? Black Sabbath?

Ποιος είναι αυτός ο φλώρος δίπλα στο Χάκο?

Αν οι φλώροι είναι σαν τον Ozzy τότε θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα!

http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=42646

Σήμερα λέμε Αντίο στους άρχοντες της μουσικής που αγαπάμε .

Τελευταίο Live για τους Black Sabbath. Η μουσική θα ήταν διαφορετική χωρίς αυτούς .

Κρίμα που δεν τα βρήκαν με τον Ward έστω και την τελευταία στιγμή .

Ευτυχώς τους είδα και με τον Ozzy ( που για μένα αυτοί είναι Black Sabbath ) και με τον μεγάλο κοντό τον Dio ( με αυτόν πίσω από το μικρόφωνο είχαν λίγο διαφορετικό στυλ αλλά παρέμειναν τεράστιοι! ) .

Όσα ευχαριστώ και να πούμε θα είναι λίγα !

Καλά, μη παίρνεις και όρκο ότι θα είναι το τελευταίο.

Σαν περιοδεία το έχω σίγουρο .

Ο Iommi ταλαιπωρείτε από την κώλο αρρώστια άντε να κάνουν κανά επετειακό μετά από κάποια χρόνια που θα γίνει sold out αμέσως .

Δυστυχώς δεν κατάφερα να του δω ποτέ

το 2005 ήμουν πολύ μικρός

Θυμάμαι ότι ήταν δεδομένο πως θα έρθουν πριν λίγα χρόνια αλλά προέκυψε το πρόβλημα υγείας του iron man και είδαμε μόνο τον Ozzy με guests

Έβαλα την παράθεση για να πω ότι ο ορισμός του μεταλ αν ποτέ χρειαστεί να εξηγήσω σε κάποιον άσχετο με την μουσική μας , είναι το heaven and hell . Για τα γούστα μου πάντα

Με Ozzy σαφώς και είναι το real thing . Η αρχή των πάντων

Αιώνιο δέος για την πρώτη και μεγαλύτερη μπάντα του χώρου

ΥΓ : και για το “πρώτη” και για το “μεγαλύτερη” προφανώς θα υπάρχουν διαφωνίες αλλά αφήστε να πέσει κάτω γιατί είναι η άποψη μου :stuck_out_tongue:

1 Like

Δεν θα διαφωνήσω ούτε στο πρώτη , ούτε στο μεγαλύτερη ( άσχετα αν σε βάθος χρόνου άλλες έγιναν πιο εμπορικές , πιο εντυπωσιακές , πιο , πιο , πιο , όμως χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσαν να γίνουν αυτό που έγιναν ) ούτε για το heaven and hell Άσχετα που τους προτιμώ με ozzy .

Δηλαδή με dio θα προτιμούσα να έχουν άλλο όνομα τύπου heaven and hell αλλα η ιστορία γράφτηκε όπως γράφτηκε .

1 Like

Κι εγώ την ίδια άποψη έχω . Προτιμώ με Ozzy

θεωρώ τα 2 με Dio αριστουργήματα αλλά καλύτερα με άλλο όνομα

Οι Sabbath είναι η αγία τετράδα Iommi, Butler, Ward & Ozzy

Και εγώ έτσι το νιώθω .
Καταλαβαίνω και εκείνους που λένε ότι τους αρέσουν περισσότερο οι Sabbath με τον Dio , απλά για μένα είναι και άλλο στυλ και άλλη μπάντα με τον Κοντό στην σύνθεση τους .

Στο μεταξύ τεράστιες προσωπικοτητες αλλά και εγωισμοι . Θυμάμαι το 1992 o ozzy ζήτησε από τους υπόλοιπους Sabbath να παίξουν μαζί του , εκείνοι δέχτηκαν αλλά ο Dio αρνήθηκε να ακολουθήσει γιατί θα έπαιζαν και ως " support " στον ozzy πριν ανέβουν στην σκηνή μαζί του ( έκαναν περιοδεία για το Dehumanizer ) και τελικά πίσω από το μικρόφωνο έκατσε ο Halford για την εμφάνιση που έκαναν πριν βγουν με τον Ozzy .

