Black Metal Albums

Από την άλλη βέβαια σιγά το δύσκολο είδος που είναι το άμπιεντ για να έχει μεγάλη διαφορά ποιοι θα το παίξουν. Αλλά τέλος πάντων.

Έλα ρε Κρισπ, όχι. Απλά όχι. Ακούγεσαι σαν αυτούς τους “σιγά τη μουσική, κοπανάνε όπου βρουν και το λένε Τέχνη”. Όπως στο bm υπάρχουν δίσκοι που πείθουν και δίσκοι που γελάς με το πόσο κακοί είναι, έτσι και στην άμπιεντ με άλλους τριπάρεις κομπλέ και με άλλους νυστάζεις. Από βαρεμάρα, όχι από μινιμαλισμό.
Και επιμένω: το θέμα μου δεν είναι ΠΟΙΟΣ θα το παίξει, αλλά ΠΟΥ θα το αναζητήσω ως κυρίαρχο (ή έστω υπάρχοντα) ήχο. Στο μπλακ δε θα ζητήσω σώνει και ντε εικοσάλεπτα κομμάτια μόνο με μίνιμαλ πλήκτρα ή οποιοδήποτε πέρασμα, αλλά αν υπάρχουν και πείθουν, καλώς. Με αυτήν την έννοια το λέω εξαρχής.

Και επειδή ψιλοτράβηξε το ζήτημα (από μεριάς μου, ένοχος), αν υπάρχει διάθεση, ας συνεχιστεί η κουβέντα στο σχετικό θρεντ.

Δεν είπα ότι το άμπιεντ σαν είδος είναι σκουπίδι, αυτό έλειπε, αλλά επιμένω ότι είναι εύκολο είδος για να βγάλει κανείς μια κυκλοφορία κοντά στον μ.ο. Ακριβώς έτσι είναι και το μπλακμέταλ γι αυτό έχουμε δεκάδες μπι εμ μπάντες να εμφανίζονται καθημερινά.

Από κει και πέρα επανέλαβες 2 φορές ότι “δεν περιμένεις καταπληκτικό άμπιεντ από μπλακμεταλλάδες” και σε αυτό διαφώνησα (ο άνγκμαρ ήδη σου ανέφερε μια εξαιρετική περίπτωση, εγώ θα σου πω πχ τους AKRABU ή τους BLACK SEAS OF INFINITY).

Τώρα γράφεις κάτι άλλο, ότι σε έναν μπλακμέταλ δίσκο δε ψάξεις με το ζόρι φοβερό άμπιεντ και άρα αυτό που άκουσες στο RiM σε καλύπτει, όπου δεν έχω να σου πω κάτι επ’ αυτού, γούστο σου και καπέλο σου.

Απλά έχουν περάσει πολλά χρόνια από το '95 και πρέπει κάποια στιγμή να διαλυθεί κάπως η εντύπωση ότι ο μουσικός που επιλέγει να παίξει μπλακμέταλ είναι σώνει και καλά κουλάδι που δεν μπορεί να αντιληφθεί και κάνει “δικές του” και άλλες μουσικές. Η πλειοψηφία μπορεί να παραμένει έτσι αλλά πλέον η μειοψηφία είναι γερή και πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις το αποδεικνύουν (τελευταίο THY DARKENED SHADE, ο SPECTRAL LORE και πολλοί άλλοι).



Σε άλλα νέα, το νέο SERPENT NOIR είναι προ των πυλών και πλέον stream-άρει ολόκληρο εδώ:

Αν και δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα των uploaded αρχείων μιας και είχα την ευκαιρία να ακούσω κατευθείαν τα wav όπου γίνονται τα απίθανα εκεί μέσα.

Όχι, δεν εννοούσα ότι εννόησες (λολ) περί σκουπιδιού, απλά σου είπα ότι προσωπικά το θεωρώ κάπως πιο περίπλοκο να βγει ένας δίσκος κοντά στο μ.ο., θέλει δηλαδή να ξέρεις που θα μπει το εκάστοτε field recording, η τάδε μελωδία (η οποία με τη σειρά της θα συμπέσει με μια άλλη), πόσο θα κρατήσει χρονικά για να μην καταλήξει απλή και βαρετή επανάληψη, σε ποιά όργανα -ή samples, μη γελιόμαστε- θα βασιστεί κλπ. Και όσο για το κουλάδι, και πάλι δεν το είχα κατά νου ούτε στο ελάχιστο. Είχα τη νοοτροπία που έχουν περί μελωδίας και ήχου, όχι τεχνικής αρτιότητας. Και μόνο το γεγονός ότι μετρά πάνω από εικοσαετία, από μόνο του δηλώνει πως και οι μουσικοί που το 'χουν ασπαστεί με τα χρόνια είναι πιο ικανοί από ένα μάτσο σατανόπαιδα που απλά θέλουν να βγάλουν θόρυβο. Αλλά και πάλι, και όσο τεχνικά άρτιος και να είναι ένας μουσικός σε θέμα ικανοτήτων, δε σημαίνει ότι στις άλλες μουσικές που θα παίξει δε θα τις παίξει έχοντας κατά νου το φίλινγκ αυτού που κάνει στην κυρίως μουσική του ενασχόληση.
Και αυτό με τους μπλακμεταλλάδες το τονίζω και πάλι, το εννοούσα όπως το συμπλήρωσα αργότερα, όχι με εριστικό τόνο. Ότι δε θα 'ναι η κύρια απαίτησή μου στη μουσική τους.

Βρισκόμαστε στο 1969 8O8O8O στην Ιταλία και εκεί που σκάει η κιθάρα νομίζεις ότι θα μπει το Blashyrkh.

