Black Metal Albums

Εντελώς heavy metal αλλά πολύ καλό!

Αντε ρε! και γαμω! Antaeus Deathspell και Dead Congregation ολα στα κοντα

Καινούρια Ravencult και Acrimonious. Μπόμπα έτερα.

Συμπαθέστατο το Antaeus.

DSO leaked!

Οι ίδιοι το έβγαλαν μια βδομάδα νωρίτερα because fuck you that’s why.

Μετά από 2 ακροάσεις θέλω απλά να ρωτήσω, μαλάκες τι γίνεται εδώ πέρα.

Tης πουταναρας γινεται απο ριφφς.Δεν καταλαβω χριστο στην πρωτη ακροαση !

1 Like

Βιασμός γίνεται…Χαλαρώστε κι απολαύστε το


Αυτό και το Deathspell Omega θα λιώσουν για μία βδομάδα…

AKOY KI AYTO!

1 Like

Παρα πολυ καλο το Ravencult και το Antaeus επισης.Με τις λιγες φορες που τα ακουσα.

Τον τελευταιο καιρο βγηκα κατω απο τον βραχο που ζουσα και ακουσα και κατι αλλο απο Πολωνια
εκτος απο Mgla.Kλαιω με Furia,Cultes Des Ghoules αλλα το soundtrack των τελευταιων ημερων
ειναι το Odraza -Esperalem tkane .
Μιλαμε για αριστουργηματικο μπλακ μεταλ.Προσεγμενο μεχρι τελευταιας λεπτομερειας,οι τυποι ειναι παιχταραδες και εχουν γραψει τραγουδαρες.Αυτα.Ακουτε αφοβα !

Τσεκάρετε μπαντούλα:

Γράφω με αφορμή κάποια ποστς στο γειτονικό φόρουμ για τον Mikko Aspa, αν έχει συζητηθεί το θέμα στο παρόν θρεντ apologies και δώστε λινκ.

Γενικά έχω εντελώς επιδερμική επαφή με τον συγκεκριμένο, μόνο μέσω των DSΩ δίσκων, αλλά με αυτά που διάβασα έκανα λίγο εμετό οπότε ας πει κάποιος που ξέρει περισσότερα ή έχει ασχοληθεί (ίσως ο ChrisP; ), δε ρωτάω για τη μουσική αξία του fas και του παράκλητου, ρωτάω αν όντως ο τύπος είναι τόσο σιχαμένο σκουπίδι.

Αν κάποιος πει το χρονοπουλικό για διαχωρισμό του καλλιτέχνη από το δημιούργημά του, ας τσεκάρει τους nicole 12 και το τι πραγματεύονται και μετά το συζητάμε πάλι.

Το σκεπτικό του διαχωρισμού δημιουργού και δημιουργήματος έχει μία βάση όταν μιλάμε για δύο τομείς που δεν αλληλοεπηρεάζονται (αν, αρχικά, συμφωνήσουμε ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό). Π.χ. στη δισκοθήκη μου μπορεί να έχω 3718140 CD με μηδενική κοινωνική θεματολογία (βλέπε gore, fantasy, αισθηματικά, concept -προσθέστε ό,τι άλλο θέλετε), δε θα κάτω να ενδιαφερθώ τι ψηφίζει/πιστεύει ο δημιουργός εάν αυτό δεν αντανακλάται στο δημιούργημα του. Νομίζω είναι σαφές τι θέλω να πω. Π.χ. μία NSBM μπάντα δεν την κάνει ναζιστική ο ναζί μουσικός της, αλλά η ναζιστική θεματολογία της. Κι όταν λέω θεματολογία δεν εννοώ μόνο στίχους, αλλά οτιδήποτε εκφράζεται για να στηρίξει/περιγράψει αυτό το δημιούργημα, βλέπε συνεντεύξεις/artwork/ό,τι εκφράζεται δημόσια γενικότερα.

Τα τσέκαρα κι εγώ τα παραπάνω που λέει ο disconnect, όντως χάλια φάση αυτά που λέει, όπως και οι αντίστοιχες φωτογραφίες. Το ξενερωτικό με την όλη φάση είναι ότι κάπως έτσι αποθαρρύνεσαι να ψάξεις παραπάνω μπάντες τύπου DSO (ούτε εγώ τους έχω λιώσει, μέχρι το “Fas-ite…” τους είχα τσεκάρει), που μπορεί να μη βγαίνουν να λένε στα ίσια ότι λέει ο τραγουδιάρης τους, αλλά δεν μπορούμε και να χώνουμε το κεφάλι μας στην άμμο σαν να μη συμβαίνει τίποτα, ε;

Παρόμοια ξενέρα έφαγα πρόσφατα με τους Tardive (που μουσικά μου αρέσουν πολύ) όταν ανακάλυψα τις συνεργασίες τους με το γνωστό πατριώτη Αρτέμη. Ωραίοι οι μάγκες!