Σχεδόν όλες οι περίοδοι των Σαμπαθ γαμούν . Εμένα μου αρέσουν και οι δίσκοι με Τονι Μαρτιν

Με Ντιο είναι πιο “κλασσικό” μεταλ, πιο άρτιο με τέλεια φωνητικά κλπ

Με Οζζυ αλητεία, σαπίλα , πιο blues oriented . Αργότερα πιο doom ψυχεδέλεια φάση κλπ

Χοντροκομμένα τα λέω, αλλά και οι 2 φάσεις είναι τρομερές

Αυτό με τους εγωισμούς ισχύει χωρίς να έχω εντρυφήσει . Το '92 φαντάζομαι ήταν και στην No More Tears φάση ο Οζζυ που πρέπει να ήταν και η απόλυτη εμπορική καταξίωση . Μαζί με ναρκωτικά και τόνους αλκοόλ .Ωραία χρόνια , 1 έτους ήμουν :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Για δύο βράδια κιόλας!! Και τραγούδησε κι άλλη μια φορά με τους Sabs το 2004, που ο Όζζαρος ήταν άρρωστος.

1 Like

Ο Tony Iommi σε πρόσφατη συνέντευξη του δήλωσε πως η αποχαιρετιστήρια περιοδεία των Black Sabbath που θα ολοκληρωθεί τον Φεβρουάριο του 2017, ίσως να μην είναι η τελευταία καθώς δεν αποκλείει το ενδεχόμενο η μπάντα στο μέλλον να κάνει επιλεκτικές εμφανίσεις σε φεστιβάλ!

Επίσης είπε πως νιώθει περίεργα που έρχεται το τέλος των Black Sabbath αφήνοντας όμως ανοιχτό το ενδεχόμενο περιορισμένων συναυλιών η νέας δισκογραφικής δουλειάς στο μέλλον.

Τάδε έφη Tony Iommi το Νοέμβριο του 2016. Super με λίγα λόγια!

1 Like

@plex27 . Ποσο γαμαει το Dehumanizer!!! Φοβερος ηχος , ντουμιλα , groove οπου εκριναν απαραιτητο .

Ουτε ενα αδυναμο κομματι και οποιο και να διαλεξει καποιος ως κορυφαιο του δισκου , μεσα θα πεσει.

Ο Κοντος φοβερη ερμηνεια , νομιζεις οτι θα βγει μεσα απο τα ηχεια , με τον Butler ογκολιθο και τον Appice to the point.

Δεν θα μιλησω ουτε για τα πληκτρα που χρωματιζουν τελεια τα κομματια ουτε για τις υπεriffαρες του Iommi! Δεν χρειαζεται να πω τιποτα.

Δηλαδη οχι οτι δεν λατρευω Danzig αλλα οκ δεν μπορεις εκεινη την εποχη να θεωρεις κορυφαιες τις προσωπικες του δουλειες και αυτο εδω το αριστουργημα να το εχεις στην απέξω.

4 Likes

Βασικά το Dehumanizer το είχα ακούσει και σε μικρή ηλικία, όταν στον εγκέφαλο δεν ήταν πολλά metal albums ακόμα καταγεγραμμένα, με αποτέλεσμα να ξεχωρίζει ούτως ή άλλως. Το έβαλα σήμερα να το ακούσω ενώ είχα καμμιά 15αρια χρόνια να το ακούσω…

Αυτά που είπες είναι όλα σωστά. Θα προσθέσω φωνητικές μελωδίες που σου μένουν. Σχεδόν όλα τα chorus, bridges, τα πάντα είχαν μείνει στο μυαλό μου παρόλο τα χρόνια που είχαν περάσει και είχα πάθει το εξής που το παθαίνω μόνο με κορυφαίους ερμηνευτές ή με τραγούδια με απίστευτες φωνητικές μελωδίες: Έβρισκα τον εαυτό μου να τραγουδάει στίχους ή να τραγουδάει μελωδίες και δε θυμόμουν από ποιο δίσκο ήταν. Και βάζω τώρα το Dehumanizer και λέω “ρε πόσα από τα κομμάτια και στίχους που τραγουδούσα, είναι από εδώ μέσα και δεν το είχα πάρει χαμπάρι;” :smile:
(BTW ανάλογο φαινόμενο κάποτε με προσωπικούς δίσκους Dickinson και πρώτα albums Blind Guardian π.χ.)

Κάτι τελευταίο: Πέραν των 6 πρώτων του Ozzy που έχουν άλλη επιρροή στον χρόνο και του Heaven and Hell, νομίζω αυτό εδώ είναι το επόμενο καλύτερό τους.

ΥΓ: Ο Danzig που κολλάει;

1 Like

ο Danzig Κολλαει γιατι εκεινη την εποχη γινοταν χαμος με το ποσο καυλα ηταν ο ηχος του και η Sabbathιλα που ειχε σαν επιρροη και το Dehumanizer περασε για καποιο λογο στα ψηλα. Εκει κολλαει .

