρώτη viking εποχή δεν τους πάλευα με την καμία. Τα τελευταία τους τα βρίσκω εξαιρετικά με προσωπικό αγαπημένο το Axioma Ethica Odini, που παίζει συχνότερα από κάθε άλλο στο δικό μου player.

…και ο καφές μου έφυγε απ’τη μύτη.

Πολύ καλό το In Times. Δεκατος τρίτος δίσκος και ξέρεις τι να περιμένεις. Δεν είναι Black Metal - ε και ; Για εμένα κορυφή τους είναι το [B]Below the Lights[/B] αλλά και τα τελευταία τους πλυν ίσως του Vertebrae είναι γαμηστερά. O καθένας προφανώς με τα γούστα του.

Αυτο ειναι στους Ρωσους για οποιον ενδιαφερεται. Αυτο που ηθελαν να κανουν τα παιδια, να πιασουν δηλαδη την ατμοσφαιρα της ελληνικης black metal σκηνης των early '90s, το καταφεραν σε αρκετα ικανοποιητικο βαθμο.

[B]Tome of the Unreplenished - Innerstanding[/B]

Καινούργια δισκάρα από την I, Voidhanger (εκεί που αγόρασα και το ΙΙΙ του Spectral Lore).
Ντεμπούτο LP αυτού του one man project (Hermes ονομάζεται το παλικάρι) από την Κύπρο.
Ambient black με “πυκνή” αιθέρια ατμόσφαιρα, με πολύ ενδιαφέροντα riffs, όλα τα όργανα τόσο-όσο στη μίξη, μια ομορφιά. Έφυγε για αγορά.

Ολόκληρο εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=YbkfL-YlNqA

Και για τους ενδιαφερόμενους, νέο Liturgy εκεί έξω. Τώρα το αν μπαίνει εδώ ή όχι τίθεται προς συζήτηση.

[B]KRIEGSMASCHINE “Enemy Of Man” [2014][/B]

To alter-ego των MGLA επέστρεψε πριν κάνα χρόνο και φυσικά το προσπεράσαμε στα γρήγορα μιας και υπήρχε ένας σωρός hyped αηδίες ν’ ακούσουμε (υπερβάλλω φυσικά, αλλά κάπου χάνεται το μέτρο είναι η αλήθεια).

Η ουσία είναι ότι οι KRIEGMASCHINE παρότι λιγότερο καταιγιστικοί απ’ το μνημειώδες “Altered States…”, παραμένουν κορυφαίοι, με υποχθόνιες δυσαρμονίες και εξαιρετικό βαθύ drumming που χτίζει orthodox ατμόσφαιρες, οι οποίες μας είχαν λείψει μέσα στη γενικότερη (απότομη) καθίζηση της συγκεκριμένης υποκατηγορίας.

[I]To Ashen Heavens[/I]

PS. Παρακαλείται ο επόμενος που θα αναρτήσει κάτι στο thread, να γράψει για κάτι ανάλογο των LVTHN ας πούμε όπως η power fades (δώσατε βάση στο δεύτερο κομμάτι ή ακόμα;). Οι ENSLAVED πάνε σε άλλο θρεντ, τα “πανέμορφα” ψευδο-πάγκαν δισκάκια δεν πάνε πουθενά ενώ οι LITURGY πάνε σε άλλο δωμάτιο (το WC).

γάμησε πατόκορφα το κομμάτι.

Dizziness - Bound by strength

ειναι και στους ρωσους8)

[SIZE=4] Χθες κυκλοφορησε και νεο [B]NettleCarrier[/B]… [/SIZE]
https://www.youtube.com/watch?v=TmisuR7Kcrg

Υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια και στάνταρ “ποιότητας” εδώ;
Γιατί αν βρίσκομαστε σε forum τίποτα ειδημόνων, καλό θα ήταν να αναρτηθεί σχετικό sticky post για να μην χαλιέται και κανένας στην τελική. Νόμιζα ότι το “περί ορέξεως” ισχύει γενικά ως κανόνας, ειδικά σε threads που υπάρχουν για να ποστάρει ο καθένας ό,τι έτυχε να ακούσει που του άρεσε και που υπάγεται στο genre. “Sharing” λέγεται αυτό.

Ωραιοι ειναι οι Lvthn. E, Lluvia με τους οποιους εχουν κανει και split. Το Premonicion De Guerra εχει μερικα φανταστικα μερη, εχει και μερικα λιγο αδιαφορα βεβαια, αλλα σε συνολο μ αρεσει πολυ. Και το split Wylve / The Rain In Endless Fall ειναι ωραιο.

εξαιρετικός δίσκος με γεμάτο ατμοσφαιρικό ήχο

https://clandestineblaze.bandcamp.com/releases νεο clandestine blaze

Καμία σχέση με στάνταρ “ποιότητας” το σχόλιο του Chris. Ζώντας το bm από τα τέλη των 80’ς μου προκαλεί μελαγχολία το ότι είναι πια τόσο δυσνόητο το γεγονός ότι περιπτώσεις σαν τους Enslaved, διάφορα και καλά pagan γκρουπάκια που μας περιγράφουν τον καιρό και τις ομορφιές της φύσης και οι ελεεινοί Liturgy (και όχι μόνο μουσικά), έχουν τόση σχέση με το bm, όσο και οι Smiths, που εμένα μου αρέσουν αλλά δεν θα το πω σ’αυτό το thread.Το Black metal το έχουν ορίσει οι προπάτορες του είδους δεκαετίες πριν και δεν υπάρχει χώρος για επίδοξους “αναθεωρητές” και όπως και νά’ χει BM ΔΕΝ είναι ό,τι ορίζει η όρεξη του καθένα.