1 Like

Δεν θα άκουγα ποτε μπάντα με στιχο και θεματολογία τέτοια.

Απο την άλλη δε μπορώ να φανταστώ πως θα πάψω να ακούω Burzum παρα το ότι σιχαίνομαι τον Varg.

Δύσκολο θέμα. Έχει πολύ να κάνει με το ποσο θα σου λείψει αυτό που ακούς. Αν τη δει ο Dickinson και ο Hetfield αλλιώς θα αφήσεις και 1-2 πράγματα να πέσουν κάτω πριν τους απορρίψεις. Τους tardive που λέει ο leper θα τους απορρίψεις πιο εύκολα. Η τους Naer Mataron για να επανέλθω στο παράδειγμα με τους Burzum. Tους thorns (ακόμα πιο ακραίο παράδειγμα μιας και είναι η αγαπημένη μου ακραία μπάντα) όμως θα τους απέρριπτα αν έβλεπα κάτι στραβο (και οχι άμεσο τύπου σβαστικες ναι NS στίχους); Μάλλον θα έπνιγα 1-2 πλημμελήματα. Όχι σωστό, αλλά έτσι λειτουργώ.

Και μάλλον άδικα, εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ, μιας και δεν ασχολούμαι με την μπάντα

Και μην ξεχνάμε το παράδειγμα Anselmo…Πόσες φορές να “αφήσεις να πέσουν κάτω” οι απόψεις του;;;; Να απορρίψεις Down όμως;;; Εγώ μάλλον ποτέ

Naer Mataron & Burzum δεν έχω ακούσει ούτε νότα…Για να μπαίνουν στην συζήτηση , λογικά η μουσική-θεματολογία είναι άσχετη με την ιδεολογία του-των δημιουργών…

Mikko Aspa & DSO επίσης δεν γνωρίζω. Έκανα search αυτό το ον , έκλεισα το tab

Κάποιοι σαν υπάρξεις καταναλώνουν το πολύτιμο οξυγόνο του πλανήτη εις βάρος των υπολοίπων. Αλλά στην περίπτωση π.χ. Anselmo & Vikernes (απ τα συμφραζόμενα) , υπάρχει σημαντική καλλιτεχνική πορεία που δεν βρίσκω λόγο να απορρίπτεται εφόσον το περιεχόμενο δεν είναι συνυφασμένο με τον δημιουργό του

Δεν τον ήξερα τον τύπο, τώρα διάβασα ότι κάνει τα φωνητικά στους Deathspell, στους οποίους ακόμα δεν έχω δώσει χρόνο παρόλο τις αποθεωτικές κριτικές (ΟΚ δεν είμαι ο πιο hardcore black metal fan). Τον googlαρα λίγο αλλά δεν είχα χρόνο να ψάξω με λεπτομέρειες.

Μπορεί να ποστάρει κάποιος links με δηλώσεις του;

Ούτε που είχα ιδέα οτι αυτός ο τύπος είναι τέτοιο σκουπίδι…Για εμένα προσωπικά ειναι πάντα ξενερωτίκο να βλέπεις ότι κάποιος καλλιτέχνης που η μουσική του σου αρέσει αποδεικνύεται “σκάρτος”(με τα κριτηρία σου) άνθρωπος.Μου άρεσαν αρκετά οι deathspell omega και μου άρεσαν πολύ και οι fleshpress,άλλα καλώς ή κακώς διαβάζοντας αυτά που διάβασα δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ακούσω αυτές της μπάντες όπως της άκουγα(αν τις ξανακούσω).Γενικά άποψη μου είναι οτι τίποτα δεν πρέπει να αγνοείται,άσχετα με το αν ξανακούσεις ή όχι τον οποιοδήποτε καλλιτέχνη.Το δημιουργήμα είναι άμεσα συνδεδεμένο με τις ιδέες και τα συναισθήματα του δημιουργού,απλά είναι το γεγονός οτι το κάθε καλλιτεχνικό έργο μπορεί ο κάθε ακροατής/θεατής να το αντιλαμβάνεται με τον δικό του προσωπικό τρόπο,που περιπλέκει τα πράγματα.
Πάντως ο τύπος κατάφερε το γεγονός οτι είναι ρατσιστής και εθνικιστής να περνάει σχεδόν απαρατήρητο σε σχέση με τα άλλα σκατά που κουβαλάει στο κεφάλι του.Απλά έψαξα την μπάντα που ανέφερε ο disconnect και φρίκαρα την ζωή μου.
Την συνεργασία Τardive με Aρτέμη ούτε που την είχα ακούσει.Τραγελαφικό.