Μιλαμε για το 1992 , ετσι ; Υπηρχε ηδη το grunge. Στα ραδιοφωνα επαιζαν Metallica και Guns μαζι με την σκηνη του Seattle αντε να ακουγες και το Fear of the Dark και ολοκληρος Dio γυρισε στους Sabbath βγαζοντας αυτο εδω το καραεπος και δεν επεσαν τα τσιμεντα !

Εγω ολα αυτα τα ακουσα περιπου την εποχη που εβγαιναν και συνεχισα να τα ψαχουλευω μετα τα Loads και το Nola που ειχαν τρελες επιρροες απο Sabbath . Μολις διαβαζα οτι το ταδε συγκροτημα αρεσει ή ειναι επιρροη του Hetfield ή του Anselmo ετρωγα τον κοσμο να τα βρω να τα ακουσω (ετσι αγορασα Kyuss που δεν ειχα ακουσει ουτε νοτα και θυμαμαι το Blues for the Red Sun προσφορα στο Metropolis 2750 δραχμες… γονατισα απο την χαρα μου απο την αρχη του Thumb και στο Green Machine δεν μπορουσα να μαζεψω το σαγονι μου απο το πατωμα). τα ακραια ακουσματα του Anselmo δεν μπορεσα να τα ακολουθησω.

Ομως ακουγα επιρροες Sabbath πισω απο καθε μπαντα που μου αρεσε τοτε. Metallica, Pantera,Tool, Kyuss, Down, Screaming Trees, Soundgarden , Alice In Chains, White Zombie , Corrosion Of Conformity και πολλα αλλα.
Βγηκε λιγο μετα και το Nativity In Black και μαζεψε τοσες πολλες απο τις αγαπημενες μου μπαντες να παιζουν κομματια μιας απο τις αγαπημενες μου μπαντες. Τρελα σου λεω !!!
(blind Guardian επισης δεν εκτιμησα ποτε . Ημουν ηδη αλλου σε hardcore και Doom , stoner και αμερικανικα πραγματα)

Πωπωπωπω τι μου εκανες! Πατησα repeat στο dehumanizer. το ακουω μονορουφι! Κομματια οπως το after all the Dead . Τoo Late ,Letters, Time Machine μαζι με το I, TV crimes ποσο κολλητικα ειναι ! Ξαναλεω πως γινεται να μην εχει εκτιμηθει αυτη η ΔΙΣΚΑΡΑ;

2 Likes

Είναι και η χρονιά των Rage Against the Machine και έπαιζαν πολύ (πλην grunge όπως λες) και Faith No More etc. Μην ξεχνάμε και το Images And Words αλλά δεν ήταν εμπορικοί οι DT.
Νομίζω δεν εκτιμήθηκε γιατί δεν τους έσπρωχναν οι δισκογραφικές εκείνη την εποχή και γιατί είχαν προηγηθεί πατάτες από πλευράς Sabbath. Σε κάθε περίπτωση, θέλω να πιστεύω ότι hardcore οπαδοί Sabbath τον έχουν υπόψη αυτόν τον δίσκο… Ας δούμε τι θα πει και κανένας άλλος στο thread!

1 Like

Iσχυει αυτο με τους RATM οπως σιγα σιγα πεταχτηκε και η φαση με Green Day - Offspring , δεν μιλαω για αγγλικη σκηνη τυπου Oasis - Blur (εκει ειχαμε εντονο το Beatles στοιχειο , αγαπημενη μπαντα του Ozzy , κατα μια εννοια ολα δενουν μεταξυ τους! ) . μενω στον πιο σκληρο ηχο.

Και ο δισκος του Ice -T με τους Body Count (αργοτερα συνεργασια με τους Sabbath στο Forbidden) ειχε τσακισει κοκκαλα.

Εβρισκα πολλες επιρροες απο Sabbath στα περισσοτερα πραγματα που ακουγα εκεινη την εποχη και αυτο ηταν σημειο αναφορας για τον ηχο που μου αρεσει γενικοτερα.

Ναι ωραιο θα ηταν να γραψει και κανεις αλλος την γνωμη του αλλα μενουμε μονο στους Metallica για κουβεντα και μετα φταιω εγω ναπουμε!

(τελικα ο Lars Με τον Rob πεταχτηκαν Αγγλια για να δουν το τελευταιο τους show?)

Πατάτες; Ποια; Το headless cross και το tyr που κυκλοφόρησαν πριν; γελάει ο κόσμος plex…λιγη σοβαρότητα παρακαλώ. Οσο για τα υπόλοιπα …μια χαρά δίσκος το dehumanizer με κάποια φοβερα τραγούδια αλλά ως εκεί. Το Headless το θεωρώ πολύ καλύτερο

Εχμ Born again και Seventh Star? Το Σέβενθ το Σταρ δεν είναι πατάτα;