? Black Sabbath?

Να υποθέσω ότι τους βλέπετε κάθε μήνα από το 97 και τους βαρεθήκατε

Όχι απλά έχω βαρεθεί τα reunion-αρπαχτές όταν έχει όρεξη ο Ozzy και μετά από λίγο βαριέται και πάει να ασχοληθεί με τη solo καριέρα του.

Θεωρώ τους Iommi/Butler αρκετά μεγάλους μουσικούς και δε μου αρέσει να τους βλέπω να αναλώνονται στα ίδια και τα ίδια (βλ. απαράλλαχτο setlist στα τόσα reunion με τον Ozzy) αντί να ασχοληθούν με κάτι πιο δημιουργικό.

Προτιμώ να γράψουν καινούρια τραγούδια και ας μην είναι τα τελειότερα που έβγαλαν ποτέ.

Προτιμώ να μου δείξουν ότι οι Sabbath είναι ένας ζωντανός οργανισμός και όχι 4 παππούδες που νοσταλγήσαν τα νιάτα τους και είπαν να ξεχαρμανιάσουν παίζοντας 20 συναυλίες.

δεν χρειάζεται κάτι άλλο, σε ευχαριστούμε για την συμμετοχή σου, μπορείς να αποχωρήσεις.

Υπάρχει κάποιος λόγος για την ειρωνία σου;

Nαι.

  1. Κοίτα να δεις, σε ένα δίκαιο κόσμο, θα ίσχυε ισλαμικός νόμος στη μουσική και όποιος έλεγε κακή κουβέντα για σάμπαθ θα έτρωγε πέτρες, αλλά χαλάλι, στο ρόκιν είσαι, εδώ δυο μοντερέητορς δεν έχουν ακούσει το Βολ.4 ασπούμε οπότε…

  2. Και πέρα από το χαβαλέ, ο Ιόμμι και ο Μπάτλερ -δεν ξέρω άμα το πήρες είδηση- εβγαλαν καινούριο δίσκο περσι και ήρθανε κιόλας ελλάδα για λάιβ και δεν παίζανε παρανοϊντοαϊρονμάνηδες αλλά κομματάρες τύπου “Falling off the edge of the World”, εκτός άμα είσαι απ’αυτούς που ακούνε “μόνο με Όζι” οπότε ξαναγύρνα στο 1). Τέλοσπάντωνε όμως γενικότερα δεν ξέρω άμα το “Devil you Κnow” σ’άρεσε, εμένα που είμαι σαμπαθάκιας μέχρι κόκκαλο μου φάνηκε αφόρητα βαρετό (πέρα από δύο κομμάτια που απλά γονατίζουν τη Γη), οπότε τι καινούργιοι δίσκοι και μπούρδες, ΙΝΤΟΥ ΔΕ ΒΟΪΝΤ θέλουμε. \μ/

  3. Και εν κατακλείδι, θεωρείς ότι έχουν πράματα να προσφέρουν οι Σάμπαθ στη μουσική εν έτει 2010? Αν ναι, ψάξου, ξέρω κάτι μαγαζιά που πουλάνε γαμάτα ημερολόγια για αρχή. Η προσφορά τους είναι τόσο μεγάλη που φτάνει για 42 γενιές ακόμα, καμία απαίτηση για νεωτερισμούς, τους λατρεύουμε για όσα μαγικά μας προσέφεραν όλα αυτά τα χρόνια, θέλουμε όσο μπορούνε ακόμα να παίζουνε λάιβ να πηγαίνουμε να τους προσκυνάμε αυτούς και τους αθάνατους ύμνους τους. Απλά, ευλαβικά και όμορφα.
    Τη μουσική ας την πάνε μπροστά οι απόγονοι. Οι Πατέρες κάνανε το χρέος Τους και με το παραπάνω.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Ας τα πάρω ένα-ένα.