Νέα Υόρκη 1969 και η προσπάθεια για ψυχεδελική avant-flok ή κάτι τέτοιο καταλήγει στο παρακάτω αποτέλεσμα, πιθανότατα λόγω ληγμένων: https://www.youtube.com/watch?v=36Srmk7JYlI

στο ιταλικό πάντως λένε ότι η κιθάρα προστέθηκε μετά από χρόνια σε κάποια επανέκδοση

[B]
CROMAGNON, Orgasm (1969, pre-industrial psych folk?)[/B]

Hard to describe in my poor english… Let’s say first that the music corresponds with the band’s and album’s name… it’s rather fascinating though not easy to listen to (really not!), it can be refered to other “hard folk” albums from the same period (like COMUS for instance), with a strong psychedelic “comune” touch. Because it’s a little noisy and distorted, it can be considered a pre-THROBBING GRISTLE or EINSTURZENDE NEUBAUTEN concept, but comparison with ANIMAL COLLECTIVE (with more craziness) is probably more appropriate.
(after SEVENTH SONS re-release, it’s another reissue from the ESP label).

Spectral Lore - Voyager
Το έριξε στα μπλιμπλίκια.

https://www.youtube.com/watch?v=4Z8moHt59lY

Μαλακία το Voyager. Το Erotomysticism ήταν καλό αλλά δεν έχω ακούσει τα παλιά για να συγκρίνω.

Και μετά την επιστροφή των Mysticum πέρσι, επιστρέφουν φέτος και οι Diabolicum.

Για πείτε κάποιος ένα-δυο λογάκια για το καινούργιο του Spectral Lore γιατί έχω μείνει να λιώνω ακόμα το περσινό και δεν είχα πάρει χαμπάρι καν.

Το νέο Spectral Lore το άκουσα χθες 2 φορές. πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα.δεν έχει γενικά τίποτα black όπως οι προηγούμενες δουλειές του. Είναι πιο electronica/ambient φάση αλλά εμένα μου άρεσε.να το ακούσεις πχ την νύχτα άμα θες να χαλαρώσεις είναι ό,τι πρέπει.

Geia sas paidia (sorry gia ta greeklish, den exei ellhnika to pc pou eimai twra). Eyxaristw gia to endiaferon, to kainourgio album einai apla ena endiameso peiramatiko ep, den einai to “kainourgio album” Spectral Lore. Einai genika synh8ismeno sthn koultoura twn peiramatikwn bm bands (px Wolves in the Throne Room, Progenie Terrestre Pura, pio palia Procer Veneficus) to concept “ambient album” de shmainei oti egkataleipoume to metal, etsi? Apla gia na mhn exoume parekshghseis =P giati paizei na ethoun kai merika alla etsi peiramatika kai endiamesa.

Θα ήταν καλύτερα με άλλο όνομα.

BTW καινούργιο Gorgoroth εκεί έξω για όσους ακούν ακόμα.

Μη μασάς βρε, βγάλε και δίσκο με λαικά με το ίδιο όνομα. Στο ίδιο όνομα έπιναν νερό όλοι πρίν λίγο καιρό. Μη πέφτεις στη παγίδα της μαλακίας που μας δέρνει όλους.

Anarwtiemai me poia logikh prokyptei ayto otan ta dyo prwta album einai ambient oso einai metal (mh sou pw kai perissotero), to split me underjordiska den exei kan hlektrikh kithara, klp. Alla sto katw katw enas apo tous logous pou xrhsimopoiw to idio onoma gia ayta einai akribws gia na “sprwxnw” ton akroath na akouei kai diaforetika pragmata, na blepei pws diaforetika genres mporoun kai na ekfrasoun sxedon paromoia synais8hmata, klp. Ara osoi psaxnete na akousete mono metal, black metal kalytera na 8ewrhsete to project eksw apo tis faseis aytes gia na mh xanete kai xrono. Thanks Matia!

Λογική της εξέλιξης Φθόγγε. Ναι στο ξεκίνημα και στο split μπορεί να έπαιζες σκέτο ambient, αλλά δε νομίζω το όνομα Spectral Lore να έγινε γνωστό μόνο γι’αυτό. Σκέψου και τι περιμένει να ακούσει ο κόσμος ΤΩΡΑ που εξελίχθηκε ο ήχος. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα ένα side-project με άλλο όνομα και θα πειραματιζόμουν όσο θέλω εκεί. Κι όποιος γουστάρει ας τσεκάρει, μην απογοητεύσεις κι όσους ψάχνουν black metal, αν στη τελική καταλήξεις κάπου αλλού (με μπλιμπλίκια ή ότι άλλο).

Εμενα μου αρεσε το νεο [B][COLOR="#000000"]spectral lore[/COLOR][/B]…Ομως οι περισσοτεροι κρινουν με βαση το αριστουργηματικο και καλυτερο δισκο για το 2014…[COLOR="#000000"]ΙΙΙ[/COLOR]…

Γενικά ό,τι βγάζει ο Χρήστος είναι εγγύηση.Τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά.

Na eyxaristhsw gia akomh mia fora gia ta comments gia na kleisw ayto to syntomo takeover tou thread apo thn parth mou! Nai exeis dikio Sks, kapoies stigmes fores pame ta pragmata pros ta empros kapoies stigmes oxi, den einai kai eykolo to prwto synexws. Voider katalabainw thn optikh sou alla nomizw tha synexisw ligo ayton to sxetiko otinanismo, kapoios tha apogohteytei, kapoios tha brei ena nohma se ayto, opws briskw egw.

Εγώ πάντως στη θέση σου θα έγραφα στ @@ μου “τι περιμένει να ακούσει ο κόσμος ΤΩΡΑ που εξελίχθηκε ο ήχος” οπότε καλά κάνεις.