Καλύτερη Νορβηγική Black Metal Μπάντα

Ναι αλλα γιατι να ακουσεις κατι αισθητικα οταν ιδεολογικα ειναι τελειως αντιθετος με τα δικα σου πιστευω?
(Ποπο σαν επιστημονας ακουγομαι:p :p,Τελος παντων καταλαβες τι ενοω! )

Darkthrone Darkthrone Darkthrone!!!Οι Ulver και οι Arcturus έχουν ξεφύγει εδώ και καιρό.

Σε κάτι που ανεφερθήκατε,ο λόγος που δεν ακούω Burzum είναι ακριβώς η όλη ιδεολογία τους.Δλδ,φανταστήτε το εξής:Μετά από ανασκαφές βρίσκοντε κασέτες με μουσική του Χίτλερ,και τα τραγούδια σκίζουν…ποιος θα άντεχε να τα ακούσει?Εγώ πάντως όχι:wink:

Το poll έχει πολλές ελεψεις…Mayhem,Dodheimsgard,Virus και πάει λέγοντας…

Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα με την ιδεολογία. Αν η μουσική σ αρέσει την ακούς, τέλος. Αν κάθεσαι και μπλέκεις ιδεολογίες, θρησκείες και συναφή έχεις χάσει το νόημα της τέχνης.

Μου φαίνεται “κάπως” που στο poll βρίσκονται οι Dimmu Borgir ενώ οι Mayhem όχι…

Δεν το ενοω σε βαθυτατη αναλυση της ιδεολογιας!
Αν πχ ο αλλος περναει ρατσιστικα μηνυμα τα ενω εσυ δεν γουσταρεις τον ρατσισμο δεν ειναι λογικο να μην θελεις να το ακουσεις?

Που ειναι οι Immortal ???
Immortal και Darkthrone πρωτης εποχης νομιζω ειναι οι ανωτεροι του ειδους!

Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου άποψη.

Ποια απ’ τις δύο?:stuck_out_tongue:

Ελα ντε!?:stuck_out_tongue: :lol:

Του nihilist ως απάντηση στον ΗatebreedeR :stuck_out_tongue:

Δηλαδη αν ησουν μαυρος θα ακουγες πχ το Kill the Nigas-Hatebreed??:-k (Δεν ειμαι φαν τους το εχω ξαναπει!)Αυτο ενοω με το ιδεολογικα .

ασε ρε που δεν εισαι fan, αφου εισαι Hatebreeder, μεχρι και στο nick σου τους εχεις

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ε, νομιζω οι Darkthrone ειναι με διαφορα η κορυφαια blackmetal μπαντα. Τουλαχιστον ετσι οπως αντιλαμβανομαι εγω τον νορβηγικο ηχο…

+1 + Carpathian Forest .

Έτσι ακριβώς.

Πιθανότατα. Έτσι κι αλλιώς εγώ είμαι περίπτωση.:stuck_out_tongue:

αν και δεν τους πολυακουω (ειμαι κολλημενος με 2-3 σιντια τους) οι Darkthrone ειναι οι δικτατορες στο ειδος και ας μην παιζουν πια το unholy black

προτιμω τους Mayhem

Darkthrone μακράν!!!
Καλά οι Dimmu Borgir τι δουλειά έχουν εδώ; Και είναι και πρώτοι στο poll και είναι και κλειδωμένο! Black metal είναι αυτό; Eίναι σα να λέμε οτι ο Χατζηγιάννης είναι rocker!

ω ναι ασφαλως και ειναι! για Νορβηγικο Black Μetal μιλαμε εδω, ΟΧΙ γενικα για το ειδος. ας μην ξεχναμε πως οι Νορβηγοι μπορει να το εξελιξαν σαν μουσικη, ακριβως οπως το φλωρεψαν και μπλεξαν και τα μπουτια τους ιδεολογικα και θεματολογικα αντιστοιχα, βαζωντας μεσα παγανισμους και αλλες πατριωτικες ασυναρτισιες (βλεπε Varg Vikernes). τελος να πω οτι συμφωνω και με τον HatebreedeR. απλα να ξερουμε τι ακουμε!

Θα πεταχτώ αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Το black metal όπως και το κάθε X metal είναι απλά μουσική, ΟΧΙ ιδεολογία. Δεν υπάρχει καμία βίβλος του καλού μπλακμεταλλά που να λέει ότι η θεματολογία του πρέπει να είναι σώνει και καλά σατανιστική αλλιώς χαλάει την πιάτσα. Αυτό το πράγμα μόνο από σένα το χω ακούσει και πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτό το σκάλωμα. Όσο για τον παγανισμό και τις πατριωτικές ασυναρτησίες που λες δεν είναι κάτι πρόσφατο, υπάρχουν δείγματα από πολύ παλιά οπότε δεν βλέπω γιατί χαλιόμαστε.
Για τους Νορβηγούς που λες, χάρη σ αυτούς ξέρεις έσυ, εγώ και όλος ο υπόλοιπος κόσμος τι είναι το black οπότε ε όλο και κάτι θα κάναν καλά, μην υπερβάλουμε. Άλλο δεν μ αρέσει μια σκηνή άλλο δεν αξίζει.
Για τίτλους τέλους οι Dimmu Berger, έχουν πάψει εδώ και τόσο καιρό να είναι black metal που ούτε οι ίδιοι δεν θυμούνται πως ξεκίνησαν. Μόνο το ηλίθιο corpspaint τους απέμεινε. Για να μην μιλήσω για τα άθλια cd τους.