  1. Προσωπικά μου αρέσουν οι Sabbath, αλλά δεν δέχομαι ότι κάποιος που θα πει ότι δεν του αρέσουν είναι κατακριτέος. Γούστα είπε ο πίθηκος και έφαγε το σαπούνι…
    (και καλά κάνουν οι mods που δεν έχουν ακούσει το Vol. 4, γούστο τους και καπέλο τους και λογαριασμό δε θα δώσουνε ούτε σε σένα ούτε σε κανέναν άλλο)

  2. Κάτι πήρε το αυτί μου που βγάλανε δίσκο, δεν περίμενα εσένα να μου το πεις. Επίσης, ήμουν εκεί όταν ήρθανε πριν την κυκλοφορία του δίσκου και δεν παίζανε τα Mk. I τραγούδια τους και καθόλου δε με χάλασε. Ευχαριστιέμαι όλες τις περιόδους των Sabbath. Μια χαρά τα κατάφερε ο Iommi χωρίς Ozzy (και χωρίς Butler αργότερα). Και το Devil You Know μου άρεσε και δε με χάλασε. Λυπάμαι που σου φάνηκε αφόρητα βαρετό. Αλλά δεν μπορείς να αναγκάσεις εσύ τον οποιοδήποτε μουσικό να περιοριστεί στο να παίζει τραγούδια 40ετίας. Άμα θέλει να βγάλει καινούριο δίσκο θα τον βγάλει και εσύ μπορείς απλά να μην τον αγοράσεις. Και άμα θες να ακούσεις Into the Void, ε βάλε το Master of Reality (ή το Reunion ή το Last Supper ή…) και άκου το.

  3. Οι Sabbath ίσως όχι. Οι μουσικοί τους ίσως ναι. Προτιμώ να τους δω να κάνουνε κάτι καινούριο - έστω και χωρίς να βρίσκονται κάτω από το όνομα Sabbath, παρά να αναλώνονται στα ίδια και στα ίδια και να γίνουν ένας περιοδεύων θίασος greatest hits όπως πολλοί άλλοι συνομήλικοί τους. Τα υπόλοιπα περί ημερολογίων κλπ., τα θεωρώ απλά γραφικά και δεν μπαίνω στον κόπο να απαντήσω.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Δε νομιζω οτι οι Sabs με τον Ozzy εχουν κανει τα απειρα reunions (εγω ενα εχω στο νου μου μονο).

Ετσι, αν απ’ οτι λεγεται ο Οzzyς ειναι σε καλη κατασταση, δεν μπορω να δω ποιο ειναι το κακο μια περιοδεια τους για συναυλιες και μονο.

Θα προκαλουσαν ενα πανικο αναλογο αυτου που προκαλει ο Roger Water σημερα, απειρα νεα παιδια σαν κι εμενα θα ζουσαν μια μαγικη Sabbath-μυσταγωγια και δεν μπορω να δω ποιον θα εβλαπτε.

Απλα, λογικα πρεπει να το παιξουμε υπερανω και αλανια, γιατι εχουμε δει τα αγαπημενα μας Sabbath τραγουδια απειρες φορες λαηβ (οπως ειπε και ο DarthVader).

Δεν αντεξες ετσι;;; :stuck_out_tongue: :lol:

Έλα σταμάτα.Αυτός είπαμε,κάνει αρπαχτές:p:p:p

Πάντως εγώ δεν έχω(και τόσο μεγάλο)πρόβλημα με τέτοιου είδους περιοδείες.
Ίσα ίσα.Πάω για να διασκεδάσω.Το θέμα είναι να το κάνουν καλά.
Δηλαδή οκ,δεν παρουσιάζεις κάτι καινούριο,παρουσίασε τις κομματάρες σου αλλά κάνε το σωστά.Όχι τσαπατσουλιές.Εκεί θα πω για αρπαχτή κτλ.
Άμα θέλω τίποτα καινούριο θα βρω τι θα ακούσω.
Άσε που η διαχρονικότητα είναι αυτή που μετρά8)

Μα, ολοι αρπαχτες κανουν.

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα.

Και στην τελικη αν εσεις ειστε υπερανω, ενα παιδι 18 χρονων, θα πουλαγε και τη γιαγια του ξερωγω για να δεις τους Sabbath με τον Ozzy.

Εφοσον παντα ο Ozzy ειναι σε καλυ κατασταση, για να ερθουμε σε αυτο που λεει ο Floydized οτι αρκει η παρουσιαση να γινει σωστα και με σεβασμο.

Καλά εμένα δεν με ενδιαφέρει και πολύ.
Αρπαχτή θα θεωρήσω κάτι που ήταν προκλητικά αγενές προς το κοινό.Μία χάλια εμφάνιση,ένα μικρό setlist κτλ.
Τώρα τι ανάγκη έχει για λεφτά ο Αϊόμμι ώστε να βγαίνει με βαριά καρδιά και να παίζει κομμάτια των Sabbath,ειλικρινά δεν ξέρω.

Εγω με το “αρπαχτες” εννοω οτι ολοι αυτοι οι καλλιτεχνες αυτου του επιπεδου (Waters, Sabbath και οποιοι αλλοι τελοσπαντων), δε νομιζω οτι εχουν καμια καψα να ξαναπαιξουν τα αριστουργηματα τους τοσο χρονια μετα.

Το χρημα ειναι αυτο που τους ωθει σε περιοδειες.

Αν αυτο ομως δε φαινεται και οι συναυλιες γινονται με σεβασμο, μονο θετικα μπορει να 'ναι τα αποτελεσματα.

Μπα ψιλοδιαφώνω πάνω σε αυτό.
Στο ότι δηλαδή απλά και μόνο το κάνουν για τα λεφτά.
Αλλά είναι τελείως off-topic αυτή η κουβέντα,οπότε αν θες πάμε να την κάνουμε κάπου αλλού:)

Παιδες εγω δεν ειμαι φαν των Sabbath αλλα αν και σεβομαι την αρχικη συνθεση και το ρολο που διαδραματισε στο heavy metal,εκτιμω μουσικα πιο πολυ την εποχη Dio και Martin.

Για τις αρπαχτες/reunion κτλ συμφωνω απολυτα αν και μας δινουν την ευκαιρια να τους ξαναδουμε.

Πιστευω ο Iommi πρεπει να προχωρησει σε κατι αλλο.

συμφωνω και επαυξανω :stuck_out_tongue:

Eγω παντως και καθε Παρασκευη-Σαββατο (οπως τα μπουζουκια δλδ:p) να επαιζαν με support τον Slash οπως τους ειδα το 2005 θα πηγαινα παντα, δεν περιμενω κατι νεο απο αυτους που θα με συγκλονισει τα παλια τους αρκουν και μονο.

Συμφωνώ, αλλά να παίξουν και καμιά ωρίτσα παραπάνω, να χωρέσει και κάνα National Acrobat και κάνα Megalomania και μερικά ακόμα.

Ορίστε κύριοι… με τις υγείες σας… (ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩ)

http://store.universal-music.co.uk/euro/The-Ozzy-Years/Black-Sabbath-The-Ozzy-Years-Complete-Albums-Box-Set-Limited-Collectors-Edition-2010/invt/0600753296974

επιτελούς βάλανε τιμή…
?145.99

δεν κατάλαβα αν θα είναι οι deluxe εκδόσεις ή οι άπλες…:?

Κάτι για Japanese miniatures λέει για τα CD. Οπότε υποθέτω ότι δεν θα είναι οι deluxe εκδόσεις…

Προτιμώ να κρατήσω λεφτά για αυτές τις επανεκδόσεις, παρά για την ν-οστή επανέκδοση των ίδιων πραγμάτων σε διαφορετική συσκευασία…

Εγώ είχα πάρει πριν κάτι χρόνια αυτό http://static.rateyourmusic.com/album_images/5cab5e04445b6f2feedf03255b0098ab/59299.jpg και το σκέφτομαι αν αξίζει να το πάρω… είναι πολλά τα λεφτά!